مسایل سیاسی روز

نامه مردم در فستیوال باشکوه ”آوانته“ پرتغال

* صد ها هزار تن از کمونیست ها و ترقی خواهان چپ پرتغال در فستیوال ”آوانته“، نشریه ارگان حزب کمونیست پرتغال، شرکت داشتند.
* رفیق ”جرنیمو سوسا“، دبیرکل حزب کمونیست پرتغال، در ملاقات با نماینده کمیته مرکزی حرب توده ایران از مبارزه مردم ایران حمایت کرد

فستیوال سالانه ” آوانته“، نشریه ارگان حزب کمونیست پرتغال، در روزهای 15 الی 17 شهریورماه در پارک ویژه این جشن، در شهر کارگری ”ستوبال“، که کنترل شورای شهر آن در دست حزب کمونیست پرتغال است، در نزدیکی لیسبون، پایتخت پرتغال، برگزار شد. این 32مین فستیوال سالانه کمونیست های پرتغال بود که از سال 1976، یعنی دو سال پس از انقلاب آوریل و سرنگونی دیکتاتوری سالازار، بطور مرتب برگزار شده است. دریایی از پرچم های سرخ بر فراز دست های هزاران دختر و پسر جوان پرتغالی که سرود خوان و پایکوبان نظمی دیگر را طلب می کردند، به این جشنواره عظیم هنری، اجتماعی و سیاسی جلوه خاصی داده بودند. اجرای برنامه های همزمان با شرکت گروه های موسیقی پرتغالی و بین المللی در روی 8 صحنه در محوطه عظیم پارک محل برگزاری جشن پاسخگوی نیاز های همه سلیقه ها و گروه های سنی شرکت کننده بود. صحنه ”25 آوریل“ در وسط محوطه فستیوال با ظرفیت پذیرش 60000 تماشاچی و مستمع، صحنه سرپوشیده ”1 ماه مه“ که هزاران تن می توانستند در آن به اجرای موسیقی های متنوع گوش کنند، و صحنه های ”جوانان“، ”بین المللی“ که محل ارائه موسیقی و انجام بحث های متنوعی بودند، از جمله مراکز پرجمعیت در تمامی زمان فستیوال بود.
در دهکده بین المللی که محل استقرار غرفه های روزنامه های ارگان احزاب کمونیست و کارگری جهان بود، نشریات، کارهای دستی و هنری و غذا ها و نوشیدنی های ملی و سنتی از سراسر جهان در دسترس شرکت کنندگان در فستیوال قرار داشت. غرفه های آنگولا، صحرای غربی، موزامبیک، کوبا، برزیل، کلمبیا، شیلی، ونزوئلا،چین، فلسطین، ترکیه، آلمان، انگلیس، اسپانیا و ایتالیا از جمله ده ها غرفه ای بود که جهان مبارزه برای صلح و پیشرفت را در قلب کشور پرتغال نمایندگی می کرد. غرفه های فعال ”کمیته صلح پرتغال“ و ”شورای جهانی صلح“ در حاشیه میدان تجمعات در دهکده بین المللی و ”صحنه بین المللی“ از پر مراجعه ترین مراکز بودند. به دعوت رهبری حزب کمونیست پرتغال، امسال پس ازنزدیک دو دهه وقفه، غرفه نامه مردم در قلب محله ویژه جنبش های بین المللی در فستیوال ”آوانته“ پاسخگوی سئوال ها و عطش پایان ناپذیر هزاران کمونیست و مبارز صلح پرتغالی شد که می خواستند در مورد تحولات بغرنج کشورمان اطلاع داشته باشند. دیوارهای غرفه با پرچم های حزب توده ایران، نامه مردم و همچنین پلاکارد بزرگی به زبان انگلیسی با شعار ”مبارزه برای صلح، دموکراسی و عدالت اجتماعی در ایران“ که گل سرخ حزب و آرم ”نامه مردم“ را در دو سوی خود داشت، و ده ها پوستر به مناسبت 20مین سالگرد فاجعه ملی تزئین شده بود. گروهی از رفقای جوان پرتغالی داوطلبانه به طور خستگی ناپذیر در تزئین و ادامه کار غرفه در طول مدت فستیوال و از جمله پخش نشریات انگلیسی زبان ”اخبار توده“ (توده نیوز) و ”ایران امروز“ کمک کردند. شرایط بغرنج و متشنج در خاورمیانه و از جمله درگیری های بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا و اتحادیه اروپا، و ماهیت و سرانجام این تحولات در مرکز بحث های متنوعی بود که با شرکت هیئت نمایندگی حزب توده ایران برگزار شد.
در طول مدت فستیوال نماینده کمیته مرکزی حزب توده ایران با دبیرکل حزب کمونیست پرتغال، رفیق ”جرونیمو سوسا“ و اعضای هیئت سیاسی آن از جمله رفقا ”مانوئلا برناردینو“، دبیر بخش امور بین المللی، ”آلبانو نونس“ عضو هیئت اجرائیه، ”آنجلو آلوارز“، مسئول روابط بین المللی و ”جورج کوردیرو“ ملاقات و در رابطه با شرایط بغرنج منطقه و روابط متقابل دو حزب برادر گفتگو کرد. در همین رابطه ملاقات رسمی و جلسه تبادل نظری با هیئت نمایندگی حزب کمونیست پرتغال برگزار شد که در جریان آن شرایط سیاسی دو کشور، عرصه های اصلی مبارزاتی و ضرورت گسترش همبستگی بین دو حزب برادر مورد بحث و مطالعه قرار گرفت. نماینده حرب توده ایران همچنین مراتب قدردانی خود را از تمامی کمک های حزب برادر در رابطه با فراهم کردن شرایط شرکت در فستیوال مهم ”آوانته“ ابراز کرد. هیئت نمایندگی حزب توده ایران به همراه نمایندگان دیگر احزاب برادر در جلسه ای با شرکت رفیق کاسانووا، سردبیر آوانته، و همچنین دبیر بخش امور بین المللی، و رفیقی از رهبری سازمان جوانان کمونیست پرتغال که به منظور آشنائی با عرصه های مبارزاتی حزب کمونیست پرتغال تشکیل شده بود که در آن رفیق جرنیمو سوسا سخنرانی کرد، شرکت کرد. به ابتکار بخش بین المللی حزب کمونیست پرتغال و مسئولان فستیوال ”آوانته“ صحنه بین المللی پذیرای بحثی زنده و پر شنونده ای در رابطه با تحولات منطقه تحت عنوان ”مقاومت درخاورمیانه، مبارزه بر ضد امپریالیسم“ بود. این بحث که نزدیک به دو ساعت ادامه داشت با سخنان رفیق ”جورج قدیما“، استاد دانشگاه و عضو دفتر بین المللی حزب کمونیست پرتغال آغاز شد. علاوه بر نماینده حزب توده ایران سخنرانان دیگر این جلسه ”موسی نجیب“، سفیر فلسطین در پرتغال، رفیق ”مصطفی مشعل“، نماینده جبهه خلق برای آزادی فلسطین، و رفیق برونو دیاس عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست و نماینده پارلمان پرتغال بودند. سخنرانی نماینده حزب به تشریح شرایط بغرنج کنونی کشور، تبعات سیاست های حاکمیت، و تحلیل مشخص حزب توده ایران در رابطه با ضرورت اتحاد وسیعترین طیف نیرو های مترقی، آزادیخواه و دموکرات در مبارزه برای دموکراسی، حقوق بشر و عدالت اجتماعی بود. او با اشاره به ضرورت گسترش جنبش همبستگی بین المللی با مردم ایران به کلیدی بودن مبارزه نیروهای مترقی کشور برای دموکراسی و حقوق بشر به مثابه پیش شرط ضروری ایجاد جنبش ضد جنگ در داخل کشور تاکید کرد. نماینده حزب مان با تاکید بر این حقیقت که رژیم های حاکم در منطقه عمدتاٌ ارتجاعی، فاسد و ضد دموکراتیک هستند، حقایقی در رابطه با بی محتوی بودن ژست های ”ضد امپریالیستی“ رژیم حاکم در ایران را مطرح کرد. او با توجه دادن به سیاست های اقتصادی فاجعه بار، موج وسیع خصوصی سازی ها در کشور و پیروی رژیم حاکم از نسخه های ”صندوق بین المللی پول“ محتوی برنامه های اقتصادی رژیم را همخوان با برنامه های نولیبرالی حاکم در جهان سرمایه داری ارزیابی و محکوم کرد. نماینده حزب توده ایران در رابطه با تهدیدات نظامی امپریالیسم آمریکا و اسرائیل در رابطه با ایران گفت: ” اگر ممانعت از به وقوع پیوستن یک تراژدی دیگر در خاورمیانه عاجل است، ضرورت مبارزه برای دموکراسی در ایران از آن کمتر نیست، چرا که برای مقابله با خطر جنگ ایجاد یک جنبش وسیع مردمی، غلبه بر تفرقه ها و یک کاسه کردن تمامی تلاش ها برای صلح نیز ضرورتی عینی دارد.“
این بزرگترین فستیوال کمونیست های اروپا با گردهمایی عظیمی در عصر روز یک شنبه و با سخنرانی مهم رفیق ”جرنیمو سوسا“ پایان پذیرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا