جوانان و دانشجویان

مبارزه دلیرانه جنبش دانشجویی

به رغم تلاش همه جانبه ارتجاع و تمهیدات کودتاچیان، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی صحنه مبارزه و مقاومت دلیرانه جوانان و دانشجویان میهن ما است. اعتراضات نخستین روزهای بازگشایی دانشگاه ها که بازتاب گسترده و مثبت درجامعه داشت، ارگان های سرکوبگر را به تشدید فشار به جنبش دانشجویی وادار ساخته است بنابه گزارشات منتشره، مدیریت دانشگاه صنعتی اصفهان با حمایت بسیج دانشجویی و حراست دست به تصیفه دانشجویان این دانشگاه زده است.
خبرنامه امیرکبیر 20 مهر ماه دراین باره گزارش داد، حدود 100 تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان به کمیته انضباطی احضار و برای 30 دانشجو حکم یک ترم محرومیت از تحصیل و برای 16 نفر دیگر نیز حکم دو ترم محرومیت با قرار درج در سنوات تحصیلی صادر گردیده است. درهمین حال طی 1 ماه اخیر تعداد قابل توجهی از دانشجویان دانشگاه مذکور به وزارت اطلاعات و شعبه دادگاه انقلاب اسلامی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته اند.
دردانشگاه رازی کرمانشاه حداقل چهار فعال دانشجویی از ورود به محوطه دانشگاه محروم شده اند. برای دوتن دیگر از دانشجویان حکم اخراج از خوابگاه دانشجویی و پرداخت 500 هزار تومان جریمه صادر گردید، علاوه براین ها درهفته های اخیر ده ها دانشجو به کمیته های انضباطی فراخوانده شدند. دانشگاه اهواز نیز شاهد برخورد بسیج دانشجویی، حراست و وزارت اطلاعات با دانشجویان و فعالان جنبش دانشجویی بود. 15 تن از دانشجویان این دانشگاه پس از احضار به کمیته انضباطی، احکام محرومیت مقطعی از تحصیل دریافت داشتند.
به گزارش خبرنامه امیرکبیر، 21 مهرماه امسال، پس از بازداشت 17 تن از اعضای شورای مرکزی و عمومی دفتر تحکیم وحدت و آزادی 15 تن و انتقال دو نفر به زندان اوین، احضار و بازجویی از این دانشجویان همچنان ادامه دارد، دفتر پی گیری یکی از ساختمان های معروف وزارت اطلاعات که درچهار راه ولی عصر تهران واقع شده، محل احضار و بازجویی از دانشجویان است به تصریح خبرنامه امیرکبیر، دراین احضارها فشار بازجویان بیشتر برروی دختران دانشجوست و بازجویان جلسات بازجویی را طولانی و پیوسته می کنند. در دانشگاه صنعتی شریف تهران نیز ده ها دانشجویی معترض احضار و تهدید شده و برای چند تن از آنان حکم تعلیق از تحصیل صادر شده است. دردانشگاه نوشیروانی مازندران نیز چند دختر دانشجو که از زمره فعالان جنبش دانشجویی محسوب می شوند توسط معاونت دانشجویی از خوابگاه اخراج و زمینه اخراج آنها از تحصیل هم آماده می شود. درمشهد نیز دو دانشجوی چپ از سوی دادگاه انقلاب اسلامی به 10 سال حبس محکوم شدند.
درچنین فضایی و علی رغم موج سرکوب، جنبش دانشجویی به مبارزه خود ادامه می دهد که نمونه های اخیر آن بیانیه گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران و تاکید آنها برادامه مبارزه تا تحقق آزادی است.
همچنین باید به تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه آزاد مرکز اشاره کرد که صبح روز 21 مهر برگزار شد و درآن دو هزار دانشجو شرکت داشتند، این گردهمایی با یورش گارد ویژه سپاه و نیروی انتظامی به خشونت کشید وعده ای از دانشجویان پس از ضرب و شتم بازداشت شدند. با تداوم مبارزه و پیوند آن با زندگی روزمره مردم می توان از سویی به ارتقاء سطح مبارزه دردانشگاه ها یاری رساند و از سوی دیگر امکان و توان جنبش مردمی را دررویارویی ارتجاع تقویت کرد!
به هر روی همبستگی و همگامی با جنبش دلیرانه جوانان و دانشجویان وظیفه همه نیروهای ضد استبدادی است!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا