جوانان و دانشجویان

مقابله با تهاجم رژیم ولایت فقیه به جنبش دانشجویی

درآستانه سال نو، رژیم ولایت فقیه دور تازه ای از تهاجم برضد جنبش دانشجویی را زیر نام ”دفن شهدا در دانشگاه ها“ آغاز کرده و همزمان ارگان های امنیتی به شکار دانشجویان و فعالان دانشجویی در سراسر کشور مشغول هستند.
در جریان خاکسپاری تنی چند از شهدای گمنام در دانشگاه امیرکبیر(پلی تکنیک تهران) گروهی از ماموران امنیتی و اوباش بسیجی به دانشجویان معترض که به حق خواستار پایان اینگونه اقدامات تبلیغاتی بودند، حمله کرده و ضمن ضرب و شتم تعداد بسیاری از جوانان دختر و پسر، ده ها دانشجو را بازداشت و روانه زندان ساختند.
در این خصوص دانشجویان دانشگاه امیر کبیر با محکوم ساختن اقدامات بسیج و ماموران امنیتی، ”طرح دفن شهدا در دانشگاه ها“ را بخشی از برنامه ارتجاع حاکم برضد جنبش دانشجویی ارزیابی کرده و در بیانیه خود به افشای آن پرداختند. خبرنامه امیر کبیر 5 اسفند ماه در این باره نوشت: ”روزهایی را سپری می کنیم که فاصله دانشگاهیان و حاکمیت بیشتر از هر زمان دیگری برهمگان فاش گشته… دانشجویان پلی تکنیک تهران بارها مخالفت خود را با پروژه دفن شهدا دردانشگاه اعلام نموده اند و اهداف حکومت از این اقدام را محکوم کرده اند.“ دانشجویان سپس هدف های این طرح را چنین برشمرده اند: ”1-ایجاد فضای قبرستانی دردانشگاه ها و جلوگیری از وجود هر گونه تفکر مخالف با تفکر حاکم بر دانشگاه ها، 2-ایجاد پایگاه جدیدی برای نیروهای خودسر حکومت و صدور مجوز ورود آن ها به دانشگاه، 3-تحریک احساسات مذهبی و میهن پرستی دانشجویان و سوءاستفاده از این احساسات، 4-پررنگ کردن حضور مداحان حکومتی که سردمداران چماق به دستان جریان حاکم هستند در دانشگاه، و 5-سرکوب دانشجویان و ایجاد فضای خفقان در دانشگاه و از بین بردن اندک آزادی های موجود در دانشگاه ها با سوء استفاده از نام شهید… این پروزه (دفن شهدا در دانشگاه) که به پشتیبانی نیروهای امنیتی و تئوریسین های افراطی جناح اقتدار گرا در پلی تکنیک… است تا به حال قربانیان زیادی گرفته (منظور مجروح شدن و دستگیری دانشجویان) است.“ طرح دفن شهدای گمنام در دانشگاه ها بخشی از برنامه سراسری یورش به جنبش دانشجویی کشور است که به خوبی در پیام علی خامنه ای که صراحتا از این طرح حمایت کرده، دیده می شود. علاوه بر ضرب و شتم و دستگیری ده ها دانشجو در پلی تکنیک، فعالین بسیاری در روزهای اخیر توسط ماموران اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات درتبریز، مشهد، شیراز، ساری، اهواز، سنندج، اصفهان و تهران دستگیر شده اند، اغلب این افراد دانشجویان چپ دانشگاه هستند. پایگاه خبری دانشجویان آزادی خواه و برابر طلب دراین زمینه اعلام داشت: ”دستگیری های اخیر به فاصله ی چند ماه مانده به انتخابات نشان می دهد که رژیم سعی در ساکت کردن هر گونه اعتراضی دارد… اولین وظیفه هر آزادی خواهی آن است که بیش از هر چیز آزادی دوستان در بندش را فریاد کند. از شما دانشجویان می خواهیم جای خالی رفقای خود را در کلاس های درس احساس کنید و این احساس را با دستان به هم گره خورده ی خود به اتحاد و همبستگی برای آزادی دانشجویان دربند تبدیل کنید….“
طرح ”دفن شهدا در دانشگاه“ و شکار شبانه دانشجویان مبارز، شناسایی مخالفان در دانشگاه ها، احضارها به کمیته انضباطی و جز اینها همگی نشانگر برنامه حساب شده ارتجاع حاکم برای به زانو در آوردن جنبش دانشجویی و مهار آن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است. در برابر این برنامه، مهمترین وظیفه جنبش دانشجویی حفظ وحدت، ارتقاء سطح همبستگی و هوشیاری در برابر ترفند ارگان های امنیتی با هدف تقویت نقش و تاثیر جنبش دانشجویی در مجموعه جنبش مردمی میهن ما است. نباید گذاشت ارتجاع حاکم مبارزه پرشور و دلیرانه دانشجویان را سرکوب و توان تاثیر گذاری آن را محدود و کم رنگ نماید. پشتیبانی از جنبش دانشجویی و خواست های به حق آن وظیفه عاجل همه احزاب، سازمان ها و نیروهای مترقی، ملی و آزادیخواه است. برای مخالفت با طرح دفن شهدا در دانشگاه ها و آزادی دانشجویان دربند همه امکانات خود را به کار گیریم!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا