مسایل سیاسی روز

شادباش نوروزی کمتیه مرکزی حزب توده ایران

هم میهنان گرامی!
کمیته مرکزی حزب توده ایران، فرا رسیدن سال نو، سال 1388 را به شما تبریک می گوید و امیدوار است سال نو، سال پیشرفت ها و پیروزی های چشم گیر جنبش مردمی در مقابله با رژیم استبدادی حاکم باشد. نوروز، عید باستانی ایرانیان، یادآور سنن خجسته هزاران ساله پیروزی نو بر کهنگی، آغاز تولد دوباره طبیعت، شروع بهاران و سرآمدن تاریکی هاست. تاریخ کهن میهن ما نوروز را روز پیروزی کاوه آهنگر، یعنی پیروزی نمادین مبارزات زحمتکشان بر ضد حکومت استبدادی ضحاک دانسته و جشن گیری این روز افزون بر استقبال از نو شدن طبیعت در واقع جشن پیروزی مبارزات مردمی تاریخ کشور ماست.
رژیم ضد مردمی حاکم بر میهن ما در تمامی سی سال گذشته همواره تلاش کرده و می کند تا با تاختن بر این سنن گرامی و ”ضد اسلامی“ دانستن آنها، مردم میهن ما را از تاریخ و سنن خود دور کند. این تلاش ها با همه ترفندها و فشارهای رژیم با شکست قاطعانه رو به رو شده و امسال مانند همه سه دهه گذشته مردم میهن ما با وجود همه دشواری های پیش رو، با همه فشارها و محرومیت های اقتصادی-اجتماعی به استقبال نوروزی دیگر، با آرزوهای والای رهایی از زنجیرهای استبداد، می روند. سالی که گذشت سال تشدید دشواری های روزافزون اقتصادی-اجتماعی، به خاطر سیاست های ضدمردمی و فاجعه بار دولت برگمارده ولی فقیه، یعنی دولت محمود احمدی نژاد بود. رشد نجومی تورم تا حد 26 درصد، در حالی که دستمزد زحمتشکان رشد ناچیزی داشته است، در کنار تشدید سریع روند بیکاری، که نزدیک به سه میلیون ایرانی را از حق زندگی آبرومندانه محروم کرده است، و همچنین رشد فزاینده دره عظیم میان فقر و ثروت، که بیش از 40 درصد شهروندان را، بر اساس آمارهای رسمی رژیم، به زیر خط فقر حول داده است، در مجموع شرایط دهشتناکی را برای میلیون ها خانواده ایرانی پدید آورده است.
ورشکستگی اقتصادی، با وجود درآمد بی سابقه دولت از محل فروش نفت و گاز، و روند فزاینده ورشکستگی واحد های تولیدی نشانگر این واقعیت است که نه تنها تمامی قول های عوام فریبانه احمدی نژاد، در زمینه رسیدگی به وضعیت محرومان و گذاشتن ”پول نفت بر سر سفره مردم“ دروغ بوده است، بلکه اتخاذ محموعه ای از سیاست های عمیقاً ضد ملی و ضد مردمی، در راستای منافع کلان سرمایه داری تجاری و بورژوازی بوروکراتیک نوین، خصوصاً بخش نظامی آن، شدیداً به زیر ساختار تولیدی کشور و توان آن در دراز مدت لطمه زده است و وضعیت بسیار نگران کننده و دشواری را برای کشور ما پدید آورده است. افزون بر فشارهای شدید اقتصادی-اجتماعی ما همچنین شاهد تشدید جو سرکوب و خفقان و تلاش های سازمان یافته دستگاه های گوناگون امنیتی رژیم، زیر نظر ولی فقیه، برای درهم کوبیدن مبارزات و فعالیت های اجتماعی -سیاسی جنبش دانشجویان و پیکار دلیرانه زنان میهن ما بوده است. حملات مدوام ماه های اخیر ارگان های امنیتی بر ضد دانشگاه های مختلف کشور، دستگیری ده ها فعال دانشجویی و ادامه تلاش های سران رژیم برای درهم شکستن تشکل های دانشجویی بخشی از برنامه های رژیم برای خنثی کردن مبارزات گردان های اجتماعی در آستانه انتخابات آینده ریاست جمهوری است. مبارزت دلیرانه زنان میهن ما نیز با حملات و دشواری های مشابهی رو به رو بوده است. دستگیری های اخیر فعالان جنبش زنان و صدور احکام ظالمانه زندان برای فعالان جنبش زنان نشانگر ادامه نگرانی های جدی سران رژیم از مبارزات رشد یابنده زنان میهن ما، برضد قوانین زن ستیزانه حاکم و بررغم همه دشواری های موجود است.
سال 1387، همچنین سال ادامه تلاش ها و مبارزات مستقل جنبش کارگری بوده است. تلاش های ارزنده فعالان و پیشروان جنبش کارگری در به راه اندازی سندیکاهای مستقل کارگری با عکس العمل شدید و تهاجم خشن ارگان های امنیتی برضد این تشکل ها رو به رو شد. ادامه مبارزه طبقه کارگر ایران، با وجود همه دشواری ها و ضعف های کمبود ساختار های صنفی-سندیکایی، نشانگر هوشیاری و توان جنبش کارگری کشور برای تأثیر گذاری بر رویدادهای کنونی و آینده کشور است. کارزار وسیع همبستگی جهانی با اسیران و زندانیان سیاسی جنبش سندیکایی کشور، از جمله منصور اسانلو، رهبر سندیکای شرکت واحد اتوبوس رانی، از موفقیت چشم گیر مبارزات فعالان سیاسی در خارج از کشور و زمینه ساز فشارهای جدی بر ضد رژیم ضد مردمی بوده است.

هم میهنان گرامی!
سال 1388، سال مهم تصمیم گیری درباره ادامه دولت احمدی نژاد، و یا برگمارده دیگری از سوی ولی فقیه رژیم است. سران ارتجاع اکنون ماه هاست که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تکرار دوم خردادی دیگر به کار گرفته اند. تشدید جو ارعاب و خشونت بر ضد نیروهای دگراندیش و اصلاح طلب، در کنار ادامه تلاش برای ایجاد چند دستگی و انشقاق در صفوف اصلاح طلبان حکومتی و همچنین جلوگیری از شرکت فعال نیروهای اجتماعی در روند انتخابات آتی و آماده شدن نیروهای نظامی و انتظامی برای تکرار تجربیات انتخابات دوره پیش و سازمان دهی دخالت و تقلبات گسترده در روند انتخابات همگی بخشی از برنامه های سران ارتجاع برای ادامه وضعیت فاجعه بار کنونی است. تنها با حضور وسیع و سازمان یافته همه نیروهای مردمی، گردان های اجتماعی جنبش، و نیروهای ملی و آزادی خواه کشور است که می توان جلوی توطئه های ارتجاع را سد کرد و اجازه نداد تا فاجعه انتصاب احمدی نژاد دیگری تکرار شود. بی شک ارتجاع خواهد کوشید تا همه ابزارهای قدرت، از جمله نظارت استصوابی شورای نگهبان ارتجاع، و دخالت نیروهای سرکوبگر برای جلوگیری از شرکت گسترده مردم در انتخابات آینده، را به کار گیرد ولی تجربه سال های اخیر نشان داده است که می توان با سازمان دهی حرکت مشترک وسیع مردم و نیروهای اجتماعی سیاسی خواست های جنبش را به ارتجاع حاکم تحمیل کرد. نباید با پراکندگی و اتخاذ سیاست های غیر واقع بینانه (همان طور که در انتخابات پیشین رخ داد) اجازه داد تا ارتجاع به خواست های خود دست یابد.
کمیته مرکزی حزب توده ایران همه نیروهای ملی و آزادی خواه کشور را به همکاری و تلاش مشترک برای شکست توطئه های ارتجاع حاکم فرا می خواند. می توان با اتحاد عمل و حرکت منسجم و سازمان یافته سال 1388 را به سال پیروزی های بزرگ در راه تحقق آرمان های والای جنبش مردمی بدل کرد.

نورزوتان پیروز و سال نو مبارک باد!
دست در دست هم برای تشکیل جبهه واحد ضد استبداد برای طرد رژیم ولایت فقیه و دست یابی به آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی!

کمیته مرکزی حزب توده ایران
25 اسفندماه 1387

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا