مسایل سیاسی روز

لحظه به لحظه با پیکار دلیرانه جنبش مردمی (18)

بیانیه شماره 3 مادران عزادار
مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم:
دولت برآمده از این همه تخلفات مشروع نیست
آیت الله صانعی: اعترافات متهمین زندانی از نظر شرعي و قانوني هيچ ارزشي ندارد
جنتی: اعتراف بازداشت‌شدگان کم‌کم در حال گرفته شدن است/انتخابات هیچ اشکالی نداشت
هشدار: آیا قتل های زنجیره ای در راه است؟
خاتمی در جمع خانواده های زندانیان سیاسی: کودتای مخملین علیه مردم و جمهوریت نظام صورت گرفته است

بیانیه شماره 3 مادران عزادار 14/4/88

با همراهی و دلگرمی مادران و زنان جوان دومین برنامه سوگواری اعتراضی خاموش مادران در 4 پارک لاله – اندیشه – ملت و گفتگو در تاریخ شنبه 13 تیرماه 88 ساعت 7 تا 8 بعد از ظهر برگزار شد .
نیروهای پلیس که با ماشین های ون برای دستگیری در پارک ها مستقر بودند و از تجمع حتی سه نفره زنان جلوگیری می کردند ، مادران تا ساعت 8 بعد از ظهر پارک ها را ترک نکردند و نشان دادند که حق اعتراض دارند . سکوت زنان سیاهپوش در این پارک ها توجه مردم را بیش از پیش جلب کرده و پیام شان را دریافت می کردند .
با اینکه کلیه مادرانی که شنبه 6 تیرماه در پارک لاله دستگیر شده بودند با تلاش های خانواده هایشان و مادران عزادار آزاد شده اند ، زینب پیغمبر زاده یکی از دختران عزیزمان درپارک لاله توسط نیرهای پلیس به صورت غیرقانونی بازداشت و پس از یک روز آزاد شد.
مادران عزادار این حرکت مدنی را تا رسیدن به خواسته های خود که آزادی فرزندان شان و مجازات قاتلین نداها ، کیانوش ها ، پریسا ها و فهیمه ها و ایمان ها می باشد، گسترش خواهند داد .
باش تا نفرین دوزخ
از تو چه سازد
که مادران سیاه پوش
داغ داران زیباترین
فرزندان آفتاب و باد
هنوز زسجاده ها
سر بر نگرفته اند !
” احمد شاملو “

وعده ی ما شنبه 20 تیر پارک لاله – ملت – گفتگو و اندیشه ساعت 7 بعد از ظهر

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم:
دولت برآمده از این همه تخلفات مشروع نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوروز، متن کامل چهارمین بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم که در اعتراض به تأیید دهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران از سوی شورای نگهبان صادر شده، بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت شریف ایران

سرانجام شورای نگهبان دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران را بدون توجه به استدلالات کاندیداهای معترض و اعتراضات بحق مردم و دلسوزی های علماء و مراجع و احزاب و مشفقان نظام، به گمان این که اظهارنظر آنان غائله را ختم می کند، رسماً تأیید و سلامت آن را اعلام کرد و حتی برخی از آنها سلامت این انتخابات را در سی سال گذشته بی نظیر توصیف نمودند.

شورای نگهبانی که برخی از اعضاء فقها و حقوقدانهای آنان از ماههای قبل اظهار نظر کرده و بی­طرفی خود را در انظار مردم مخدوش نموده بودند در صورتی که داور و قاضی اگر در رابطه با پرونده ای طرفداری کرده باشد، حق قضاوت در آن را ندارد.

جای شگفتی است انتخاباتی که در برابر چشم همگان از بیت المال جهت ترویج یکی از کاندیداها بطور وسیع استفاده می شد و در مقام جمع آوری رأی از امکانات دولتی بهره بردرای شد.

رسانه ملی به بهانه های مختلف در ترویج و تبلیغ تبیض آمیز به نفع یک کاندیدا دائماً در تلاش بود.

از سویی چهره های خدوم انقلاب و نظام برای مخدوش کردن کاندیداهای دیگر مورد هجمه قرار گرفتند و شگفتا که قوه قضائیه هیچ واکنشی از خود بروز نداد و حتی به همان مقدار در رسانه ملی حق دفاع به آنان داده نشد.

ناظرین کاندیداها که قانوناً باید پیش از مهر و موم کردن صندوق ها تا نهایت تجمیع آراء حضور می داشتند در اکثر صندوقها بعد از مهر و موم صندوق ها اجازه ورود به آنان داده شد و در بسیاری از صندوقها نماینده ای از آنان را نپذیرفتند و در هنگام تجمیع آراء اساسا اجازه حضور نداشتند و در نتیجه با اضافه بودن تعداد آراء مأخوذه با بیش از واجدین شرایط آراء مواجه بودیم. با شتاب بسیار متأسفانه در اعلام نتایج از حیثیت رهبری نیز سرمایه گذاری شد.

با توجه به شکایات زیاد و دلایل محکمی که کاندیداهای دیگر داشتند، به آنان توجه نشد. در فضایی کاملا امنیتی، صدای حق طلبی مردم را که توأم با آرامش بود، به خشونت کشیدند. و متأسفانه با دهها کشته و زخمی و بازداشت غیرقانونی صدها نفر مواجه شدیم، مطبوعات و روزنامه ها یکی پس از دیگری تعطیل یا سانسور شدند، سایتها فیلتر گردید و حتی بر خلاف اصل 25 قانون اساسی تلفن های همراه و پیامک های مردم نیز روزها قطع گردید و هنوز در تهران وصل نشده است. تعجب از این است که وزارت ارتباطات از خود سلب مسئولیت می کند و مسئولیت آن را به عهده دیگران قرار می­دهد.

با همه این اشکالات آیا می شود مشروعیت انتخابات را به صرف تأیید شورای نگهبان پذیرفت؟ آیا با این وضعیت می توان دولت برآمده از این همه تخلفات را مشروع دانست؟

آیا دولت می تواند به عنوان نماینده مردم در اموال و سرنوشت آنان دخالت نماید؟

و…

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم ضمن تشکر از همه مردمی که در صحنه حضور یافتند و مصایب و سختی های بسیار را تحمل نمودند بویژه آنان که عزیزانشان را از دست دادند یا آسیب هایی دیدند و سختی هایی دیدند و یا دستگیر شدند. خود را در مصایب و گرفتاریهای آنان شریک می داند و به روان پاک شهیدان مظلوم حوادث اخیر درود می فرستد و همواره خود را در کنار مردم می داند.

و از کانیداهای محترمی که حقوقشان ضایع گردید خصوصاً از جناب آقای مهندس میرحسین موسوی نخست وزیر خدوم دوران دفاع مقدس و جناب حجت الاسلام و المسلمین کروبی یار قدیمی امام راحل(ره) و همه آنان که از حقوق مردم دفاع می کنند بویژه از مراجع معظم تقلید و علمای بزرگوار حوزه های علمیه، تشکر می نماید و از خداوند متعال برای همه آنان طول عمر با عزت و شوکت مسألت دارد.

و درخواست عاجزانه ما از علمای اعلام و بزرگان دین این است که در این مصیبت بزرگ که حیثیت به دست آمده از دهها هزار خون شهدای عزیز و زحمات طاقت فرسای ایثارگران جانبازان و هدایت و حمایت روحانیت مبارز به ویژه رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) در معرض خطر جدی است، با احساس مسئولیتی که همواره داشته اند باز هم اقدام مناسب را انجام دهند. چرا که سرنوشت حوزه و علما با سرنوشت نظام گره خورده است و اگر مردم نظام را در برابر خود بدانند قطعاً روحانیت و حوزه­ها را در برابر خود می دانند در حالی که به گواه تاریخ، عالمان شیعه به پیروی از مولای خود همواره خصم ظالم و عون و یاور مظلوم بوده اند.

همچینین از قوه قضائیه می خواهیم هرچه زودتر افراد دستگیر شده در اجتماعات آرام را آزاد کند و عاملان و آمران ضرب و شتم­ها، قتلها و تخریب های کوی دانشگاه و جاهای دیگر را شناسایی و مجازات نماید.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

آیت الله صانعی: اعترافات متهمین زندانی از نظر شرعي و قانوني هيچ ارزشي ندارد

آیت الله صانعی العظمی با صدور بیانیه ای اعلام کرد به تمام نيروهايي که بايد حافظ نظم و جان و مال و ناموس مردم باشند تذکر مي دهم که هيچ فرمان و دستوري نمي تواند مجوّز و عذري براي تجاوز به حقوق مردم گردد.

متن بیانیه جدید آیت الله صانعی به شرح ذیل است:

بسمه تعالي

«وَزُلْزِلُوا حَتَّى يَقُولَ الرَّسُولُ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ مَتَى نَصْرُ اللهِ أَلاَ إِنَّ نَصْرَ اللهِ قَرِيبٌ»

ملت عزيز و شريف ايران اسلامي
در روزهاي گذشته همگان شاهد حمله به دانشگاهها و خوابگاه دانشجويان و ضرب و جرح، قتل و به زندان افکندن عده زيادي از فرزندان اين مرز و بوم بوده ايم تا جائيکه در آمار رسمي خبر از کشته شدن حدود بيست نفر و زنداني شدن بيش از هزار نفر داده شده است و همچنين شاهد پخش اعترافات برخي از زندانيان در رسانه هاي انحصاري بوده ايم که بر همه واضح است اين اعترافات حداقل به علت زنداني بودن متهمين و شرايط خاص آنها از نظر شرعي، قانوني و عقلائي هيچ گونه ارزشي نداشته و ندارد؛ لکن نبايد اينگونه ظلمها، آزار و اذيت ها، ترفندها، مکرها؛ دروغها و … موجب يأس و نا اميدي در راه احقاق حق شرعي و قانوني و حاکميت مردم بر سرنوشتشان گردد؛ چون علاوه از آنکه نا اميدي از رحمت خداوند خود از معاصي و گناهان کبيره است؛ خلاف وعده نصر و پيروزي قرآن به مسلمانان نيز مي باشد که «أَلاَ إِنَّ نَصْرَ اللهِ قَرِيبٌ».

و چگونه چنين نباشد حال آنکه علي رغم تمام سانسورهاي خبري، از محدوديت سايت هاي خبري گرفته تا تعطيلي روزنامه ها و دستگيري فعالين رسانه اي و سياسي و حتي قطع پيام هاي کوتاه، آگاهي عمومي و جهاني از وقايع اخير روز به روز در حال افزايش است، که خود نتيجه حرکت آگاهانه و همراه با متانت ملت بزرگ ايران است. اميد آنکه راه دفاع از حقوق مردم و حفظ عقايد ديني آنها مخصوصاً جوانان و حفظ جمهوري اسلامي همراه با درايت، متانت، آگاهي بخشي و آرامش و امنيت و استفاده از قانون اساسي به معناي واقعيش و بهانه ندادن به دست ستمکاران، ادامه يابد که استقامت شرط موفقيت است و چگونه چنين نباشد حال آنکه کانديدهاي معترض به مسئولين انتخابات و روند و نتيجه آن و نظر شوراي نگهبان همانگونه که در نامه حضرت حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي کروبي (دامت افاضاته و برکاته) و يا در بيانيه دوست مکرم، مؤمن و يار باوفاي امام امت (سلام الله عليه) جناب آقاي مهندس موسوي (دام عزه و توفيقه) آمده است؛ از نظر سياسي و قانوني مشروعيت دولت را مورد سوال قرار داده و آنرا نفي مي نمايند که نشانگر عدم اقناع آنان و توده زيادي از مردم از شبهات پيش آمده در انتخابات است که خود بواسطه کاهش پشتوانه و حمايت هاي مردمي، مي تواند موجب ناکارآمدي دولت گردد و ممکن است ادامه اش موجب مشکلات حقوقي و مدني شود.

در پايان به تمام نيروهايي که بايد حافظ نظم و جان و مال و ناموس مردم باشند تذکر مي دهم که هيچ فرمان و دستوري نمي تواند مجوّز و عذري براي تجاوز به حقوق مردم ـ که حرام و معصيت و ذنب لايغفر است ـ گردد که لاطاعة لمخلوق في معصية الخالق چه رسد به آنکه موجب ضرب و جرح و يا قتل گردد که مستوجب خذلان دنيوي و عذاب اخروي است.

يوسف صانعي
12/4/1388
10رجب المرجب1430

جنتی: اعتراف بازداشت‌شدگان کم‌کم در حال گرفته شدن است/انتخابات هیچ اشکالی نداشت

پارلمان‌نیوز:دبیر شورای نگهبان اظهار داشت:عده‌ای دستگیری شدند و اعترافات این‌ها دارد کم کم گرفته می‌شود و هر بخشی که مصلحت باشد باید به اطلاع مردم برسد.

به گزارش مهر، آیت الله احمد جنتی، خطیب نماز جمعه تهران و دبیر شورای نگهبان ظهر امروز در خطبه های نماز جمه تهران با اشاره به ایام اعتکاف گفت: این ایام، ایام استجابت دعاست و نباید از ادعیه این ماه غفلت شود.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به سالگرد سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران و کشتار مسافران بی گناه آن این حرکت را جنایتی دانست که به هیچ وجه قابل دفاع نیست و افزود: یکی از رسوایی های حکومت آمریکا همین جنایت علنی است و این ها آنقدر شرم و حیا ندارند که خجالت بکشند و باز هم ادعای دفاع از حقوق بشر را دارند.

دبیر شورای نگهبان در ادامه با تبریک به ملت ایران به مناسبت حضور پرشور در صحنه انتخابات ریاست جمهوری، ادامه داد: شما ملت ایران به طور بی سابقه آمدید و طرف صندوق ها رفتید و دوستان را شاد و دشمنان را ناامید و مایوس ساختید. از همه کسانی که در این حماسه نقش داشتند تشکر می کنم و در درجه اول مقام معظم رهبری که با رهنمودهای ارزنده همه را به شرکت در این عرصه دعوت کردند.

وی با تقدیر از بسیجیان و رسانه ملی در خصوص انتخابات، گفت: شکر این نعمت همین تقدیرهاست؛ انتخابات تمام شد و مردم ما خوشحال شدند ولی گویا دشمن نتوانست این خوشحالی را ببیند و تلاش کرد زهری در کام شما بچکاند که خوشی را زیر سئوال ببرد.

جنتی با بیان اینکه باید دوردست و اهداف اتفاقات اخیر را ببینیم، اظهار داشت: این ها از جلوتر و مدت ها قبل این قضیه براندازی و انقلاب مخملی را طراحی کرده و حتی در اسفند ماه سال گذشته اعلام کردند که در انتخاباتی که در ایران رخ می دهد ممکن است شورش هایی انجام شود و به خیابان ها کشیده شود و ما به اتباع مان می گوئیم که در این ایام به خیابان ها نروید. اگر قرار بوده انتخابات سالم برگزار شود، این پیش بینی چه معنایی دارد؟

خطیب نماز جمعه همچنین دستگیری برخی افراد مرتبط با سفارت های خارجی را مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: به هر حال این مسئله بالاتر از برگزاری ساده یک انتخابات بوده و آنها هم مسلما بیکار نمی نشینند و با تو دهنی ای که از خوابیدن این آشوب ها و برقراری آرامش خورده اند، باز هم برنامه هایی خواهند داشت اما مشکل این ها همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند این است که مردم ایران را نشناخته اند.

دبیر شورای نگهبان افزود: این قبیل اقدامات از مدت ها قبل و سال های پس از انقلاب اسلامی بوده ولی این نظام تکان نخورد و این مردم کوتاه نیامدند. انفجارهای مهیب و کشتار مسئولان جمهوری اسلامی که ضرباتی جبران ناپذیر را بر این نظام وارد کرد هیچ تاثیری بر اهداف آنها نداشت و تنها آبروی آنها را برد. حال وقتی مردم اینگونه اند شما انتظار دارید با یک آشوب خیابانی اینجا هم مثل اوکراین و گرجستان شود؟ واقعا سفاهت و حماقت حد و مرزی ندارد که عده ای بخواهند با چنین حرکاتی حکومتی دست نشانده را روی کار آورند.

وی ادامه داد: مسئله دیگر این بود که عده ای شورش کردند و زیان های جانی، مالی و حیثیتی به مردم زده و هر چه می توانستند کردند و کوتاهی هم در این جهت نکردند؛ نیروهای انتظامی، امنیتی و بسیجی ما هم تمام تلاش را کردند که خسارت های جانی و مالی مردم به حداقل برسد و جای بسیار ناراحتی است که تعدادی بسیجی و نیروهای انتظامی شهید و مجروح شدند.

جنتی همچنین گفت: باید دید آنها چه می خواستند، آیا این غیر از بی قانونی و هرج و مرج معنای دیگری هم می دهد؟ مگر این مملکت قانون ندارد؟ مگر ما دلایلی برای ابطال انتخابات در قانون نداریم؟ مگر این اولین انتخابات ما بوده است؟ همیشه شکایات بوده و بعد هم متناسب با آن اقدامات لازم انجام شده و گاهی اوقات هم در برخی حوزه ها به ابطال کشیده شده است. مملکتی که قانون دارد و ولی فقیه دارد و هر جا که کار گره می خورد که به دست کسی باز نمی شود، او باز می کند و همیشه مشکلات را حل کرده؛ پس ولی امر هم داریم، پس چه می خواهند، دنبال چه می گردند؟ این حرف ها آیا معنایی جز اینکه ما قانون را قبول نداریم، دارد؟ هیات معتمد مردم و نظارت شورای نگهبان را قبول نداریم وزارت اطلاعات را که گام به گام دنبال مسائل بوده و گزارش های خوبی برای مردم دادند را قبول نداریم، دارد؟

خطیب نماز جمعه تهران با انتقاد از دروغ هایی که در ایام انتخابات از سوی برخی جریانات مطرح شد، اظهار داشت: از هر دروغی استفاده کردند تا خدشه وارد کنند. آیا معنای این روند این نیست که ما نظام را قبول نداریم. نظام یعنی قوه مجریه، قضائیه و سایر قوا که کار می کنند و هر که سر کار خود است. هر کاری به یک بخشی سپرده شده و ما می گوئیم هیچ کدام را قبول نداریم و فقط خودمان را قبول داریم، این آیا جز بی اعتباری قانون و آغاز یک دیکتاتوری و آغاز مقابله نظام و غیرنظام نیست؟

دبیر شورای نگهبان افزود: عده ای دستگیری شدند و اعترافات این ها دارد کم کم گرفته می شود و هر بخشی که مصلحت باشد باید به اطلاع مردم برسد؛ اما عده ای واقعا در پی آشوب بودند که اگرهر کس پیروز شد به خیابان ها بریزیم و حتی اگر نامزد ما پیروز شد در خیابان ها بزن و بکوب کنیم؛ واقعا دود این جریان به چشم چه کسی می رود؟ جوانی که با هزار بدبختی موتوری خریده تا با آن کار کند را یک مرتبه در خیابان آتش می زنی، این به نفع کیست؟ چه نتیجه ای دارد جز اینکه دشمن را شاد می کند؟ شما باید هر چه را که دشمن گفت خلاف آن را کنید. این یک معیار است که اگر دشمن با حرکت ما موافق است بدانیم که به زیان ماست و بالعکس.

وی خطاب به دشمنان ملت ایران تصریح کرد: من به همه می گویم که بدانید اگر همه شما دست به دست هم دهید همین ناله ها و دعاهای بچه های ما در ایام اعتکاف و شب های جمعه و همین عبادت ها و همین بسیجی ها به قوت خدا باقی می مانند و این حرکات جز شرمساری برای شما خاصیتی در بر نخواهد داشت.

جنتی تاکید کرد: حداکثر دقت در بررسی شکایات شد و حتی به طور بی سابقه فراتر از مدت قانونی با موافقت مقام معظم رهبری تمدید شد و هر کاری می توانستیم کردیم؛ انتخابات واقعا سالم بود و هیچ اشکالی نداشت؛ حتی در بازشماری همین ده درصد بسیار کم تفاوت وجود داشت و این ها خیلی معمولی است اما این ها تمام شد باید ببینیم اکنون می خواهیم چه کنیم؟ یک اینکه ما مسلمانیم، دو اینکه ما شیعه امیرالمومنینی هستیم که به خاطر قانون شهید شد، دیگر اینکه ما در نظام جمهوری اسلامی هستیم که این همه خسارات و شهید و تحریم این ها را در طول سالیان گذشته متحمل شده است. ما با هم برادریم؛ بیائید محض رضای خدا وحدت کلمه و برادری ها را بر هم نزنید که به تعبیر امام این کار خیانت به نظام و جمهوری اسلامی است.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: ای برادر و خواهر! متعلق به هر جریانی که هستی بدان چشم دنیا به این کشور دوخته شده و ما نباید به جان هم بیفتیم؛ حالا چیزی بوده، گذشته و البته قانون هم بر آن ناظر بوده ولی الان باید در کنار هم باشیم و در نماز جمعه و انتخابات های آینده شرکت کنیم؛ این برادری ها خیلی ارزش دارد و نباید مفت از دست برود.

دبیر شورای نگهبان در پایان سخنانش با اشاره به گناه هایی که در دوران رقابت های انتخاباتی صورت گرفت، گفت: ببینید چه گناه هایی در این ایام شد؛ غیبت، دروغ، تهمت، فحاشی و این ها هر کدام گناهی است که اگر هر کدام در پرونده کسی باشد، در آن دنیا وای به حال اوست؛ کسانی که مرتکب این گناه ها شده اند بروند در این ایام توبه کنند.

سه شنبه 11تير 1388
هشدار
انقلاب اسلامی
آیا قتل های زنجیره ای در راه است؟ باخبر شدم مسول ستاد میرحسین موسوی در شهرک ژاندارمری که محل کارش فروش لوازم بهداشتی بوده است شب گذشته با چاقو به قتل رسیده است پلیس از خانواده وی پرسیده است که ایا دشمن دارد ؟ با توجه به کشته شدن یک زن وشوهر پزشک درخانه شان درتهران ، در چند روز گذشته و سابقه قتلهای زنجیره ای توسط باند امامی که با فتوای مصباح یزدی شریح قاضی زمان بوده است لذا بدون ایجاد ترس باید هوشیاری بیشتری بخرج داد
جناح خشونت طلب بنظر می رسد که نمی تواند قانون نا دستگیر کند و زیر فشار هست زیرا دلیلی برای دستگیر ی ندارد آیا یک بار دیگر می خواهند با کشتن دگر اندیشان ، مردم رامرعوب کنند

خاتمی در جمع خانواده های زندانیان سیاسی: کودتای مخملین علیه مردم و جمهوریت نظام صورت گرفته است
خاتمی در جمع خانواده های زندانیان سیاسی: کودتای مخملین علیه مردم و جمهوریت نظام صورت گرفته است ….
اگر این فضای مسموم تبلیغاتی و امنیتی ادامه پیدا کند با توجه به آنچه انجام گرفت و یک طرفه اعلام شد باید بگوییم کودتای مخملین علیه مردم و جمهوریت نظام صورت گرفته.

اعتراض مردم سرکوب شده، کسانی که باید مدافع حقوق مردم باشند آن ها را تحقیر می کنند و در فضایی تبلیغاتی که مدام از آن سم به جامعه تزریق می شود حرکت مترقی و آرام مردم به اغتشاش و انقلاب رنگی با منشاء بیگانه تعبیر می شود و چهره هایی که همگی سابقه ای روشن دارند هدف پروژه نخ نمای تواب سازی و گرفتن اعترافات بی اساس و نمایشهای تلویزیونی قرار می گیرند و آنگاه دم از آشتی ملی و فضای آرام زده می شود؟!

سید محمد خاتمی در دیدار با خانواده های دستگیر شدگان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: علاقمند بودم امروز می توانستم همه خانواده هایی که در سراسر کشور عزیزانشان در بند هستند و هیچ فریادرسی ندارند را از نزدیک در یک جمع ببینم و ضمن تشکر از نجابت و صبوری آنها و تلاشهای عزیزانشان که به طور قطع در جهت آرمانهای انقلاب و ارزش های تحریف نشده نظام بوده به یکایک آنها عرض ادب و احترام کنم و مراتب همدلی خود را با آنها ابزار کنم. همانطور که وظیفه داشتم با خانواده هایی که عزیزانشان در جریان اعتراضات آرام مردمی بی رحمانه به شهادت رسیدند و حتی از برگزاری مجلس بزرگداشت هم محروم شدند دیدار کنم و حضورا تسلیت بگویم. تعداد این عزیزان کم نیست، این را آمارهای رسمی و غیررسمی می گویند.
نظام جمهوری اسلامی باید حتی نسبت به ریختن یک قطره خون هم حساس باشد و با دوراندیشی و احساس مسؤولیت به مسأله رسیدگی کند، نه اینکه با ایجاد فضای تبلیغاتی مسموم حرکت آرام و هوشمندانه مردم را اغتشاشی که توسط چند نفر از بیرون نظام هدایت می شود بخواند. این توهین به شعور و بلوغ سیاسی مردمی است که با رأی خود برای تغییر ساز و کارهای غلط به عرصه آمدند، نه برای تغییر نظام و اعتراضشان هم به این بود که سرنوشت رأیشان چه شده است؟
تلاش ما در تمام این مدت دعوت مردم به حضور در صحنه انتخابات بود و احساسمان این بود که ما هم جزئی از نظامیم؛ البته با تعریفی که از نظام داشتیم و هنوز هم اعتقاد داریم هر خودسری نباید به نام نظام انجام شود.
تعریف ما از نظام جمهوری اسلامی نظامی است که مردم در آن محور و مدارند و بزرگترین سرمایه آن اعتماد مردم است و وظیفه خطیر حاکمیت صیانت از آراء‌ مردم است.
در سفرهای مختلفی که در جریان انتخابات داشتم مردم از من می پرسیدند تضمین شما برای صیانت از آراء ما چیست؟
بخش قابل توجهی از مردم به دعوت ما به صحنه آمدند اما با این نتیجه و این برخوردها مطمئن باشید دیگر نه ما می توانیم با اطمینان کسی را به حضور در صحنه دعوت کنیم و نه دیگر کسی حرف ما را خواهد پذیرفت.
اگرچه من هم مانند شما نگران عزیزانی که دستگیر شده اند هستم و از مرگ تعداد زیادی از هموطنانمان داغدار، اما نگرانی اصلی همه ما از میان رفتن اعتماد مردم به عنوان بزرگترین پشتوانه و سرمایه نظام است.
پیشنهاد مشخص ما برای برون رفت از این وضعیت تشکیل یک هیأت کاملا بی طرف برای بررسی تمامی جوانب این انتخابات بود تا پس از بررسی دقیق و موشکافانه اگر به تخلفی پی برد نظام با شجاعت به آن اعتراف کند و اگر مسأله ای در میان نبود با استدلال منطقی اذهان مردم اقناع شود.
فلسفه انتخابات با همه هزینه هایش این است که نماینده مردم بر مسند امور گماشته شود، اما زمانی که ذهن جامعه از نتایج انتخابات اقناع نشده است فلسفه اصلی انتخابات زیر سؤال خواهد رفت و نظام شکست خواهد خورد.
متأسفم از اینکه اعلام کنم جرم شما و عزیزانتان این است که در ایران ماندید و برای تقویت نظام و تأمین حقوق مسلم مردم تلاش کردید و اینک باید مورد بی مهری و کم لطفی قرار گیرید.
کسانی که لب به اعتراض گشودند دلسوز ایران بودند، دلسوز نظام بودند. خیرخواهان هم متفق بودند که برای داوری درباره انتخابات به مرجعی که بی طرف نیست اکتفا نکنید.
تشکلهای رسمی و ریشه دار انقلاب از وزارت کشور برای برگزاری تجمعی قانونی در اعتراض به نتایج انتخابات درخواست مجوز کردند. اما عدم صدور مجوز از یک سو و بستن تمام راههای ارتباطی خیرخواهان و بزرگان با مردم باعث شد آن حضور میلیونی که از حیث جمعیت از بزرگترین راهپیمایی های انقلاب چیزی کم نداشت اتفاق بیافتد، در کمال آرامش، بدون شعار و تنها با این پیام که سرنوشت رأی ما چه شد؟
و پاسخ حکومت به این حرکت بزرگ مردمی چه بود؟! ریختن خون مردم، امنیتی کردن فضای جامعه و اتهام زنی به خیرخواهان نظام.
واقعا جای تعجب دارد که موسوی عزیز که از سرمایه های نظام است و در ایمان و تدین و پایبندی او به راه امام شکی نیست، امروز با ایجاد فضایی کاملا یک طرفه و با بستن تمامی راههای قانونی ارتباطی بر روی جامعه و در فضای تبلیغاتی مسموم صدا و سیما و روزنامه های دولتی که از طریق آن ها فقط سم در جامعه پراکنده می شود با انواع اتهامات بی اساس آماج حمله قرار گرفته است! مگر ایران چند نفر مانند مهندس موسوی و آقای کروبی دارد؟
امکانات مخابراتی، اینترنت و مطبوعات را به شدت محدود کرده اند و در فضایی کاملا بسته و امنیتی که هر روز دهها نفر در کمال بی خبری دستگیر می شوند رسانه به اصطلاح ملی بارها و بارها صحنه های خاصی را نشان می دهد تا از آن برای تحریک احساسات بخشی از جامعه بهره برداری کند و آنگاه انگشت اتهام را به سوی مردم نشانه می گیرند که چرا برای دریافت اخبار و اطلاعات به منابع دیگر رجوع کرده اند!
میلیون ها نفر از مردمی که صدا و سیما مرتب از حماسه آنان دم می زند به نشانه اعتراض و در حالی که تمام راههای قانونی به روی آنها بسته شده به صحنه آمده اند، دهها نفر کشته شده اند و صدها نفر مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند! کجاست صدا و سیما که این ها را به جامعه نشان دهد؟ مسلم است که در این فضا افراد معدودی هم سوء استفاده خواهند کرد، اما نه زن و مرد و پیر و جوانی که برای نشان دادن اعتراض خود با سکوت به خیابان آمده اند.
من با تمام احترام و علاقه ای که به آیت الله شاهرودی دارم به صراحت می گویم آنچه امروز شاهد آن هستیم خلاف بند بند بخشنامه ای است که خود شما تحت عنوان حقوق شهروندی صادر کردید و مجلس ششم آن را به عنوان قانون تصویب کرد. وظیفه قانونی و شرعی شما بود که به عنوان رئیس قوه قضائیه از ابتدای بروز این حوادث با جدیت اعمال مسؤولیت می کردید و در مورد نحوه بازداشتها، اختیار وکیل، شرایط زندانیان و بازجوییها قانون شکنان خشونت گرا را موظف به رعایت قانون و شرع می فرمودید. اگرچه تشکیل هیأتی برای رسیدگی به این موضوع پس از یک هفته جای امیدواری است ولی اعمال مسؤولیت شما یعنی آزادی این جمع کثیر، رسیدگی به تمام افتراهایی که به شخصیتها و سرمایه های نظام زده شده،‌ توهین هایی که به مردم شده.
من هرگز چه در زمان مسؤولیتم و چه حالا از عمل مجرمانه دفاع نکرده ام، ولی شما مسؤولید به حکم وظیفه پیگیری کنید تا این نگرانی رفع شود.
مگر هرکس می تواند به هر صورت خواست مردم را بازداشت کند، بعد آنها را بازجویی کند و بدون اینکه کسی اطلاع از نحوه برخوردها و فشارهای وارده به آنها داشته باشد تواب سازی و اعتراف گیری کند و پیش از اینکه در دادگاهی صالح این اعترافات بی اساس و بی ارزش به قضاوت گذاشته شود آنها را در سطح جامعه منتشر کند و دستگاه قضایی اظهار بی اطلاعی کند؟!
اگر اینچنین است تکلیف بر همه ما روشن است.
اگر معتقدید جرمی واقع شده مکلفید به صراحت قانون متهم را با رعایت تمام حقوق شهروندی و با ارائه حکم قضایی که دال بر طرح شکایت حقیقی یا حقوقی از وی باشد بازداشت کنید، به او حق انتخاب وکیل بدهید، و آنچه قانون اساسی به عنوان حقوق یک شهروند برشمرده برای او فراهم آورید و در دادگاهی صالح به جرمی که ادعا شده رسیدگی کنید، نه اینکه به این شکل فله ای علاقمندان به نظام و ایران توسط عده ای که هیچ کس مسؤولیت کارشان را به عهده نمی گیرد دستگیر شده، تحت فشار قرار گیرند و دستگاه قضایی و اطلاعاتی کشور رسما اظهار بی اطلاعی کند؟
دلسوزان نظام از هر دو جناح در مورد نتایج اعلام شده انتخابات یک صدا گفتند اعتراض مردم باید مورد توجه قرار گیرد و با اکتفا به قضاوت مرجعی که بی طرفی اش با جانبداری چند تن از اعضاء سرشناس آن از یک طرف این ماجرا به کلی زیر سؤال رفته جامعه اقناع نخواهد شد و نشد و مرحمی بر این زخم نخواهد گذاشت و نگذاشت.
حالا همه از فضای آرام سخن می گویند.
فضا چگونه باید آرام شود؟ با ادامه این دستگیریها، با امنیتی کردن بیشتر فضا؟! آشتی ملی به این ترتیب؟!
واقعیت این است که جامعه از نتیجه ای که اعلام شده اقناع نشده است.
اگر خواهان آرامش در جامعه ایم، باید مسببین این خشونتها و دستگیریهای غیرقانونی به سرعت شناسایی و به مردم و مراجع قضایی معرفی شوند و این فضای زشت امنیتی برداشته شود.
بعد در آرامش همه چیز را بسنجیم و ببینیم که چه کسانی شرایط برد برد را برای نظام به باخت باخت تبدیل کردند.
در فضایی که خشونت حاکم شد عقل رخت بر می بندد و مسبب تمام این خساراتی که متوجه ایران و جمهوری اسلامی شد بانیان این خشونت هستند.
آنانکه اعتراض مردم را سرکوب می کنند بزرگترین پشتوانه نظام را از بین برده، فرصت را برای سوء استفاده بیگانگان و مغرضان فراهم می کنند، نه کسانی که مردم را به صحنه فراخوانده و خواهان رسیدگی به اعتراض مردم در فضایی بی طرف و مورد اعتماد جامعه هستند.
کسانی که باید مدافع حقوق مردم باشند آن ها را تحقیر می کنند و با به کار بردن الفاظی سخیف و عجیب احساسات بخشی از جامعه را تحریک کرده اند و بزرگترین تهمت ها و اهانت ها را به چهره هایی که هر یک سرمایه نظام هستند روا داشته اند مجرم اند، نه عزیزان شما که جرمشان دفاع از حق مردم برای تعیین سرنوشت خود بوده و از آراء مردم دفاع کرده اند.
در فضایی تبلیغاتی که مدام از آن سم به جامعه تزریق می شود حرکت مترقی و آرام مردم به اغتشاش و انقلاب رنگی با منشاء بیگانه تعبیر می شود و چهره هایی که همگی سابقه ای روشن دارند، با اعمال روشهای غیرقانونی و غیرشرعی دستگیر می شوند و هدف پروژه نخ نمای تواب سازی و گرفتن اعترافات بی اساس و نمایشهای تلویزیونی قرار می گیرند و شاهد رفتارهای زشتی هستیم که سالها پیش ریشه آن لااقل در وزارت اطلاعات کنده شد و آنگاه دم از آشتی ملی و فضای آرام می زنیم؟!
این حرفهای بی اساس یعنی چه؟ براندازی و انقلاب رنگی یعنی چه؟
اگر این فضای مسموم تبلیغاتی و امنیتی ادامه پیدا کند، با توجه به آنچه انجام گرفت و یک طرفه اعلام شد باید بگوییم کودتای مخملین علیه مردم و جمهوریت نظام صورت گرفته.
با وضعی که ایجاد شده اگر اعتماد عمومی به جامعه بازنگردد هیچ کس دیگر دعوتی از سوی خیرخواهان برای حضور در صحنه را نخواهد پذیرفت. حتی اگر فقط ده درصد از جامعه به حاکمیت بی اعتماد شده باشد فاجعه است، در حالی که هر نگاه واقع بینی می بیند که دامنه بی اعتمادی بسیار گسترده تر است.
فضای آرام زمانی ایجاد می شود که اعتماد مردم جلب شود و بدانند بر سر آرائشان چه آمده، ضاربین و قاتلین مردم بی گناه شناسایی و محاکمه شوند و خسارت های مادی و معنوی جبران شود.
همه شما را که مؤمن، معتقد و دلسوز ایران و جمهوری اسلامی هستید به صبر دعوت می کنم.
هیچ کار درستی به نتیجه نمی رسد مگر با صبر و تحمل. به خدا توکل کنید و با تمام توان از مسیرهای قانونی حق مسلم خود را مطالبه نمایید.
مطمئن باشید من هم همانطور که تا به حال اقداماتی کرده ام باز هم از هیچ کوششی فروگذار نخواهم کرد و امیدوارم مجموعه نیروهای نظام با تدبیر و دلسوزی و عقلانیت این اعتمادسازی را جدی بگیرند و امیدوارم آیت الله شاهرودی در ماههای آخر مسؤولیتشان در قوه قضائیه با اعمال مسؤولیت سریع و قاطع زمینه آزادی عزیزانتان و جلوگیری از ادامه این خشونت ها را فراهم آورده و باقیات الصالحاتی برای خود به جای گذارند.
نباید تصور کرد که با سرکوب اعتراضات مردم اقناع می شوند، اعتراضی که سرکوب شود ادامه خواهد یافت اگرچه ممکن است شکل آن تغییر یابد. ابراز نظر و اعتراض حق مردم است و حکومت موظف است آن را پاس دارد.
در آغاز این دیدار خانواده دستگیرشدگان که اکثرا فعالان سیاسی و روزنامه نگاران و وکلا هستند پس از شرح چگونگی و زمان دستگیری آنها، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت نگهداری عزیزانشان و با اعلام بی خبری کامل از شرایط روحی و جسمی آنها که تنها با یک تماس تلفنی کوتاه حیات خود را اعلام کرده اند خواستار آزادی هرچه سریعتر عزیزانشان شدند که با تلاش و کوشش شبانه روزی و تشویق مردم برای حضور در صحنه انتخابات، حماسه ای بزرگ را در تاریخ آفریدند و اینک در کمال ناباوری به عنوان عوامل بیگانه تحت فشار قرار گرفته اند تا در نمایشهای تبلیغاتی به گناه های ناکرده اعتراف کنند و پاسخ مسؤولان دستگاه قضایی به دادخواهی به حق آنها تنها اظهار بی اطلاعی و بعضا جملاتی است که با نوعی تحقیر شکننده همراه است.
خانواده های فعالان سیاسی و روزنامه نگاران و وکلای دستگیر شده، ضمن محفوظ دانستن حق اعتراض خود به آنچه امروز شاهد آن هستند، از ایجاد شکافی عمیق میان راه و اندیشه های حضرت امام و مسیری که جمهوری اسلامی در صورت ادامه این روند در آن قرار می گیرد ابراز نگرانی جدی نموده، خواستار ورود خیرخواهان و عقلای جامعه و به ویژه یاران و نزدیکان حضرت امام به صحنه و جلوگیری از بروز انحرافی شدند که می تواند انقلاب و اسلام را با خطرات جدی روبرو کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا