حزب توده ایران

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان به مناسبت هفتاد و دومین سالگرد نهضت ۲۱ آذر

هم میهنان گرامی!

هفتاد و دو سال قبل در ساعت ۹ و ۳۰ دقیقۀ روز ۲۱ آذرماه سال ۱۳۲۴، مجلس ملی آذربایجان با حضور ۷۵ نماینده از میان ۱۰۱ نفر نمایندگان منتخب زنان و مردان همۀ شهرها و روستا های آذربایجان رسماً فعالیت خود را در تبریز آغاز نمود. حاج میرزا علی شبستری به ریاست مجلس برگزیده شد. سید جعفر پیشه وری به عنوان نخست وزیر حکومت ملی آذربایجان انتخاب گردید. ترکیب کابینۀ ۱۰ نفرۀ دولت پیشه وری نیز به تصویب نمایندگان مجلس ملی رسید. و بدین ترتیب اولین حکومت خود مختار خلق آذربایجان به وجود آمد.

نشست حزب های کمونیست و کارگری کشورهای حوزۀ های مدیترانه، خلیج فارس و منطقه خاورمیانه

نشست حزب‌های کمونیست و کارگری کشورهای حوزه‌های مدیترانه و خلیج‌فارس و منطقهٔ خاورمیانه روز یکشنبه ۵ آذرماه،‌با حضور چهارده حزب کارگری و کمونیستی در آتن، پایتخت یونان برگزار شد. مهمترین رویدادهای منطقه،‌ و  خصوصاْ همبستگی با خلق فلسطین،‌موضوع های اساسی تبادل نظر و بحث های نشست را در بر می گرفت. نمایندۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران نیز از جمله سخنرانان این نشست منطقه ای بود.

در بزرگداشت رفیق نعمت ناظری

مطلع شدیم که رفیق نعمت ناظری، مترجم و ویراستار و روزنامه‌نگار پیش‌کسوت، پژوهشگر ادبی، و سندیکالیست برجسته، و از اعضا و کادرهای قدیمی حزب تودهٔ ایران، در روز ۳ آذر چشم از جهان فروبست. درگذشت این رفیق گرامی را به همسر و فرزندان و خانوادهٔ ایشان و به همهٔ یاران و رفقای او صمیمانه تسلیت می‌گوییم.

سیاستِ خارجی تنش‌زا، در تضاد با منافع ملی میهن است

به‌دنبال کشته شدن علی عبدالله‌صالح، رئیس‌جمهور سابق یمن، به‌دست حوثی‌ها، واکنش مقام‌ها و رسانه‌های ایرانی به این رویداد از دیدگاه کسانی که نسبت به منافع میهن حساسیت دارند بدون شک باید نگرانی‌هایی جدی را دامن بزند. خبرگزاری تسنیم،۱۴ آذرماه، سخنان ولایتی را انتشار داد که گفته است: "توطئه‌ای که توسط امارات و عربستان ساماندهی شده بود تا علی عبدالله‌صالح بتواند از پشت به مبارزان و مردم خنجر زند، شکست خورد و او به‌سزای اعمال خود رسید."

افشایِ نام بدهکارانِ بانکی، و معوقه‌هایی که پرداخت نخواهند شد

بسیاری از مفسدین و بدهکاران بزرگ بانکی و مالیاتی، همواره در پشت سد آهنین ژن خوب خود می‌مانند. به‌نظر می‌رسد انتشار اسامی بدهکاران بزرگ بانکی در شرایط کنونی، ایده‌ای مطلوب و جذاب برای مردم و به‌نفع نظام سیاسی- اقتصادی کشور خواهد بود." روزنامهٔ بهار، ۱۲ آذرماه، در پی انتشار این اسامی، نوشت: "مردم کوچه و بازار با نگاهی به فهرست بدهکاران بانکی و خبرهای مشابه که کم هم نیست از خود می‌پرسند که چگونه است که آنان برای دریافت اندک مبلغی برای وام ازدواج، مسکن و مانند آن‌که در برابر این بدهی‌ها قطره در برابر دریاست باید از این بانک به آن بانک بروند و درنهایت با پاسخ منفی روبرو شوند اما این اَبَر بدهکاران بانکی به‌سادگی به چنین مبالغی دست پیدا می‌کنند و برخوردی هم با آن‌ها نمی‌شود.

حزب تودهٔ ایران، اقدام دولت آمریکا در به‌رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم می‌کند!- حزب تودهٔ ایران با مبارزهٔ خلق فلسطین اعلام همبستگی می‌کند!

اقدام تحریک‌آمیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در روز ۱۵ آذرماه ۹۶ ( ۶ دسامبر ۲۰۱۷)، در اعلام شناسایی بیت‌المقدس به‌منزلهٔ پایتخت اسرائیل، خشم و نفرت افکارعمومی جهان و به‌ویژه مردم کشورهای خاورمیانه را برانگیخت. این اقدام دولت آمریکا درعمل به‌معنای نفیِ راه‌حل صلح‌آمیز مسئلهٔ فلسطین است. راه‌حل صلح‌آمیز بر اساس "طرح برپایی دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین"، مستلزم شناسایی "بیت‌المقدس شرقی" به‌منزلهٔ " پایتخت آتی دولت مستقل فلسطین است.

سایۀ شوم جنگی دیگر! باید چاره ای اندیشید

رویدادهای ماه ‌های اخیر، ازجمله سخنان تهدیدآمیز دونالد ترامپ و تصمیم او مبنی بر امضا نکردن تائید‌نامهٔ نوبتی برجام، ادامهٔ سخنان تحریک‌آمیز بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر دولت اسرائیل، ماجرای "استعفای" سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، زیر فشار عربستان و متهم کردن ایران به بی‌ثبات کردن اوضاع لبنان، تهدیدهای خطرناک دولت عربستان، در واکنش به حملهٔ موشکی حوثی‌های یمن به ریاض، و "اعلام جنگ" دولت بحرین به ایران، همگی، نشانگر شکل‌گیری روندی به‌شدت خطرناک است که می‌تواند لبنان و کشورهای منطقهٔ خلیج‌فارس را درگیر جنگی خانمان‌سوز کند.

در برنامه‌های اقتصادیِ دولت ولایت فقیه، «بنی‌آدم اعضایِ یک پیکر» نیستند!

وقوع زلزله هفت‌و‌سه‌دهم ریشتری در غرب کشور در روز ۲۱ آبان‌ماه، به مرگ فجیع بیش از ۵۰۰ تن از مردم زحمتکش منجر شد و عده زیادی را نیز زخمی، علیل و بی‌خانمان کرده است. این زلزله نشان داد که دستگاه‌های دولتی و مسئولان "نظام" برای مدیریت این‌چنین شرایطی و برخورد با بحران‌های طبیعیِ محتمل و امدادرسانی مؤثر در این‌گونه‌ عرصه‌ها هیچ‌گونه برنامه‌ریزی و آمادگی‌ای ندارند. واقعیت این است که دستگاه‌های دولتی و مسئولان در آینده نیز به‌غیر از تظاهر به اینکه برای "مدیریت بحران" آمادگی دارند و ادعای صِرفِ اینکه می‌توانند از مردم محافظت کنند، کار دیگری نخواهند کرد. این رسم معمول در کشورمان است که دستگاه‌های حاکمیت به مردم به‌راحتی دروغ ‌بگویند.                       

«به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتبر ۲۰۱۷ - ۱۹۱۷ - صلح برِست-لیتوفسک، آغاز ساختمان سوسیالیسم، بیماری «چپ‌گرایی

مروری بر برخی از آثار لنینیسم و زمینه‌های تاریخی و اجتماعی آنها-  (بخش اوّل)

روز ۲۵ اکتبر (۷ نوامبر به تقویم امروزی) سال ۱۹۱۷، در حالی که جنگ امپریالیستی جهانی اوّل همچنان ادامه داشت، انقلاب سوسیالیستی در روسیه به رهبری حزب انقلابی بلشویک‌ها به پیروزی رسید. کارگران و دهقانان زحمتکش حکومت بورژوازی را برانداختند و روند برقراری حاکمیت شوروی (شورایی) زحمتکشان در سرزمین پهناور روسیه آغاز شد. انقلاب اکتبر روسیه زندگی بهتر، حقوق عادلانهٔ اجتماعی-سیاسی، و دموکراسی اجتماعی-اقتصادی به مردم نوید می‌داد و شعار صلح را مطرح می‌کرد. کمیتهٔ نظامی-انقلابی شورای نمایندگان کارگران و سربازان در پتروگراد در ساعت ۱۰ صبح روز ۲۵ اکتبر در ”پیام به شهروندان روسیه “اعلام کرد که ”دولت موقت [بورژوازی] سرنگون شد.

سفر هیئت اتحادیهٔ اروپا به ایران و چالش‌های حقوق بشری

روزنامهٔ اعتماد، ۳۰ آبان‌ماه، در رابطه با سفر هیئت اتحادیه اروپا به ایران در هفتهٔ گذشته، با تشریح تاریخ روابط ایران و اروپا و اشاره به توافق برجام، نوشت: "ایران و اروپا باتوجه به برداشته شدن موانع تحریمی از سر راه روابط دوجانبه و همچنین تحولات منطقه‌ای، دستور کارهای مفصلی برای گفت‌وگو دارند. در دورهٔ پسابرجام تعیین حوزه‌های متنوع و متعدد همکاری‌های ایران و اروپا، اصلی‌ترین هدف رایزنی‌های دوجانبهٔ دو طرف اعلام شده است.

Top