مسایل سیاسی روز

وضعیت بازداشت شدگان نگران کننده است!


با گذشت چند هفته، هنوز وضعیت بسیاری از بازداشت شدگان رویدادهای اخیر درزندان های مختلف کشور، به ویژه تهران، مبهم و نامشخص است.

بازداشت فعالان سیاسی، اجتماعی و روزنامه نگاران شناخته شده و جمع کثیری از مردم معترض، که از روز 23 خرداد ماه آغاز شد و تاکنون به اشکال گوناگون ادامه دارد، بخشی از سیاست از پیش برنامه ریزی شده مرتجعان کودتاچی برای درهم شکستن جنبش مردمی وخاموش ساختن صدای اعتراضات حق طلبانه است و به همین دلیل تاکنون هیچیک از ارگان های ذی ربط رژیم مانند وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و قوه قضاییه (دادگاه انقلاب) حاضر به پذیرفتن مسئولیت این دستگیری نیستند و به هزاران خانواده دردمند و نگران پاسخ روشن نمی دهند.
روز یکشنبه 14 تیر ماه امسال، پاسدار عراقی یکی از فرماندهان سپاه تهران بزرگ و از عوامل اصلی کشتار و سرکوب ودستگیری مردم بی دفاع، درجمع خبرنگاران یادآور شد: ”نظام (رژیم ولایت فقیه) به دنبال دستگیری مسببان اصلی این اعتشاشات است، حضور افراد مختلف در راه پیمایی ها و دعوت گروه هایی که خواهان براندازی بودند، غیر قانونی بود … با اعلام نتایج و بعد از انتخابات ومحرز شدن شکست عوامل آشوب …. سپاه مردم را دعوت به آرامش کرد و صف اغتشاش گران را از افراد عادی جدا نمود، اما با توجه به حجم بسیار بالایی از مردم که به خیابان ها آمده بودند، این کار زمان بسیاری برد … گستردگی بالای اغتشاشات درتاریخ نظام بی سابقه بود …. با مصوبه شورای عالی امنیت ملی، بسیج وارد صحنه شد وبیش از هزار نفر را دستگیر کرد. درحال حاضر نیز افرادی هستند که به صورت زیرزمینی و پوشیده به دنبال ایجاد اغتشاش می باشند که باید این افراد نیز دستگیر شده و به مجازات برسند.“
به این ترتیب یکی از فرماندهان سپاه رسما اعتراف می کند که اوباش بسیجی با آمادگی قبلی به سرکوب اعتراضات حق طلبانه مردم پرداخته و حداقل هزار نفر را دستگیر کرده اند. اما پرسش اینجا است که محل نگهداری، بازجویی و مهم تر از آن نوع رفتار و بازجویی از این همه انسان کجاست و چگونه انجام می شود و اصولا چرا و به چه دلیل هیچیک از نهادهای رسمی حاضر به پذیرش مسئولیت بازداشت شدگان نیستند و خانواده ها را از نگرانی به درنمی آورند؟!
به لحاظ حقوقی نیز گروهی از وکلای شرافتمند، عضو کانون وکلای دادگستری، نهادی مستقل که پس از کودتا زیر فشار قرار دارد، چندی پیش، ضمن تاکید برحقوق بازنشستگان و تاکید برغیر قانونی بودن رفتار ماموران نظامی و امنیتی اعلام داشتند.“ … کسانی که درصحنه تظاهرات و درگیری ها دستگیر نشده اند، درمورد اینان باید بدوا اخطاریه ارسال و ابلاغ شده باشد … و درمحضر مقام قضایی بلافاصله تحقیقات از ایشان شروع شود و حداکثر ظرف 24 ساعت مبادرت به تحقیق کند، والا بازداشت غیر قانونی تلقی و با قاضی تحقیق به مجازات مقرر قانونی برخورد می شود … کسانی هم که درمحل تظاهرات دستگیر شده اند البته باید توجه کرد مطابق قوانین موجود صرف حضور درخیابان، نمی تواند دلیل دستگیری باشد، به هر حال در مورد این نوع دستگیری ها هم ماموران حق ندارند فرد را بیش از 24 ساعت تحت نظر نگه دارند و درغیر این صورت باید اتهام متهم با ذکر دلایل بلافاصله کتبا به او ابلاغ شود و همه متهمان وبازداشت شدگان می باید وکیل داشته باشند.“
وکلای مستقل سپس دربرابر بی قانونی و وحشیگیری ماموران سپاه و بسیج و دادستانی می افزایند: ”هرگونه شکنجه متهم به منظور اخذ اقرار یا مجبور کردن او به امور دیگر ممنوع است و چنین اقاریر اطلاعاتی قابل اعتنا و استناد نیست، همچنین وقتی کسانی دستگیر می شوند ضمن اعزام سریع آنها نزد مقام قضایی باید خانواده ایشان درجریان دستگیری قرار گیرند و بی خبر نمانند.“
درست برخلاف چنین حقوق بدیهی که وکلای عضو کانون وکلای دادگستری بر آن تاکید می کنند، رفتار و اقدام ماموران امنیتی و نظامی و نیز دادستانی انقلاب اسلامی با بازداشت شدگان (اعم از مردم معترض و حق طلب و فعالان سیاسی و اجتماعی شناخته شده و روزنامه نگاران و دگراندیشان)، درکمال خشونت و بی قانونی بوده و هست که سخنان فرماندهان سپاه و مامورین وزارت اطلاعات گواه آن است.
دراین خصوص پس از گذشت بیش از 10 روز از دستگیری های هدفمند و برنامه ریزی شده، گروهی از وکلای مدافع فعالان سیاسی و روزنامه نگاران بازداشتی اعلام داشتند، مطابق اطلاعات دریافتی آنان، اتهام اغلب افرادی که دستگیر شده اند، اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده است. علاوه براین و به موازات برنامه اعتراف گیری، ارتجاع حاکم با هدف سیاسی معینی و با حمایت ولی فقیه و دیگر نهادهای مجری کودتای انتخاباتی درحال پرونده سازی و جو سازی برضد نامزدهای معترض به ویژه میرحسین موسوی است. روزنامه کیهان دریادداشت روزخودبه تاریخ 13 تیرماه دراین باره نوشت: ”این روزها جریان آلوده ای که براساس شواهد واسناد موجود برای قانون شکنی، قتل مردم بی گناه، غائله آفرینی، غارت اموال عمومی و تضعیف اقتدار نظام اسلامی ماموریت بیرونی داشتند، بعد از ناکامی توام با رسوایی دراجرای ماموریت یاد شده، به جای آن که توبه کنند و عذر تقصیر به پیشگاه خدا وخلق خدا آورند پرده دیگری از توطئه مورد اشاره را به میدان آورده اند … تبدیل توطئه شکست خورده اخیر به آتش زیر خاکستر وحفظ آن به عنوان یک دمل چکین و نیشتر نخورده برای آتش افروزی وفتنه انگیزی درآینده مرحله دیگری از پروژه کودتای مخملی آمریکایی هاست … موسوی اگر چه دربیانیه اخیر و پر تناقص خود بخش دیگری از ماموریت دیکته شده بیرونی را به همانطور که از قبل پیش بینی شده بود- به اجرا درآورده است … جنایات هولناک و خیانت آشکاری که متهمان اصلی آن از جمله موسوی و خاتمی، باید در دادگاهی علنی و درمقابل چشم مردم مظلوم وخوانخواه پاسخگوی آن باشند … ”
اینگونه پرونده سازی و برچسب زنی چه نامی می تواند داشته باشد؟ کودتاچیان ومزدوران گوش به فرمانی چون شکنجه گر مسئول کیهان، حسین شریعتمداری با کدام پشت گرمی چنین گستاخانه به همه لقب خیانت و جنایت می دهند. این تنوع برخورد، آن روشی است که با هزاران بازداشت شده اخیر نیز صورت می گیرد. پایگاه خبری نوروز 14 تیرماه خبر از انتقال 2 تن از اعضای جبهه مشارکت اسلامی حجاریان و امین زاده از زندان به بیمارستان تحت نظارت و کنترل سپاه پاسداران داد. این خبر خود گویای نحو رفتار با زندانیان درزندان های جمهوری اسلامی و بی قانونی حاکم برزندان ها و محاکم رژیم ولایت فقیه است.
برای دفاع از حقوق همه بازداشت شدگان بدون استثناء باید کارزاری وسیع را سازمان داد. هزاران انسان حق طلب بدون ارتکاب جرمی درزندان ها اسیر شده و زندگی و سلامت آنها درمعرض خطر قرار دارد. برای نجات جان همه آنها باید متحد و سازمان یافته مبارزه کرد. آزادی فوری و بی قید و شرط همه بازداشت شدگان و زندانیان سیاسی، خواست همگانی جنبش مردمی و نیروهای مترقی و آزادی خواه کشور است!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا