مسایل سیاسی روز

فراخوان عاجل حزب مردم فلسطین برای همبستگی

حزب مردم فلسطین (PPP) خشم شدید خود را نسبت به حملات وحشیانه و غیرانسانی اسرائیل به غزه اعلام می کند و آن را قاطعانه محکوم می‌ سازد. ما همهٔ احزاب برادر و نیروها و سازمان‌های دموکراتیک را به اقدام عاجل و فوری در محکوم کردن اقدامات اسرائیل و اعلام خواست پایان فوری حمله‌های اسرائیل به غزه فرا می‌خواند. به رغم خواست قطعنامهٔ شورای امنیت سازمان ملل متحد برای اعلام آتش بس، بمباران وحشیانهٔ غزه از سوی اسرائیل ادامه دارد. اکنون ضروری است که جامعهٔ بین‌المللی برای پایان بخشیدن به تجاوز عمدی و کاملاً خارج از تناسب اسرائیل دست به اقدام مشخص بزند.
از زمان شروع بمباران هوایی اسرائیل، در روز شنبه ۲۷ دسامبر، تا کنون بیشتر از ۸۰۰ فلسطینی کشته و بیش از ۳۵۰۰ نفر زخمی و مجروح شده‌اند. این حملهٔ گسترده و همه‌جانبهٔ اسرائیل به غیرنظامیان فقرزده و به طور عمده بی‌دفاع را باید به عنوان یک اقدام غیرقانونی و نقض فاحش حقوق بین‌المللی بشر محکوم کرد، و این محکومیت به ویژه باید از جانب رهبران و افکار عمومی کشورهایی صورت بگیرد که کنوانسیون‌های ژنو و اسناد حقوق بشر بین‌المللی را پذیرفته‌اند. وضعیت کنونی فلسطینی‌های ساکن غزه فاجعه‌آمیز است و جامعهٔ بین‌المللی باید چه زودتر برای پایان دادن به جنگ و تجاوز اسرائیل علیه غزه اقدام کند.
بسیاری از کشته‌شدگان از غیرنظامیان هستند. برای نمونه می‌توان به بمباران مدرسهٔ سازمان ملل متحد در ارودگاه پناهندگان جبلیه توسط اسرائیل اشاره کرد که در آن ۴۲ غیرنظامی فلسطینی کشته شدند. کشته شدن غیرنظامیان در این حمله‌های هوایی، که حاصل قابل تصور و حتمی آنها چیزی جز این هم نخواهد بود، نقض خشن کنوانسیون چهارم ژنو و در نتیجه جنایت جنگی محسوب می‌شود.
ضروری است که به مجازات گروهی مردم غزه توسط اسرائیل در زمان پیش از این حملات نیز توجه شود. نوار غزه به طور کامل محصور و غیرقابل عبور و مرور بوده است، و این وضع منجر به کمبود شدید نیازهای اولیهٔ زندگی از جمله مواد غذایی، دارو و سوخت شده است. تولید و توزیع برق و آب تمیز آشامیدنی نیز مختل بوده است. محاصرهٔ غزه موجب تخریب نظام درمان و بهداشت تا مرز فروپاشی شده است. بیمارستان‌ها فاقد دارو و تجهیزات اساسی و ضروری‌اند. با آغاز حمله‌های وحشیانهٔ اخیر به غزه، بیمارستان‌ها و خدمات اورژانس برای رسیدگی به شمار زیاد قربانیان با دشواری‌های زیادی روبرو هستند و وضع فاجعه‌آمیز مردم فلسطین از آنچه بود بسیار وخیم‌تر شده است.
با توجه به رویدادهای دهشتناک چند روز گذشته، ما اکنون جامعهٔ بین‌المللی و به ویژه احزاب و نیروهای مترقی، دموکراتیک و چپ را فرا می‌خوانیم تا:
1. با شدیدترین و قاطع‌ترین صورت ممکن، خواستار پایان دادن به تجاوز و خشونت اسرائیل نسبت به مردم غزه شوند؛
2. اقدام اسرائیل را درغزه به عنوان نقض خشن و گستردهٔ حقوق بین‌المللی بشر، جنایت جنگی، و جنایت علیه بشریت محکوم کنند؛
3. از جامعهٔ جهانی بخواهند که از خواست آتش بس فوری و خروج بی‌درنگ نیروهای ارتش اسرائیل از غزه و رفع محاصرهٔ غزه از سوی اسرائیل، و ایجاد یک سازوکار بین‌المللی به منظور وادار کردن اسرائیل به توقف تجاوزش حمایت کنند؛
4. با اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد همکاری کنند و خواستار طرح و تصویب یک قطعنامهٔ تازه با استفاده از فصل ۸ منشور سازمان ملل متحد بشوند که به موجب آن حملات اسرائیل به غزه تهدیدی علیه صلح و امنیت منطقه محسوب می‌شود؛ باید تحریم‌های بین‌المللی برضد اسرائیل اعمال شود. اجرای این گام به ویژه از آن جهت ضروری است که اسرائیل قطعنامهٔ ۱۸۶۰ شورای امنیت را – با همهٔ نقاط ضعفی که این قطعنامه دارد – نپذیرفته است؛
5. از خواست تشکیل نشست اعضای عالی‌رتبهٔ کنوانسیون‌های ژنو حمایت کنند و در راه آن انجام فعالانه بکوشند. منظور از این اقدام عبارت است از نشان دادن مسئولیت اسرائیل در جنایت‌های جنگی و جنایت‌هایی که علیه بشریت در غزه صورت می‌گیرد، و نیز برای آن که اعضای عالی‌رتبهٔ کنوانسیون وظیفه و تعهد خود را در وادار کردن اسرائیل به رعایت کنوانسیون‌های ژنو انجام دهند، آن هم در چنین شرایطی که نقض آشکار این کنوانسیون‌ها صورت می‌گیرد؛
6. از پارلمان اروپا بخواهند از تمدید هرگونه موافقت‌نامه‌ای که با اسرائیل دارد خودداری کند و با استفاده از نفوذ خود، از شمول امتیازهای اتحادیهٔ اروپا در مورد اسرائیل، تا زمانی که به تعهدهای انسانی و حقوقی بین‌المللی خود عمل نکرده است، جلوگیری کند؛
7. از همهٔ احزاب، سازمان‌های مردمی و نیروهای دموکراتیک بخواهند تا از طریق تظاهرات، تحصن، … و انواع فعالیت‌های توده‌ای دیگر همبستگی خود را با مردم فلسطین و غزه اعلام کنند.

حزب مردم فلسطین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا