فاجعه ملی

به ياد شهيدان در سالگرد فاجعه ملی

شهريور است و باز در آستانه  پاييز  . . .

آه چه يادها زنده مي شود؛ همراه نسيم سبك پوي, عطر خاطره هاي بي زوال، جان و روح آدمي را مسخر مي كند و سمند سركش خيال شعله در دل اميدوار مي افكند. گويي خاطره ها جان مي گيرند. آنان، آن سياوشان از آتش گذشته, چون پرتوهاي رخشان خورشيد, زندگي, اين آوردگاه نبرد ميان حقيقت و ضد حقيقت را روشنايي مي بخشند! و رگهاي حياتت را از اميد و ايمان لبريز مي سازند.


ياران شهيد ما نه در سرزمين خيال و رويا همچون پندارهايي شيرين و دل انگيز, بلكه در عمل روزانه در زندگي هميشه جاري حضور دارند. هنوز سلول هاي شكنجه گاه كميته مشترك يا همان زندان توحيد, خاطره استقامت و دليري رزمنده نستوه توده اي، عباس هجري، را در خود محفوظ دارد. اين تاريخي است نا نوشته و حماسه اي است بزرگ!
در بندهاي كميته مشترك, هنوز قامت بلند و استوار توده اي تسليم ناپذير رفيق سرگرد صابر ظفر حيدري به همراه يارانش سرهنگ افرابي, سرهنگ غياثوند و ناخدا بيدگلي و سرگرد بينايي ماسوله, به هر زنداني سياسي درس شجاعت و پايمردي مي دهند. در بندهاي اوين و در سلول هاي 209و ” آسايشگاه” از حماسه حسن جلالي, حسن و جواد سمند زاده, امير نيك آيين, اسماعيل ذوالقدر, فرزاد دادگر, مهدي محسني پاك, فريبرز صالحي و ابراهيم حسن پور شيرازي سخن ها بر سر زبان هاست. و هنوز نام سعيد آذرنگ, ابوالحسن خطيب, جعفر جاويدفر, فاطمه مدرسي و اكبر محجوبي لرزه بر اندام شكنجه گران مي افكند. هر بند و سلول زندان گوهر دشت, سرشار از عطر خاطره جاودانه عادل روزدار, عباس بستاره, محمدرضا دليلي, صفوي نيا, مرتضي كمپاني, قربان نژاد, همجوار, لاهيجانيان و دليجاني است كه از پس ديوار ضخيم زندان به هر كوي و برزن سرك مي كشد و اميد مي دهد. نه فقط زندان كه, در جاي جاي ميهن زيباي زيباپرستان، سرود دل انگيز و نازدودني شان به گوش مي رسد. سالگرد فاجعه ملي است, سالگرد احترام به آن ايمان هاي خارابيني است كه در يكي از تاريك ترين دورانهاي تاريخ معاصر, گوهر جاوداني انسانيت را در برابر واپس گرايان شب پرست پاس داشتند و با نثار جان و هستي خويش راه آينده را هموار ساختند. به بيان زيباي احسان طبري” عمل لرزاننده شهادت و ايثار پرده در، رسواگر ستم گران است. نيروي معنوي عظيمي به وجود مي آورد, سد ترس را مي شكند, درس مي دهد و اين ويژه انسان است. ايثار پله تكامل است. ”

فاجعه ملي در تاريخ ميهن ما, رخدادي فراموش ناشدني است و به رغم تلاش عبث واپس گرايان حاكم, اين جنايت كم نظير تاريخي كه در واقع دستبردي بزدلنيه و تبهكارانه به اندوخته و سرمايه معنوي مردم ايران و جنبش انقلابي آن به شمار مي آيد, هرگز به دست فراموشي سپرده نشده و توده هاي حق شناس مردم محروم، آن را از ضمير تاريخي خود نخواهند زدود.
هر ساله مراسم يادكرد شهيدان قهرمان در فاجعه ملي به اشكال مختلف توسط خانواده ها و بستگان و همرزمان آنان در داخل و خارج كشور برگزار مي شود. دور نيست روزي كه مراسم تجليل از اين قهرمانان در سطح گسترده برگزار شود و عاملان و آمران اين جنايت به دست عدالت سپرده شوند.
در سالگرد فاجعه ملي به ياد و خاطره جاودانه همه فرزندان شهيد خلق، با هر تعلق سازماني و فكري، درود مي فرستيم. حزب ما, ضمن گراميداشت ياد اعضاء , رهبران, كادرها و هواداران خود كه در فاجعه ملي به شهادت رسيدند, خاطره عزيز و ارجمند ديگر مبارزان جنبش را نيز گرامي مي دارد و درود گرم خود را نثار آنان مي سازد.
ياران شهيد ما, اين رهنوردان پيروزمند, هميشه و همواره زنده اند. از آنان بياموزيم و راهشان را با ايمان و اميد ادامه دهيم.

ارغوان بيرق گلگون بهار
تو بر افراشته باش
شعر خونبار مني
ياد رنگين رفيقانم را
بر زبان داشته باش.
تو بخوان نغمهُ ناخواندهُ من
ارغوان شاخهُ همخون جدا مانده من.

ه. ا. سايه

برگرفته از كتاب آينه در آينه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا