مسایل سیاسی روز

در حاشیة رویدادهای هفته ای که گذشت

پیگرد و بازداشت مبارزان جنبش سندیکایی
جنبش دانشجویی، و انقلاب فرهنگی دوم
زندگی جوانان زیر سایه تهدید وارعاب
پرستاران و مزایای پرداخت نشده!
اعمال فشار بر کانون مدافعان حقوق بشر پیگرد و بازداشت مبارزان جنبش سندیکایی
 
نهادهای امنیتی به شکل گسترده ای در کارخانه ها، کارگاه ها و واحدهای بزرگ و کوچک صنعتی فعال شده و در یک برنامه دقیق بسیج ”کارگری“، حراست و انجمن های اسلامی تقویت و به اعمال کنترل شدید مشغول هستند.
در چنین جو پلیسی و امنیتی پیگرد و بازداشت فعالان جنبش کارگری و اعضای سندیکاها تشدید گردیده است. همزمان با مدعیات وزیر کار دولت کودتا در خصوص تشکل های صنفی، روز شنبه 22 خردادماه، رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه دستگیر شد. وی ابتدا از محل کار خود به اداره مرکزی شرکت واحد تهران احضار و در این مکان توسط ماموران امنیتی بازداشت گردید.
چند روز پیش از این سعید ترابیان مسئول روابط سندیکای کارگران شرکت واحد بوسیله وزارت اطلاعات دستگیر و به زندان انتقال داده شده بود. تاکنون از علت بازداشت این دو عضو هیات مدیره خبر و گزارشی توسط ارگان های ذی صلاح انتشار نیافته است. این بازداشت ها کاملا حساب شده و با برنامه صورت می گیرد.
در لحظه کنونی، هدف اصلی از این اقدام جدا ساختن کارگران آگاه و آشنا به سنت های مبارزاتی از بدنه جنبش کارگری است. اعمال فشار به سندیکاهای موجود کارگری و تهدید اعضای آن، همراه با مانورهای اخیر وزرات کار دولت کودتا در مسایل مربوط به تشکل های کارگری، گواه برنامه ای دقیق از سوی کودتاچیان به منظور به انحراف کشاندن، مهار و سپس تضعیف جنبش اعتراضی زحمتکشان است.
مبارزه برای توقف پیگرد کارگران آگاه و مبارز و فعالان جنبش سندیکایی و خواست آزادی کارگران دربند و همه زندانیان سیاسی از اولویت های جنبش ضد استبدادی مردم میهن ما در مرحله کنونی است.
حزب توده ایران اعمال فشار به سندیکاها و مبارزان جنبش کارگری را به شدت محکوم کرده و همراه و در کنار آنها برای تامین منافع کارگران و زحمتکشان می رزمد!

جنبش دانشجویی، و انقلاب فرهنگی دوم

احمد علم الهدی ، امام جمعه مشهد، در ادامه سیاست سرکوب جنبش دانشجویی که مستقیما توسط هسته اصلی کودتا به رهبری ولی فقیه هدایت می گردد، بار دیگر بر ضرورت انجام انقلاب فرهنگی دوم در دانشگاه ها انگشت گذاشت و یاد آور شد: ”۳۰ درصد تشکل های دانشجویی موجود در دانشگاه های کشور مربوط به جریانات ضد ارزشی و غیر ارزشی هستند … اگر دانشگاه از نظر مظاهر ارزشی به یک تفریحگاه بدل شده، بی تفاوتی به فرهنگ و سقوط مدیریت است . ما امروز نیازمند انقلاب فرهنگی دوم برای چنین نیروی علمی در دانشگاه ها هستیم . . . . ”
هدف این گونه موضع گیری ها همان گونه که تجربه به درستی نشان می دهد جلوگیری از رشد و گسترش جنبش دانشجویی اصیل است. بی جهت نیست که سرکوب و پیگرد جنبش دانشجویی به عنوان یک نیروی تاثیرگذار صحنه سیاسی در اولویت ارتجاع و دولت کودتا قراردارد. فجایعی نظیر حمله به کوی دانشگاه و به خاک و خون کشیدن فرزندان برومند مردم ایران، و سپس اعمال انواع فشارها از اخراج، محرومیت از تحصیل، ستاره دار کردن، تفکیک جنسیتی مراکز آموزش عالی گرفته تا شکنجه فعالان و مبارزان جنبش دانشجویی برای اعترافات دروغین و جز این ها، در کنار طرح انقلاب فرهنگی دوم ، آن چنان که عنصر تاریک اندیشی چون علم الهدی خاطر نشان ساخته، نمایانگر ماهیت برنامه رژیم ولایت فقیه در قبال دانشگاه و دانشجویان است.
از جمله نشانه های این انقلاب فرهنگی دوم درهفته های اخیر، برخورد با صدها دختر و پسر دردانشگاه ها به عنوان بد حجاب است. در دانشگاه علم و صنعت تهران کارت دانشجویی افراد به عنوان بدحجابی ضبط شده واز ورود دانشجویان به دانشگاه جلوگیری می کنند. دردانشگاه تبریز دانشجویان داوطلب ورود به کارشناسی ارشد تحت عنوان توهین به رهبری، از تحصیل محروم و ستاره دار گردیدند.
ده ها فعال سرشناس دانشجویی مانند محمد پور عبدالله، بهزاد باقری، مجید توکلی، بهاره هدایت، بهمن خدادادی و دیگران همچنان در سلول های زندان اوین، قزل حصار و گوهردشت و یا در زندان های دیگر شهرها محبوس هستند.
دراین زمینه چندی پیش دانشجویان دانشگاه آزاد تهران مرکز با صدور بیانیه ای در سالگرد هجوم وحشیانه به دانشجویان و کوی دانشگاه، برادامه مبارزه با استبداد ولایی تاکید کردند. ادوار نیوز، ۱۳ خرداد، متن این بیانیه را منتشر کرده است . در بخشی از آن آمده است : ”… از خاک سکوت آتش فریاد بسازیم … بازداشت کلیه دانشجویان کشور را که در تجمعات دانشگاه ها شرکت کرده اند نقض صریح قانون دانسته و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی بازداشت شدگان هستیم … .با تمام اسیران در بند دیکتاتوری و عزیزانمان که کشته شدند عهد می بندیم تا ویران کردن تمامی دیوارهای ظلم و جور، دست از مبارزه نخواهیم کشید . . . . ”
جنبش دانشجویی با تحکیم پیوند خود با جنبش همگانی ضد استبدادی و تقویت صفوف دربرابر کودتاچیان، استوار و مقاوم به مبارزه ادامه می دهد. در برابر اراده و خواست دانشجویان طرح های ارتجاع از جمله انقلاب فرهنگی دوم محکوم به شکست است.

زندگی جوانان زیر سایه تهدید وارعاب

با راه اندازی مجدد گشت های ارشاد و اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی توسط نیروی انتظامی و بسیج، شهرهای بزرگ کشور به صحنه مداخله آشکار وخشن گزمگان مسلح ارتجاع در زندگی میلیون ها جوان ایرانی بدل گردیده است. روزی نیست که ده ها جوان دختر و پسر به عناوین گوناگون و کاملا بی پایه مورد بازرسی، توهین و تحقیر قرار نگیرند که اغلب این موارد توام با اذیت جسمی و روحی نیز هست. یکی از آخرین شگردهای مزدوران تاریک اندیشی، سازمان دهی گشت معروف به ”نسبت یاب“ است. این گشت از اعضای بسیج و نیروی انتظامی تشکیل شده و درسطح شهرهای بزرگ و مسیرهای ورود و خروج شهرها به ویژه شهر تهران مستقر شده است. پایگاه اطلاعاتی موج سبز-جرس-۱۵ خرداد ماه، درگزارشی به چگونگی فعالیت گشت های مذکور پرداخته و از جمله نوشته است: ”برخلاف تکذیب مقامات نیروی انتظامی در مورد وجود گشت هایی تحت عنوان ”نسبت یاب“، منابع خبری از وجود چنین گشت ها و تایید فعالیت آنان خبر دادند … به گزارش منابع خبری … بسیاری از جوانان که قصد عزیمت به تفریحگاه های اطراف تهران را داشتند، در مبادی و نقاط مختلف متوقف شده و با سوال و جواب نیروهای ویژه مواجه شده و همزمان تعداد زیادی از آنها بازداشت و روانه بازداشتگاه شدند … درمسیر خروجی های تهران … نیروهای ویژه انتظامی (ترکیب بسیج و نیروی انتظامی) با لباس های خاص، از عبور خودروهایی که سرنشینان آن دختران و پسران بودند، جلوگیری می کرده و از آنها درباره نسبت شان با یکدیگر استنطاق می کردند و اتومبیل های آنان را نیز توقیف می نمودند.“
در ادامه گزارش افزوده می شود: ”… از سوی دیگر نیروهای ویژه انتظامی درمورد نحوه پوشش و حجاب سرنشینان خودروها سخت گیری های زیادی کرده وسرنشینان تعداد زیادی از خودروها را، متوقف و با ون های مخصوص روانه بازداشتگاه کردند.“
سازمان دهی این گشت ها با هدف ایجاد وحشت درجامعه و اعمال فشار هدفمند به جوانان صورت گرفته است. با این گشت ها کودتاچیان می کوشند جوانان را زیر تهدید دایمی قرارداده و نیروی آنها را مهار کرده و مانع از حضور موثر میلیون ها جوان در جنبش اعتراضی شوند.
مداخله خشن در زندگی جوانان سبب بروز ناهنجاری های شدید و نگران کننده اخلاقی- فرهنگی و اجتماعی شده و نسل امروز و فردای کشور، سازندگان اصلی ایران را درگرداب خطرناکی غرق می سازد. رژیم ولایت فقیه به وِیژه دولت نامشروع کودتا با نابود ساختن زندگی جوانان فقط به حفظ قدرت و کسب ثروت می اندیشد!

پرستاران و مزایای پرداخت نشده!

دولت احمدی نژاد مدعی است که با اجرای قانون ارتقای بهره وری کارکنان بالینی نظام سلامت، یعنی پرستاران ومددکاران، به بهبود وضعیت زندگی و تامین امنیت شغلی این مزدبگیران یاری رسانده است. چندی پیش محمد رضا رحیمی، معاون رییس جمهور، با اشاره به سیاست های دولت مردم ستیز احمدی نژاد ادعا کرده بود که ، تمهیدات مختلفی برای رفاه حال پرستاران در نظر گرفته شده است. در حالی است که با گذشت سه ماه از آغاز سال نو خورشیدی هنوز پرستاران سراسر کشور در انتظار دریافت مزایای پرداخت نشده خود هستند.
خبرگزاری ایلنا، ۱۱ خرداد ماه، متن گفتگوی دبیر کل خانه پرستار ایران را منتشر ساخت که گفته است: ” متاسفانه طرح کارانه پرستاران (که نتیجه خود گردانی بیمارستان هاست) که قبلا با تاخیر نهایتا شش ماهه مواجه بود، هم اکنون یک سال است که پرداخت نشده است … در بعضی از بیمارستان ها این تاخیر تا ۱۶ ماه نیز بوده، این درحالی است که طرح کارانه بعنوان کمک دریافتی به حقوق پرستاران بوده و قرار بود زندگی و وضعیت معیشت آنان را تحت الشعاع قرار دهد … پرستاری که یک سال است کارانه دریافت نکرده چگونه می تواند قسط وام مسکن یا اجاره بهای مسکن خود را بپردازد … اساس پرداخت کارانه ناعادلانه است . . . . ”
کارانه نام روشی است که مطابق آن با خود گردانی و کسب درآمد توسط بیمارستان ها، این درآمد میان پزشکان، خدمات وامور اداری بیمارستان و مابقی کارکنان اعم از پرستار، کارکنان آزمایشگاهی و جز این ها، تقسیم می شود. دبیر کل خانه پرستار ایران در این باره معتقد است: ” …۶۵ درصد از درآمد بیمارستان ها به پزشکان عضو هیات علمی که حضور کم رنگی در بیمارستان ها دارند پرداخت می شود، ۱۰ درصد به بیمارستان و ۲۰ درصد بقیه، میان تمام کارکنان بیمارستان اعم از پرستار، کارآمد آزمایشگاه، نگهبان، حسابدار و غیره اختصاص دارد که همین رقم ناچیز نیز با تاخیر (تاکنون یک ساله) مواجه است، پرداخت کارانه بسیار ناعادلانه است.“
پرستاران کشور به علت اجرای برنامه های اقتصادی به ویژه خصوصی سازی و مقررات زدایی و نیز حذف و قطع یارانه ها با مشکلات بی شماری مواجه هستند. لغو قراردادهای موقت و پیمانی، جلوگیری از خصوصی سازی بیمارستان ها و بخش بهداشت، دستمزد مطابق با نرخ واقعی تورم، حق برخورداری از تشکل های مستقل صنفی از جمله خواست های پرستاران است.
دولت کودتا برخلاف تبلیغات بی پایه، تاکنون گام عملی و مثبتی به سود بهبود زندگی و تامین امنیت شغلی پرستاران کشور به پیش برنداشته است!

اعمال فشار بر کانون مدافعان حقوق بشر

شامگاه روز پنجشنبه ۲۰ خرداد ماه، ماموران شعبه اطلاعات سپاه پاسداران نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر، را دستگیر و روانه زندان ساختند. نرگس محمدی از فعالان اتئلاف نیروهای ملی- مذهبی و در عین حال رییس هیات اجرایی شورای ملی صلح نیز هست. به گفته خانواده این مبارز آزادی خواه، از زمستان سال ۱۳۸۷ تا روز دستگیری، وی بارها توسط وزارت اطلاعات احضار ومورد بازجویی قرار گرفته بود. او به علت فعالیت هایش با فشار ارگان های امنیتی از کار خود اخراج و بیکار شده بود. دستگیری نرگس محمدی تشدید فشار هدفمند بر نهادهای مستقل مردمی را که از مدتی قبل توسط کودتاچیان به مرحله اجرا گذاشته شده، مورد تایید قرار می دهد. از زمان پلمپ دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در زمستان سال ۱۳۸۷ و پرونده سازی بر ضد مسئولان این نهاد مستقل از جمله پرونده سازی برضد شیرین عبادی، محمدی علی دادخواه و عبدالفتاح سلطانی، خانم نرگس محمدی نیز به دفعات مورد تهدید قرار گرفته و خود وخانواده اش تحت کنترل دایم نهادهای امنیتی قرار داشتند.
بازداشت این فعال ملی- مذهبی و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر و هیات اجرایی شورای ملی صلح ، همزمان با جنگ روانی- تبلیغاتی گسترده ارتجاع برضد احزاب، نیروها و شخصیت های ترقی خواه و میهن دوست از جمله پخش فیلم مستند سراسر دروغ و مشمئز کننده بر ضد شیرین عبادی از صدا و سیما، گواه ادامه سیاست سرکوب و برنامه فوق العاده خطرناک کودتاچیان به رهبری ولی فقیه در مرحله حساس کنونی است.
حزب ما، بازداشت فعالان سیاسی و اجتماعی، دگر اندیشان ومدافعان صلح، عدالت اجتماعی، آزادی و مدافعان حقوق بشر از جمله دستگیری نرگس محمدی را به شدت محکوم کرده و خواهان توقف سیاست سرکوب، و آزادی همه زندانیان سیاسی با هر عقیده و مرام است!
جنگ روانی- تبلیغاتی مانند پخش فیلم های به اصطلاح مستند، اعترافات اجباری، انتشار جزوات و کتاب های در بر دارنده بازجویی ها و اقاریر قربانیان شکنجه و جز این ها، نمی تواند مقاومت ومبارزه جنبش مردمی را در هم شکسته وموقعیت استبداد ولایی و دولت کودتا را تحکیم وتثبیت کند!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا