مسایل حقوق بشر

فشار وزارت اطلاعات رژیم بر اقلیت‌های مذهبی

با نزدیک شدن سال نو میلادی، یک باردیگر موضوع حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران و فشارهای که این دسته از هم‌وطنان ما در زیر سایه رژیم ولایت فقیه متحمل می‌شوند، برجسته شده است. واقعیت این است که در رژیم استبدادی و سرکوب‌گر موجود همه شهروندان ایران از حقوق انسانی و آزادی‌های دموکراتیک برخوردار نیستند. با این حال باید عنوان کرد که اقلیت‌های ملی و مذهبی در کشور ما از ستم مضاعف رنج می‌برند.
بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، در روز یکشنبه هفته‌ای که گذشت، تعدادی از مسیحیان ایرانی در شهرهای مختلف بازداشت گردیدند. بیشترین رقم دستگیرشدگان از تهران و کرج گزارش شده است. علاوه بر این، در شهر رشت نیز تعدادی از اعضای کلیسای این شهر بازداشت شده‌اند.
دستگیری این دسته از هم‌وطنان مسیحی در آستانه کریسمس و سال نو میلادی صورت می‌گیرد. امری که باید آن را به حساب فشارهای تازه نیروهای رژیم بر اقلیت‌های مذهبی میهن ما، آن‌هم به قصد ایجاد مانع در برگزاری مراسم سنتی و مذهبی شان، به‌شمار آورد. بهانه نیروهای امنیتی اجرای مراسم مذهبی به‌ویژه آمادگی و تدارکات برای برگزاری آیین کریسمس بوده است. زیرا که آن‌ها با مراجعه به برخی از کلیساها و محل‌های اجرای مراسم مسیحیان، از آنان خواسته اند که از برگزاری چنین مراسمی خوداری کنند.
برخی از گزارش‌ها حکایت از آن دارد که نیروهای وزارت اطلاعات با مراجعه به منازل تعدادی از مسیحیان به بازرسی خانه‌ها پرداخته و کتاب های مذهبی، سی-دی ها و عکس های آنها را ضبط کرده است. در این مراجعات و بازرسی‌ها مسیحیان را تحت فشار قرار داده‌اند تا از اجرای مراسم مذهبی خودداری کنند. علاوه بر این در پی یورش نیروهای امنیتی رژیم به برخی مکان‌های اجرای مراسم مذهبی تعدادی زن و مرد دستگیر شده اند که اسامی آن‌ها را سایت‌های مدافع حقوق بشر منتشر کرده‌اند. هم‌اینک تعداد ۱۲ تن در بازداشت به‌سر می‌برند. تعدادی از دستگیر شدگان متعلق به کلیسای رشت هستند. به گزارش فعالان حقوق بشر در ايران در ادامه بازداشت گروهی از مسيحیان وابسته به کليسای رشت، خانواده های آنها با تجمع در مقابل دادگستری رشت نسبت به اين امر اعتراض کرده و خواهان آزادی فوری بستگان خود شده‌اند. ولی تجمع‌کنندگان با خشونت و برخورد اهانت آميز نیروهای انتظامی و امنیتی مواجه شده‌اند. علاوه بر این نیروهای وابسته به وزارت اطلاعات در آخرین اقدام خود از افرادی که می خواهند مراسم مذهبی خود را در کلیسای رشت به جا آورند خواسته است کپی مدارک شناسایی خودشان را به وزارت اطلاعات تحویل دهند.
همچنین موضوع اخراج از کار و عدم امنیت شغلی به دلیل تعلق مذهبی، یکی از موضوعاتی است که در طی سالیان گذشته برخی از اقلیت‌های مذهبی ایران با آن روبرو بوده‌اند. آخرین نمونه از این گونه اقدامات اخراج یکی از مسیحیان به خاطر اعتقادات مذهبی اش است. بر اساس گزارشی که در برخی از رسانه‌ها منعکس شده است یکی از پیروان مسیحی که دارای مدرک کارشناسی نساجی می‌باشد به دلیل اعتقادات مذهبی خود از کار اخراج شده است. البته این گونه تضعییقات تنها شامل مسیحیان نمی‌شود، بلکه سایر اقلیت‌های مذهبی ایران را نیز در برمی‌گیرد.
حزب توده ایران، براساس باور و پایبندی خود به حقوق شهروندی، این گونه اقدامات سرکوب‌گرانه و آزادی‌کش رژیم را به شدت محکوم می‌کند. حزب ما خواهان آزادی فوری همه دستگیرشدگان و بازگشت آن‌ها به آغوش خانواده‌هایشان است. ما بر این عقیده‌ایم که آزادی عقیده و مذهب یکی از موارد آزادی‌هایی است که زیر ماده 2 و 18 در اعلامیه جهانی حقوق بشر تصریح و به‌رسمیت شناخته شده است، و باید اکیداً رعایت شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا