مسایل بین‌المللی

هدف از قتل ”رائول ری یس“ دامن زدن به یک بحران در آمریکای لاتین بود!

مصاحبه روزنامه ”اومانیته“ با دبیر کل حزب کمو نیست آرژانتین ”پاتریسیو چه گارای“، دبیرکل حزب کمونیست آرژانتین، انگیزه های دولت کلمبیا و متحد واشنگتنی اش در قتل ”رائول ری یس“ را افشا می کند.

اومانیته– این روزها قرار بود که شما با“رائول ری یس“ ملاقاتی داشت باشید. در باره چه چیزی بایست مذاکره می کردید؟
پاتریسیو چه گارای- ما می بایست کلا به وضعیت آمریکای لاتین می پرداختیم.مسلمأ در باره کلمبیا وهمچنین در باره سا لروز تولد چه گوارا که قرار است در شهر زاد گاهش –روزاریو- بر گزار شود، نیز در باره اجلاس ”سائو پائولو“ که ”فارک“ هم عضو آن است و همچنین در باره گروگان ها.

اوما نیته- در این اموری که بر شمردید آیا شما و (کشورتان ) نیز نقشی دارید؟
پاتریسیو چه گارای- چندین کشور در این امور سهیم هستند و من باید نسبت به مجاهدات کشورم در این باره سپاسگزار باشم .

اومانیته- آیا شما ”رائول ری یس ” را خوب می شناختید؟
پاتریسیو چه گارای- من او را به دفعات ملاقات کردم. دفعه آخر حدود یک سال ونیم پیش بود.

اومانیته– با ”مارو لاندا“ (فرمانده فارک) چطور؟
پاتریسیو چه گارای- او را نیز ملاقات کردم . نخستین بار سال 1997-1998بود، طی سفری پر ماجرا در میان جنگل ها که سه ماه به طول انجامید.

اومانیته– پاره ای از منابع و روزنامه ها اعلام می دارند ،اکنون مدت ها ست که او مرده.
پاتریسیوچه گارای- بر اساس تازه ترین خبرهایی که دراختیار ماست او در سلامت کامل بسر می برد .

اومانیته– آیا شما جانشین ”رائول ری یس“ را هم می شناسید؟
پاتریسیو چه گارای- او“خواکین گومز“ نامیده می شود و فرمانده جبهه جنوب است. این فرمانده پنجاه ساله امروزین از صفوف جوانان کمونیست کلمبیا بر خاسته و در رشته دامپزشکی داشگاه پاتریس لومبا درس خواند و عضو رهبری فارک است. هم او بود که باتفاق ”ری یس“ ترتیب اولین ملاقات مرا با“ مارولاندا“ داد. او روشنفکری است که از لحاظ سیاسی به خوبی تربیت یافته. او یک جانشین شایسته ”ری یس“ خواهد بود.

اومانیته– مرگ ”ری یس ” را چگونه تحلیل می کنید؟
پاتریسیو چه گارای- این قتلی بود که توسط ”اریب“ رئیس جمهوری کلمبیا به قصد ایجاد یک جنگ منطقه ای که جورج بوش آرزوی شعله ور شدن آنرا در سر می پرو راند انجام گرفت . بر اساس نقشه واشنگتن، کلمبیا می بایست پیش قراول تهاجم به ونزوئلا باشد همچنان که هندو راس این نقش را در کار زار آمریکا بر ضد نیکاراگوئه بازی کرد. چنین تحریکاتی می بایست سر آغاز یک جنگ تمام عیار با ونزوئلا باشد و نیز با این هدف که هر گونه مبادله گروگان ها و زندانیان را نا ممکن سازد.من باید نقش شایسته و در خور ستایش ” فارک“ را در این میان مورد تاکید قرار دهم . ”فارک ” تا کنون چندین گروگان را آزاد ساخته و آماده است که این کار را بدون چشم داشت عمل متقابل از آن سو ، باز هم ادامه دهد.

اومانیته- به اعتقاد رییس جمهوری اکوآدر قرار بود در زمان کوتاهی گروهی از گروگان ها از جمله ”بتان کورت“ آزاد شوند ، پس هدف ”الوارو اریب ” از کشتن ”ری یس“ چه بود؟
پاتریسیو چه گارای- او می خواهد روند انسان دوستانه تبادل گروگان ها را کاملأ تخریب کند تا با مرگ ( احتمالی پاره ای) از آنها چهره فارک را در صحنه جهانی تیره سازد و نیز از ”شر“ ”اینگرید بتانکورت“ به عنوان رقیب احتمالی بسیار نیرومندش در انتخابات آینده رها گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا