مسایل بین‌المللی

هوگو چاوز: آینده تحولات ونزوئلا ”سوسیالیسم قرن 21“ است!


به دنبال پیروزی مجدد هوگو چاوز در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا در آذرماه، این کشور درمسیر تغییرات جدی در سیستم اقتصادی و سیاسی خود قرار گرفته است، تغییراتی که خطوط کلی آن در مراسم تحلیف چاوز اعلام شد. به دنبال پیروزی مجدد هوگو چاوز در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا در آذرماه، این کشور درمسیر تغییرات جدی در سیستم اقتصادی و سیاسی خود قرار گرفته است، تغییراتی که خطوط کلی آن در مراسم تحلیف چاوز اعلام شد.
چاوز پس از ادای سوگند در مراسم تحلیف، خطوط برنامه ی جدید خود را، که قرار است ونزوئلا را به سوی ”سوسیالیسمِ قرن بیست و یکم“ سوق دهد و روند تغییرات را عمیق تر و رادیکالیزه تر کند، اعلام کرد.
بخش اولیه ی سخنرانی چاوز به مناسبت شروع رسمی دوره جدید ریاست جمهوری خود به توصیف انقلابی بزرگ آمریکای لاتین، ”سیمون بولیوار“ اختصاص داشت. پس از آن چاوز رئوس کلی برنامه خود را تحت عنوان ”پنج موتور محرک“ برای تغییرات آتی در ونزوئلا تشریح کرد. این پنج ”اصل“ بنا به گزارش سایت خبری ”تحلیل و اخبار ونزوئلا“ در روز 20 دی ماه، به قرار زیر است:
درخواست چاوز برای داشتن ”اختیار تام“ در مورد تغییر قانون اساسی در موارد مشخص، بدون مراجعه به مجلس، به مدت یک سال.
تغییر در قانون شماره 302 ، که به موجب آن حق استخراج نفت در اختیار دولت ونزوئلا است، اما استخراج گاز را شامل نمی شود؛ چاوز همچنین به قانون شماره ی 303 نیز اشاره کرد که در آن ذکر شده است که بخشی از شرکت دولتی نفت PDVSAمی تواند خصوصی شود؛ این قسمت به نظر چاوز ، می بایستی حذف شود؛
تغییر دیگر ، محدودیت انتخاب رییس جمهور به دو دوره است، که چاوز خواهان حذف این اصل و مجاز بودن انتخاب چند باره است؛
اجرای برنامه ی آموزش و پرورش در سراسر کشور در خلال سال 2007؛
تغییر ”تقسیم بندی های کشوری“ در ونزوئلا با هدف تعادل بخشیدن به ساختار های شهری و استانی کشور. چاوز تشریح کرد که بسیاری از شهرداری ها دارای مشخصات متناسب نیستند، چراکه برخی از آن ها جمعیت فراوانی دارند و یا این که از وسعت زیادی برخوردار هستند، در صورتی که برخی دیگر، در مقایسه با آنها، بسیار کوچک و یا کم جمعیت ترند.
پیشنهاد برای افزایش قدرت ”شوراهای منطقه ای“ که در آن ایجاد فدراسیونی از شوراهای منطقه نیز مطرح شده است، که احتمالأ جانشین ساختار دولتی کنونی خواهد شد.
به موازات این پیشنهادها، تصمیم و تغییر سیاسی بسیار جدی تری نیز در ونزوئلا در حال تکوین است که طرح پیشنهادی آن برای اولین بار در نیمه دوم آذرماه مطرح شد. به گزارش سایت خبری ”تحلیل و اخبار ونزوئلا“ در جریان مراسمی که روز 24 آذرماه به مناسبت پیروزی مجدد چاوز در انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، ”چاوز از همه ی هواداران و پشتیبانان خود خواست تا احزاب خود را منحل کرده و حزب جدید ”حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا“ را تشکیل دهند.“
لازم به تذکر است که پیروزی قاطع چاوز در انتخابات آذرماه به یاری ائتلاف بیش از 20حزب و سازمان سیاسی چپ و دموکرات با نظرگاه های متنوع، ولیکن حول محور شعارهای مشترک ضد امپریالیستی، صورت گرفت. این ائتلاف توانست شکست سختی به نیروهای اپوزیسیون راست و ارتجاعی وارد سازد. در حقیقت حضور این تشکل ها در میان مردم ، توانست بخش وسیعی از زحمتکشان، با دیدگاه های گوناگون، را حول شعارهای رادیکال و اصلاح طلبانه ی چاوز گردآورد.
پرزیدنت چاوز همچنین در سخنرانی خود اشاره کرد که، احزابی که این شرط را نپذیرند، می توانند به راه خود ادامه دهند ولیکن گفت:“ احزابی که می خواهند ساختار خود را حفظ کنند، دولت را باید ترک کنند“ (همانجا).
در رابطه با این تصمیم پرزیدنت چاوز، حزب کمونیست ونزوئلا، پس از برگزاری پلنوم چهارم خود در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، 30 آذرماه، بیانیه ای صادر کرد. بر اساس این بیانیه که در 2 دی ماه منتشر شد، در این پلنوم ”بحث وسيع، ژرف و روشنگری پيرامون پيشنهاد پرزيدنت هوگو چاوز فريياس، رهبر برجسته روند انقلابی بوليواری، برای ساختن حزب سوسياليست متحد ونزوئلا صورت گرفت. بیانیه در ادامه ”تعهد تاريخی هميشگی و خلل‌ناپذير حزب کمونیست ونزوئلا برای ايجاد وسيع‌ترين اتحاد ممکن بين نيروهای دمکراتيک وانقلابی در کشور …“ مورد تأکيد قرار می دهد. رهبری حزب کمونیست سپس بر پایه آماج انقلابی حزب ”ضرورت تاريخی حرکت به سمت ايجاد يک اتحاد ارگانيک از همه مردان و زنان انقلابی کشور“ را اعلام و به ”تصميم تمام سازمان‌های سياسی که موافقت کردند به حزب سوسياليست متحد ونزوئلا بپيوندند، درود فرستاد.“ پلنوم حزب کمونیست ونزوئلا ”هر حرکتی به سمت ادغام ارگانيک گروه‌های مترقی و انقلابی، بدون توجه به طبیعت و ماهيت آن حرکت“ را گامی به جلو برای نيروهای ميهن‌دوست ونزوئلا ارزیابی کرد. پلنوم همچنین مقرر کرد که برای بررسی همه جانبه پیشنهاد تشکیل ”حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا“ کنگره ملی فوق‌العاده خود را در اواسط اسفندماه برگزار کند. کنگره قبلی حزب کمونیست در تابستان اخیر برگزار شده بود. بحث های تدارکاتی کنگره ملی فوق‌العاده قرار است که ”شالودۀ ايدئولوژيک حزب جديد“ پيشنهادی، ”ماهیت سوسياليسمی“ که قرار است در ونزوئلا ساخته شود، ”ماهيت طبقاتی حزب انقلابی“ و ”ساختار ارگانیک“ آن، ”موضوع رهبری جمعی در درون حزب متحد پيشنهادی“ را مورد توجه قرار دهد. اجلاس چهارمین پلنوم حزب کمونیست ونزوئلا مقرر کرد که ”جهت بررسی و تصويب اسناد پايه‌ای“ و ”تصويب مقررات و دستور کار کنگره ملی و کنفرانس‌هايی که در جريان آن روند از طرف حوزه‌ها، کميته‌های محلی و کميته‌های منطقه‌ای تشکيل خواهند شد، نشست پلنوم پنجم را در روزهای 23 و 24 دی ماه برگزار کند.“
در نمایش نقش برجسته ای که حزب کمونیست ونزوئلا در تحولات سریع این کشور می گیرد همین بس که توجه کنیم که در ترمیم کابینه دولت در اواسط دی ماه، پرزیدنت چاوز، دیوید والاسکوئز، عضو هیئت سیاسی حزب کمونیست، و دبیر کل پیشین سازمان جوانان کمونیست ونزوئلا را به سمت وزیر مشارکت مردمی و توسعه اجتماعی، انتخاب کرد. رفیق والاسکوئز که 28 سال دارد، جوانترین وزیر در ساختار دولت است. این اولین بار در حیات 76 ساله حزب است که یک عضو آن در چنین موقعیت مهم و تعیین کننده ای قرار می گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا