مسایل سیاسی روز

شرکت حزب توده ایران در جشنواره نشریه ”کمونیست ”

کمونیست های دانمارک، امسال ثمره فعالیت خستگی ناپذیر خود بر ضد سیاست های جنگ طلبانه دولت دست راستی را در جشنواره سالیانه نشریه ”کمونیست“ به نمایش گذاشتند. در اثر مبارزات پیگیرانه نیروهای چپ، مترقی و ضد جنگ، که حزب کمونیست دانمارک بخشی از آن به شمار می آید، قسمت اصلی نیروهای نظامی این کشور خاک عراق را ترک کردند و به این ترتیب، جنبش وسیع ضد جنگ و صلح دوستان این کشور به یک موفقیت دست یافتند.
جشنواره امسال به خوبی نتایج و اثرات این مبارزه را در خود انعکاس می داد. کمونیست های دانمارک در جشنواره مذکور علاوه بر این، کارزار گسترده بر ضد اتحادیه اروپا و زمزمه آغاز همه پرسی برای قانون اساسی این اتحادیه را در راس برنامه های خود قرار داده بودند. همچنین اعلام همبستگی با مبارزات مردم آمریکای لاتین، به ویژه کوبای سوسیالیستی، ونزوئلا و نیکاراگوئه، جای برجسته ای در جشنواره به خود اختصاص داده بود. سخنرانی های پرشور سفرای کوبا و ونزوئلا در جشنواره ”کمونیست“ جلوه ای به یاد ماندنی به این همبستگی برادرانه می داد. حزب توده ایران، در کنار حزب کمونیست سوئد، حزب کمونیست نروژ، حزب کمونیست عراق و حزب کمونیست یونان از شرکت کنندگان فعال جشنواره امسال کمونیست بود. غرفه حزب با شعارهای اصلی حزب تزیین و نشریات حزب و برشورهای تبلیغاتی در خصوص مبارزات مردم ایران بویژه خواست آزادی فعالان کارگری، فعالان دانشجویی و زنان و نیز سالگرد فاجعه ملی، در دسترس بازدید کنندگان قرار می گرفت.
به رسم همه ساله، رفقای رهبری حزب کمونیست دانمارک، از جمله رفقا بتی فرونز بیارگ کارسون و هزیک هیدین، از غرفه حزب بازدید و ضمن گفت و گو با رفقای توده ای، همبستگی قاطع خود با مبارزات حزب توده ایران و مردم ایران در راه استقلال آزادی، صلح و طرد رژیم ولایت فقیه را مورد تاکید قرار دادند.
به علاوه، گروه های هنری جوانان و زنان در جشنواره امسال نقش پررنگی داشتند. سرودها، ترانه ها و برنامه های هنری با مضمون اجتماعی، ضد امپریالیستی، ضد جنگ طلبی و برای صلح و برابری، فضای حاکم بر جشنواره را سرشار از امید به آینده سعادتمند بشر می کرد .
آینده ای که کمونیست ها در راه آن، به رغم اوضاع نامساعد، با ایمان بی خدشه می رزمند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا