مسایل بین‌المللی

بدرود رفیق »ولودیا تیتلبویم« کمونیست برجسته و معمار»اتحاد خلقی« شیلی!

”ولودیا تیتلبویم“، دبیر کل سابق حزب کمونیست شیلی، هم رزم سالوادور آلنده، رئیس جمهور فقید شیلی، و پابلو نرودا، شاعر توانا و خلقی شیلی، در روز 11 بهمن ماه (31 ژانویه) در سانتیاگو، پایتخت شیلی، درگذشت.
رفیق ”تیتلبویم“ که یک حقوق دان برجسته بود در سال های دهه 1940 و 1950 میلادی در جریان سرکوب کمونیست ها به دفعات زندانی شد. او به همراه سالوادور آلنده در سال های 1965- 1961 عضو پارلمان شیلی و از سال 1965 تا زمان کودتای خونین نظامیان به رهبری ژنرال ”آگوستو پینوشه“، نماینده مجلس سنای شیلی بود. رفیق”ولودیا تیتلبویم“ در مقام نماینده حزب کمونیست شیلی، نقش حیاتی در تشکیل جبهه ”اتحاد خلقی“، که برنامه آن برای سه سال برنامه عمل دولت خلقی سالوادور آلنده بود، ایفا کرد. او در زمان وقوع کودتا در خارج از شیلی بود و بهمین دلیل به سرنوشت یسیاری از هم رزمان خود دچار نشد. رفیق “تیتلبویم“ برای 15 سال در مهاجرت سیاسی در مسکو زندگی کرد. او در این سال ها مسئولیت برنامه رادیوئی موفق ”اسکوچا شیلی“ (گوش کن شیلی) را داشت که برای میلیون ها نفر در داخل شیلی خبر و تحلیل ارائه می کرد. او در سال 1988 با قبول ریسک دستگیری و تهدیدی که امنیت جانی او را به خطر می انداخت، به شیلی بازگشت و در سال 1989 در سمت دبیرکل حزب شیلی، وظیفه تجدید سازمان حزب را در شرایط بغرنج داخلی و بین المللی به عهده گرفت. او تا 1994 در این سمت باقی ماند. رفیق ”تیتلیوم“ نویسنده توانایی بود. او بنیانگذار روزنامه حزب کمونیست ”ال سیگلو“ (قرن)، مجله ادبی ”آئورورا“، و در دوره مهاجرت مجله ”آرائوکاریا“، صدای روشنفکران شیلی در مهاجرت بود. از او 24 کتاب خواندنی به یادگار مانده است، منجمله یک دوره 4 جلدی از خاطراتش با عنوان ”قبل از اینکه فراموش کنم“. او در سال 1984 بیوگرافی ”پابلو نرودا“ را تدوین و تالیف کرد، که یکی از مهمترین کارهای ادبی او محسوب می شود. رفیق ”تیتلبوم“ درک عمیقی از دموکراسی داشت. در رابطه با مرگ دیکتاتور شیلی، آگوستو پینوشه، اظهار داشت: ”پینوشه مرد اما پینوشه ایسم زنده است. این مثل اینست که او رستوران را ترک کرد بدون اینکه صورت حساب را پرداخت کند. ما هنوز برای اعاده دموکراسی در شیلی کار های زیادی داریم.“
تابوت حاوی جسد رفیق ”تیتلبویم“ به ساختمان قدیم مجلس سانتیاگو پایتخت شیلی حمل شد تا دوست‌دارانش بتوانند برای آخرین بار با او وداع کنند. در مراسم آخرین وداع با ”تیتلبویم“ رئیس جمهور شیلی، پرزیدنت میشل بکتل، و سه تن از وزیرانش در کنار تابوت او به عنوان گارد احترام ایستادند. ریکاردو لاگوس وبر، سخن‌گوی پیشین دولت شیلی، خوان گابریل والدس وزیر خارجه سابق این کشور، و سناتور ”خوان پابلو لتلیر“ در این مراسم شرکت داشتند.
فیدل کاسترو، رهبر انقلابی کوبا، و هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا، به مناسبت درگذشت زفیق ”ولودیا تیتلبویم“ اظهار تاسف و همدردی کردند و به خانواده او، به مردم شیلی و به حزب کمونیست شیلی تسلیت گفتند. از طرف کمیته مرکزی حزب توده ایران پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت رفیق”ولودیا تیتلبویم“ خطاب به حزب کمونیست شیلی ارسال شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا