مسایل بین‌المللی

بیانیه مشترک احزاب کمونیست جهان شصت و پنجمین سالگرد پیروزی بر فاشیسم را گرامی بداریم

۹ ماه مه (۱۹ اردیبهشت) روز گرامی‌داشت شصت و پنجمین سالگرد پیروزی بر فاشیسم و نازیسم ، یعنی خشن‌ترین و بی‌رحمانه‌ترین تظاهرِ سلطه انحصارها در یک نظام سرمایه‌داریِ دچار بحرانِ عمیق،است که بشر را به یکی از دردناک‌ترین فاجعه های تاریخش در غلتاند: از وحشی‌گری‌هایِ صورت پذیرفته در اسارتگاه‌های کار اجباری گرفته تا صف‌های کشتار و نابودی خلق‌ها در جنگ جهانی دوم.
از همان نخستین لحظه‌ها، کمونیست‌ها در صفِ مقدم قرار گرفتند و برای بسیج و سازمان‌دهیِ کارگران و مردم در جنبش مقاومت تلاش کردند. کوشش و عملِ تزلزل‌ناپذیر و مصممانه کمونیست‌ها مُهر و نشان خود را بر این مبارزه ضدفاشیستی به جای گذاشت ، مبارزه ای که در راه آن میلیون‌ها تن جان خود را از دست دادند. سهم و مشارکتِ قهرمانانه اتحاد شوروی- ارتش سرخ آن و مردمش- که در این راه نزدیک به ۲۷ میلیون تن قربانی داد، در پیروزی بر تبهکاران فاشیست نقشی تعیین کننده داشت. در پی این پیروزی در سال ۱۹۴۵[۱۳۲۴ خورشیدی] و تشکیل اردوگاهِ کشورهای سوسیالیستی بود که میلیون‌ها زن و مرد آزادی خود را به دست آوردند، خود را از اسثتمار، استعمار و سرکوب رها کردند، جنبش طبقه کارگر به پیروزی‌های عظیم اجتماعی و سیاسی دست یافت، و خلق‌ها در مسیرِ مترقی یی گام نهادند که تا پیش از آن هرگز در تاریخ بشر ممکن نشده بود. در شرایطِ کنونی، در زمانی که سرمایه‌داری در بحرانی ژرف دست و پا می‌زند و تهاجمِ شماری از سازمان‌های امپریالیستی مثل ناتو و اتحادیه اروپا ضربه‌های شدیدی به توده‌های زحمتکش وارد می‌کند، بار دیگر بشر با خطری بزرگ روبه‌روست. این خطر ناشی از تناقض‌های تشدید یابنده امپریالیسم، مسابقه تسلیحاتی، تقویتِ ائتلاف‌های نظامیِ تجاوزگر، و همچنین تلاش‌هایی است که برای تشدیدِ وحشیانه استثمار، بی‌ثبات کردنِ روابطِ کار، افزایشِ بی‌رویه اخراج‌ها و بیکاری، و تشدیدِ فقر و محرومیتِ میلیون‌ها انسان از ابتدایی‌ترین نیازها صورت می‌گیرد.
از این روی، ما از بزرگداشتِ شصت و پنجمین سالگرد پیروزی بر فاشیسم و نازیسم به عنوانِ فرصت و رخدادی پراهمیت استفاده می‌کنیم تا در راهِ صلح و بر ضدِ جعلِ شرم‌آورِ تاریخ و جریان ضد کمونیسم- که تاریخ نشان می‌دهد همیشه ضد دموکراتیک هم است- پیکار کنیم. هدف از این دروغ‌پردازی‌ها یکسان و هم‌پایه نشان دادنِ فاشیسم با کمونیسم و مخدوش کردن و زدودنِ نقشِ تعیین کننده کمونیست‌ها در آزادسازیِ خلق‌ها از یوغ فاشیسم و نازیسم، و نیز تلاش برای تحتِ پیگرد قرار دادن، و غیرقانونی و سرکوب کردنِ نه تنها کمونیست‌ها بلکه همه دموکرات‌هاست که مخالفِ سلطه و استثمارِ سرمایه‌داری‌اند. هدف، پیگرد و سرکوبِ همه آنهایی است که به هر طریقی به صورت سازمان یافته بر ضدِ انحصارها و امپریالیسم مقاومت و مبارزه می‌کنند.
برای ما کمونیست‌ها، برجسته کردن و گرامی داشتنِ شصت و پنجمین سالگرد پیروزی بر فاشیسم تأکیدِ دوباره‌ای است بر اعتقادِ قلبیِ ما به پیکار برای رهایی اجتماعی، عادلانه بودنِ ارزش‌های ما و آرمان‌های رهایی‌بخش‌مان. تأکیدِ دوباره‌ای است بر اراده راسخِ ما برای مبارزه با نیروها و عللِ ریشه‌ایِ دهشتِ فاشیسم؛ تأکیدِ دوباره‌ای است بر اطمینانِ تزلزل ناپذیرِ ما نسبت به اینکه: آینده به سرکوبگران و استثمارگران تعلق ندارد، بلکه از آنِ کارگران و مردمانی است که در راهِ رهاییِ بشر از غل و زنجیرهای استثمارِ انسان از انسان و برای استقرارِ جامعه‌ای پیکار می‌کنند که در آن کارگران از ثروتی که تولید می‌کنند، از پیشرفتِ اجتماعی، و از صلح و رفاه به طورِ کامل برخوردار خواهند بود. آینده نه به سرمایه‌داری که به سوسیالیسم و کمونیسم تعلق دارد.
 
اسامی احزاب کمونیست امضاء کننده بیانیه:
 1. الجزایر – حزب دموکراسی و سوسیالیسم الجزایر
2. ارمنستان – حزب کمونیست ارمنستان
3. آذربایجان – حزب کمونیست آذربایجان
4. استرالیا- حزب کمونیست استرالیا
5. بلاروس – حزب کمونیست بلاروس
6. بلژیک – حزب کارگران بلژیک
7. برزیل – حزب کمونیست برزیل
8. کانادا – حزب کمونیست کانادا
9. جمهوری چک – حزب کمونیست بوهم و موراوی
10. شیلی – حزب کمونیست شیلی
11. کرواسی – حزب کارگران سوسیالیست کرواسی
12. کوبا – حزب کمونیست کوبا
13. دانمارک – حزب کمونیست در دانمارک
14. ایالات متحده آمریکا – حزب کمونیست ایالات متحده آمریکا
15. فنلاند – حزب کمونیست فنلاند
16. انگلستان – حزب کمونیست نوین بریتانیا
17. انگلستان – حزب کمونیست بریتانیا
18. آلمان – حزب کمونیست آلمان
19. گرجستان – حزب کمونیست متحد گرجستان
20. یونان – حزب کمونیست یونان
21. هلند – حزب کمونیست جدید هلند
22. مجارستان – حزب کمونیست کارگران مجارستان
23. هندوستان – حزب کمونیست هندو(مارکسیست)
24. هندوستان – حزب کمونیست هند
25. ایران – حزب توده ایران
26. عراق – حزب کمونیست عراق
27. ایرلند – حزب کمونیست ایرلند
28. اسرائیل- حزب کمونیست اسرائیل
29. قزاقستان – حزب کمونیست قزاقستان
30. قرقیزستان – حزب کمونیست قرقیزستان
31. لبنان – حزب کمونیست لبنان
32. لوکزامبورگ – حزب کمونیست لوکزامبورگ
33. مکزیک – حزب کمونیست‌های مکزیک
34. فلسطین – حزب مردم فلسطین
35. پاکستان – حزب کمونیست پاکستان
36. پرو – حزب کمونیست پرو
37. فیلیپین – حزب کمونیست فیلیپین- (پ.ک.پ. 1930)
38. پرتغال – حزب کمونیست پرتغال
39. لهستان – حزب کمونیست لهستان
40. روسیه – حزب کمونیست فدراسیون روسیه
41. روسیه – اتحادیه احزاب کمونیست- فدراسیون روسیه
42. آفریقای جنوبی – حزب کمونیست آفریقای جنوبی
43. اسپانیا – حزب کمونیست اسپانیا
44. اسپانیا – حزب کمونیست کاتالونیا
45. اسپانیا – حزب کمونیست خلق های اسپانیا
46. سوریه – حزب کمونیست سوریه
47. سوئد – حزب کمونیست سوئد (SKP)
48. ترکیه – حزب کارگر ترکیه
49. اوکرائین – حزب کمونیست اوکرائین
50. اوروگوئه -حزب کمونیست اوروگوئه
51. ونزوئلا – حزب کمونیست ونزوئلا
 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا