مسایل بین‌المللی

مجمع ترقی خواهان دموکراتیک بحرین: یاد مبارز ملی و هنرمند، مجید مرهون گرامی باد!


به گزارش رفقای بحرینی، بحرین یکی از برجسته ترین نمادهای ملی خود در شجاعت و آفرینشگری ، یعنی مجید مرهون ، مبارز ملی و موسیقی دان، را از دست داد. وی صبح روز ۴ اسفند در بیمارستان سلیمانیه درگذشت. به گزارش رفقای بحرینی، بحرین یکی از برجسته ترین نمادهای ملی خود در شجاعت و آفرینشگری ، یعنی مجید مرهون ، مبارز ملی و موسیقی دان، را از دست داد. وی صبح روز ۴ اسفند در بیمارستان سلیمانیه درگذشت.
بحرین ، مجید مرهون را یکی از فرزندان خود می داند که زندگانیش را با نبرد در صفوف جبهه آزادیبخش ملٌی بحرین، و بعدا“ در صفوف تریبیون مترقی دمکراتیک ، به مبارزه بر ضد استعمار انگلیس و در راهِ استقلال ملی ، آزادی و دمکراسی وقف کرده است. مرهون هزینه مبارزات خود را با گذراندن بیست و دو سال در زندان، بعد از آن که در یک دادگاه فرمایشی که توسط ” ایان هندرسون“ جلاد در سال ۱۹۶۸ ترتیب داده شده بود به حبس ابد محکوم شد، پرداخت کرد. به تلافی عمل قهرمانانه اش برای کشتن یکی از فرماندهان امنیتی استعمار، در سال های بعد، قبل از انتقال به سایر زندان ها ، سالیان درازی را با زنجیر در زندانی در یک جزیره گذراند.
مجید مرهون در یک خانواده فقیر در محله ” ال ادما“ در شهر حورا به دنیا آمد. از کودکی به اشتیاق و استعداد خاص خود به موسیقی پی برد و سعی و وقت خود را وقف پرورش آن کرد. آنچه را که می توانست، قبل از اسیر شدن، خودش یاد گرفت؛ و در سالیان درازی که در زندان بسر برد قطعات موسیقی زیادی را خلق کرد، قطعاتی را که ارکستر ها در کشورهای زیادی، از جمله وطن خود او بحرین ، نیز نواخته اند. او همچنین، کتاب های متعددی درزمینه موسیقی نوشت، و سالیان درازی از عمر خود را در زندان صرف کار روی پروژه دایره المعارف خود، یعنی”واژه نامه موسیقی“، کرد ، که در حُکم یکی از آثار بی نظیر موسیقی در ادبیات عربی شناخته شده است. جلد اول ”واژه نامه موسیقی“ توسط مرکز شیخ ابراهیم ال-خلیفه چاپ شده است، و سایر جلدها قرار است بزودی چاپ شوند. «مجمع مترقی» در سوگ درگذشت این رفیق قهرمان است و به داشتن یک چنین چهره های درخشان و حماسی، در بین نمادهای خود، که الهام بخش نسل های آینده اند، مباهات می کند. «مجمع» صادقانه ترین همدردی های خود را به خانواده ، به همسر او فاطمه و پسرش ردا، و به خویشان، دوستان او، رفقای او، و همکاران او در جنبش ملٌی و همچنین مردم بحرین تقدیم می دارد. «مجمع مترقی» همچنین از دولت می خواهد که با نام گذاری مدارس و خیابان ها به نام این نماد ملی و هنرمند خلاق و سایر سمبل های جنبش ملی، و تدریس زندگی نامه و آثار شان، آنان را ارج بگذارد.
یاد مجید مرهون، هنرمند، مبارز و فرزند گرامی بحرین زنده، و خاطره اش جاویدان.

مجمع ترقی خوا هان دمکراتیک بحرین
بحرین، ۴ اسفند ۱۳۸۸( بیست و سوم فوریه ۲۰۱۰ ).

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا