مسایل سیاسی روز

تظاهرات سیزدهم آبان، «ایستادگی و پیکار توده ها برضد دولت کودتا و استبداد ولایت فقیه»

حضور پر شور و با شکوه ده ها هزار تن از مردم در تهران و دیگر شهرها از جمله تبریز، اصفهان، کرمانشاه، شیراز، زاهدان، اراک، قزوین، رشت و مشهد ثابت کرد علی رغم همه تمهیدات و مانورهای فریبکارانه ولی فقیه توده های حق طلب به مبارزه خود برای برکناری دولت کودتا و تامین آزادی، عدالت و حق حاکمیت بر سرنوشت خویش با شجاعت و امیدواری ادامه می دهند.
در سالگرد واقعه سیزدهم آبان به رغم تهدید و ارعاب ارتجاع حاکم، جنبش مردمی برضد کودتای انتخاباتی و استبداد ولایی بار دیگر توان خود را به نمایش گذاشت و کودتاچیان را به مصاف طلبید.
حضور پر شور و با شکوه ده ها هزار تن از مردم در تهران و دیگر شهرها از جمله تبریز، اصفهان، کرمانشاه، شیراز، زاهدان، اراک، قزوین، رشت و مشهد ثابت کرد علی رغم همه تمهیدات و مانورهای فریبکارانه ولی فقیه توده های حق طلب به مبارزه خود برای برکناری دولت کودتا و تامین آزادی، عدالت و حق حاکمیت بر سرنوشت خویش با شجاعت و امیدواری ادامه می دهند.
ارگان های سرکوبگر از همان نخستین لحظه های آغاز تظاهرات دست به خشونت زده و با وحشی گری به مردم بی دفاع حمله بردند. در این حملات گروهی مجروح و تعداد زیادی بازداشت و روانه زندان گردیدند.
همچنین مهدی کروبی توسط نیروهای انتظامی مورد حمله قرار گرفت که این حمله حساب شده، چیزی جز ارعاب به قصد خانه نشین کردن وی معنی نمی دهد.
علاوه بر کروبی حبیب الله پیمان عضو شورای رهبری اتئلاف نیروهای ملی-مذهبی و دبیرکل جنبش مسلمانان مبارز نیز مورد ضرب و شتم شدید گزمگان مسلح دولت کودتا قرار گرفت. نیروهای امنیتی با تجمع در برابر فرهنگستان هنر مانع از حضور میر حسین موسوی در تظاهرات امروز شدند.
برخورد خشونت آمیز و حمله به مردم به شکل وحشیانه دور از انتظار نبود. پیش از برگزاری تظاهرات سیزدهم آبان کلیه نهادها و ارگان های در خدمت کودتا بویژه نهادهای امنیتی و نظامی به تهدید مردم پرداخته و از “برخورد قاطع با هرگونه تظاهرات غیر قانونی” سخن گفتند.
وزارت اطلاعات نیز با هدف ایجاد فضای رعب و وحشت در جامعه از خنثی ساختن توطئه ترور یکی از مسئولان نظام خبر داده و تاکید کرده بود با “اقتدار و هوشیاری کامل از دستاوردهای انقلاب اسلامی پاسداری کرده و ضمن حفاظت از امنیت مردم و نظام، مزدوران و فتنه گران را به دست عدالت می سپارد.”
علاوه بر اینها، کودتاچیان با سازماندهی و تشکیل جریانی چماقدار متشکل از اوباش بسیجی تحت عنوان “جنبش سبز علوی” کوشیدند با تهدید و ارعاب و توطئه حضور پرتوان جنبش مردمی را کم رنگ سازند. اما به رغم همه این تمهیدات حضور با شکوه توده ها، ریشه های ژرف جنبش ضد استبدادی در جامعه ایران و توان آن را به نمایش گذاشت و یکبار دیگر توطئه کودتاچیان به رهبری ولی فقیه را در مرعوب ساختن مردم عقیم ساخت.
تظاهرات سیزدهم آبان و نمایش توان جنبش با وجود فضای شدید سرکوب و خفقان، موقعیت و جایگاه جنبش مردمی در معادلات سیاسی کشور را تقویت و تحکیم کرد. جلوگیری از تثبیت دولت کودتا و اثبات اینکه در ایران بحران ژرف و جدی وجود دارد و این بحران بدون تامین خواست های حداقلی توده ها از قبیل برکناری دولت کودتا، لغو نظارت استصوابی و برگزاری انتخابات آزاد و سالم و عادلانه و معرفی و مجازات کلیه آمران و عامران جنایت و کشتارهای اخیر و دفاع از حقوق حقه و منافع ملی ایران در سیاست خارجی خصوصا مذاکرات مربوط به انرژی هسته ای و حق انکار ناپذیر میهن ما در این مساله در تعامل و اعتماد سازی با کلیه کشورهای درگیر این ماجرا، حل شدنی نیست، دستاورد پر ارزش حضور با شکوه و دلیرانه توده ها در روزسیزدهم آبان بود.
در سیزدهم آبان ماه، جنبش گام بزرگی در راه تامین حق حاکمیت مردم به جلو برداشت. حفظ این موفقیت و تقویت آن در گرو، هوشیاری، تیزبینی و موقع شناسی جنبش است. بی تردید کودتاچیان دست از تلاش عنودانه خود برای مهار و سرکوب مبارزات برنخواهند داشت. باید منتظر بکارگیری سیاست های چند وجهی از سوی مرتجعان بود که از سویی به مانورهای فریبکارانه مبادرت خواهند کرد و از دیگر سو ماشین جهنمی سرکوب را همچنان مورد استفاده قرار می دهند. می باید ضمن استفاده دقیق، موثر و هوشیارانه از امکانات و فعالیت و مبارزه بر پایه ظرفیت و توان جنبش، با تشدید مبارزه فریب دام های ولی فقیه و مانورهای آن را نخورد. نباید فراموش کرد، عامل اصلی و هدایت کننده واقعی کودتا و جنایت کسی نیست جز شخص ولی فقیه و اصولا لبه تیز مبارزه را به سمت دولت کودتا و استبداد ولایی نشانه گرفت.
در سیزدهم آبان جنبش مردمی بار دیگر نشان داد از توان لایزال برای نبرد با استبداد و ارتجاع برخوردار است، اتحاد عمل همه مدافعان آزادی وعدالت و پیشرفت و توسعه میهن شرط مهم و غیر قابل چشم پوشی در پیکار سرنوشت ساز بین هواداران جنبش و دولت کودتا است!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا