مسایل بین‌المللی

هشتاد سالگی فیدل کاسترو


مردم کوبا در روز 22 مردادماه 80 مین سالگرد تولد رفیق فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا، و شخصیت برجسته جنبش کمونیستی جهان، را در شرایط ویژه ای جشن گرفتند. این حقیقتی است که تاریخ انقلاب کوبا بطور نزدیکی با زندگی و رزم فیدل کاسترو گره خورده است. زندگی و مبارزه ای که برای نزدیک به پنج دهه مورد توجه و ستایش انقلابیون جهان بوده است. مردم کوبا در روز 22 مردادماه 80 مین سالگرد تولد رفیق فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا، و شخصیت برجسته جنبش کمونیستی جهان، را در شرایط ویژه ای جشن گرفتند. این حقیقتی است که تاریخ انقلاب کوبا بطور نزدیکی با زندگی و رزم فیدل کاسترو گره خورده است. زندگی و مبارزه ای که برای نزدیک به پنج دهه مورد توجه و ستایش انقلابیون جهان بوده است.
این حقیقت که حزب کمونیست کوبا توانسته است بر رغم تمامی توطئه ها و خرابکاری های طراحی و اجرا شده از سوی امپریالیسم آمریکا تجربه ساختمان سوسیالیسمِ در این جزیره کوچک و زیبا، و در 90 میلی خاک ایالات متحده، را ادامه بدهد، تحسین و همبستگی بخش های وسیعی از مردم جهان را برانگیخته است. در طول دوره پس از پیروزی انقلاب کوبا در سال 1959 زمانی نبوده است که سازمان های جاسوسی ایالات متحده و گروه های تروریستی مورد حمایت آنان در صدد بر انداختن دولت انقلابی و از بین بردن رهبر آن، فیدل کاسترو نباشند. به گواه اسناد رسمی کنگره آمریکا 686 توطئه سوء قصد برای از بین بردن فیدل کاسترو به هوشیاری مردم و ارگان های رسمی کوبا عقیم مانده اند. دلیل اینکه دولت آمریکا چنین کوشش های رسوایی را در دوره های ریاست جمهوری 10 رئیس جمهور این کشور بلا وقفه دنبال کرده است را باید در وحشت آنان از تاثیر عظیم انقلاب کوبا و دستاوردهای آن در کشورهای جهان در حال توسعه دانست.
نقش برجسته حزب کمونیست کوبا تحت رهبری فیدل کاسترو در هدایت توسعه اجتماعی- فرهنگی کوبا به ویژه در شرایط سخت سال های پس از فروپاشی کشورهای سوسیالیستی اروپای شرقی و اتحاد شوروی در ابتدای دهه 1990 میلادی، مورد توجه بسیاری از اندیشمندان جهان در رابطه با راه رشدی ممکن و راه گشا برای کشورهای درحال توسعه قرار گرفته است. اینکه دستاوردهای کوبای انقلابی در زمینه آموزش و پرورش، بهداشت و رشد خودکفا به گواه سازمان های بین المللی در نوع خود بی نظیر است، را نمی توان از رهبری فیدل کاسترو و پیشاهنگی حزب کمونیست کوبا جدا کرد.
در هفته های اخیر بدنبال اعلام کناره گیری موقت فیدل کاسترو از سمت های رسمی خود به دلیل یک عمل جراحی و لزوم استراحت ضرور که از سوی پزشکان معالج او تجویز شده بود، بار دیگر نیروهای راست و ارتجاعی، و برخی از وازدگان سیاسی (از جمله در محافل سیاسی ایرانی)، در کارزاری هماهنگ جنگ تبلیغاتی تازه ای را بر ضدکوبا آغاز کرده اند. جورج بوش وقیحانه اعلام کرد که ایالات متحده »بطور فعال در جهت ایجاد تغییر در کوبا اقدام خواهد کرد.« گروه های ضد انقلابی کوبایی فراری ساکن میامی که توسط سیا و ارگان های رسمی ایالات متحده سازماندهی می شوند، تهدید کرده اند که در صورت مرگ فیدل کاسترو برای تغییر رژیم سیاسی در کوبا اقدام خواهند کرد. آیا این تهدید های مستقیم نمایشگر مداخله در اوضاع داخلی کوبا و در تناقض با قوانین بین المللی نیست؟
در مقابل چنین اقدامات هماهنگ رسوایی است که در روزهای اخیر شاهد انتشار نامه سرگشاده ای در دفاع از تمامیت ارضی و حق حاکمیت کوبا به امضاء نزدیک به 500 شخصیت مشهور بین المللی و از جمله 8 برنده جایزه صلح نوبل بودیم. در این نامه که عنوان آن »به حق حاکمیت کوبا باید احترام گذاشته شود«، است، از جمله آمده است که: »در هنگامی که مواجه با تهدید فزاینده بر ضد تمامیت یک کشور و صلح و امنیت و ثبات آمریکای لاتین و جهان هستیم، ما امضا کنندگان این نامه از دولت ایالات متحده می طلبیم که به حاکمیت کوبا احترام بگذارد..« امضاء کنند گان نامه همچنین طرح «کمیسیون کوبای آزاد» مبنی بر سازمان دهی اقدامات تجاوز گرانه بر ضد کوبا را که اخیراٌ فاش شده است، محکوم می کند. »کمیسیون کوبای آزاد» توسط کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، اداره می شود. این نامه سرگشاده با اظهار نگرانی در رابطه با این طرح های تجاوز گرانه متذکر می شود که باید : »به هر قیمتی که شده از یک تجاوز جدید جلوگیری کنیم.«
نویسندگان برنده جایزه نوبل «خوزه ساراماگو» از پرتقال، «وول سوینکا» از نیجریه، «ادولفو پرز اسکویول» از آرژانتین، و «داریو فو» از ایتالیا از جمله امضاء کنندگان این نامه سرگشاده که وسیعاٌ در جهان پخش شد، می باشند.
ما ضمن تبریک 80 مین سالگرد تولد رفیق فیدل کاسترو و اعلام حمایت انقلابی خود از کوبای سوسیالیستی، هم صدا با امضاء کنندگان این نامه سیاست تجاوز گرانه و غیر قانونی دولت ایالات متحده و تهدید های اخیر آن را محکوم می کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا