مسایل سیاسی روز

شرکت نماینده کمیتة مرکزی حزب تودة ایران در نشست فوق العاده احزاب منطقه خاورمیانه


به ابتکار و میزبانی حزب کمونیست یونان، نشست فوق العاده احزاب کارگری و کمونیستی منطقه در آتن، پایتخت یونان، در تاریخ 29 و 30 مرداد ماه برگزار شد. در این نشست مسأله تجاوز خونین اسرائیل به خاک لبنان و وضع بحرانی منطقه از جمله سیاست های جنگ طلبانه امپریالیسم و خطر گسترش آن به سوریه و ایران و ضرورت اتخاذ ابتکار عمل و مواضع هماهنگ و موثر بر ضد آن مورد بحث و تبادل نظر احزاب کمونیست منطقه قرار گرفت.

افزون بر احزاب منطقه از لبنان، سوریه، اردن، فلسطین، اسرائیل، ترکیه، قبرس، سودان و بحرین نمایندگان رهبری حزب کمونیست پرتغال، روسیه، گرجستان، سفیر کوبا در یونان و شماری از اعضای کمیته مرکزی حزب کمونیست یونان و همچنین اعضای این حزب در پارلمان اروپا در جریان این اجلاس فوق العاده حضور داشتند. نماینده کمیته مرکزی حزب تودة ایران نیز از جمله شرکت کنندگان و سخنرانان اصلی این نشست منطقه یی بود.
اجلاس با سخنان رفیق الگا پاپاریگا، دبیرکل حزب کمونیست یونان آغاز شد. رفیق پاپاریگا در سخنان خود ضمن اشاره به اهمیت برگزاری این نشست و اشاره به اهداف واقعی امپریالیسم از «مبارزه بر ضد تروریسم» از جمله گفت: «هدف ایجاد یک قبرستان ساکت است که در آن هرکس و یا هر چیزی که با نظم، سیاست ها و سرکوب خشن امپریالیسم مخالفت می کند، سرکوب شود. ما به شدت با چنین اهداف و سیاست هایی مخالفیم و با آن قاطعانه مبارزه خواهیم کرد. ما از ماه ژوئن که حمله وحشیانه اسرائیل به نوار غزه و کرانه غربی رود اردن شروع شد، ضمن محکوم کردن این تجاوز گفتیم که اسرائیل نمی تواند پشت ماسک «عملیات دفاعی» پنهان شود زیرا عامداً تمام تلاش خود را به کار گرفته است که امر مذاکره با نمایندگان فلسطین را تخریب کند. به رسمیت نشناختن دولت حماس که در انتخابات پیروز شد و محاصره اقتصادی و فشار از این طریق، از طرف اسرائیل و همچنین آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا، از جمله این سیاست ها هستند. در حالی که حمله اسرائیل به بهانه دستگیری یک سرباز اسرائیلی آغاز شد در اینجا لازم است یادآوری کنیم که دولت اسرائیل تاکنون هشت وزیر دولت جدید و شمار زیادی از نمایندگان پارلمان فلسطین و همچنین صدر آن را به گروگان گرفته است. این است عملکرد «دفاعی» دولت اسرائیل! روشن است که در سال های اخیر فلسطینی ها خواستار آزادی هزاران زندانی سیاسی یی بوده اند که به دست ارتش اسرائیل اسیر شده اند.»
رفیق پاپاریگا در جای دیگری از سخنان خود همچنین اشاره کرد که: «حزب ما حمله ارتش اسرائیل را نقشه حساب شده برای تغییر سیمای منطقه خاورمیانه می داند. نقشه یی که زیر ماسک «دموکراتیزه کردن» منطقه عنوان می شود همان نقشه بوش، همان نقشه ناتو و اتحادیه اروپا است. آنها حتی خواهان سرنگونی دولت هایی هستند که ضرورتاً مخالف آنها نیستند و تنها خواهان حفظ استقلال خود هستند. آنها خواهان نیروهای سیاسی هستند که کاملاً گوش به فرمان باشند.« رفیق پاپاریگا همچنین نگرانی و مخالفت حزب کمونیست یونان را از بسط درگیری و کشانده شدن آن به ایران و سوریه اعلام کرد.
رفقا خالد حداد، دبیر کل حزب کمونیست لبنان، ایسام مخول، دبیرکل حزب کمونیست اسرائیل، بسام احمد عمر صالح، دبیرکل حزب مردم فلسطین، و رفیق مونیر حمارنه، دبیرکل حزب کمونیست اردن نیز در جریان سخنرانی های مفصل و مشروح خود ضمن محکوم کردن یورش وحشیانه ارتش اسرائیل این حملات را بخشی از نقشه های امپریالیسم برای تحقق نقشه «خاورمیانه بزرگ» دانستند.
رفیق خالد حداد، دبیرکل حزب کمونیست لبنان، در سخنرانی خود به اهمیت همبستگی بین المللی با مردم و مقاومت ملی لبنان اشاره کرد و از این تلاش های صمیمانه تشکر کرد. رفیق ایسام مخول، دبیرکل حزب کمونیست اسرائیل نیز ضمن اشاره به شرایط دشوار مبارزه در درون اسرائیل و اشاره به این امر که حتی بخش هایی از جنبش صلح نیز در ابتدا فریب تبلیغات «دفاع از اسرائیل» را خوردند گفت که حمایت بین المللی نیروهای مترقی به ما کمک کرد که با وجود همه دشواری ها در مقابل این سیاست های جنگ طلبانه بایستیم. رفیق مخول همچنین اشاره کرد که دفتر روزنامه حزب کمونیست در شهر حیفا، با شصت سال آرشیو مطالب پر اهمیت هدف حملات موشکی حزب الله قرار گرفته است. به گفته رفیق مخول این حملات موشکی به هیچ وجه اتفاقی نبود.
رفیق بسام احمد عمر صالح، دبیرکل حزب مردم فلسطین، نیز در سخنان خود ضمن اشاره به وضعیت دهشتناک مردم فلسطین در زیر اشغال ارتش اسرائیل از جمله گفت که 29 نفر از 132 نماینده مجلس و هشت وزیر دولت جدید فلسطین توسط اسرائیل به گروگان گرفته شده اند و دولت اسرائیل از پرداخت 500 میلیون دلار مالیات که به نام دولت فلسطین اخذ کرده است طفره می رود.
نماینده کمیته مرکزی حزب تودة ایران نیز در سخنرانی خود ضمن ابراز همبستگی با مردم لبنان و فلسطین حملات ارتش اسرائیل به خاک لبنان را به شدت محکوم کرد. نماینده کمیته مرکزی حزب ما در بخشی از سخنان خود گفت: «در چند هفته گذشته لبنان و فلسطین هدف حملات نظامی مخرب ماشین جنگی اسرائیل قرار گرفته اند، ایران و سوریه مورد تهدید مداخله نظامی قرار دارند و منطقه خاورمیانه در بحران جدی دست و پا می زند. با توجه به اسناد و گزارش هایی که در این مدت انتشار یافته است این امر روشن است که حمله اسرائیل به فلسطین و لبنان با هماهنگی کامل دولت آمریکا صورت گرفته و دستگیری سربازان اسرائیلی تنها بهانه یی برای شروع و اجرای این عملیات بوده است.» به گفته نماینده حزب «روشن است که در سال گذشته دولت آمریکا به دنبال راه کارهای ممکن برای آغاز مرحله جدید در تحقق برنامه «خاورمیانه بزرگ» بوده است. همان طوری که می دانید هدف این نقشه کنترل کامل سیاسی، اقتصادی و نظامی منطقه خاورمیانه توسط امپریالیسم آمریکا است.»
نماینده کمیته مرکزی حزب در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به دروغ بودن مدعیات امپریالیسم در زمینه گسترش دموکراسی در منطقه به این مسأله اشاره کرد که «مردم منطقه سابقه روشنی از «تلاش های قبلی» آمریکا برای تحقق دموکراسی دارند. به عنوان نمونه امروز مصادف با پنجاه و سومین سالگرد کودتای 28 مرداد است که سازمان سیا حکومت ملی دکتر مصدق در ایران را سرنگون کرده و برای بیش از 25 سال یک حکومت پلیسی – دیکتاتوری را بر ایران حاکم کرد. نمونه های دیگر این »تلاش ها« را می توان در عراق در همان دوران، مصر، سودان و دیگر کشورهای منطقه نیز مشاهده کرد.»
نماینده کمیته مرکزی حزب ما با اشاره به اینکه سیاست های ماجراجویانه نیروهای ارتجاعی نیز می تواند مستقیم و غیر مستقیم به سیاست های امپریالیستی یاری رساند به وضعیت مبارزه ضد امپریالیستی در منطقه و ضرورت اتحاد همه نیروهای ضد امپریالیست اشاره کرد و در عین حال تأکید کرد که: «به عنوان کمونیست ها و نیروهای دموکرات ما برای دموکراسی، حقوق بشر، آزادی و تحقق حقوق زنان و کارگران مبارزه می کنیم. برای ما مبارزه با امپریالیسم به معنای مبارزه با سرمایه انحصاری و نظامی گری و در عین حال تلاش در راه آزادی و عدالت اجتماعی. بین این میارزه و آن نظر که مبارزه را «مقابله اسلام با کفر» می داند تفاوت های ماهوی اساسی و جدی وجود دارد. تلاش برای ارتقاء نقش و تأثیر نیروهای مترقی، دموکراتیک و چپ و سازمان دهی وسیع توده ها کلید اساسی در به شکست کشاندن برنامه های امپریالیسم در منطقه است…»
نماینده حزب ما در بخش نهایی سخنان خود به توضیح شرایط ایران و ماهیت عمیقاً ارتجاعی و ضد مردمی دولت احمدی نژاد پرداخت و اشاره کرد که از هنگام برگزاری انتخابات پر تقلب ریاست جمهوری و تحمیل احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهوری کارزار سازمان یافته یی برای تشدید خفقان و سرکوب نیروهای اجتماعی و سیاسی کشور خصوصاً جنبش کارگری، دانشجویی و زنان آغاز و دنبال می شود. نماینده حزب ما در این بخش ضمن اشاره به «بحران هسته یی» و تأکید بر این نکته که این مسأله تنها بهانه یی برای پیش بردن سیاست های استراتژیکی دیگری در منطقه است همچنین اشاره کرد که «حزب تودة ایران معتقد است که بهره وری صلح آمیز از انرژی هسته ای حق هر کشوری در جهان است… حزب ما همچنین با قاطعیت اعلام کرده و تأکید می کند که مخالف هرگونه مداخله خارجی در امور ایران است. سرنوشت ایران تنها به دست ایرانیان و نیروهای مترقی و آزادی خواه کشور رقم خواهد خورد.»
نشست فوق العاده احزاب کارگری و کمونیستی منطقه سپس به بحث و بررسی سیاست های مشترک برای مقابله با برنامه های امپریالیسم در منطقه پرداخت و اعلامیه مشترکی را برای انتشار در مطبوعات به تصویب رساند. احزاب برادر منطقه در این اعلامیه از جمله خواستار:
«-آتش بس فوری و خروج نیروهای اسرائیلی از خاک لبنان از جمله مزرعه شباع و آزادی زندانیان لبنانی
-برچیدن کامل شهرک های یهودی نشین اسراییلی و خروج ارتش اسراییل از سرزمین های اشغال شده در سال 1967
– استقرار یک دولت فلسطینی (در نوار غزه و کرانة غربی) با پایتختی در اورشلیم شرقی، در مجاورت اسراییل
آزادی فوری زندانیان سیاسی
– بازگشت همة پناهندگان فلسطینی به سرزمین خود بر مبنای قطعنامه 194 مجمع عمومی سازمان ملل متحد و دیگر قطعنامه های این سازمان» شدند.
اجلاس فوق العاده منطقه همچنین فرصت مناسبی برای دیدارهای هیأت های نمایندگی احزاب با یک دیگر بود. این نشست همچنین قطعنامه همبستگی یی با مردم کوبا و محکوم کردن توطئه های امپریالیسم بر ضد این کشور را به تصویب رساند. نشست مزبور باز تاب وسیعی در رسانه های گروهی کشورهای منطقه داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا