مسایل سیاسی روز

بدرود رفیق سراجی

رفیق محمد امین سراجی اقدم، در تاریخ 10 خرداد 1389 ، بعد از چند ماه بیماری سخت، چشم از جهان فروبست. رفیق سراجی در سال 1313 در شهرستان مهاباد، چشم بر جهان گشود. و دوران ابتدائی و دبیرستان را در همان شهرستان به پایان رساند. وی برای ادامه تحصیل، در رشته حقوق دانشگاه تهران، به تهران رفت. رفیق سراجی از همان دوران دبیرستان، با مشاهده وضع دهشتناک اقتصادی و اجتماعی زحمتکشان، به ویژه توده های ستم دیده خلق کرد و بی حقوقی طاقت فرسای آنان، همراه با نابرابری های ملی، نتوانست خاموش و نظاره گر این ستم مضاعف باشد.
او فعالانه پا به عرصه مبارزه گذاشت و به عضویت سازمان جوانان حزب دمکرات کردستان ایران درآمد، و از این لحظه تا آخرین دم حیاتش در راه برچیدن بساط ستمگری ملی و اجتماعی رژیم های ضدمردمی حاکم بر سرنوشت خلق های ایران استوار و پیگیر به مبارزه پرداخت.
او در سال های قبل از انقلاب در مبارزه پیگیر خود مجبور به ترک وطن شد. ولی باز هم ساکت ننشست و به مبارزه خود ادامه داد.
رفیق در کنگره سوم حزب دمکرات کردستان در سال 1971 به عضویت دفتر سیاسی انتخاب شد. و در سال های اوج گیری جنبش انقلابی دوباره به میهن بازگشت. او بعد از جدایی از حزب دمکرات کردستان ایران، همراه با رفقایش حزب دمکرات کردستان ایران ـ پیروان کنگره چهارم را تشکیل و با همیاری آنان به مبارزه ادامه داد. پس از یورش سازمان یافته رژیم استبدادی قرون وسطایی به سازمان ها و احزاب مترقی ، وی به همراه رفقای همرزمش به حزب توده ایران پیوست، و در کنفرانس ملی حزب توده ایران، شرکت و به عضویت کمیته مرکزی حزب توده ایران انتخاب گردید.
رفیق سراجی در مسئولیت های مختلف صمیمانه و با اعتقادی راسخ به انجام وظیفه می پرداخت. از رفیق آثاری در نشریات دنیا و مردم به چاپ رسیده است. درگذشت رفیق محمد امین سراجی اقدم را به خانواده او و همه رفقای حزبی تسلیت می گوئیم.
یادش گرامی و آرمانهای خلقی و انسانی اش پیروز باد.

دبیرخانه کمیته مرکزی حزب توده ایران
10 خرداد 1389

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا