مسایل سیاسی روز

جشنواره کمونیست: جلوه ای از همبستگی نیروهای چپ و ترقی خواه با جنبش مردم ایران

*بتی فرونتزبیارگ کارسون، صدرحزب کمونیست و از شخصیت های سرشناس جنبش کارگری و زنان دانمارک: کمونیست های دانمارک قاطعانه از مبارزه کنونی مردم ایران علیه رژیم استبدادی حمایت کرده و همبستگی خود را با این جنبش اصیل مردمی و نیروهای میهن دوست ایرانی، بویژه حزب توده ایران اعلام می کنند.
*فرانک آون، کمونیست پرسابقه و نماینده مجلس وعضو کمیسیون خارجی مجلس دانمارک:
مبارزه مردم ایران، مبارزه ای برای رهایی از چنگال یک دیکتاتوری قرون وسطایی است که درعین حال با سیاست های مداخله جویانه و جنگ طلبانه امپریالیسم مقابله می کند.
*سورن سوناگورد نماینده مجلس اروپا از جنبش خلق دانمارک برضد اتحادیه اروپا:
ماهمبستگی با مردم ایران و جنبش کنونی را درسیاست های خود منظور می کنیم.
روزهای 15 و 16 ماه آگوست (24 و 25 مرداد 88) سال جاری میلادی جشنواره کمونیست به رسم همه ساله درقلب شهر کپنهاگ پایتخت دانمارک برگزار شد. درجشنواره امسال همبستگی با مبارزات مردم ایران و حمایت از جنبش کنونی آزادیخواهانه میهن ما درکنار مسایلی چون، مبارزه برای تامین امنیت شغلی زحمتکشان، زحمتکشان نباید بهای بحران اقتصادی را بپردازند، خروج نیروهای نظامی دانمارک از افغانستان و مبارزه با اتحادیه اروپا و مصوبات ضدکارگری و ضد کمونیستی آن دربرنامه های اصلی گنجانده شده بود. رفیق بتی فرونتزبیارگ کارسون صدر حزب کمونیست دردانمارک طی سخنرانی خود ضمن اشاره به مبارزه حق طلبانه مردم میهن ما، حمایت قاطع و همبستگی همه جانبه کمونیست های دانمارک با پیکار مردم ایران علیه کودتای انتخاباتی را اعلام داشت و تاکید کرد:“مبارزه دلیرانه و ستایش برانگیز مردم ایران برضد حکومت استبدادی و قرون وسطایی از حمایت جدی وهمه جانبه ما کمونیست های دانمارک برخوردار است و ما به مردم ایران درود می فرستیم.“ درجشنواره امسال بخشی از برنامه اصلی به سخنرانی رفیق فرانک آون کمونیست پر سابقه وسردبیر پیشین ارگان مرکزی حزب که اکنون نماینده و عضو کمیسیون خارجی مجلس دانمارک است و نیز سورن سوناگورد نماینده مجلس اروپا از جنبش خلق دانمارک برضد اتحادیه اروپا اختصاص داشت.
(جنبش خلق برضد اتحادیه اروپا، ائتلاف گسترده نیروهای چپ و مترقی دانمارک است که حزب کمونیست نیز درآن حضور دارد. درانتخابات امسال پارلمان اروپا، این ائتلاف صاحب یک کرسی درمجلس اروپا گردید) علاوه بر این محور عمده جشنواره به موضوع سازماندهی جنبش کارگری و مقابله با پیامدهای بحران اقتصادی مربوط می شد. حزب توده ایران دراین جشنواره شرکت فعال و موثری برای جلب حمایت از جنبش مردم ایران برضد کودتای انتخاباتی داشت. غرفه حزب، با شعارها، پلاکاردها و پوسترهای متعددی از جمله پوسترهایی مربوط به مبارزات اخیر داخل کشور همراه با عکس هایی از ندا و سهراب و اعلامیه ها و اسناد حزب به زبان های فارسی، دانمارکی و آلمانی تزیین شده بود که با استقبال شرکت کنندگان بویژه جوانان دانمارکی مواجه گردید.رفقای توده ای درطول برگزاری جشنواره ضمن ملاقات با نمایندگان و مسئولان انجمن ها و نهادهای مردمی و سندیکاهای کارگری حاضر درجشنواره کمونیست، مواضع حزب درخصوص رویدادهای کشور و جنبش اعتراضی مردم را توضیح داده و براهمیت همبستگی نیروهای چپ و ترقی خواه با این جنبش اصیل ملی و مردمی تاکید می کردند. علاوه برصدر حزب کمونیست دردانمارک، دیگر رهبران و مسئولان حزب برادر نیز درجلسات متعدد جشنواره پیرامون مسایل ایران، کودتای انتخاباتی، اعترافات اجباری، زندانیان سیاسی و محکوم ساختن دادگاه های نمایشی سخنرانی کرده و به حمایت از مبارزه مردم ایران پرداختند.
جشنواره سالانه کمونیست که این بار استقبال مردم از آن بسیار بیشتر از سالیان قبل بود و برگزاری آن دردیگر رسانه های همگانی دانمارک بازتاب یافت، با موفقیت ودرفضایی سرشار از امید به آینده به کار خود پایان داد. جشنواره امسال کمونیست جلوه ای بود از همبستگی برادرانه کمونیست ها با مبارزه مردم ایران بر ضد کودتای انتخاباتی و رژیم ولایت فقیه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا