مسایل سیاسی روز

مدعیات پوچ وزیر کشاورزی دولت کودتا

اوایل آذر ماه امسال در نشست دوره ای اتاق بازرگانی تهران، صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی دولت ضد ملی کودتا به تعریف و تمجید دستاوردهای دولت در بخش کشاورزی پرداخت و از جمله مدعی گردید، 87 درصد نیاز کشور به محصولات اساسی در داخل تولید می شود. وی گفت: ”87 درصد نیاز کشور در محصولات اساسی کشاورزی تولید داخل است که این رقم در مقایسه با اقتصادهای دنیا شاخص بسیار مناسبی است و دولت تحت حمایت ولی امر مسلمین (ولی فقیه) است غذایی را که رابطه مستقیمی با امنیت ملی دارد تامین کرده است.“!!!
این سخنان که جز گزافه گویی نام دیگری نمی توان برآن نهاد، در اوضاعی بیان می گردد که کلیه آمارهای رسمی و معتبر از فروپاشی بنیه بخش کشاورزی و واردات بی رویه محصولات غذایی به کشور حکایت دارند.
روزنامه دنیای اقتصاد دوشنبه 9 آذر ماه یعنی درست چند روز پس از مدعیات وزیر کشاورزی دولت نامشروع احمدی نژاد گزارش آماری را انتشار داد که منابع رسمی حکومتی مانند، وزارت بازرگانی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی و اداره کل گمرک برآن صحه گذارده اند. در این گزارش از جمله آمده است: ”حرکت خزیده واردات محصولات کشاورزی… انواع و اقسام محصولات کشاورزی به وفور در بازارهای سراسر کشور به فروش می رسد… هم اکنون در بازار تهران انواع مرکبات مصری، سیب زمینی پاکستانی و ترکیه ای، انگور شیلی و ترکیه، انواع برنج پاکستانی و هندی و آمریکایی وجود دارد که با قیمت های ارزان تر از تولیدات داخلی عرضه می شود… در بازار مشهد و تبریز گلابی و سیر چینی، پرتقال و انار مصری، نارنگی های اسراییلی، کدوی پاکستانی، حبوبات آمریکایی، برنج تایلندی گردوی لبنانی و سوریه و جو قزاقستان بازار را پر کرده است.“
در ادامه گزارش تاکید شده: ”تولید داخلی زیر بار واردات درحال نابودی است، زعفران اسپانیا، شکر انگلیسی، ماهی یخ زده نروژ وکانادا، پنیر دانمارکی و هلندی، زیتون ایتالیایی و اسپانیایی، گوشت یخ زده استرالیایی، نیوزلندی و انگلیسی، مرغ منجمد آمریکایی و فرانسوی… و ده ها قلم محصولات کشاورزی در بازارها عرضه می شود، در حالیکه مشابه داخلی همین محصولات روی دست کشاورزان، دام داران و تولید کنندگان مانده است.“ به این فهرست بلند بالا باید برخی اقلام راهبردی نظیر گندم، ذرت و پنبه را افزود که عمدتا از مبدا آمریکا و اتحادیه اروپا با واسطه و بی واسطه به داخل کشور وارد شده و می شود.
به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، با حمایت دولت وارد کنندگان (بخوان دلالان و تجار عمده و شرکت های سپاه پاسداران)، میلیاردها تومان سود با کمترین خطر به جیب می زنند. این روزنامه با صراحت تاکید می کند: ”در شرایط کنونی کشور ما، واردات و از جمله واردات محصولات کشاورزی هم سود آور است و هم کم خطر!“
میلیون ها دهقان زحمتکش قادر به عرضه محصولات کشاورزی بدون دخالت سلف خرها و واسطه ها نیستند و حاصل دست رنج آنها به باد می رود، ولی در همان حال با حمایت قوه مجریه تجار بزرگ با بهره مندی از معافیت های گوناگون، محصولات خارجی را ارزان تر و سهل تر از تولید داخلی به بازار عرضه و سودهای کلان کسب می کنند!
با مقایسه آمار فوق و گزارش گمرک کل کشور آیا به راستی امنیت غذایی که رابطه مستقیم با امنیت ملی دارد، تامین و تضمین گردیده است؟!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا