اعلامیه ها

پیام تسلیت کمیته مرکزی حزب توده ایران به حزب کمونیست شیلی به مناسبت درگذشت رفیق لویی کوروالان


با رهبری رفیق کوروالان، حزب دلاور کمونیست شیلی، قهرمانانه بر ضد دیکتاتوری پینوشه رزمید، و در سرنگونیِ یکی از خشن‌ترین و درنده‌خوترین رژیم‌های تاریخ معاصر جهان، و در راه احیای دموکراسی و ایجاد جامعه‌ای عادلانه‌تر نقشی حیاتی بازی کرد.

به: کمیته مرکزی حزب کمونیست شیلی،
سانتیاگو- شیلی،
۱ مرداد ۱۳۸۹(۲۳ ژوئیه ۲۰۱۰)،

رفقای گرامی،

حزب توده ایران، با تأثر و تأسفی ژرف، از خبر درگذشت رفیق لویی کوروالان در ۹۴ سالگی با اطلاع شد. حزب ما فقدان این رفیق را صمیمانه به حزب کمونیست شیلی و همه متحدان و هواداران آن حزب تسلیت می‌گوید.
رفیق کوروالان در سراسر زندگی طولانی‌اش پیکارجویی مصمّم و متعهد به راه دموکراسی، عدالت اجتماعی و آزادی، رهبری نمونه و کمونیستی راستین بود. به رغم همه آنچه نیروهای ارتجاع بر سر او آوردند، او در پیکار در راه آرمان طبقه کارگر شیلی پایدار باقی ماند و در تمام سال‌های زندان و تبعید، به این آرمان وفادار ماند. با رهبری رفیق کوروالان، حزب دلاور کمونیست شیلی، قهرمانانه بر ضد دیکتاتوری پینوشه رزمید، و در سرنگونیِ یکی از خشن‌ترین و درنده‌خوترین رژیم‌های تاریخ معاصر جهان، و در راه احیای دموکراسی و ایجاد جامعه‌ای عادلانه‌تر نقشی حیاتی بازی کرد.
حزب توده ایران، در مبارزه‌اش برضد دیکتاتوری‌های خون‌ریزِ شاه و رژیم دین‌سالار، پس از انقلاب ۱۹۷۹ (۱۳۵۷) از زندگی و مبارزه رفیق لویی کوروالان الهام گرفته است. اگرچه دنیا یک قهرمان راستین مبارز طبقاتی را از دست داده است، اما ما معتقدیم که زندگی رفیق کوروالان سرمشقی از توانایی و نیرومندی مبارزه برای آنانی است که در نسل‌های آینده راه او را دنبال می‌کنند.
رفقای گرامی،
ما همدردی، حمایت و همبستگی بین‌المللی خود را با شما و با همه نیروهای ترقی‌خواه شیلی اعلام می‌کنیم.
با درودهای رفیقانه،
کمیته مرکزی حزب توده ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا