مسایل سیاسی روز

مبارزه مردم در میان آتش و خون ادامه دارد


نیروهای امنیتی و انتظامى با شلیک تیر هوایی و نیز پرتاب مداوم گاز اشک‌آور در تلاش بوده‌اند تا مانع پیوستن صفوف
مردم به یکدیگر و شکل‌گیری تظاهرات شوند، اما این تلاش‌ها به جایی نرسیده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است، مردم توانسته‌اند سدهای امنیتی را که ماموران حکومتی ایجاد کرده بودند بشکنند.
برخی شعارهای مردم در تظاهرات روز عاشورا در تهران از این قرار بوده‌اند:
خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله / ما اهل کوفه نستیم، پشت یزید بایستیم / زندانی سیاسی آزاد باید گردد / دیکتاتور بدونه، بزودی سرنگونه / این همه لشکر آمده، علیه رهبر آمده / تجاوز توی زندان، این هم هست توی قران

درگیری‌های شدید در تهران ادامه دارد
خیابان‌های تهران، روز یکشنبه ۶ دی، ۲۷ دسامبر
در تهران درگیری‌ها میان مردم و نیروهای امنیتی شدت گرفته است. شاهدان عینی می‌گویند کنترل شهر عملا از دست نیروهای امنیتی خارج شده است. چندین وسیله نقلیه نیروهای انتظامی و بسیجی‌ها به آتش کشیده شده‌اند.

در تهران بخاطر حضور انبوه جمعیت، کنترل اوضاع عملا از دست پلیس و نیروهای امنیتی خارج شده است. براساس گزارش‌های شاهدان عینی در تمام مسیر میان میدان امام حسین تا میدان آزادی و نیز خیابان‌های موازی و یا منتهی به این خیابان‌ها، درگیری و تظاهرات در جریان است. در مسیر میدان امام حسین تا میدان آزادی در چندین نقطه سطل‌های زباله به آتش کشیده شده و مردم در حال شعار دادن هستند. درگیری‌های شدیدی نیز در مقابل پارک لاله و خیابان طالقانی گزارش شده است.

نیروهای امنیتی و انتظامى با شلیک تیر هوایی و نیز پرتاب مداوم گاز اشک‌آور در تلاش بوده‌اند تا مانع پیوستن صفوف مردم به یکدیگر و شکل‌گیری تظاهرات شوند، اما این تلاش‌ها به جایی نرسیده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است، مردم توانسته‌اند سدهای امنیتی را که ماموران حکومتی ایجاد کرده بودند بشکنند.
چند موتور نیروهای بسیج به آتش کشیده شدند وب‌سایت خبری “آینده” در گزارشی درباره حوادث روز عاشورا در تهران، از اجرای «تدابیر امنیتی و رسانه‌ای بی‌سابقه‌ای در مقایسه با سی سال گذشته» خبر داده است. فیلم‌هایی که در شبکه‌ی یوتیوب منتشر شده، خیابان‌های مرکزی شهر را میان دود و آتش نشان می‌دهند.

گزارش خبرگزاری سپاه

خبرگزاری فارس، که زیر نظر سپاه پاسداران فعالیت می‌کند، ادعا کرده است که هواداران موسوی و خاتمی، اموال عمومی، بانک‌ها و خودروهای شخصی و خانه‌های مردم را به آتش کشیده و به برخی وزارتخانه‌ها خسارت وارد کرده‌اند. اما شاهدان عینی از تخریب اموال و خودروها توسط ماموران و لباس‌شخصی‌های مجهز به بی‌سیم خبر می‌دهند. لباس‌شخصی‌های مجهز به بی‌سیم و باتوم در کنار گارد ویژه و نیروهای سپاه پاسداران از صبح امروز در نقاط مرکزی شهر مستقر شده بودند.
صحنه‌ای از درگیری مردم و پلیس در حالی که شاهدان عینی از کشته‌شدن ۳ تا ۴ نفر گزارش داده‌اند، خبرگزای فارس به نقل “یک منبع انتظامی” نوشته است: «تا این لحظه گزارشی مبنی بر کشته شدن فرد یا افرادی به دست پلیس نرسیده است.» این خبرگزاری در عین حال افزوده است: «در حوادث امروز چندین نفر از نیروهای پلیس و اغتشاش‌گران مجروح شده‌اند.»

گزارش‌های منابع مختلف حاکی از آن است که نخستین قربانیان ناآرامی‌های روزعاشورا در تهران، در درگیری‌های نزدیک پل کالج کشته شدند. وب‌سایت “جرس” که به اصلاح‌طلبان نزدیک است، نوشته است که در نزدیکی پل کالج سه تن بر اثر شلیک مستقیم نیروهای انتظامی کشته و دو تن دیگر توسط لباس‌شخصی‌ها به شدت زخمی شده‌اند.

صحنه‌ای از درگیری مردم و پلیس: مردم باتوم از دست نیروهای انتظامی گرفته‌اند شاهدان عینی می‌گویند، در محل پل کالج چند موتور نیروهای بسیجی توسط مردم آتش زده شده است. در مناطقی از تهران مردم باتوم‌ها را از دست ماموران نیروی انتظامی در آورده و آنها را از صحنه فراری داده‌اند. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در حوادث ظهر روز عاشورا در تهران، ۴ خودروی گارد ویژه و یک وسیله نقیله نیروی انتظامی به آتش کشیده شده است.

شعارهای مردم

براساس گزارش شاهدان عینی، برخی شعارهای مردم در تظاهرات روز عاشورا در تهران از این قرار بوده‌اند: «این ماه ماه خون است، یزید سرنگون است / این ماه ماه خونه، سید علی سرنگونه / این لشگر حسین است، حامی میرحسین است / خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله / ما اهل کوفه نستیم، پشت یزید بایستیم / زندانی سیاسی آزاد باید گردد / دیکتاتور بدونه، بزودی سرنگونه / این همه لشکر آمده، علیه رهبر آمده / تجاوز توی زندان، این هم هست توی قران / نصر من‌الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب /…»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا