حزب توده ایران

فاجعه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو

بنا به گزارش های منتشره، امروز سی ام دی ماه نود و پنج٬ در پی حادثه آتش‌سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو تهران (مرکز توزیع پوشاک)٬ حدود ۴۰ آتش نشان و نیز تعدادی از کارگران و کارکنان صنف پوشاک در زیر آوار سنگین مدفون شدند که به علت نبود امکانات کافی و آوار سنگین بیم  مرگ ان ها می رود. بعلاوه تاکنون ده ها تن نیز در جریان این حادثه مجروح گردیده اند. معاون امنیتی استانداری تهران در نخستین واکنش علت این آتش سوزی مهیب را: "اتصال برق در یکی از طبقات ابتدایی ساختمان پلاسکو" اعلام کرده است.

بهایِ سکوت و مماشات در برابرِ ظلم و جنایت!

"... یک‌بار دیگر احسان طبری را دیدم و آن شبی از شب‌های ماه رمضان- سال ۶۳- بود که وی را از زندان به خانهٔ مرحوم محمدتقی جعفری آوردند و مرا هم بدان مجلس فراخواندند. حال‌وروز خوشی نداشت و دهان و فک‌اش گویا شکسته یا کج شده بود. جعفری می‌خواست ‌با وی محاجه کند، اما من مطلقاً خوش نداشتم که با اسیری در بحث شوم، و نشدم. یک‌بار که آقای جعفری سخنی در نقدِ شوروی (سابق) گفت، احسان تکانی خورد و دفاعی غیورانه کرد. ..." (عبدالکریم سروش)

رفسنجانی درگذشت

در آخرین ساعاتی که ”نامۀ مردم“ آمادۀ انتشار می شد مطلع شدیم که اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس ”مجمع تشخیص مصلحت نظام“، در تهران در پی ایست قلبی، درگذشته است. رفسنجانی از چهره های اصلی حکومت جمهوری اسلامی و از زمینه سازان استقرار حاکمیت استبداد و ولایت مطلقه علی خامنه ای در ایران بود.

گزارشی از مراسم به خاکسپاری و بزرگداشت رفیق مسعود ملکی

ای آتشِ افسردهٔ افروختنی
 ای گنجِ هدر گشتهٔ اندوختنی

ما عشق و وفا را ز تو آموخته‌ایم
ای زندگی و مرگِ تو آموختنی

اگر انسان در جسم خویش فانی است
در عملِ تاریخی خود باقی است- کارل مارکس

به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ - ۱۹۱۷ - «چه باید کرد؟»

آبان‌ماه سال ۱۳۹۶ با صدمین سالگردِ پیروزی انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۱۹۱۷ مصادف است. به‌این مناسبت، توجه بسیاری از ترقی‌خواهان و نیروهای چپ در کشورهای مختلف جهان به‌طور روزافزونی به‌این رخدادِ دوران‌ساز تاریخی جلب شده و می‌شود. شخصیت‌های برجستهٔ چپِ جهان در ضرورت نگاهی دوباره و دقیق به نقشِ تعیین‌کنندهٔ انقلاب اکتبر در تکاملِ ایده‌ها و جنبش‌هایی که نقشی حیاتی در پیدایی و رشدِ تحول‌های انقلابی در جهان در قرن بیستم و تا کنون داشته‌اند، سخن گفته‌اند.

حزب تودهٔ ایران، حملهٔ تروریستی به مقر مرکزی حزب دموکرات کردستان را محکوم می‌کند

دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان، در دو اطلاعیه، به‌‌تاریخ ۳۰ آذرماه و ۴ دی‌ماه ۱۳۹۵، اطلاع داده است که درنتیجهٔ انفجار دو بمب در نزدیکی پست بازرسیِ دَرِ ورودی قرارگاه مرکزی تعدادی از شرکت‌کنندگان حزب دموکرات کردستان" در شامگاه ۳۰ آذرماه [۱۳۹۵]،در مراسم فرهنگی گرامی‌داشتِ سالگرد تولد دکتر عبدالرحمن قاسملو در قرارگاه دفتر سیاسی "حزب دمکرات کردستان"، در حومهٔ شهر "کویسنجق"، عده‌یی از شرکت‌کنندگان به‌خاک و خون کشیده شدند.

پشت پردهٔ "اختلاف"‌ها در حزب "اعتماد ملی"

  روزنامهٔ شرق، ۵ دی‌ماه، خبر داد که، "رسول منتجب نیا"، قائم‌مقام حزب "اعتماد ملی"، از سمت خود استعفا داد. گزارشِ شرق به ‌این خبر محدود نمی‌شد. در گزارش مفصل روزنامهٔ شرق، بُعدهای گوناگون این حزب و فراز و نشیب‌های آن موردبررسی قرار گرفته است. روزنامهٔ آرمان، ۱۳ دی‌ماه، گزارش داد که "منتجب نیا" خبر استعفایش را تکذیب کرده اما "گرامی مقدم" استعفا را تأیید کرده است. نکتهٔ مهم دیگر اینکه گزارش ‌شده است که "مهدی کروبی" هم از دبیرکلی این حزب استعفا داده، اما روزنامهٔ ایران- روزنامهٔ دولت- به‌نقل از "منتجب نیا" نوشت که این استعفا مورد تأیید اعضای "شورای مرکزی" [حزب] نیست. روزنامهٔ شرق به‌نقل از فرزند "کروبی" آورده است که پدر او از برخی اختلاف‌نظرها در حزب اطلاع داشته و در رابطه با استعفای "منتجب نیا"، تصمیم‌گیری را به "شورای مرکزی" [حزب] واگذار کرده است.

تحول‌های وضعیتِ سوریه و شدت پیدا کردنِ اختلاف‌های ایران و ترکیه

پس از تصرفِ شهر حلب از سوی ارتش سوریه و حامیان ایرانی و روسی آن، و در پی مذاکرات انجام شده  آتش‌بسی سراسری در سوریه برقرار شد. رفت‌وآمدها و ملاقات‌های مقام‌های این سه کشور با همدیگر، این تحلیل را قوت بخشید که معادله‌های منطقه سمت‌وسوگیری‌ای جدید را شاهد خواهد بود. اما تحلیل‌ها و یا خبرهایی جدید که اخیراً انتشار یافته‌اند، منعکس‌کننده این نکتهٔ مهم است که تنش در روابط بین ایران و ترکیه افزایش یافته است.

فرا رسیدن سال ۲۰۱۷ میلادی

حزب تودۀ ایران فرا رسیدن  سال ۲۰۱۷ میلادی را به همه هم میهنان مسیحی، ارمنی و آشوری تبریک می گوید و امیدوار است سال ۲۰۱۷ سال استقرار صلح در خاورمیانه و جهان، سال تلاش مشترک همه نیروهای ترقی خواه و انسان دوست  در راه رفع فقر و ظلم و حفظ محیط زیست و سالی سرشار از موفقیت و پیروزی برای مبارزۀ مردم میهن ما در پیکار بر ضد رژیم استبدادی حاکم باشد.

اطلاعیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران: بدرود رفیق مسعود ملکی

رفیق مسعود ملکی، عضو کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، انسان مبارز و پاکی که بیش از شش دهه از عمر پربارش را در راه تحقق آرمان‌های والای طبقهٔ کارگر و زحمتکشان به‌مبارزه سپری کرد، روز سه‌شنبه، ۷ دی‌ماه ۱۳۹۵، مسیر عمر دردمند و پرافتخارش را به‌پایان رساند.

Top