مسایل سیاسی روز

شرکت هیئت نمایندگی کمیته مرکزی حزب توده ایران در اجلاس سالانه احزاب کمونیست- کارگری جهان


هشتمین اجلاس سالانه احزاب کمونیست- کارگری جهان به میزبانی حزب کمونیست
پرتغال در روز های 21- 19 آبان ماه در شهر لیسبون، پایتخت پرتغال، برگزار شد. هیئت های نمایندگی رهبری 63 حزب برادر در این اجلاس با اهمیت بین المللی که با موضوع محوری « چالش ها و امکانات در اوضاع کنونی جهان، استراتژی امپریالیسم و مسئله انرژی، مبارزه خلق ها و تجربه آمریکای لاتین، دورنمای سوسیالیسم» برگزار می شد، شرکت داشتندد. هیئت نمایندگی کمیته مرکزی حزب توده ایران، به دعوت حزب کمونیست پرتغال و کمیته تدارک همچون 7اجلاس گذشته فعالانه در این اجلاس شرکت کرد، و آخرین تحلیل های حزب را در رابطه با تحولات کشور و منطقه ارائه داد.

اجلاس جهانی سالانه احزاب برادر در لیسبون کار خود را در روز19 آبان ماه با سخنرانی رفیق «جرونیمو دو سوسا»، دبیرکل حزب کمونیست پرتغال، آغاز کرد و در ادامه گزارش های تحلیلی همه احزاب حاضر را استماع کرد. در آخرین روز اجلاس بیانیه های مشترکی در عرصه های زیر
” فراخوان بر ضد نظامی گری و جنگ، و در دفاع از آزادی، دموکراسی، صلح و پیشرفت اجتماعی”،
“در همبستگی با کوبا و آمریکای لاتین”،
“فراخوان درحمایت از مبارزه در دفاع از آزادی های دموکراتیک، و در مخالفت با راست افراطی، گرایش های نژادپرستانه و آنتی کمونیسم” ؛ و
“بیانیه همبستگی با خلق های فلسطین و لبنان”
را مورد بررسی و تائید قرار داد و قرار های ضرور برای برگزاری موفق اجلاس بعدی را که مقارن با جشن های 90مین سالگرد انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر خواهد بود، صادر کرد.
هیئت های نمایندگی احزاب شرکت کننده در اجلاس در پایان روز دوم بحث های خود به دعوت شهردار شهر آلمادا، که شورای شهر آن در 32 سال گذشته تحت کنترل حزب کمونیست پرتغال بوده است، در ضیافت شام شورای شهر و سپس در جشن با شکوه همبستگی بین المللی در شرکت کردند. رفیق «دو سوسا” در این گردهمائی که هزاران عضو سازمان جوانان حزب با پرچم های سرخ در آن شرکت داشتند و نمایندگان احزاب کمونیست فدراسیون روسیه، کوبا، آفریقای جنوبی و لبنان در آن پیام های کوتاه همبستگی خو را ارائه دادند، سخنرانی مفصلی تحت عنوان «حزب کمونیست پرتقال- 85 سال همبستگی با خلق های در حال مبارزه” ایراد کرد.

در جریان این اجلاس سه روزه و در حاشیه بحث ها، هیئت نمایندگی حزب توده ایران نشست های سودمندی با رهبری حزب کمونیست پرتغال، حزب کمونیست روسیه، ایالات متحده و تعدادی دیگر از احزاب حاضر در اجلاس انجام داد و در رابطه با شرایط پیچیده و خطرناک خاورمیانه و خطراتی که صلح منطقه را تهدید می کند، به تبادل نظر پرداخت.

گزارش فعالیت های هیئت نمایندگی کمیته مرکزی حزب توده ایران در این اجلاس در شماره های آتی «نامه مردم» منتشر خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا