مسایل سیاسی روز

در حاشیة رویدادهای هفته ای که گذشت

جان برخی زندانیان سیاسی دگراندیش از جمله دکتر محمد ملکی مبارز ملی-مذهبی و منصور اسالو فعال جنبش کارگری-سندیکایی درخطر جدی قرار دارد.
آزادی فوری همه زندانیان سیاسی و توقف دادگاه های نمایشی
پاداش بسیج یا چپاول ثروت ملی جان برخی زندانیان سیاسی دگراندیش از جمله دکتر محمد ملکی مبارز ملی-مذهبی و منصور اسالو فعال جنبش کارگری-سندیکایی درخطر جدی قرار دارد. کودتاچیان با علم به وضعیت نامطلوب جسمی این مبارزان مردمی از رسیدگی به درخواست معالجه و آزادی آنها امتناع می کنند.

روز دوشنبه 13 مهر ماه، خانواده دکتر محمدملکی فعال سیاسی و از شخصیت های ملی-مذهبی سرشناس، با انتشار نامه ای سرگشاده نسبت به وضعیت وی درزندان ابراز نگرانی کردند. دراین نامه خانواده محمدملکی خاطر نشان ساخته اند: ”بعد از گذشت 45 روز از بازداشت دکتر محمد ملکی و درحالیکه کماکان وی درسلول انفرادی نگهداری می شود، اکنون نشانه ها حکایت از آن دارد که حال وی درزندان وخیم است و از این رو خانواده را دربی اطلاعی مطلق گذاشته اند، …. امروز دوشنبه، (13مهر ماه) قرار بود که طبق نامه کتبی قاضی پرونده، خانواده با وی (دکتر ملکی) درزندان اوین ملاقات داشته باشد، اما درپی مراجعه خانواده اعلام شد، بازجو اجازه ملاقات نمی دهد و وی ممنوع الملاقات است… اعلام می کنیم که مقامات عالی نظام ظاهرا با شیوه نرم و تدریجی و با علم به بیماری های تهدید کننده سلامتی محمد ملکی، قصد حذف فیزیکی ایشان را دارند و از این رو مسئول هر گونه اتفاق ناگوار برای سلامتی وی خواهند بود.“ همچنین بهروز جاوید تهرانی دانشجوی دربند که سال 1378 به دنبال ماجرای کوی دانشگاه در 18 تیرماه دستگیر و در زندان بسر می برد (اکنون وی دهمین سال زندان خود را سپری می سازد) باخطر مرگ دست و پنجه نرم می کند. بنابه گزارش فعالان حقوق بشر، بهروز جاوید تهرانی به لحاظ جسمی دروضعیت نگران کننده ای قرار دارد و اخیرا درزندان گوهردشت به بند زندانیان دچار بیماری روانی حاد منتقل شده است. خانواده او طی هفته های اخیر موفق به ملاقات حضوری نشده اند. فعالان حقوق بشر و دمکراسی وضعیت این فعال دانشجوی در بند را فوق العاده وخیم اعلام کرده اند. علاوه براین بهزاد نبوی از اعضای رهبری سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از زندان به بیمارستان انتقال یافته و تحت عمل جراحی قرار گرفته است. بهزاد نبوی دربیمارستان ممنوع الملاقات شده و خانواده او از وضعیت جسمی اش بویژه پس از جراحی اطلاعی ندارند. منصور اسالو رییس هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد نیز علیرغم وضعیت جسمی نامناسب و تشخیص پزشکان درزندان و دراوضاعی سخت قرار دارد.
مقامات قوه قضاییه از پاسخ به درخواست خانواده او شانه خالی می کنند و مطابق گزارشات سلامتی این فعال جنبش کارگری درخطر قرار دارد.
مبارزه برای نجات جان زندانیان سیاسی بویژه افرادی که به لحاظ جسمی درشرایط دشوار قرار دارند و وادار کردن کودتاچیان به آزادی این افراد و پاسخ به درخواست خانواده و پزشکان وظیفه ای است تاخیر ناپذیر! کودتاچیان به رهبری ولی فقیه مسئول مستقیم هرگونه اتفاق ناگوار برای سلامتی این مبارزان دربند هستند!

آزادی فوری همه زندانیان سیاسی و توقف دادگاه های نمایشی

رییس دادگستری تهران روز سه شنبه 7مهر ماه اعلام داشت، برای حداقل 20 تن از بازداشت شدگان وقایع پس از انتخابات حکم صادر شده است. وی تصریح کرد این احکام قطعی نیست و متهمان حق اعتراض و تجدید نظر خواهی دارند. این مقام قضایی ضمن تایید برپایی دادگاه نمایشی یادآوری کرد، جلسات بیشتری باقی نمانده و شاید یک یا دو جلسه بیشتر تشکیل نگردد. علاوه براین دادستان تهران، عباس جعفری دولت آبادی طی دومین نشست شورای معاونان دادگستری تهران به توضیح موضع دادستانی در قبال حوادث اخیر کشور پرداخت و دستگاه قضایی را مجری رهنمودهای ولی فقیه معرفی ساخت. روزنامه اعتماد 8 مهرماه گزارش داد: ”دادستان تهران تاکید کرد، راه نجات در عمل به قانون است، دستگاه قضایی بی تجربه نیست که در کنار بحران ها ساکت بنشیند، باید از مسیر انتقام، انتقاد و انفعال خارج شویم و وارد مسیر ابتکار عمل به قانون شویم، چه عده ای خوش شان بیاید یا نیاید … اگر این چارچوب اجرا شود رهنمودهای مقام معظم رهبری اجرا شده و متخلفان سرجای خودشان می نشینند.“ ادامه برپایی دادگاه نمایشی آنگونه که دادستان تهران تاکید می کند و صدور حکم برای حداقل بیست تن از زندانیان سیاسی، حاکی از آنست دستگاه قضایی به عنوان بخشی حامی کودتا، کماکان به اعمال فشار خود درجهت تثبیت دولت کودتا ادامه می دهد.
اینک صدها تن آزادیخواه درزندان ها بسر برده و با آنها رفتاری دور از شان انسان و مغایر قوانین صورت می گیرد. دستگاه قضایی به جای رسیدگی به چنین تخلفات گسترده ای، خود به عاملی در تشدید سرکوب و اختناق بدل شده است. راه نجات برخلاف ادعای دادستان تهران، آزادی فوری و بدون قید و شرط همه بازداشت شدگان و زندانیان سیاسی است. درکنار این مهم می باید برپایی دادگاه نمایشی را متوقف ساخت وعوامل جنایت و شکنجه و اعتراف گیری های اجباری را معرفی و مجازات کرد. چرا مسئولان قضایی کشور از جمله رییس دادگستری تهران به تخلفات صورت گرفته در زندان ها رسیدگی نمی کنند؟ اگر مبنا بر عدالت و عمل به قانون است، چرا به وضعیت دستگیر شدگانی چون محمد ملکی، مصطفی تاج زاده، بهزاد نبوی، احمد زید آبادی، پیمان عارف، کیوان صمیمی و برخی زندانیان سیاسی قدیمی تر مانند منصور اسالو و عالیه اقدام دوست رسیدگی نمی شود. به عنوان مثال فعالان حقوق بشر و دموکراسی در ایران گزارش داده اند، وضعیت جسمی منصور اسالو رییس هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران برای تحمل زندان مناسب نیست و خطر او را تهدید می کند، او و خانواده اش تاکنون بارها بوسیله نامه درخواست رسیدگی کرده اند، اما هیچ مرجع و ارگانی به آنها پاسخگو نیست. علی رغم سه بار تایید پزشک قانونی، منصور اسالو همچنان در زندان و دربند معرف به آخر خطی های زندان گوهر دشت بسر می برد و بارها و بارها از سوی مسولان زندان تهدید به مرگ شده است.
آیا رسیدگی به درخواست این زندانی سیاسی و پاسخ به نامه های خانواده وی عمل به قانون و حرکت درمسیر قانون نیست؟! صدور حکم برای بازداشت شدگان حوادث اخیر، ادامه برگزاری دادگاه نمایشی و اعمال فشارهای ضد انسانی به زندانیان سیاسی اقدامات غیر قانونی است که مسئولان سیستم قضایی با دروغ پردازی نمی توانند آن را کتمان کنند. شرط عمل به قانون آزادی فوری همه زندانیان سیاسی، توقف دادگاه های نمایشی، رسیدگی به مساله شکنجه و اعتراف گیری اجباری در زندان ها و بطور کلی استقلال عمل دستگاه قضایی درراستای قانونیت و دفاع از حقوق مردم است!

پاداش بسیج یا چپاول ثروت ملی
دولت برآمده از کودتا برای سپاسگزاری از نهادهای سرکوبگر و درراستای برنامه آزاد سازی اقتصادی، یکی از بزرگترین و غنی ترین معادن کشور را به بسیج واگذار کرد. پایگاه خبری راه سبز-جرس-7 مهرماه دراین باره نوشت: ”یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس درگفت و گو با روزنامه اعتماد اعلام کرده که تبانی سه شرکت خریدار معدن انگوران درمزایده برای دیوان محاسبات کشور محرز شده و این نهاد احتمالا رای به ابطال مزایده این معدن خواهد داد.“ چندی پیش موسسه مهر اقتصاد ایرانیان متعلق به بسیج دریک مزایده خصوصی سازی بزرگترین معدن سرب و روی قاره آسیا یعنی معدن انگوران را به چنگ آورد. معدن انگوران یکی از بزرگترین و استثنایی ترین معادن سرب و روی شناخته شده جهان به شمار می آید که به لحاظ غنای خود بالغ بر ده ها میلیارد دلار ارزش دارد. بسیاری از مسئولان بازار بورس اعتقاد دارند، بسیج با حمایت و تبانی دولت توانسته این معدن مرغوب و سودآور را تصاحب کند. دراین زمینه پایگاه خبری راه سبز از جمله تاکید کرده است، سه شرکت توسعه معادن روی ایران، پاسارگاد و بازرگانی روی ایران تبانی کرده اند تا بزرگترین معدن سرب و روی آسیا را با کمترین قیمت به اختیار خود درآورند. این معدن دوسال پیش به قیمت 750 میلیارد تومان قیمت گذاری شده بود که درمزایده اخیر قیمت کف 153 میلیارد تومان معامله شده است. سه شرکت مذکور درواقع یک شرکت هستند، صد درصد سهام شرکت بازرگانی روی ایران و 70 درصد سهام شرکت پاسارگاد و صددرصد سهام شرکت توسعه معادن روی ایران دراختیار موسسه مهر اقتصاد ایرانیان و صندوق قرض الحسنه نیروی مقاومت بسیج است.
پاسدار مسیح رضایی مدیر عامل موسسه مهر اقتصاد ایرانیان رییس هیات مدیره شرکت توسعه معاون روی ایران نیز هست و پاسدار ابراهیم فروزنده، مدیر قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه مدیر عامل شرکت توسعه معادن روی و پاسارگاد است. سه شرکت نامبرده درجریان انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم از حامیان مالی احمدی نژاد بودند. فراموش نباید کرد پاسدار مسیح رضایی مدیرعامل موسسه مهر اقتصاد ایران و معاون رییس هیات مدیره بازرگانی روی ایران از جمله فرماندهان سپاه پاسداران است که دراسکله های غیر قانونی فعال بوده و چندی پیش دربازار بورس شرکت تاید واتر را خریداری کرد. شرکت تاید واتر بزرگترین و ثروتمندترین و فعال ترین شرکت ایرانی درزمینه خدمات دریایی و کشتی رانی است و بخش اعظم خدمات بندری ایران درجنوب و شمال از دریای عمان تا خلیج فارس و دریای مازندران دراختیار این شرکت قرار دارد که اکنون زیر مجموعه بسیج و درحقیقت سپاه محسوب می گردد. پایگاه جرس دراین باره نوشته است: ”موسسه مالی مهر اقتصاد ایرانیان (وابسته به بسیج) حدود یکسال است که در بورس ایران فعال شده و طی این مدت شرکت های مهمی چون تکنوتار، توسعه صنعتی ایران، پولاد مبارکه، شرکت اعتباری سینا، توس گستر، توسعه آذربایجان، آلومینیم ایران (ایرالکو)، داروسازی حیان و شرکت دریایی تایدواتر را خریداری کرده است. به عنوان مثال شرکت تایدواتر عملا مدیریت بخش اعظم خدمات بندری، دریایی و کشتی رانی کشور را برعهده دارد. سردار مسیح رضایی پس از خریداری تایدواتر گفته بود، درجهت حفظ امنیت و حفظ نظام وتامین امنیت دروازه های دریایی نظام همه تلاش خود را برای خرید تایدواتر به انجام رساندیم …“. واگذاری معدن بسیار مرغوب و منحصر بفرد انگوران که بالغ بر میلیاردها دلار ارزش دارد، به بسیج درحقیقت پاداش دولت به سپاه و بسیج قلمداد می شود و معنایی به جز غارت و چپاول ثروت ملی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا