اعلامیه ها

اعلامیه کمیته مرکزی حزب توده ایران

حزب توده ایران تجاوز نظامی اسرائیل به لبنان را محکوم می کند

حمله نظامی همه جانبه ارتش اسرائیل به خاک لبنان، که از روز 21 تیرماه آغاز شده است، اوضاع خاورمیانه را به شدت متشنج ساخته و احتمال نگران کننده گسترش درگیری به دیگر کشورهای منطقه را تشدید کرده است.
اسرائیل در سناریویی شبیه به حمله اخیر آن به نوار غزه، به بهانه حمله نیروهای وابسته به «حزب الله لبنان» به یک ایستگاه مرزی و دستگیری دو سرباز اسرائیلی حمله همه جانبه هوایی و دریایی یی را به تمام خاک لبنان آغاز کرده است. اخبار گوناگون روزهای اخیر روشن می کند که هدف عمده این حملات توجیه ناپذیر که در شرایط سکوت و بی عملی تائید آمیز محافل بین المللی صورت می گیرد، نابودی زیربنای اقتصادی – اجتماعی لبنان است. حمله به باندهای پرواز فرودگاه بیروت، نیروگاه های برق، جاده ها، پل های مواصلاتی در چارچوب برنامه یی صورت می گیرد که نخست وزیر اسرائیل آن را به عقب برگرداندن لبنان به «بیست سال قبل»، یعنی دوره ای که لبنان در چنگال جنگ داخلی ویران شده بود، اعلام کرده است. به گزارش رسانه های خبری 97 درصد قربانیان حملات اسرائیل به لبنان غیر نظامیان و به ویژه زنان و کودکان هستند. افزون بر این نشانه های نگران کننده جدی در رابطه با ادامه و گسترش درگیری ها وجود دارد. خبر تلاش دولت های غربی برای تخلیه شهروندان شان از لبنان، از جمله ارسال دو کشتی هواپیما بر انگلیسی به آب های ساحلی لبنان نشانگر احتمال تشدید و گسترش بحران کنونی است. سران دولت اسرائیل برای توجیه اقدام تجاوز گرانه خود، که نقض خشن منشور سازمان ملل و قوانین جهانی است، تلاش می کنند که ریشه های این درگیری ها را به جمهوری اسلامی ایران و سوریه نسبت دهند. اسرائیل اخیرا مدعی شده است که موشک های مورد استفاده «حزب الله» ساخت ایران و یا سوریه است. در همین راستا موضع گیری رهبران ایالات متحده و اتحادیه اروپا، خصوصاً دولت بلر در مقصر دانستن ایران و سوریه در تحولات اخیر به عوض محکوم کردن حملات ضد انسانی نیروهای نظامی اسرائیل بر ضد مردم عادی لبنان و بمباران نوار غزه را نمی توان اتفاقی قلمداد کرد. در شرایط کنونی منطقه و ادامه ترور و درگیری های نظامی در عراق و افغانستان و اوج گیری دوباره جنگ تبلیغاتی میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران در رابطه با سیاست انرژی هسته ای ایران، نیرو های سیاسی ترقی خواه و دموکراتیک ایران نمی توانند نسبت به ادامه خونریزی ها در نوار غزه و لبنان و خطر گسترش آن به دیگر کشورهای منطقه بی تفاوت باشند. به باور حزب توده ایران حمله توجیه ناپذیر اسرائیل به لبنان در ادامه اشغال مجدد نوار غزه و تحمیل تخریب و کشتار در این مناطق، به دور جدیدی از جنگ و خشونت را در خاورمیانه دامن زده است که زمینه ی حل مسالمت آمیز و صلح آمیز مسائل و معضلات منطقه را مسدود می کند. ما ضمن ابراز همبستگی با مردم و نیروهای ترقی خواه فلسطین و لبنان به طور جدی خواهان اتخاذ راه حل های مبتنی بر گفتگو و بر پایه کنوانسیون های بین المللی برای مشکلات و اختلاف نظرهای موجود بین کشورهای منطقه هستیم.
حزب توده ایران همزبان با تمامی نیرو های صلح دوست و ترقی خواه جهان همراه با محکوم کردن اقدامات تجاوز گرانه هفته های اخیر اسرائیل خواستار قطع فوری حملات این کشور به لبنان و نوار غزه است.
ما مخالفت خود را با هرگونه راه حل نظامی و مبتنی بر فشار اقتصادی برای درگیری ها و مشکلات منطقه اعلام می داریم. ما سازمان ملل را فرا می خوانیم که بر پایه مفاد اصلی منشور خود و قطعنامه های متعدد دو دهه اخیر در رابطه با مسئله خاورمیانه و الزام دولت اسرائیل به گردن نهادن تعهدات خود در قبال این مجمع جهانی، امکان پیدا کردن یک راه حل نهایی صلح آمیز و عادلانه را فراهم کنند.

کمیته مرکزی حزب توده ایران
24 تیرماه 1385

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا