مسایل بین‌المللی

چند خبر سندیکایی از جهان

فدراسیون بین المللی سندیکاهای کارگران (آی-سی-یی-ام) قتل رهبر سندیکایی عراق را محکوم کرد

فدراسیون بین المللی سندیکاهای کارگران بخش عمومی ، مواد شیمیایی، انرژی و معادن (آی – سی –یی-ام) ، قتل رهبر اتحادیه ی سراسری سندیکا های کارگری عراق ، ”نجیم ابد- جاسم“ را محکوم کرد.
فدراسین بین المللی اتحادیه ها (Global Union federation ) نیز ، که بیش از 20 میلیون عضو دارد، این جنایت مخوف را ، نشان دیگری از تلاش سیستماتیک برای نابود کردن رهبری اتحادیه ی کارگری تازه تاسیس شده و مستقل و دمکراتیک عراق ، خواند.
دبیر اول (آی –سی-یی-ام) ، ” مانفرد واردا“ ، در نامه ای که برای ”نوری ال-مالکی“ ارسال کرد، ضمن محکوم کردن این جنایت و سایر جنایت هایی که بر ضد رهبران سندیکاهای کارگری عراق صورت گرفته، گفته است : ” کارگران و سندیکالیست ها باید بتوانند بدون آنکه زندگیشان مورد تهدید قرار بگیرد، فعالیت های صنفی خود را انجام دهند.
ابد-جاسم رهبر اتحادیه ی کارگران مکانیک از سال 2003 بود . او همچنین بنیان گزار اتحادیه ی سندیکاهای کارگری عراق نیز بود.

سومین تلاش برای به قتل رساندن رهبر سندیکایی در فلسطین

”راسم البیاری“ معاون فدراسیون سندیکا های سراسری فلسطین، در طول سال جاری ، برای سومین بار مورد سوء قصد قرار گرفت.
در روز جمعه 6 آوریل ، آقای ال-بیاری ، در حالی که به همراه خانواده ی خود در غزه در حال رانندگی بود، توسط یک گروه مسلح و نقابدار ، مورد حمله قرار گرفت و مهاجمان ماشین وی و تمامی سرنشینان آن را به گلوله بستند.
خوشبختانه ، خانواده ی آقای ال-بیاری در جریان این توطئه آسیبی ندید ، ولی خود او از ناحیه ی گردن مورد اصابت گلوله قرار گرفته و زخمی شد.
ال –بیاری دو بار دیگر مورد سوقصد قرار گرفته بود . اولین بار در روز 9 بهمن ماه 1385 (29 ژانویه )2007، منزلش مورد حمله ی موشکی قرار گرفت و 24 ساعت پس از آن نیز در محل زندگیش بمب گذاری شد.

پایمال کردن حقوق سندیکایی در کستاریکا

بنا به گزارش جدید کنفدراسیون بین المللی سندیکا ها ، در مورد شرایط فعالیت سندیکایی در کستاریکا، فعالان سندیکایی در خطر دایم اخراج قرار دارند و در انزوا ، اضطراب و نگرانی به سر می برند. کارگران نیز تحت فشار تهدید ، از پیوستن به سندیکا ها منع می شوند.
گزارش بر عدم پشتیبانی قانونی از سندیکا ها تاکید می کند و این که مفاد اساسنامه ی سازمان جهانی کار ، در مورد حمایت از حقوق سندیکایی کارگران ، در برابر مقررات ضد سندیکایی ، نادیده گرفته می شود.
گزارش همچنین حاکی از این است که ”قراردادهای جمعی” مورد تهدید جدی قرار گرفته اند . کارگران بخش های عمومی ، سازمان ها و خدمات ، اجازه ی عقد قراردادهای جمعی را ندارند . آنچه که در مغایرت با قوانین سازمان جهانی کار قرار دارد بنا به همین گزارش ، طی 2 سال گذشته ، 16 مورد از مفاد قوانین قراردادهای جمعی ، که در جهت تامین منافع کارگران بود، ملغی شده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا