مسایل سیاسی روز

شرکت حزب توده ایران در جشنواره کمونیست در دانمارک

در روزهای شنبه 19 ویکشنبه 20 آگوست سال جاری میلادی، مطابق برنامه هر ساله، جشنواره کمونیست، نشریه ارگان مرکزی حزب کمونیست در دانمارک در شهر کپبنهاگ برگزار شد. در جشنواره امسال با توجه به اوضاع منطقه خاورمیانه و برنامه های مداخله جویانه امپریالیسم، بخش مهمی به مساله صلح و ضرورت سازماندهی یک جنبش فعال ضد جنگ اختصاص داشت. در غرفه های متعدد جشنواره بیش از همه مخالفت با جنگ، همبستگی با کوبای سوسیالیستی ومبارزه بر ضد اتحادیه اروپا جلب نظر می کرد. غرفه حزب توده ایران نیز از جمله غرفه هایی بود که در آن بازدیدکنندگان از نزدیک با مواضع حزب ما در رابطه با مبارزات مردم ایران بر ضد رژیم ولایت فقیه، مخالفت با برنامه های امپریالیسم برای دخالت در ایران ومنطقه آشنا می شد ند. نشریات و کتب حزب، اعلامیه ها و بیانیه های کمیته مرکزی و متن بیانیه 62 حزب کمونیستی و کارگری د رمحکومیت حمله اسراییل به لبنان در غرفه حزب توزیع می شد. در نخستین روز جشنواره رفیق بتی فروننزبیارگ کارسون رهبر حزب کمونیست در دانمارک در غرفه حزب توده ایران حضور یافت وضمن ابراز خرسندی از شرکت حزب در جشنواره کمونیست، همبستگی کمونیستهای دانمارک با مبارزات مردم ایران درراه نیل به آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی بویژه مبارزه کارگران ایران در راه تامین حقوق خود، مبارزه زنان ایران ونیز مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی را اعلام کرد واز مبارزات حزب توده ایران در راه اتحادهمه نیروهای میهن پرست ایرانی تجلیل نمود! یکی از نکات جالب جشنواره امسال، حضور پر رنگ گروه های هنری جوانان بود که، همگی آنان در سالیان اخیر، در اثر سیاست”صرفه جویی” و “اصلاحات اقتصادی” با مشکلات فراوان روبرو شده اند. گروه های موسیقی جوانان با اجرای ترانه هایی با مضامین، صلح، برابری اجتماعی ومخالفت با نژادپرستی شور و طراوات به فضای جشنواره بخشیده بودند.
بعلاوه کمونیستهای دانمارک طی دو روز جشنواره با تدارکات وسیع، کارزار تبلیغاتی چشمگیری را بر ضد سیاستهای دولت دست راستی سازمان دادند که از جمله در آنها خواست فراخواندن واحدهای نظامی دانمارک از عراق و عدم همکاری دولت دانمارک با آمریکا در زمینه های نظامی به شکل برجسته نمایان بود!
در این کارزار، مخالفت با همکاری نظامی دانمارک با آمریکا بخشی از برنامه نیروهای دمکرات، مترقی و صلح طلب بر ضد دولت دست راستی حزب لیبرال قلمداد می گردید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا