مسایل زنان

برنامه های رژیم ولایت فقیه تهدیدی برای زنان محروم جامعه

همزمان با یورش گسترده و وحشیانه رژیم به تجمع مسالمت آمیز زنان مبارز کشور در 22 خرداد ماه امسال، مسئولان ریز و درشت جمهوری اسلامی تبلیغات پر سرو صدایی را پیرامون تدوین سیاست های گوناگون به منظور ارتقاء سطح زندگی زنان به راه انداختند.

ابتدا اعلام شد، اولین گزارش رییس جدید مرکز امور زنان و خانواده به کمیسیون فرهنگی مجلس ارایه گردیده است که حاوی نکاتی بسیار مهم در جهت بهبود نقش زنان در جامعه است. رییس جدید این مرکز در مصاحبه ای که خبرگزاری فارس در اواخر خرداد ماه آن را انتشار داد از جمله یاد آوری کرد: »وظایف مرکز امور زنان و خانواده با توجه به وضعیت موجود تغییر کرده و این مرکز از این به بعد فعالیت های خود را بر محور خانواده، اشتغال زنان مسایل زنان سرپرست خانوار متمرکز خواهد کرد و با پرداختن به فعالیت های ستادی و وارد نشدن به صف اجرایی، حمایت از سازمان های غیر دولتی که در چارچوب فرهنگ اسلامی و نیاز های جامعه تلاش دارند و نیز حمایت از حوزه های علمیه و بر پایی دوره های آموزشی و برنامه های مربوط به زنان، فعالیت گسترده خواهد کرد. در عین حال اعضای کمیسیون فرهنگی به مجلس نیز ضمن استقبال از وظایف جدید و برنامه های این مرکز بر تقویت جدی آن تاکید کردند .پس از مدتی مدیر کل امور بانوان وزارت کشور در جریان گردهمایی تحت نام «بانوان فرهیخته خراسان رضوی» طی سخنانی گفت:«دو برنامه مهم دولت به منظور ارتقاء موقعیت در امور فرهنگی و اجتماعی، تحکیم خانواده، تسهیل ازدواج و توانمند سازی زنان در مسیر سلامت اجتماعی است، در این خصوص و برای تحقق مصوبات مجلس دو وزارتخانه علاوه بر وزارت کشور عهده دار تحکیم خانواده و حمایت از بانوان هستند و به علاوه شوراهای اجتماعی دفاتر بانوان استانداری ها در سراسر کشور تقویت شده و وارد عمل شده اند.»
خانم فرشته ساسانی مدیر کل بانوان وزارت کشور سپس در ادامه خاطر نشان ساخت امسال 8 میلیارد تومان بودجه در اختیار مرکز زنان و خانواده قرار می گیرد و با موافقت وزیر کشور، همه امکانات استان ها در هر استان مشخص باید در اختیار این مرکز باشد که این امر نشانه توجه و حمایت دولت از بانوان است! اینگونه تبلیغات و اختصاص مبالغ هنگفتی پول بی جهت و بدون یک برنامه ریزی دقیق صورت نگرفته و نمی گیرد .بخش مهمی از این منابع مالی که سر به میلیون ها تومان می زند، درست خلاف ادعای مسئولان رژیم ولایت فقیه، نه تنها در جهت بهبود و ارتقاء سطح زندگی و مشارکت اجتماعی زنان و دختران میهن ما نیست، بلکه در راستای ترویج افکار پوسیده و زن ستیزی قرار دارد که اجرای آنها صدمات بزرگ به بار آورده و سبب افزایش ناهنجاری های اجتماعی حیرت آور در مقیاسی وسیع شده است . وزارت کشور و دیگر ارگان ها مدعی توانمند سازی زنان به عنوان یک اولویت برنامه ای هستند و البته بودجه قابل توجه ای نیز بنابه گفته مدیر کل بانوان وزارت کشور به این امر اختصاص داده شده است، اما واقعیت خلاف این ادعا است ! بنابه آمار منتشره توسط مسئولان جمهوری اسلامی، در سال گذشته 14 میلیارد تومان (توجه کنید 14 میلیارد تومان )بودجه برای امور زنان در نظر گرفته شده بود که تنها 3 میلیارد تومان آن جذب و به امور مربوط به زنان تعلق گرفت. مدیر کل بانوان وزارت کشور اعتراف می کند، این مقدار اعتبار موجب تاخیر (البته به زعم ایشان)در بهبود وضعیت بانوان گردید. از سوی دیگر اعلام شد، بی توجهی به حقوق و وضعیت زنان بویژه زنان طبقات زحمتکش و محروم، پیامدهای ناگوار پدید آورده است. به گزارش خبرگزاری مهر در اوایل خرداد ماه سال جاری، مسئولین بهزیستی آماری را منتشر ساختند که در آن آمده است: «نزدیک به 100 خانوار تحت پوشش بهزیستی استان زنجان که سرپرست آنان زن هستند در وضعیت ناگوار و دردناک به سر می برند .اغلب این خانوارهای تحت سرپرستی زنان از مسکن و شغل محروم می باشند .دراستان هرمزگان زنان سرپرست خانوار توانایی تامین یک وعده غذای خانواده خود را، دارا نیستند و اغلب کودکان خردسال این خانواده ها به عنوان دستفروش و متکدی در سطح شهر بندرعباس سرگردان هستند. مطابق همین گزارش وضعیت خانوارهای تحت سرپرستی زنان دراستان آذربایجان غربی وخیم است، در سال جاری هیچگونه بودجه ای برای تامین این خانوارها اختصاص نیافته است .
به گزارش خبرگزاری ایسنا در اوایل خرداد ماه، شهر مشهد بیش از 750 هزار نفر حاشیه نشین دارد که اکثریت عظیم آنان را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند که با فقر مضاعف مواجه هستند. این زنان حتی قادر نیستند شکم فرزندان خود را سیر کنند.
براساس آمار مدیر کل بانوان وزارت کشور که خبرگزاری ایسنا در اواسط خرداد ماه آن را منتشر ساخت، در استان های آذربایجان شرقی و لرستان بیش از 180 هزار زن سرپرست خانوار در بدترین شرایط معیشتی بسر می برند و فقر زندگی آنها را به تباهی کشانده است و تازه این آمار به تصریح مسئولان امر، دقیق نیست. حال با توجه به این آمار که از سوی، ارگان های رسمی انتشار یافته است ، روشن می گردد که طرح به اصطلاح توانمند سازی بانوان کشور، بیش از یک ادعای بی پشتوانه نیست. درکنار این امر باید به یک مساله فوق العاده با اهمیت اشاره کرد، اختصاص 14 میلیارد تومان در سال گذشته و 8 میلیارد تومان در سال جاری برای امور زنان، به جای آنکه به ارتقاء تقویت نقش اجتماعی و بهبود سطح زندگی زنان بویژه زنان طبقات زحمتکش و محروم اختصاص یابد، به جیب ده ها ارگان و نهاد و شرکت خصوصی دلال روانه می شود.
در این خصوص بیش از ده ها میلیون تومان به یک طرح آموزشی- تبلیغاتی- بسیج به نام «طرح رحمت» تعلق گرفته است. طبق این طرح سپاه پاسداران و چند بنیاد انگلی در کلیه پایگاه های بسیج به سازماندهی و آموزش زنان خانه در می پردازند، علاوه بر این، شرکت های خصوصی مرتبط با بنیاد مستضعفان و سپاه پاسداران به عنوان پیمانکار، طرح ساخت 5 پارک محلی مخصوص زنان در مناطق 2،5و 4 شهرداری مشهد، سفارش شده است و قرار است صدها میلیون تومان نیز به این ترتیب به نام «توانمند سازی زنان» حیف و میل شده و نابود گردد!
طرح دیگری به نام حجاب و الگوی مناسب برای حجاب، این بار توسط نیروی انتظامی و با کمک چند شرکت خصوصی دلال و وارد کننده پارچه به اجرا گذاشته می شود که در آنهم بودجه هنگفتی به دلالان اختصاص می یابد. قرار است نمایشگاهی اختصاصی برای ترویج حجاب و فرهنگ اسلامی بر پا گردد. مدیر عامل بنیاد تعاون ناجا (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی)در این باره یادآوری کرده است: «در طول سال های گذشته متاسفانه مشکل بد حجابی در کشور به دلیل نداشتن الگوی مناسب از حجاب به وجود آمده است، در سالیان گذشته از سوی کشورهای غربی تهاجماتی به فرهنگ اسلامی شده است که بارز ترین این هجمه ها از بین بردن الگوی مناسب پوشش خانم ها بوده است، ما به عنوان نیروی انتظامی بخشی از کارمان پیشگیری از بد حجابی و ترویج فرهنگ حجاب و عفاف است، هدف از ایجاد اولین نمایشگاه پوشش اسلامی به نام ریحانه، ترویج عفاف است، در برگزاری این نمایشگاه از فاکتورهای از جمله مانند قیمت، کیفیت و تنوع استفاده خواهیم کرد تا بانوان کشور به سوی رعایت پوشش اسلامی گرایش پیدا کنند، در این نمایشگاه طراحان در کنار فروشندگان حضور دارند و این نمایشگاه در واقع حلقه اتصال عرضه کنندگان (بخوان دلالان و تجار) با خریداران است .»
این طرح فقط و فقط منفعت مالی و سود هنگفت به کیسه تجار بزرگ نهادهای انگلی سرازیر می کند و از زمره طرح ها نمونه وار رژیم ولایت فقیه است که درآن ثروت ملی به غارت می رود. با آنچه مورد اشاره قرار گرفت با قاطعیت می توان گفت: برنامه های رژیم با محتوی زن ستیز و قرون وسطایی کاملاً برخلاف منافع، حقوق و خواست زنان کشور ماست!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا