مسایل سیاسی روز

لحظه به لحظه با پیکار دلیرانه جنبش مردمی (74)

انجمن دفاع از حقوق زندانيان هم پلمپ شد
پس از توقیف اسناد کمیته پیگیری صورت گرفت:
به حكم دادستان جديد تهران دفتر مهدي كروبي پلمپ شد / دفتر حزب اعتماد ملي هم پلمپ شد
تاکید فراکسیون خط امام مجلس، بر برخورد جدی با فرمانده سپاه توسط قوه قضائیه؛
تاکید دوباره مهدی کروبی بر حضور روز قدس
مجاهدین انقلاب خطاب به آیت‏الله لاریجانی: اگر توان مقابله با این جنایات را ندارید استعفا کنید
آیت‏الله بیات زنجانی: با ایجاد نهادهای موازی و فرمایشی، به دنبال خنثی کردن “تحکیم وحدت” هستند
مراسم بزرگداشت آيت‌الله طالقانی

انجمن دفاع از حقوق زندانيان هم پلمپ شد
ساعاتي پيش نيروهاي امنيتي با حكم دادستان جديد تهران دفتر انجمن دفاع از حقوق زندانيان را پلمپ و اموال آن را توقيف كردند.
اخبار تكميلي متعاقبا اعلام مي شودبه حكم دادستان جديد تهران؛
دفتر مهدي كروبي پلمپ شد / دفتر حزب اعتماد ملي هم پلمپ شد

سلام:ماموران همچنين افرادي را كه براي ملاقات با آقاي كروبي به دفتر ايشان آمده بودند را به همراه شخص دبير كل به خارج از ساختمان هدايت كردند.

دفتر مهدي كروبي به حكم دادستان جديد تهران پلمپ شد.
به گزارش سلام اسماعيل گرامي مقدم،سخنگوي حزب اعتماد ملي ضمن اعلام مطلب فوق گفت:حوالي ساعت 15 تعدادي از ماموران با حكم دادستان محترم تهران با مراجعه به دفتر آقاي كروبي واقع در جمشيديه ضمن بازرسي محل كار ايشان مبادرت به جمع آوري اسناد و مدارك موجود و نيز CD،رايانه و فيلم كردند.
وي افزود:ماموران همچنين افرادي را كه براي ملاقات با آقاي كروبي به دفتر ايشان آمده بودند را مورد بازجويي قرار دادند و سپس از آقاي كروبي خواستند كه دفتر را ترك نمايد تا آنها دفتر را پلمپ كنند.
سخنگوي اعتماد ملي همچنين از بازداشت محمد داوري، سردبير سايت اعتماد ملي(سحام نيوز) خبر داد.

گرامي مقدم همچنين در گفت وگو با خبرنگار سلام از پلمپ دفتر حزب اعتماد ملي واقع در شهرك غرب خبر داد و گفت: ماموران دادستاني به آنجا رفتند و همه اسناد و مدارك را جمع آوري كرده و دفتر را پلمپ كردند.تاکید فراکسیون خط امام مجلس، بر برخورد جدی با فرمانده سپاه توسط قوه قضائیه؛
ادعاهای جعفری تداوم راهبرد فرار به جلو در انتخابات است

نوروز: فراکسیون خط امام(ره) مجلس با صدور بیانیه‌ای ضمن تاکید بر برخورد جدی قوه قضائیه با فرمانده سپاه تاکید کرد:« این اتهامات از سوی سردار جعفری را در راستای توجیه عملكرد نادرست كسانی می‌دانیم كه با تحلیل‌های غلط خود كشور را درشرایط دشوار كنونی و بحرانی قرار داده‌اند.»

به گزارش نوروز به نقل از پایگاه خبری فراکسیون خط امام(ره) مجلس«پارلمان‌نیوز»، متن این بیانیه بدین شرح است:

در روزهای اخیر شاهد اظهارات بی اساس و تحریك كننده سردار جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درخصوص تعدادی از بزرگان كشور به ویژه حجه‌الاسلام والمسلمین جناب آقای سیدمحمد خاتمی كه از سرمایه‌های ارزشمند نظام می‌باشند بودیم كه موجی از تأسف و بهت را میان مردم و علاقمندان به جمهوری اسلامی ایجاد كرد.

این اتهامات سخیف كه در راستای تداوم راهبرد فرار به جلو برای سرپوش گذاشتن بر مداخله مؤثر نظامیان در انتخابات صورت گرفت، بر مبنای اعترافات ادعایی تعدادی از فعالان سیاسی زندانی بیان شده كه اعتبار و صحت اعترافات مورد ادعا و همچنین قانونی بودن دادگاه تشكیل شده برای این زندانیان كراراً از سوی گروههای مختلف در داخل و خارج از كشور مردود اعلام شده است و تردیدی نیست كه نسبتهای ناروا و اتهامات دروغی كه براساس این اعترافات به چهره‌های خدوم انقلاب و بزرگان اصلاح طلب وارد شده، نه تنها فاقد هرگونه ارزش و اعتبار بوده و در حد پاسخگویی نیست، بلكه قابل پیگرد قانونی نیز هست.

البته آنچه قابل تأمل است گستاخی و جسارت طراحان و برنامه‌ریزان این سناریوها علیه كسانی است كه در طول حیات خود هدفی جز حفظ میراث بزرگ و ماندگار امام خمینی (ره) یعنی جمهوری اسلامی، قانون اساسی و اصل ولایت فقیه نداشته‌اند و همواره در مقابل هرگونه انحراف از اصول قانون اساسی ایستادگی كرده‌اند.

فراكسیون خط امام (ره) مجلس شورای اسلامی بر این نكته تاكید دارد كه ایراد این اتهامات از سوی سردار جعفری جفایی بزرگ به قداست نهاد ارزشمند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نقض صریح نظر حضرت امام خمینی (ره) و قوانین مصرحه در خصوص منع مداخله نظامیان در سیاست بوده و آن را در راستای توجیه عملكرد نادرست كسانی می‌داند كه با تحلیل‌های غلط خود كشور را درشرایط دشوار كنونی و بحرانی قرار داده‌اند.

فراكسیون ضمن محكوم كردن این اقدامات، از ریاست محترم قوه قضاییه می خواهد كه با توجه به آثار و پیامدهای زیانباری كه اینگونه اظهارنظرهای غیرمسؤولانه در تشویش افكار عمومی و آسیب دیدن بنیان‌های انقلاب اسلامی دارد، برخورد شایسته و جدی با ایشان را در دستور كار خود قرار دهد.در میهمانی افطاری با کارکنان روزنامه اعتمادملی
تاکید دوباره مهدی کروبی بر حضور روز قدس

دوشنبه شب، جمعی کنار هم بودند که خاطره دوشنبه‏های بسیاری را از ماه رمضان سال‏های گذشته با خود داشتند. دوشنبه‏هایی که حتی افطار روزه‏داران مانع از آن نمی‏شد که خبرنگاری از نگارش خبری دست کشد و یا اینکه تحلیل‏گری قلم بر زمین بگذارد، ولی دوشنبه امسال هیچ کس قلم در دست نداشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‏رسانی حزب اعتمادملی، دوشنبه شب جمعی کنار هم قرار گرفتند که خاطره دوشنبه های بسیاری را در ماه رمضان سالهای گذشته برایشان تکرار کرد . دوشنبه هایی که حتی افطار روزه داران مانع از آن نمی شد که خبرنگاری از نگارش خبری دست کشد و یا اینکه تحلیل گری قلم بر زمین بگذارد ، ولی دوشنبه امسال دیگر هیچ کس قلم بر دست نداشت. همه قلم هایشان را بر زمین گذاشته بودند چرا دیگر بهانه ای برای نوشتن نداشتند و شاید قلمشان تنها برای نگارش مرثیه ای در وصف مرگ روزنامه شان دوباره جان می گیرد.

اما به آن‏ها توصیه ای شد و آن اینکه هیچ گاه قلمشان را بر زمین نگذارنند و محکم و استوار در راه اندیشه ای که بدان اعتقاد دارند گام بردارند و این تعبیری دیگر از جمله ای بود که مهدی کروبی به اعضای تحریریه و کارکنان روزنامه توقیف شده اعتمادملی گفت: “هیچ گاه اجازه ندهید که توقیف یک روزنامه موجب انفعال و سرخوردگی شما شود بلکه باید این را بدانید گاهی در مسیر فعالیت های فکری و اندیشه ای مشکلاتی پیش می آید که باید در برابر آنها ایستادگی کنید تا به نقطه مطلوب برسید.”

دوشنبه شبی که به مانند سالهای دیگر توصیفش کردم اولین روزی بود که پس از توقیف اعتمادملی باز اعضای این روزنامه گردهم آمدند که البته افطار را میهمان صاحب امتیاز روزنامه اعتمادملی باشند. کروبی به مانند همیشه با انگیزه قدم میان به میهماناش گذاشت و آنها را به امید نسبت به آینده دعوت کرد. وی قبل از هر سختی هم تشکر کرد و هم تبریک گفت.

تشکر وی از زحمات چهارساله مسئولان ، کارکنان و تحریریه اعتمادملی بود که به گفته وی روزنامه را به اوج شکوفایی رسانده بودند و تبریک وی به مناسبت میلاد امام حسن مجتبی بود. اما کروبی متاسف بود از توقیف روزنامه ایی که مخاطبان بسیاری داشت و چنین گفت : “از اینکه دیگر این دوستان نمی توانند اندیشه و فکر خود را بنابر آنچه که به مصلحت کشور است منتشر کنند متاسفم و البته تاثر بیشتر بنده به خاطر ان است که روزنامه اعتمادملی در اوج شکوفایی تعطیل شد چرا که این روزنامه در سایه تلاش های شما به جایگاه خاصی در میان مردم رسیده بود و به رسانه ای موثر تبدیل شده بود.”

وی همچنین متاثر بود از اینکه روزنامه ای را در حالی که سردبیر آن در زندان است به توقیف می کشانند و در این راستا گفت: “روزنامه اعتمادملی در حالی تعطیل شد که سردبیر ارزشمند و خلاق وی محمد قوچانی مدت هاست که به جرم فکر و اندیشه ای که دارد در زندان به سر می برد و من امیدوارم که او به زودی برگردد و به جمع ما بپیوندند.”

وی خطاب به تحریریه اعتمادملی یک توصیه داشت و گفت: “هرچند که به چنین سرنوشت و شرایطی دچار شده ایم ولی این شرایطی که بر ما تحمیل شده است نباید منجر شود که به انفعال و سرخوردگی دچار شوید بلکه باید در راه اندیشه و فکری که دارید محکم و مصصم قدم بردارید چرا که در این مسیر همواره مشکلاتی پیش می آید که باید تحمل کنیم تا به نقطه ای معقول برسد.”

کروبی همچنین به مشکلات معیشیتی کارکنان روزنامه توقیف شده اعتمادملی اشاره کرد و گفت: “پس از توقیف روزنامه همواره جویای وضعیت شما بوده ام و می دانم که برخی از شما بیکار هستید و هنوز جایی مشغول به کار نشده اید. من به فکر شما هستم و با توجه به گفت و گو و رایزنی هایی که با مسئولان داشته ایم امیدارم که روزنامه به زودی رفع توقیف شود و دوباره همه در کنار هم فعالیت کنیم . البته شرایطی که پیش روی ما قرار گرفته و مجموعه حوادثی که روی داده موجب شده که گفت وگو و رایزنی ها برای رفع توقیف روزنامه درمرحله دوم قرار داشته باشد.”

وی تاکید کرد: “فکر نکنید که اکنون که روزنامه تعطیل شده ما کارمان تمام شده است بلکه من پیشنهاد کرده ام که ارتباطمان با این دوستان محفوظ باشد و از وضعیت همدیگر مطلع باشیم و دوباره با حضور شما به کار روزنامه ادامه دهیم. ما برای اندیشه و فکری که بدان اعتقاد داریم مصمم ایستاده ایم و هیچ گاه از میدان کنار نمی رویم و برخی فکر نکنند که با تهمت و افترا و دروغ پردازی ها ما از عرصه کنار می رویم تا آخر محکم ایستاده ایم.”

پس از آنکه سخنان مهدی کروبی به پایان رسید عکاس روزنامه توقیف شده اعتمادملی همه را کنار هم قرار داد تا عکسی را به یادگاری بیاندازد. در همین حال روزنامه نگارانی که در هرجای باشند رسالت خود را پرسش و انتشار پاسخ آن می دانند گرد کروبی آمدند تا درباره حوادثی که اخیرا روی داده سوالاتی را از او مطرح کنند. در این میان آخرین اتفاقی که روی داده بود مورد پرسش قرار گرفت و یکی از میان جمع پرسید: ماجرای صدور حکم جلب فرزند شما چیست؟

کروبی لبخندی زد و به نظر می رسید که قصد پاسخ گویی به چنین پرسشی را ندارد چرا که آنگونه که از میان سخنانش فهمیدم این ماجرا برای او چیزی جز ساده اندیشی برخی از مسئولان نبوده که وی را متعجب کرده است. اما تکرار سوال به شکل های مختلف او را ناچار کرد تا به همکاران مطبوعاتی خود پاسخ دهد و با خنده گفت: “پس از آنکه گفت و گویی از بنده در تکذیب اظهارات یکی از اعضای کمیته ویژه قوه قضائیه منتشر شد و بنده به همراه آن مصاحبه یکی از اسنادم درباره آزار یکی از بازداشت شدگان حوادث اخیر را منتشر کردم بلافاصله خبرگزاری دولت ساخته فارس خبری را درباره علی پسرم منتشر کرد که من در قبال انتشار این خبر تنها می توانم بگوییم که اقدامی از روی ساده اندیشی بوده است. چرا که عده ای ساده اندیش فکر کرده اند که با این اقدامات بنده از میدان کنار می روم ولی من همواره محکم و مصصم در مسیری که بدان اعتقاد داشته ام حرکت کرده ام و بر اساس وظیفه خود به انجام وظیفه پرداخته ام و این کارها موجب انفعال من نمی شود.”

وی افزود: “البته همانطور که شما بهتر می دانید امروز شرکت ایرانسل نیز با ارائه توضیحی این خبر را تکذیب کرد موجب تمسخر انتشار دهنده خبر شد و چنین است که من از چنین ساده اندیشی هایی از سوی برخی از مسئولان تعجب می کنم.” وی در تشریح عملکرد خبرگزاری فارس در دروغ پراکنی مثالی زد و گفت: “یک فرد دو نفر را با هم مقایسه می کرد که هر دوی آنها دروغگو بودند ولی هرگاه یکی از آنها دروغ می گفت که تا مدت ها دروغ وی معلوم نمی شد ولی دیگری چون همیشه دروغ می گفت هنگامی که حرف می زد همه متوجه می شدند که دروغ می گوید و اکنون برخی از رسانه ها که اسم خود را خبرگزاری گذاشته اند به گونه ای دروغ می گویند که درمدت زمان کوتاهی دروغ آنها فاش می شود و موجب تمسخر دیگران قرار می گیرد. البته این امری طبیعی است که یک خبرگزاری که حامی دولت است باید تناسباتی نیز با این دولت داشته باشد. چرا که این خبرگزاری از دولتی حمایت می کند که رییس آن به مدیریت جهانی می پردازد و در شورای امنیت هاله نور می بیند و یا اینکه می گوید استعمار پیر انگلیس در صدد براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران است و یا اینکه قرار است استکبار جهانی او را بربایند و بنابراین طبیعی است که خبرگزاری حامی وی نیز ادعاهایی به مانند این موضوعات داشته باشد. “

کروبی تصریح کرد: “من به مسئولان ساده اندیش می گویم که با چنین اقداماتی سخیف من از میدان کنار نمی روم و در راه اندیشه و فکری که بدان اعتقاد دارم مصمم و محکم حرکت می کنم.”

در این میان یکی دیگر از روز قدس پرسید. وی با اشاره به اخباری که از وی درباره دعوت از مردم برای شرکت در راهپیمایی روز قدس منتشر شده بود ازکروبی پرسید که آیا در این روز در میان مردم حضور خواهد داشت. کروبی پاسخ داد: “روز قدس از میراث های امام راحل در دفاع از مردم مبارز و مظلوم فلسطین است مردمی که در شرایطی سخت برای آزادی سرزمین خود سالهاست مبارزه می کنند و بنابراین مردم ما نیز هر ساله در روز قدس با حضور گسترده خود حمایتشان را از مبارزات آزادی خواهانه مردم فلسطین اعلام می کنند و امسال نیز به مانند هر سال ما در کنار مردم حضور خواهیم داشت و از مردم دعوت می کنیم که با حضور خود به حمایت از مردم مظلوم فلسطین بپردازنند.” وی اعلام کرد که حزب اعتمادملی نیز در هفته آینده به مناسبت روز قدس بیانیه ای را صادر و از مردم دعوت می کند که به مانند همیشه حضوری پرشکوه در راهپیمایی روز قدس داشته باشند.

پرسش های دیگری نیز وجود داشت. برخی از وضعیت روزنامه می پرسیدند و از اینکه ایا امیدی به انتشار دوباره روزنامه اعتمادملی وجود دارد که کروبی با اشاره به رایزنی هایش با مقامات ابراز امیدواری کرد که هرچه سریعتر دوباره همکاران مطبوعاتی اش به انتشار دوباره روزنامه خواهند پرداخت.

برخی از وضعیت بازداشت شدگان سوالاتی داشتند که کروبی آروز کرد تمام بازداشت شدگان حوادث اخیر به زودی آزاد و به آغوش خانواده هایشان برگردند و در این میان ضمن خوشحالی از آزادی مهسا امرآبادی ابراز امیدواری کرد که مسعود باستانی همسر وی نیز به زودی آزاد شود.

البته در میان تحریریه اعتمادملی کسانی چون عباس عبدی روزنامه نگار و یادداشت نویس روزنامه اعتمادملی، ابوالفضل شکوری و رضا انصاری سردبیر های پیشین روزنامه نیز حضور داشتند. این دیدار دوستانه که با سخنان محمد جواد حق شناس از جزئیات روند توقیف روزنامه اعتمادملی آغاز شده بود با بدرقه وی نیز به پایان رسید. روزنامه نگارانی که دیگر مطبوعه ای ندارند تا به بهانه اش قلم به دست بگیرند خداحافظی کردند تا شاید روزی دیگر برای تولد دوباره روزنامه شان به یکدیگر سلام کنند.در نامه‏ای سرگشاده به رئیس قوه قضائیه در اعتراض به دستگیری عاطفه امام
مجاهدین انقلاب خطاب به آیت‏الله لاریجانی: اگر توان مقابله با این جنایات را ندارید استعفا کنید

به گزارش موج سبز آزادی، متن كامل این نامه سرگشاده به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مَنْ ظَلَمَ عِبَادَ اللَّهِ كَانَ اللَّهُ خَصْمَهُ دُونَ عِبَادِهِ وَ مَنْ خَاصَمَهُ اللَّهُ أَدْحَضَ حُجَّتَهُ وَ كَانَ لِلَّهِ حَرْباً حَتَّى ینْزِعَ أَوْ یتُوبَ وَ لَیسَ شَی‏ءٌ أَدْعَى إِلَى تَغْییرِ نِعْمَةِ اللَّهِ وَ تَعْجِیلِ نِقْمَتِهِ مِنْ إِقَامَةٍ عَلَى ظُلْمٍ فَإِنَّ اللَّهَ سَمِیعٌ دَعْوَةَ الْمُضْطَهَدِینَ وَ هُوَ لِلظَّالِمِینَ بِالْمِرْصَادِ.(نهج البلاغه، فرمان مالک اشتر)
هر كه بر بندگان خدا ستم كند، نه با ستم دیده كه با خدا در ستیز باشد. و هر كه خدا با او بستیزد، منطقش را فرو مى‏كوبد و تا سقوط یا بازگشت، در جایگاه پیكار با خدا باشد. در دگرگونى نعمت خدا و شتاب در قهر و خشمش، چیزى چونان پاى فشردن بر ستم نباشد، چرا كه خداوند ناله‏ى انسانهاى باز مانده در زیر چكمه‏ها را مى‏شنود و ستم‏گران را در كمین باشد.

ریاست محترم قوه قضائیه
جناب آیت‏الله لاریجانی

دو روز پیش در آستانه برگزاری پنجمین جلسه دادگاه متهمان حوادث اخیر، خانم عاطفه امام دختر برادر مجاهد و در بندمان آقای جواد امام در یکی از خیابان های تهران توسط افراد مسلح و مجهز به بی سیم و دستبند ربوده شد. او پس از دستگیری طی تماس تلفنی خبر دستگیریش را به مادر اطلاع می دهد و به او می گوید مأموران به هنگام دستگیری با اهانت و فحاشی چادر از سر وی کشیده اند. ساعاتی بعد مجدداً با منزل تماس می گیرد و به مادرش می گوید که بازجوها وی را تحت فشار گذاشته اند تا به داشتن روابط نامشروع با برخی فعالان سیاسی در بند اعتراف کند.

عاطفه به مادرش می گوید که به توصیه بازجویش با وی تماس گرفته است، زیرا بازجو به او گفته است شرط آزادی وی چنین اعترافی است و در این زمینه می تواند با مادرش مشورت کند. همسر جواد امام بلافاصله طی مصاحبه با رسانه های گروهی داخل و خارج کشور ضمن افشای این توطئه کثیف، مقامات جمهوری اسلامی را مسئول سلامت و حفظ جان دخترش معرفی می کند. پس از رسانه ای شدن این ماجرا و پیگیری های خانواده جواد امام، عاطفه شب گذشته در اطراف حرم امام(ره) رها می شود و به حرم پناه برده آزادی خود را به مادر اطلاع می دهد.

جناب آیة الله لاریجانی
قطعاً شما اظهارات بوقچی های تبلیغاتی که این گونه اعمال را اقداماتی خودسرانه از سوی لباس شخصی های ناشناس معرفی می کنند، باور کردنی نمی دانید. از ما نیز نخواهید باور کنیم در کشوری که دستگاه های اطلاعاتی نظامی و غیر نظامی آن به شناسایی و متلاشی کردن مخوف ترین سازمان های تروریستی افتخار می کنند و یک فرد عادی را که به یک بسیجی لگدی زده ظرف چند ساعت شناسایی و دستگیر می کنند، عده ای مجهز به بی سیم و دستبند و سلاح در روز روشن می توانند بارها به کوی دانشگاه حمله کنند و جوانان این مردم را سلاخی کنند و در خیابان آدم ربایی کنند و شجاعانه و بدون ترس از رد یابی تلفن با منزل افراد تماس بگیرند و … و شناسایی هم نشوند.

خانم عاطفه امام دو روز پیش پس از مراجعه به ستاد امور بازداشت شدگان حوادث اخیر متعلق به آقای میر حسین موسوی و پیگیری کار پدرش و در حال بازگشت به منزل دستگیر شده است. یک روز پس از آن، این ستاد مورد هجوم نیروهای امنیتی قرار گرفته است. در بازجویی ها زمانی که موفق نمی شوند وی را وادار به اعترافات زشت کنند، با پخش شنودهای مکالمات تلفنی، او را به توهین به احمدی نژاد متهم می کنند. این شواهد و قرائن جای هیچ گونه تردیدی باقی نمی گذارد که ربایندگان عاطفه افرادی خود سر نبوده بلکه عضو ارگان های اطلاعاتی و نظامی بوده اند.

جناب آیة الله لاریجانی
برادر مجاهدمان آقای جواد امام بهترین سالهای عمر خود را برای استقرار و استحکام این نظام سپری کرده است. در سال های جنگ تحمیلی در جبهه های جنگ حضور مستمر داشته است. خاطره دلاوری های او در جبهه ها هنوز زبانزد همرزمانش است. در سطوح بالای مدیریت و به عنوان معاون وزیر در این کشور خدمت کرده است. وقتی با کسی همچون جواد امام با این سابقه و خانواده او چنین رفتاری می شود، معلوم است با دیگران چه می کنند.

این اقدامات جنایت بار در ماه مبارک رمضان و به نام دفاع از ولایت و نظام اسلامی انجام می شود. آیا باید باور کنیم که کارگزاران و عوامل نظام به چنین حضیض عفنی سقوط کرده اند؟ بزرگان ما همواره متذکر شده اند هدف وسیله را توجیه نمی کند و از طریق فاسد نمی توان به حقیقت رسید. آیا ما امروز باید باور کنیم که زشت ترین و غیر انسانی ترین رفتارها برای دفاع از نظام و ولایت مشروع و مجاز شده است و یا همچنان بر این باور بمانیم که روش باطل جز باطل فرجامی ندارد؟

جناب آیة الله لاریجانی
اگر واکنش سریع همسر شجاع جواد امام نبود و موضوع را رسانه ای نمی کرد، اکنون معلوم نبود عاطفه چه سرنوشتی پیدا می کرد. آیا زنده بود و یا همچون ترانه موسوی و سعیده پورآقایی باید جسد سوخته اش تحویل خانواده اش می شد؟ چرا باید چنین احتمالی را بعید بدانیم؟ مگر پدر سعیده رزمنده ای نبود که بر اثر جراحات شیمیایی به شهادت رسیده است؟ مگر دو عموی او در جبهه های جنگ شیهد نشده بودند؟ مگر شهادت پدر و عموهای سعیده زندگی او را تضمین کرد که رزمنده بودن و مجاهدت های پدر عاطفه بتواند زندگی او را تضمین کند؟

جناب آیة الله لاریجانی
برما دقیقاً روشن نیست هدف از این اقدامات شرارت بار و مشکوک چیست.آیا این اقدام در کنار دیگر اقدامات و اظهارات غیر قانونی و تحریک آمیز، همزمان با آغاز به کار شما و وعده سامان دادن به این مخروبه و نیز اظهارات دادستان جدید مبنی بر برخورد قاطع با دستگیری های خودسرانه نوعی گربه را سر حجله کشتن و پیامی به شما است که «این مملکت بنا نیست تغییر کند و اصلاح شود»؟ اگر چنین باشد، و شما نیز در عزم خود مبنی بر سامان دادن به این مخروبه صادق باشید، آنگاه سکوت شما در آغاز کار در برابر جنایاتی از این دست، فرجام کار شما را از هم اکنون رقم خواهد زد. پیش بینی چنین فرجامی کاری دشوار نیست.

پیش از شما آیة الله شاهرودی نیز همین راه را رفتند و در نهایت چنان شد که در کوی دانشگاه جوانان مردم را از بالای ساختمان به بیرون پرتاب کردند و چشمشان را از حدقه در آوردند و زشت ترین و کثیف ترین جنایات در بازداشتگاه هایی نظیر کهریزک رخ داد و ایشان یا خبر نداشتند و یا می دانستند و مجبور به سکوت بودند. ما چنین فرجامی را بر شما نمی پسندیم و شما نیز برخود نپسندید. اگر در خود این توان را می بیندید که به این قانون شکنی ها و رفتارهای گستاخانه و اقدامات و اظهارات کسانی که به پشتوانه قدرت و اسلحه پرده دری می کنند و شرم و خجالت برای نظام باقی می گذارند، پایان دهید، بمانید و اگر در خود چنین توانی نمی بینید لباس علم و دیانت را به ننگ تحمل چنین جنایاتی آلوده نسازید.

خانم عاطفه امام در جریان انتخابات ریاست جمهوری دهم به دلیل اشتغال به تحصیل و آماده کردن خود برای کنکور هیچگونه فعالیت سیاسی نداشته است. جرم و گناه او تنها این بوده است که دختر جواد امام است. بنابراین می توان احتمال داد که دستگیری عاطفه در آستانه برگزاری محاکمه برادرمان جواد امام برای اعمال فشار بر وی و وادار کردن او به گناهان ناکرده در دادگاه بوده است، در این صورت شما به عنوان یک عالم دین چگونه به چنین بیدادی رضایت می دهید؟

همچنین شاید هدف از چنین اقداماتی پیام به فعالان سیاسی مخالف و منتقد دولت است. در این صورت آیا فعالان سیاسی باید بپذیرند که از این پس در صورت ادامه انتقاد و اعتراض مسالمت آمیز علیه آقای احمدی نژاد و نحوه انتخاب او علاوه بر زندان و آزار و تعذیب، چنین خطراتی در انتظار آن ها خواهد بود و خانواده ها و نوامیس آنان نیز دیگر امنیت نخواهند داشت؟

تا آنجا که به ما به عنوان سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران مربوط است، این اقدامات شرارت بار که حتی در رژیم سابق نیز نمی توان برای آن نمونه ای یافت، در عزم ما برای نجات کشور از انحراف و فتنه ویران گر استبداد و اقتدارگرایی تردیدی ایجاد نمی کند. ما حمایت و عنایت خداوند متعال را از رهروان این راه کافی می بینیم چرا که خداوند خود می فرماید: «أَ لَیسَ اللَّهُ بِكافٍ عَبْدَهُ وَ یخَوِّفُونَكَ بِالَّذینَ مِنْ دُونِهِ»(زمر:36)
(آیا خداوند بنده خویش را كار گذارى بسنده نیست؟[با این حال این حقیران را ببین که] تو را از كسانى كه جز او- خدای واحد- مى‏ترسانند)

اما در مورد شما مسئله صورت دیگری دارد.حقیقت ماجرا هریک از احتمالات فوق و یا مجموعه ای از آن ها باشد چندان تفاوتی نمی کند. نتیجه یکی است و آن تداوم بی قانونی، نقض حقوق شهروندی، نا امنی شهروندان این کشور، به باد رفتن آبرو حیثیت نظام و تمام سرمایه ایست که طی سالیان طولانی و به قیمت مجاهدت ها و تلاش های فراوان و ریخته شدن خون ده ها هزار تن از رشید ترین جوانان این ملت حاصل شده است و شما در رأس قوه ای قرار گرفته اید که مطابق اصل ۱۵۶ قانون اساسی اصلی ترین وظیفه اش « پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی» و «تحقق بخشیدن به عدالت ،« رسیدگی … به تظلمات، تعدیات»، «احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادیهای مشروع»، «کشف جرم و تعقیب مجازات و تعزیر مجرمین» و « اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم» است. مادام که به مسند ریاست قوه قضائیه تکیه زده اید، مسئولیت برخورد با این بی قانونی ها از جمله متوجه شما است.

ما به عنوان یک حزب سیاسی قانونی که مصرانه طالب وجود فضای سالم رقابت بر موازین قانونی و اخلاقی است، اگر چه نا امید اما صادقانه و دلسوزانه خواهان توفیق شما در ایفای چنین مسئولیت عظیمی هستیم و مطمئن باشید مادام که در شما چنین عزمی را مشاهده کنیم با تمام توان همراه شما خواهیم بود. از همین آغاز به قانون ستیزان قدرت پرست نشان دهید در این راه مصمم و جدی هستید. شناسایی، دستگیری و محاکمه علنی آمران و عاملان بازداشت خانم عاطفه امام و پایان دادن به نمایشنامه ای به نام دادگاه که در آن برای وادار کردن متهمان آن از چنین روش هایی استفاده می شود، اولین عرصه این آزمون است.

موفق باشید
سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران

برگرفته از: پایگاه اینترنتی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامیدر دیدار با اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت
آیت‏الله بیات زنجانی: با ایجاد نهادهای موازی و فرمایشی، به دنبال خنثی کردن “تحکیم وحدت” هستند

“ایجاد قدرت تحلیل عقیدتی و سیاسی مستقل و آزاد در نسل جدیدی که وارد دانشگاه‏ها می‌شوند بر عهدۀ شما و امثال شماست؛ به همین جهت باید با قدرت و تحلیل صحیح، عزم جوانان دانشجو را در برابر جریانات فتنه‏گونه‌ای که هر روز و در گوشه‌ای از این کشور در حال سر برآوردن است، تقویت کنید تا در آینده نیروهای صاحب فکر و کار آزموده‌ای در جامعه وارد شوند که البته سال‏های متمادی است انجمن‌های اسلامی و به خصوص دفتر تحکیم وحدت در انجام این وظیفه پیشتاز بوده‌اند.”

به گزارش موج سبز آزادی، در ابتدای این دیدار دو تن از دانشجویان طی اظهاراتی با اشاره به مشکلات پیش آمده برای جریان دانشجوئی در کشور در طول ماه‏های گذشته و ارائه تحلیلی از اتفاقات اخیر، به سنت همیشگی دیدار با مراجع تقلید در روزهای پیش از آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاهی اشاره کرده و این دیدار را نیز در همین راستا ارزیابی کردند ضمن آنکه از مواضع مرجع عالیقدر در جریانات اخیر تجلیل نمودند.

آیت‏الله بیات زنجانی پس از استماع سخنان حضار، صحبت‏های خود را اینطور آغاز نمود که من از همه دوستان تشکر می کنم که این سنت زیبا را که دقیقاً نشان از وحدت واقعی حوزه و دانشگاه است را ترک نکرده‌اند و این جای خوشحالی است. امروز بحمد الله حوزه و کیان مرجعیت، در برابر خدا و مردم سرافکنده نیستند و بزرگان حوزه چه تصریحاً و چه تلویحاً جریانات اخیر را در مواضع مختلف مورد نقد قرار داده‌اند و حتی اگر در مقاطعی پیامی و یا حتی تبریکی صادر شده، برای حضور مردم بوده و چیزی فراتر از این نبوده است.

وی با اشاره به سابقه مبارزات آزادی‏خواهانه جوامع در طول تاریخ و به خصوص در جریان انقلاب اسلامی گفت: بخش قابل توجهی از مبارزان واقعی در جریانات انقلاب و پس از آن و محافظان حقیقی این اتفاقات بزرگ، دانشجویان و در رأس آنها دوستان دفتر تحکیم وحدت بوده‌اند. اما با کمال تأسف برخی به دنبال بی خاصیت کردن این پایگاه مهم بوده و ایجاد نهادهای موازی با مواضعی آمرانه و دیکته شده از بیرون از دانشگاه هستند که با حضور افراد متعهدی مثل شما عزیزان است که این قبیل حرکتها خنثی خواهد شد.

آیت‏الله بیات زنجانی، با اشاره به جایگاه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در دانشگاهها اظهار داشت: ایجاد قدرت تحلیل عقیدتی و سیاسی مستقل و آزاد در نسل جدیدی که وارد دانشگاهها می‌شوند بر عهدۀ شما و امثال شماست؛ به همین جهت باید با قدرت و تحلیل صحیح، عزم جوانان دانشجو را در برابر جریانات فتنه گونه‌ای که هر روز و در گوشه‌ای از این کشور در حال سر برآوردن است، تقویت کنید تا در آینده نیروهای صاحب فکر و کار آزموده‌ای در جامعه وارد شوند. سالهای متمادی است که انجمن‌های اسلامی و به خصوص دفتر تحکیم وحدت در انجام این وظیفه پیشتاز بوده‌اند.

این مرجع تقلید شیعیان، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مقولۀ دین و دین‌شناسی در دنیای جدید گفت: مطالعات دینی یک مقولۀ کاملاً تخصصی است و در ثمردهی آن تقوای فردی، آزادی و استقلال فکری، جدّ و جهد، تلاش و فهم عمیق و بینش صحیح و بسیاری از مقوله های دیگر دخالت دارند. لذا طبیعی است که این امر، نیازمند کارشناسی و مهارت خاص خود است و اگر انسانهای بدون تخصص و خدای ناکرده بدون تعهد وارد این وادی شوند یا بخواهند به نوعی خود را داعیه‌دار راهنمایی مردم در این عرصه جلوه دهند، طبیعی است که دین خدا که برای رهنمایی بشر آمده است، تضعیف و حتی تخریب خواهد شد.

وی تاکید کرد: به دلیل همین پیچیدگی و حساسیت است که باید استقلال نهادهای دینی از حکومتها حفظ شود تا دین خدا از سوی حوزه‌های علمیه‌ای که وابستگی به قدرت ندارند تفسیر و تعریف شود، نه برخی سیاستمداران حاکم بر جامعۀ مسلمان. چرا که اگر دین از کانال قدرتهای رسمی و سیاسی معرفی و تبیین شود زمینه و بستر تحریف در آن بوجود خواهد آمد. منظور از این حرف تفکیک دین از سیاست نیست، بلکه به معنای حفظ استقلال مفسّران دینی از قدرتهای سیاسی و مصلحت سنجی‌های قدرتهاست.

سپس آیت‏الله بیات زنجانی افزود: دین اگر در مسیر قدرت حرکت کند، ناچار خواهد بود احکام و مبانی را آن‌طوری که قدرت می‌خواهد بیان و تفسیر کند. اینجاست که ممکن است فقط بر برخی احکام تأکید کند و یا برخی از احکام را طوری بگوید که در راستای اهداف قدرتمندان باشد. لذا حفظ استقلال نهادهای دینی یک اصل است.

وی با اشاره به تفاوت‌های موجود بین دو نگاه «امامت» و «خلافت» در ادارۀ حکومت و جایگاه حاکم دینیاظهار داشت: مبنا در نگاه امامت، احترام و اتکای به نظر مردم، رأفت و رحمت نسبت به آنان و به رسمیت شناختن حقوق متقابل حکومت و مردم است. همانطور که امام علی(ع) نیز می فرماید: هم من نسبت به شما حق دارم و هم شما نسبت به من. در نگاه امامت چیزی به اسم فوق قانون نداریم و همه در برابر قانون حاکم بر جامعۀ اسلامی برابرند و همۀ ارکان حاکمیت در برابر خدا و مردم پاسخگو هستند.

آیت‏الله بیات در ادامه تأکید کرد: این باید مورد توجه قرار گیرد که قدرت، مبنای مشروعیت نیست، بلکه مشروعیت، مبنای قدرت است. برخی فکر می‌کنند اگر بعضی کلمات را جابجا کنند، با این کار مشکل حل می‌شود. این جزء تفکر خلافت است که اگر یک شخص به قدرت رسید، مشروع می شود نه تفکّر امامت.

وی ضمن تاکید بر مراقبت از انحراف در برابر تعریف‌های نادرست از دین گفت: عصر حاضر، عصر فتنه است. امیرالمومنین(ع) در تعریفی به این مضمون می‌فرمایند: فتنه یعنی موقعیتی که نه حق، حق باشد و نه باطل، باطل و این وصف زمانه‌ای است که ما در آن زندگی می‌کنیم.

این مرجع تقلید شیعیان در پایان صحیت‎های خود اظهار داشت: من اتفاقاتی که در حال رخ دادن است را به داستان صفین تشبیه می‌کنم. چرا که حرفهای امام خمینی(ره) را بالای نیزه برده‌اند و با مدافعین واقعی امام برخورد می‌کنند. به دوستان توصیه می‌کنم که خط و آرمانهای امام(ره) را مطالعه کنید و این طرز فکر را تنها نگذارید و از اصلاح امور هم نا امید نباشید. اگر بنا باشد که این انقلاب به اهداف و آرمانهای امام(ره) و اصول اصیل جمهوری اسلامی برسد، باید به دست افرادی این امر محقق شود که شاگردان واقعی امام و زحمت کشان حقیقی در راه انقلاب بوده‌اند و هستند و اندیشه‌های امام(ره) و انقلاب را به خوبی درک کرده‌اند.
برگرفته از: پایگاه اینترنتی دفتر آیت‏الله بیات زنجانی


مراسم بزرگداشت آيت‌الله طالقانی

در پی ممانعت از برگزاری مراسم سالگرد آيت‏الله طالقانی در حسينيه ارشاد، خانواده آن مرحوم طی اطلاعيه‏ای از همه علاقمندان آن عالم ربانی و حاميان ديدگاه‏ها و نظرات سبز او برای شرکت در مراسم بزرگداشت در محل دفتر فرزندش، سرکار خانم اعظم طالقانی دعوت کرد.

به گزارش موج سبز آزادی، در پی ممانعت از برگزاری مراسم سالگرد آيت‏الله طالقانی در حسينيه ارشاد که قرار شده بود در آن برنامه آقايان دکتر محسن آرمين، دکتر حبيب‏الله پيمان، دکتر محمد‏مهدی جعفری، دکتر صديقه وسمقی و محمد بسته‏نگار در زمينه ديدگاه‏های آیت‏الله طالقانی نسبت به مشروعيت و مقبوليت حاکميت به ايراد سخن بپردازند، خانواده آن مرحوم طی اطلاعيه‏ای همه علاقمندان آن عالم ربانی و حاميان ديدگاه‏ها و نظرات سبز وی را برای مراسم بزرگداشتی در محل دفتر فرزندش، سرکار خانم اعظم طالقانی دعوت کرد.

زمان: چهارشنبه 18 شهريور، از ساعت 17 بعدازظهر
مکان: تهران، خيابان سعدی، خيابان هدايت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا