مسایل بین‌المللی

حزب کمونیست آفریقای جنوبی: دیوسیرت، صورت خود را نشان داد!

آفریقای جنوبی در هفته های اخیر شاهد تحولات سریع و تبداری بوده است. استعفای ”تابو امبکی“، رئیس جمهور این کشور، در آخرین روزهای شهریورماه به دنبال رای دادگاه عالی این کشور مبنی بر برائت ”جاکوب زوما“، رهبر محبوب و منتخب ”کنگره ملی آفریقا“ ، و افشای اینکه ” امبکی“ سعی در اعمال نفوذ در پروسه قضائی بر ضد ”زوما“ داشته است، شرایط ویژه سیاسی ای را به وجود آورده است.
”تابو امبکی“ نماینده گرایشی در رهبری ”کنگره ملی آفریقا“ می باشد که معتقد است با پیروزی جنبش ضد نژاد پرستی در سال 1994 و انتقال قدرت دولتی به اکثریت سیاه پوست، انقلاب ملی و دموکراتیک به پایان رسیده است. در طول 9 سالی که امبکی که مقام ریاست جمهوری را به عهده داشته است، روند اصلاحات اجتماعی به نفع زحمتکشان آفریقای جنوبی کند و بر رغم نرخ بالای رشد اقتصادی، وضعیت زندگی زحمتکشان مشکل تر شده است.
حزب کمونیست آفریقای جنوبی که از منتقدان جدی سیاست های اقتصادی ”تابو امبکی“ بوده است و در کارزار انتخاب رهبری جدید ”کنگره ملی آفریقای جنوبی“ در آذرماه 1386 از انتخاب ”جاکوب زوما“ حمایت کرده بود، در رابطه با برخی تلاش ها از سوی تابو امبکی و طرفدارانش در هفته های اخیر اظهار نگرانی کرده است. در بیانیه کمیته مرکزی حزب در 2 مهرماه در رابطه با استعفای هماهنگ شده برخی از اعضای دولت از جمله اشاره می شود: ”اعلامیه تأسف‌برانگیز امروز [دفتر] رئیس جمهوری تلاشی بی‌ملاحظه و غیرمسئولانه بود برای برانگیختن و دامن زدن به یک حالت بحران در داخل و در سطح بین‌المللی، و به منظور انداختن تقصیر این بحران به گردن کمیته ملی اجرایی کنگره ملی آفریقا. ……. دورنگی، زیر پا گذاشتن سنت‌های دیرینه کنگره ملی آفریقا در زمینه رهبری جمعی و احترام به وحدت سازمانی، یادگارهایی هستند که رئیس جمهور مستعفی از خود به جا گذاشته است. به رغم خطابه چشمگیر یکشنبه شب، واقعیت تلخ این است که پرزیدنت امبکی هرگز حاضر به پذیرش و همگامی با پیامی نشد که اکثریت قاطع نمایندگان کنگره ملی در ۵۲ مین کنفرانس ملی کنگره ملی آفریقا تلاش در بیان آن داشتند. وضعیت مقابله‌جویی کنونی چیزی نیست جز بی‌احترامی غیرمسئولانه به ثبات کشور ما و ضایع کردن موقعیت آفریقای جنوبی در صحنه بین‌المللی. ما تردیدی نداریم که اکثریت مردم آفریقای جنوبی به خوبی این وضعیت را درک می‌کنند و اجازه نخواهند داد که این بی‌ملاحظگی و بی‌مسئولیتی بر کشور غلبه کند.
حزب کمونیست آفریقای جنوبی و متحدان آن تمام تلاش خود را به کار خواهند گرفت تا به این بی‌مسئولیتی پایان دهند. ما در حزب کمونیست آفریقای جنوبی بی‌گمان نخواهیم گذاشت که انقلاب‌مان از مسیرش خارج شود، چه توسط دشمنان‌مان و چه توسط بدخواهان ”داخلی“. ما همه کمونیست‌ها را فرا می‌خوانیم که از تصمیم درستی که کمیته ملی اجرایی کنگره ملی گرفته است، دفاع کنند.“
در ادامه چنین شرایطی است که هفته گدشته رسانه های جمعی خبراحتمال انشعاب در ”کنگره ملی آفریقا“ و تشکیل حزب جدیدی توسط نخبگان گرایش راست در ”کنگره ملی آفریقا“ را منتشر کردند. نظر به اهمیت تحولات سیاسی کنونی در آفریقای جنوبی، در ادامه ترجمه متن آخرین بیانیه حزب کمونیست آفریقای جنوبی در این رابطه را منتشر می کنیم.
****************
حزب کمونیست آفریقای جنوبی امروز با خبر شد که ”موسیوا پاتریک لکوتا“ – معروف به ”ترور لکوتا“ [به دلیل شیوه بازی‌اش در فوتبال] – وزیر پیشین دفاع و عضو سابق کنگره ملی آفریقا، اعلام کرده است که قصد دارد از کنگره ملی آفریقا خارج شود و یک حزب سیاسی جدید تشکیل دهد.
سرانجام دیوسیرت، صورت خود را نشان داد! طی همه سال‌های درازی که جنبش ما و ائتلاف ما دوران دشواری را می‌گذراند، ما این واقعیت را خاطر نشان کردیم که تحریک‌هایی جدی برای ایجاد شکاف در ائتلاف صورت می‌گرفت. عامل این تحریک‌ها کسانی بودند که در آن زمان در رهبری جنبش ما، یعنی در کنگره ملی آفریقا، حضور داشتند. ما در برابر این فشارها تسلیم نشدیم. اما اعضای کنگره ملی متوجه این تحریک‌ها شدند و واکنش لازم را نشان دادند، همان طور که در ”پولوکوین“ شاهد آن بودیم (اشاره به کنگره ۲۵ کنگره ملی آفریقا در دسامبر ۲۰۰۷ در شهر پولوکوین Polokwane و تصمیم‌هایی که در آن گرفته شد). ما وقتی با این دشواری‌ها رو به رو شدیم، مسائل پیش روی‌مان را تحلیل کردیم و به تنها نتیجه‌ای که رسیدیم، وجود ”پروژه طبقاتی 1996“ بود [اشاره به تحولات طبقاتی و سیاسی در کشور، به ویژه پس از اعلام طرح اقتصادی ”رشد، اشتغال و بازپخش“ از سوی وزارت دارایی کشور] ، که تلاش اصلی آن عبارت بود از ”امروزی کردن“ کنگره ملی آفریقا و تبدیل کردن آن از یک سازمان توده‌ای پُرقدرت در زمینه پویش‌های (کمپین‌های) مردمی به یک حزب کوچک انتخاباتی، به حاشیه راندن کنگره ملی و اعضای ائتلاف در ارتباط با مسئله حاکمیت، و دنبال کردن سیاست‌های اقتصادی‌ای که هدف و نتیجه‌ای جز امتیاز قائل شدن برای سودآوری سرمایه‌داری و تربیت کادرهای نوع جدیدی برای کنگره ملی آفریقا نداشتند.
کوشش برای تبدیل کردن کنگره ملی آفریقا به چیزی که از لحاظ تاریخی نبوده است، به سختی شکست خورده است. تلاش برای منزوی کردن کمونیست‌ها در کنگره ملی نیز ناکام مانده است. چاره نهایی کسانی مثل ”پاتریک (ترور) لکوتا“ و دیگران برای دستیابی به هدف‌هایشان، که در داخل کنگره ملی نتوانستند به آنها دست یابند، تأسیس یک حزب سیاسی جدید بود. ولی برای ثبت در تاریخ، باید بگوییم تا آنجا که ما می‌دانیم، بخشی از مسائلی که در اعلامیه امروز به آنها اشاره شد، میراث رهبری پیشین است که ”ترور لکوتا“ خود بخشی از آن بوده است.
برداشت ما در حزب کمونیست آفریقای جنوبی این است که از ژانویه امسال (۲۰۰۸) نشست‌هایی پیرامون تهیه مقدمات تأسیس این حزب تشکیل می‌شده است. این را به چیزی نمی‌توان تعبیر کرد جز ائتلافی از افراد خاطی انضباط که نمی‌توانند روال دموکراتیک درون کنگره ملی آفریقا را بپذیرند.
به همین علت است که ما آماده‌ایم از انقلاب در برابر حمله جناح راست از داخل دفاع کنیم. این پدیده‌ای جدید نیست. انشعاب ”کنگره پان آفریقایی‌ها“ (PAC)، گروه هشت نفره، و آخرین آن ها تشکیل ”جنبش دموکراتیک متحد“ (UDM)، برخی از انشعاب‌های تاریخی‌اند که ما با آنها رو به رو بوده‌ایم، و در گذشته آنها را ناکام گذاشته‌ایم. این مُهره‌ها و چهره‌ها با قدرت تمام و کمال طبقه کارگر متشکل روبرو خواهند شد. ما در انتخابات آینده درس خوبی به آنان خواهیم داد!!

صادر شده توسط حزب کمونیست آفریقای جنوبی، هشتم اکتبر سال 2008 (۱۷ مهر ۱۳۸۷)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا