مسایل بین‌المللی

بهداشت ، نبرد سخت اوباما

برگردان و تلخیص از روزنامه اومانیته
اوباما با نبرد سختی (مانند جنگ واترلو) تهدید می شود. گفته می شود که اگر پروژه اصلاحات پوشش پزشکی پیشنهادی پرزیدنت اوباما به تصویب کنگره آمریکا نرسد، این امر شکستی بزرگ برای او خواهد بود. اولین کسی که چوب تکفیر را علیه اوباما بلند کرد ” جیم دی مینت“، سناتور جمهوریخواه از کارولینای جنوبی است. با کمی تقریب، در تازه ترین نظر سنجی های منتشر شده، اکنون نگرانی از این وجود دارد که اوباما در آوردگاهی که در دوره مبارزات انتخاباتی اش اولویت نخست در میان اولویت هایش را داشت، ممکن است در آستانه شکست باشد. و آن عبارت است از رفورم یک سیستم نادرست بیمه های درمانی که چهل و هفت میلیون امریکائی را به خاطر فقدان توانائی در پرداخت اقساط بیمه هایشان از این مراقبت ها محروم می کند. شش ماه پس از راه یافتن به کاخ سفید به یقین ماه عسل پایان یافته است ولی بدیهی است هرگزهیچ رئیس جمهوری چنین اکثریتی را حائز تبوده است.
بهر حال، بر اساس برآورد موسسه گالوپ، از ماه سپتامبر گذشته (شهریورماه) تا کنون پنج میلیون نفر بیمه هایشان را از دست دادند، خواه برای اینکه بیکار شده و خواه برای این که قربانی پائین آمدن ارزش خانه هایشان شده اند، ارزشی که مبنای پرداخت وام بانکی به آنان بود . … .بیمه های بیماری و بازنشستگی در قرار داد های موسسات منظور شده است. کارگر و کار فرما هر یک بخشی را می پردازند، اما در زمان ریاست جمهوری بوش سهم کار فرما تحت بهانه کاهش هزینه تولید و بالا بردن امکان رقابت کاهش بزرگی پیدا کرد.
تاپایان سال جاری میلادی میتوان انتظار داشت پنجاه میلیون نفر زیر پوشش بیمه نباشند و آنگاه تنها یک امکان باقی میماند: بیمه های پر هزینه خصوصی که عملأ برای زحمتکشان غیر ممکن است.

بیش از سه میلیون کودک دچار سوء تغذیه هستند
بنا به نوشته ”وال استریت ژورنال“در عرض یک سال ثبت نام برای درخواست کمک درسرویس امداد به ”فقیر ترین ها“ بیست وسه در صد افزایش داشته است. و در خواست ” بن غذایی“برای کسانی که هیچ چیز برای خوردن ندارند، نوزده در صد بالا رفته است. در پس این ارقام، باید مصیبت خانواده های کامل، شامل سه میلیون ونیم کودک کمتر از پنج سال که دچار سوء تغذیه هستند (رقمی بیش از هفده در صد) دیده میشود . اینان بخشی از میلیون ها آمریکائی هستند که زیر خط فقر فدرال (15700دلار برای چهار نفر) قرار دارند . برای آن که کودکان مصون بمانند، اوباما قانونی را به تصویب رساند که بر طبق آن سر پرستی محروم ترین کودکان برایگان به عهده گرفته می شود. ورای آمار رسمی، محرومانی هستند، که با این که زیر خط فقر قرار ندارند ولی در وضعی نیستند که بتوانند هزینه قرارداد های بیمه خود را پرداخت کنند. اما این آن امری نیست که در ”کاپیتول هیل“(مجلس کنگره آمریکا) در بحث های مربوط به رفورم سیستم بهداشت ملی در باره آن توجهی مبذول شود . در آنجا اما بحث بر سر آن چیزی است که“جیم دی مینت“ آن را ”آزادی انتخاب“ می نامد و این امریعنی دخالت دولت اوباما از طریق این اصلاحات، بنظر او مترادف با سوسیالیسم و حتی کمونیسم می باشد، که گویا با آزادی، سازگار نیست. چه وقاحتی ! سخنگویان انحصارات داروئی و خدمات پزشکی می گویند این بوروکرات ها و دولتمردان نیستند که باید به سالخوردگان تجویز کنند که چه قرصی را مصرف بکنند یا نکنند. به نظر آنان هر کسی باید حق انتخاب داشته باشد، حق انتخاب بیمه خودرا، پزشک خود را، بیمارستان خود را و … البته انتخابی که در حقیقت توسط بیمه های خصوصی، بر اساس قید وشرط های فراوان آنها وهمچنین پروتکل ها تحمیلی آنها به پرسنل های پزشکی، به ساختارها وصنایع بیمارستانی بر اساس تصمیم موسسات و کار خانه های داروئی که فرآورده های خود به بهای گزاف میفروشند ( و همان دارو ها در کانا دا ارزان تر فروخته میشود) تحمیل می شود. تحت نام حمایت از رقابت آزاد و فارغ از مداخله توسط دولت، این سپاهیان رژیم پیشین، بر مسیرجنگ علیه رفورمی که مسلمأ قصد ا یجاد یک تأمین اجتماعی فراگیر برای همگان، ان طوری که در فرانسه ویا دیگر کشورهای اروپائی وجود دارد نیست، به پا خاسته اند.
سندیکا ها، سازمان ها و جمعیت های ترقی خواه و بخشی از پزشکان حامی و خواستار “سیستم پرداخت واحد“ بیمه می باشند. سناتور اوباما در سال 2001 قول داده بود که به این سیستمی که ایالات متحده رابه کشوری مبدل کرده که در آن هزینه های در مانی از همه جای دنیا بالاتر است، کشوری که در آن در نتیجه پائین بودن سطح درمان ونارسائی آن، میزان طول عمر بر اساس طبقه بندی سازمان جهانی بهداشت (OMS ) در میان کشور های پیشرفته، به رده بیست و چهارم نزول کرده است، خاتمه دهد. آمریکا از لحاظ مرگ و میر اطفال بعد از کوبا و در رده هشتم در جهان قرار دارد. در این کشور ”مهد آزادی سرمایه“امر بهداشت هر سال بیشتر زیر سلطه بازارقرار میگیرد و هر چه بیشتر به سوی بخش خصوصی هدایت شود .
برنامه اصلاح سیستم بیمه های اجتماعی و درمانی دارای سابقه طولانی است که توسط روسای جمهور دموکرات پیشین و از جمله کندی،جانسون، کارترو کلینتون دنبال می شد.
واین بار، اوباما بر اساس شیوه ای که معتقد بود باید یک راه حلی را که که مورد قبول اکثریت نمایندگان و از هر دو حزب باشد پیداکند، آنها را به کاخ سفید دعوت کرد. و خود نیز برای قانع کردنشان به کنگره خواهد رفت و بدون شک به دور از هرنوع خیال پردازی نگران نتیجه انتخابات میان دوره ای هم خواهد بود. در این راستا تا کنون یک میلیون نامه و پیام الکترونی از سوی رای دهندگان برای سناتور ها فرستاده شد. کار زار به سندیکای پرستاران که در حال از دست دادن بیمه هایشان هستند، نیزکشیده شد .اعتراض ها در تله ویزیون ها هم منعکس میشود. شنبه اول اوت در جلوی سنا یک گردهمایی انجام گرفت. ده ها سازمان، انجمن، سندیکالیست ها، فمنینستها (به ویژه زنان سیاه و دو رگه که از بیش دیگران در معرض خطرهستند) بسیج شدند .گردهم ائی ها برای یاد بود بنیان گزاری جنبش در پنجاه وسه شهر بر گزار خواهد شد. اکنون چهل و چهار سال از ایجاد اولین“ موسسه کمک“میگذرد. نبرد فشرده است. سپاه سناتور ” دی مینت“ازهمان نخستین روز مباحثات هزار نفر از نمایندگان صاحبان منابع و موسسات بهداشت را در دالان های ” کاپیتول هیل“جمع کرد. ”لابیست“ها که دسته چک هایشان داور میدان معرکه خواهد بود، رفورمی راکه می باید یک پوشش پزشکی برای بیست ودو میلیون از چهل و هفت میلیون نیاز مند را در بر بگیرد، مورد شک و سئوال قرار میدهند.
و در این نبرد ”واترلو“یک گروه از ” Blue Dogs سگ های آبی ”یعنی یک جمع چهل نفری از نمایندگان دموکرات که به صف دشمن پیوسته اند که با اصلاحات پیشنهادی، درلباس ” کسر بودجه“و“ احترام به آزادی انتخاب“که برای ” دی مینت ”آن همه عزیز است ،مخالفت کنند . با آن که همه کوشش اوباما بر این قرار داشت که لایحه اصلاحات سیستم طب ملی پیش از تعطیلات تابستان به تصویب برسد ولی گویا این مبارزه زود تر از پائیز به نتیجه نخواهد رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا