مسایل سیاسی روز

جنبش دانشجویی استوار و هوشیار برضد استبداد و ارتجاع

از نخستین ساعات امروز هزاران دانشجوی شجاع در سراسر کشور، علی رغم فضای شدید پلیسی و تبدیل شهرهای بزرگ بویژه تهران به دژ نظامی، به مناسبت شانزدهم آذر-روز دانشجو- و در راستای ادامه مبارزه برضد دولت ضد ملی کودتا، تظاهرات و حرکت های اعتراضی را سازمان دادند.
مبارزه دلیرانه امروز که زیر برق سرنیزه کودتاچیان صورت پذیرفت باردیگر توان و امکانات گسترده جنبش مردمی را به نمایش گذاشته و به روشنی تمام نسبت و رابطه جنبش دانشجویی ایران (شامل همه طیف های فکری آن) با پیکار سراسری برضد استبداد ولایی و دولت برآمده از کودتا را که پیوند و رابطه ای متقابل است به اثبات رساند! از نخستین ساعات امروز هزاران دانشجوی شجاع در سراسر کشور، علی رغم فضای شدید پلیسی و تبدیل شهرهای بزرگ بویژه تهران به دژ نظامی، به مناسبت شانزدهم آذر-روز دانشجو- و در راستای ادامه مبارزه برضد دولت ضد ملی کودتا، تظاهرات و حرکت های اعتراضی را سازمان دادند.
در دانشگاه تهران، واحدهای سپاه پاسداران و بسیج به همراه گارد ضد شورش نیروهای انتظامی با قرار دادن داربستی در برابر ورودی اصلی کوشیدند مانع از مشاهده گردهمایی و تظاهرات دانشجویان و پیوند مردم با آنها شوند.
در دانشگاه امیرکبیر(پلی تکنیک) صدها دانشجوی دختر و پسر درهای اصلی این دانشگاه را شکستند تا راه ورود مردم از خارج به محوطه دانشگاه باز باشد. در تهران و کلیه شهرها کشور که در آنها مبارزه ی اعتراضی دانشجویان برگزار گردید، همراهی توده های مردم با جنبش دانشجویی چشم گیر و قابل توجه بود.
در تهران هزاران معترض به کودتای انتخاباتی در اقدامی دلیرانه و تحسین برانگیز به دانشجویان که در خیابان آزادی تجمع کرده بودند، پیوسته و یک صدا با آنها علیه دولت کودتا، استبداد و دیکتاتوری شعار دادند!
همچنین گزارشات موثق حاکی است در تبریز، کرج، شهرکرد، نجف آباد، همدان، اصفهان، رشت، اراک، کرمانشاه، یاسوج، شیراز، ارومیه، سنندج، مشهد و قزوین دانشگاه های سراسری و آزاد شاهد اعتراضات یکپارچه دانشجویان و حمایت مردم از آنان بود.
در دانشگاه بوعلی سینای همدان، اوباش بسیج و لباس شخصی ها به گردهمایی دانشجویان یورش برده و با وحشیگری به ضرب و شتم آنها پرداختند. نیروهای لباس شخصی که به سلاح های گرم و سرد مجهز بودند، تنی چند از جوانان را به شدت مجروح کرده و یک دانشجو را از طبقه بالا به پایین پرتاب نمودند.
تمام تلاش کودتاچیان در تهران و شهرهای بزرگ کشور در روز شانزدهم آذر جلوگیری از پیوند مردم با دانشجویان بود. در اغلب دانشگاه های اصلی و عمده مانند دانشگاه تهران، صنعتی شریف و دانشگاه شیراز دیوار امنیتی ایجاد شده بود و صدها مامور انتظامی و بسیجی با خشونت تمام مانع از ارتباط مردم با تظاهرات دانشجویی می گردیدند. در عین حال ده ها تن از دانشجویان و مردم توسط گزمگان مسلح رژیم دستگیر شدند.
نکته پراهمیت در نمایش اعتراضی جنبش دانشجویی علاوه بر همراهی مردم، درایت و هوشیاری در برابر توطئه به خشونت کشیدن جنبش است. روزنامه کیهان سخنگوی رسمی ولی فقیه در گزارش تحلیلی خود از 16 آذر ماه بخش هایی از برنامه کودتاچیان، برای سرکوب و به خشونت کشیدن اعتراضات را بازگو کرد، کیهان از جمله نوشت: “تحلیل گران غربی اکنون به درستی براین باورند که میرایی جنبش-بخوانید فتنه سبز- در ایران قطعی است و اندک تقالاهای موجود نیز تنها تلاشی است برای جلوگیری از مرگ قطعی این جریان… پرده برداری از دسیسه خطرناک… مجموعه اخبار واصله و نیز اعترافات پخش شده روزهای اخیر… حکایت از در جریان بودن توطئه ای بس خطرناک از سوی شبکه ضد انقلاب برای رادیکالیزه نمودن فضای کشور در روز دانشجو دارد. براساس این اخبار شبکه نفاق برآن است تا با گرفتن تلفات جانی از دانشجویان شرکت کننده در اعتراضات، با تبلیغات گسترده و با موج سواری بر هیجانات و احساسات متعاقب آن، نظام را مسئول این اقدام معرفی کرده و به ناآرامی ها عمق و گستردگی بی نظیری ببخشد…”.
اینگونه جنگ روانی-تبلیغاتی به خوبی طرح و برنامه های مرتجعان کودتاچی را آشکار می سازد. حرکت امروز جنبش دانشجویی به عنوان گردان جدایی ناپذیر جنبش مردمی کلیه ترفندهایی از این دست را خنثی و نقش برآب ساخت.
مبارزه دلیرانه امروز که زیر برق سرنیزه کودتاچیان صورت پذیرفت باردیگر توان و امکانات گسترده جنبش مردمی را به نمایش گذاشته و به روشنی تمام نسبت و رابطه جنبش دانشجویی ایران (شامل همه طیف های فکری آن) با پیکار سراسری برضد استبداد ولایی و دولت برآمده از کودتا را که پیوند و رابطه ای متقابل است به اثبات رساند!
بعلاوه شعارهای امروز جنبش دانشجویی و مردم مدافع آن رشد و بلوغ جنبش مردمی علی رغم سرکوب شدید را نشان می دهد.
مرگ بردیکتاتوری، مرگ بر خامنه ای، آزادی زندانیان سیاسی، شکنجه\حمایت \مرگ بر این ولایت، دولت جنایت می کند\رهبر حمایت می کند، معرفی و مجازات جنایتکاران و ابطال انتخابات به خوبی نمایانگر گسترش مبارزات اعتراضی در عمق جامعه است.
بار دیگر شانزدهم آذر نشان داد که، اراده توده های وسیع مردم میهن ما برای دستیابی به آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی را نمی توان به زنجیر کشید.!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا