جوانان و دانشجویان

قطعنامه همبستگی اجلاس سالانه شورای عمومی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات (لیسبون- پرتغال) با جوانان و دانشجویان ایران


نشست شورای عمومی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات که در روزهای 12 تا 14 بهمن ماه در لیسبون، پایتخت پرتغال، برگزار شد با نگرانی اعلام می‌کند که:
یورش به جنبش دانشجویی ایران هر روز ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کند. از سال ۲۰۰۵ همه نهادهای جوانان و انجمن‌های دانشجویان مستقل و ترقی‌خواه زیر حمله و ضربه‌های بی‌سابقه‌ای قرار داشته‌اند.
از اوایل ماه دسامبر گذشته (اواسط آذر ماه) ۴۲ فعال دانشجویی ترقی‌خواه و دگراندیش از دانشگاه‌های گوناگون در تهران و استان‌های دیگر کشور توسط رژیم بازداشت شده‌اند. بسیاری از این دانشجویان بازداشت شده را به بند ۲۰۹ زندان نفرت انگیز اوین منتقل کرده‌اند که در آنجا مورد شکنجه‌های بدنی و روانی قرار می‌گیرند.
دانشجویان مبارز روزانه مورد شکنجه قرار می‌گیرند تا نسبت به دیدگاه‌های خود‌شان ابراز ندامت کنند، به گناه‌شان «اعتراف» کنند، اتهام‌های ساختگی را که به آنها وارد می‌شود «بپذیرند»، و از موضع مخالف‌شان دست بکشند.
بنا بر گزارش‌های منتشر شده، ابراهیم لطف‌اللهی دانشجویان مبارز رشته حقوق در شهر سنندج، در غرب ایران، در اواسط ماه ژانویه (۲۵ دی ماه) پس از ۹ روز بازداشت و بازجویی توسط نیروهای امنیتی کشته شد. جسد او را پیش از آن که خانواده‌اش باخبر شوند دفن کردند.
روز شنبه ۲۷ ژانویه (۷ بهمن) نیروهای امنیتی و پلیس ضدشورش رژیم به کوی دانشگاه تهران (خوابگاه دانشجویان) یورش بردند و دانشجویانی را که به منظور اعلام خواست‌شان برای داشتن شرایط بهتر آموزشی و معیشتی و بهبود کیفیت غذای غذاخوری در دانشگاه تجمع کرده بودند و قصد راه‌پیمایی در خیابان‌های تهران را داشتند، مورد ضرب و شتم قرار دادند. در جریان این حمله بی‌سابقه، شمار زیادی از دانشجویان مضروب و مجروح شدند. این درحالی است که نیروهای امنیتی اجازه ندارند به محوطه دانشگاه و کوی دانشجویان وارد شوند.

نشست شورای عمومی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات همچنین موارد زیر را مورد توجه قرار داد:

سازمان جوانان توده ایران، عضو فدراسیون جهانی جوانان دموکرات، این اعمال و برخوردهای سرکوب‌گرانه غیرقانونی و توجیه‌ناپذیر رژیم را در دانشگاه‌ها و بر ضد دانشجویان مبارز، از جمله بازدداشت‌های اخیر را، محکوم کرده است.
سازمان جوانان توده ایران بار دیگر خواستار به راه انداختن یک کارزار همبستگی بین‌المللی با جوانان و دانشجویان ایران شده است. سازمان جوانان توده ایران خواستار آزادی فوری همه زندانیان سیاسی و از جمله دانشجویان مبارز زندانی شده است.

نشست شورای عمومی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات بر این باور است که:

جوانان و دانشجویان ایرانی یکی از پیگیر ترین گردان‌های جنبش صلح، ترقی‌خواهی، استقلال و عدالت اجتماعی در تاریخ معاصر ایران بوده‌اند.
سرکوب جوانان و دانشجویان ایران توسط رژیم ایران در مغایرت با معیارها و منشور های بین‌المللی پذیرفته شده از سوی دولت ایران صورت می‌گیرد.
سرکوب سیاسی کنونی دانشجویان ترقی‌خواه، مستقل و اصلاح‌طلب و انجمن‌های آنها، جنبش صلح، دموکراسی و ترقی ایران را از ادای سهمی حیاتی توسط یکی از بخش‌های عمده و اساسی این جنبش محروم می‌کند.
سرکوب کنونی هدفی ندارد جز خاموش کردن جنبش جوانان و دانشجویان – که یکی از مؤلفه‌های عمده و اساسی جنبش صلح و دموکراسی در ایران است – در لحظه‌ای حیاتی در تاریخ معاصر ایران، یعنی زمانی که ایران در معرض تحریک و تهدید دائمی تجاوز نظامی از سوی آمریکا قرار دارد و یک انتخابات پارلمانی بسیار مهم را در اسفندماه (ماه مارس) در پیش رو دارد.

این نشست شورای عمومی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات اعتراض شدید خود را بر ضد این برخوردها با دانشجویان توسط رژیم ایران اعلام می‌کند و خواهان آزادی فوری همه فعالان دانشجویی زندانی است. فدراسیون جهانی جوانان دموکرات اعتراف‌هایی را که از این دانشجویان در زیر شکنجه گرفته می‌شود فاقد هر گونه ارزش قانونی می‌داند.
فدراسیون جهانی جوانان دموکرات خواستار توقف فوری هر گونه شکنجه دانشجویان، چه بدنی و چه روانی، و دسترسی قربانیان به مشاور حقوقی و وکیل مدافع خود است.
این نشست شورای عمومی فدراسیون جهانی جوانان دموکرات از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد که همه فعالان دانشجویی زندانی را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا