مسایل سیاسی روز

”نامه مردم“ در فستیوال ”اومانیته“


امسال هم مانند سال های گذشته غرفه ”نامه مردم“ در فستیوال مورد مراجعه صدها هموطن ایرانی بود که با کنجکاوی و علاقه در رابطه با تحلیل های حزب توده ایران در رابطه با تحولات کشور و منطقه می پرسیدند.

* هیئت های نمایندگی احزاب برادر از کشورهای هند، قبرس، الجزایر، بحرین و فرانسه از غرفه بازدید کردند.
* تم محوری فستیوال امسال ”روزنامه اومانیته“ ضرورت اتحاد تمام نیروهای چپ فرانسه در یک جبهه واحد ضد نو لیبرالیسم فرانسه بود.
غرفه ”نامه مردم“، ارگان مرکزی حزب توده ایران، در 71مین فستیوال اومانیته، نشریه روزانه حزب کمونیست فرانسه، چون سال های گذشته به مرکز گردهمایی دوستان و هواداران حزب و ترقی خواهان ایرانی و خارجی تبدیل شده بود. ده ها هوادار حزب با پذیرائی از مراجعه کنندگان به غرفه ”نامه مردم“ که با پلاکارد بزرگ در رابطه با جشن 65 سالگرد و پرچم حزب توده ایران، پوستر های مختلف، تصاویر رفقای شهید تزئین شده بود، محیط گرم، سالم و دلچسبی را ایجاد کرده بودند. رفقای گرداننده غرفه ”نامه مردم“ با فعالیت بلاوقفه از مراجعه کنندگان به غرفه با غذاهای سنتی ایرانی پذیرائی می کردند
کتب و نشریات منتشره حزب توده ایران، به همراه آخرین تحلیل ها و بیانیه های حزب به زبان های فرانسه و انگلیسی در اختیار مراجعه کنندگان به غرفه قرار می گرفت. در طول جریان فستیوال هیئت نمایندگی کمیته مرکزی حزب توده ایران با هیئت های نمایندگی احزاب برادر از کشورهای مختلف و ازجمله فرانسه، هند، الجزایر، پرتقال، فرانسه و سوریه گفتگو های سودمندی داشت. هیئت های نمایندگی احزاب برادر از کشورهای هند، قبرس، الجزایر، بحرین و فرانسه از غرفه ”نامه مردم“ بازدید کردند و در رابطه با تحولات کشور با رفقای مسئول غرفه تبادل نظر کردند. رفیق فرانتس وورتس، عضو حزب کمونیست فرانسه و رهبر فراکسیون نمایندگان کمونیست و چپ در پارلمان اروپا، با پیام همبستگی با مردم و زحمتکشان میهن و مبارزات حزب توده ایران در غرفه حضور پیدا کرد.
فستیوال در روز شنبه با سخنرنی رفیق ”پاتریک لی هیاریک ”، سردبیر روزنامه اومانیته رسماٌ افتتاح شد. در این جلسه که همچنین دبیر کل حزب کمونیست فرانسه و مسئولان این حزب در پارلمان اروپا در آن شرکت داشتند، هیئت های نمایندگی همه سازمان های بین المللی مدعو و از جمله خانم ”لیلا شهید“، سفیر دولت خودمختار فلسطین، حضور یافتند. سردبیر اومانیته در سخنرانی همه جانبه خود به تبعات حمله نظامی تجاوزگرانه اسرائیل به نوار غزه و لبنان، به نظامی گری ایالات متحده، و نیز ضرورت تشکیل یک جبهه ائتلافی چپ برای شرکت در انتخابات آتی ریاست جمهوری به منظور شکست دادن کاندیدای اصلی نیروهای راست اشاره کرد. او گفت که ”هر روز 1500 میلیارد دلار خرج تولید اسلحه در جهان می شود. با یکصدم درصد این مبلغ میتوان آب آشامیدنی برای تمام آن کشورهایی که از این سرویس عمومی بی بهره هستند ایجاد کرد.“ ”هر روزه یک میلیارد یورو هزینه ادامه اشغال عراق است.“ رفیق ”لی هیاریک“ با نقل قول از یک ژورنالیست نیروهای مترقی جهان را فرا خواند که ”بیائید جنگ بر ضد جنگ را سازمان دهیم.“ سردبیر اومانیته گفت: ”امپریالیست ها مدعی هستند که دموکراسی به ارمغان می آورند. حقیقت آنست که آن ها هر جا می روند جنگ، ویرانی، نفرت را به همراه می آورند.“ ”در خاورمیانه مسئله آن ها دست یابی به نفت است و مستقر کردن کارخانه های اسلحه سازی شان.“
فستیوال امسال از سال های قبل از سه جهت متمایز بود: اولاٌ افزایش تعداد شرکت کنندگان در این جشن ملی چپ فرانسه. تعداد شرکت کنندگان در جشن امسال 500/000 نفر بود. غرفه های متعدد و رنگارنگی معرف مبارزه زحمتکشان هر پنج قاره جهان در فستیوال بودند. از ایران علاوه بر ”نامه مردم“، غرفه های ”کار- اکثریت“ و ”اتحاد کار“ در فستیوال جلب توجه می کرد. مسئولان غرفه ”نامه مردم“ در جریان فستیوال از غرفه های ”کار“ و ”اتحاد کار“ بازدید کردند. ثانیاٌ تحرک و جنب و جوش شرکت کنندگان از سال های گذشته چشمگیر تر بود. تمام مراکز بحث و گفتگو، سالن های سخنرانی و حتی غرفه های مختلف در مدت جشن مملو از جمعیت بود. شرکت کنندگان مشهور ترین فستیوال اروپا در باره عمده ترین موضوع های روز فرانسه، اروپا و جهان به بحث و گفتگو های جدی و سازنده مبادرت ورزیدند. ثالثاٌ موضوع تشکیل جبهه واحد و معرفی یک کاندیدای واحد برای این جبهه چپ از مهمترین موضوعات مطرح در فستیوال امسال بود. جلسه کمیته اجرائی حزب کمونیست فرانسه دو روز قبل از جشن تشکیل شد و در رابطه با مسائل کلیدی ای از جمله تشکیل جبهه واحد توده ای و شرکت در انتخابات با یک کاندیدای واحد بحث و مداقه کرد. در حقیقت تم اصلی جشن در رابطه با این وظیفه تاریخی نیروهای مترقی و دموکرات قرار داشت.
تنی چند از رهبران درجه اول و سرشناس حزب سوسیالیست نیز در فستیوال اومانیته شرکت داشتند و هریک از آن ها در یکی از مراکز تجمع و بحث شرکت کردند. لورنت فابیوس، یکی از رهبران چپ و ضد نو لیبرال حزب سوسیالیست، در جریان فستیوال با رفیق ”ماری ژرژ بوفه“، رهبر حزب کمونیست فرانسه، ملاقات داشت.
باید یادآوری کرد که در رفراندوم سال پیش در مورد قانون اساسی اتحادیه اروپا حزب سوسیالیست فرانسه عملاٌ به دو قسمت تقسیم شد. تعدادی از رهبران چپ حزب سوسیالیست، و از جمله فابیوس، از دادن رای ”آری“ در رفراندوم که به به تصویب کمیته رهبری حزب سوسیالیست رسیده بود، امتناع کردند و همراه 54 درصد اعضای حزب رای ”نه“ دادند. آخرین نکته آنکه امسال هم مانند هر سال شرکت جوانان در فستیوال چشمگیر و امیدوار کننده بود. این جالب توجه است که در جریان سه روز فستیوال امسال بیش از 2000 نفر به حزب کمونیست فرانسه پیوستند.
فستیوال اومانیته نشان داد که زحمتکشان فرانسه بخوبی طپش منظم و با قدرت قلب جوان و مبارزه جوی چپ فرانسه را می شنود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا