مسایل بین‌المللی

تقلب های وسیع در انتخابات مکزیک

مردم مکزیک در 11 تیرماه (2 ژوئیه) به پای صندوق های رای رفتند تا در انتخاباتی متفاوت با گذشته ادامه حاکمیت سیاست های نو لیبرالی بر کشور را مسدود کنند. انتخاباتی که نارضائی گسترده مردم از نیروهای دست راستی به دلیل سال ها جنایت و سیاست های ضد مردمی، امکان بالقوه پیروزی جبهه متحد نیروهای چپ را از قبل به وجود آورده بود. نظر سنجی های گوناگون نیز حاکی از این بود که نیروهای متحد چپ از رای بالاتری نسبت به سایرین برخوردار هستند . شمارش آرای ریخته شده به صندوق ها به دلیل «نزدیک» بودن آراء کاندیداهای دو حزب اصلی، حزب اتحاد چپ به رهبری «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» و حزب دست راستی «جنبش ملی» ، چندین روز به طول کشید و سرانجام نیز «ستاد مرکزی انتخابات» ، کاندیدای راست را با اختلاف کمتر از یک درصد، پیروز اعلام کرد. این نتیجه از همان لحظه اول مورد اعتراض اتحاد چپ قرار گرفت. رهبران کارزار انتخاباتی اتحاد چپ اعلام کردند که بنا به شواهد و مدارک مشخص و مستند، تقلب های وسیع و جدی در انتخابات، به سود حزب «جنبش ملی»، صورت گرفته است. بنا به گزارش روزنامه مکزیکی «یونیورسال»، ده صندوق رای و یک گزارش انتخاباتی که در شمارش نهایی در نظر گرفته نشده، در منطقه فقیر نشینی در نزدیکی شهر مکزیکو پیدا شده است. این صندوق ها از سه حوزه شهر « نزاهوا کویوتل»، یکی از مراکز حمایت قدرتمند «اوبرادور» بودند. ( رویترز 6 جولای 2006 ) مورد دیگر تقلب انتخاباتی، پیدا شدن صندوق های رای در زباله دانی های شهر «خالاپا»، مرکز ایالت «وراکروز» بود . (همانجا)
همچنین گزارش های متعددی حاکی از وجود اختلاف بین آرای اعلام شده از سوی ستاد های انتخاباتی و »ستاد مرکزی انتخابات« است. بیش از 45 درصد مراکز انتخاباتی گزارش داده اند که تعداد آرای اعلام شده از سوی آنها با تعداد آرای اعلام شده از سوی »ستاد مرکزی انتخابات« متفاوت است. به طور مثال در حوزه ی شماره 1019 در بخش 3 شهر مکزیک، یک عکس گرفته شده توسط خبرنگاران، تعداد آرای «لوپز» را 188 نشان می دهد، در حالیکه ستاد مرکزی انتخابات تعداد آن را 88 اعلام کرده است. علاوه بر این در موارد دیگر ستاد مرکزی انتخابات تعداد آرای «جنبش ملی» را در برخی حوزه ها را دو یا سه برابر تعداد واقعی آنها اعلام کرده است . همچنین اختلاف در تعداد شرکت کننده ها نیز به چشم می خورد. بنا به گزارش اولیه ستاد مرکزی انتخابات، 42 میلیون نفر در انتخابات شرکت کرده بودند، در حالی که تعداد آرای شمرده شده تنها 39 میلیون است. ( هفته نامه جهان مردم ارگان رسمی حزب کمونیست آمریکا)
بر اساس چنین شواهدی، «اوبرادور» خواستار شمارش مجدد دستی آرا شده است.
نیویورک تایمز نیز در شماره 14 تیرماه خود از تقلب های وسیع و دخالت های غیر قانونی در روند انتخابات نوشته است و اشاره کرده است که بیش از 3 میلیون رای مفقود شده اند . «پیروزی کالدرون» در این انتخابات بیش از هر چیزی، سبب خوشحالی و مسرت ایالات متحده شد. رهبران آمریکا اطمینان دارند که چنین «پیروزی» ای روابط آمریکا با مکزیک را همچون گذشته حفظ خواهد کرد و آمریکا می تواند طرح های خود را به کمک مکزیک به عنوان یک مهره کلیدی پیمان نفتا در منطقه به پیش ببرد. این پیروزی برای آمریکا در شرایط کنونی یک ضرورت بود . هر جایگزین دیگری به مفهوم شکستی جدی برای سیاست های «جهانی سازی» و نو لیبرالی آمریکا به شمار می رفت. نگرانی ویژه آمریکا از نتیجه انتخابات این دوره مکزیک در رابطه با احتمال ادامه گرایش مقابله با سیاست های مورد نظر آمریکا آنگونه که در سال های اخیر در کشورهای آمریکای لاتین ریشه کرده است، بود. بنا به نوشته ی «هرالد تریبون بین الملل»، «اختلاف دوحزب اصلی در انتخابات، اختلاف بین جناح چپ و راست» در تمامی آمریکای لاتین است. جناح راست موافق تجارت آزاد و خصوصی سازی است، جناح چپ مخالف جهانی سازی و طرفدار برنامه های خدمات عمومی است.» ( هرالد تریبون بین الملل 10 ژوئیه 2006)
طی دهه های اخیر، ایالات متحده سیاست های خود را در عرصه های داخلی و خارجی، در مکزیک به مانند آزمایشگاهی سیاسی به کار گذاشته است و می توان به جرات گفت که تقریبا تمامی نهاد های سیاسی و اقتصادی حاکم این کشور در وابستگی کامل به نهادهای سیاسی و اقتصادی آمریکا هستند. آنچه که سبب شده است تا رژیم های طرفدار و وابسته به آمریکا با پشتیبانی این کشور، طی این چند دهه حکومت هایی ضد مردمی و غارت گرانه را بر مکزیک حاکم سازند. حکومت هایی که با نسخه های تجویز شده از سوی آمریکا و سه نهاد اقتصادی امپریالیستی، صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و سازمان تجارت جهانی، زیربنای اقتصادی مکزیک را به تباهی کشانده اند، سبب افزایش فقر، بیکاری، بی خانمانی و گرسنگی شده اند و این عضو پیمان نفتا را به یکی از بدهکار ترین کشورهای جهان مبدل ساخته اند.
انتخابات اخیر هرچند که به طور رسمی کالدرون را پیروز اعلام کرده است، اما درس های مهمی را برای مردم و احزاب سیاسی این کشور به همراه داشته است. این که در این انتخابات چه کسی پیروز شده است، شاید به اندازه تاثیر جدی روند بر زندگی سیاسی مردم این کشور مهم نباشد. مردم مکزیک در انتخابات اخیر نشان دادند که خواستار تحولی جدی در حیات سیاسی و اقتصادی این کشور هستند و دیگر پذیرای سیاست های اقتصادی و سیاسی تحمیل شده از سوی آمریکا نیستند . آنها نشان دادند که خواستار بهبود در شرایط زندگی خود و تغییر سیستم کنونی در کشوری هستند که نقشی کلیدی را برای سیاست های آمریکا بازی می کند و این بالطبع مبارزه ای سخت را در برابر مردم این کشور قرار می دهد. برای آمریکا مکزیک، به عنوان متحدی کلیدی برای ایجاد «منطقه آزاد تجاری آمریکا»، نمی تواند سیستم سیاسی دیگری را داشته باشد، از سلطه آمریکا خارج شود و در نهایت به گروه کشورهای مخالف آمریکا در منطقه به مانند بولیوی ، ونزوئلا، کوبا و ….. بپیوندد . از این رو مردم مکزیک در این مبارزه جدی با نه تنها دولت خود بلکه با هیأت حاکمه آمریکا نیز روبه رو هستند. از این رو آمریکا تمام تلاش خود را برای پیروزی کالدرون به کار برد و در نهایت نیز با تقلب های وسیع به این هدف دست یافت.
مسئله دیگر حرکت نیروهای چپ و مترقی در شرایط کنونی این بود که این نیروها در حقیقت قادر بودند که در صورت اتخاذ یک موضع متحد و با توافق بر سر یک برنامه حداقل و یا پشتیبانی از نیرویی که می توانست راه را برای شرایط بهتر اجتماعی و سیاسی مهیا سازد، در انتخابات پیروز شوند. همه شواهد و این حقیقت که اختلاف بسیار ناچیزی در آراء نهایی باعث شکست «اوبرادور» شد، بر این دلالت دارد که در شرایط کنونی جبهه متحد چپ می توانست که حرکتی تاریخی را به سرانجام برساند. اما متاسفانه بخشی از نیروهای چپ با تحریم و تبلیغ بر ضد انتخابات در عمل شانس پیروزی جناح راست را افزایش دادند و ضربه ای جدی به صفوف چپ متحد وارد ساختند. با چنین تجربه ای این وظیفه در برابر نیروهای چپ و مترقی قرار می گیرد که در آینده باید چه راهی را در پیش بگیرند تا بتوانند بر سیستم حاکم غلبه کنند. و سرانجام اینکه مردم مکزیک در مجموع نشان دادند که باوری به سیاست های نو لیبرالی و دولت های دست راستی کشور ندارند. سیاست هایی که تنها بر مشتی شعارهای توخالی و بی پشتوانه بنیان دارند و برای فریب مردم به کار گرفته شده اند . مردم نشان دادند که آماده اند تا سیستم کنونی را به سود شرایط بهتر تغییر بدهند، امری که وظیفه ای جدی و سنگین را در برابر نیروهای مترقی این کشور قرار می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا