مسایل سیاسی روز

حمایت بین المللی نیروهای ترقی خواه و کمونیست ها از جنبش مردم ایران


بازدید هزاران کمونیست و ترقی خواه از
غرفه نامه مردم در فستیوال ” آوانته“- لیسبون- پرتغال
غرفۀ نامۀ مردم ارگان مرکزی حزبمان در
جشن بزرگ ”صدای خلق“ در اتریش بازدید هزاران کمونیست و ترقی خواه از
غرفه نامه مردم در فستیوال ” آوانته“- لیسبون- پرتغال

غرفه ”نامه مردم“، در قلب پارک محل برگزاری فستیوال“آوانته“، واقع در شهر ”امورا“، در منطقه ”سشیال“ در حومه لیسبون، پایتخت پرتغال، روز های ۱۲تا ۱۴ شهریور، صحنه تجلی همبستگی رزم جویانه هزاران تن از زحمتکشان و نیروهای مترقی پرتغالی با مردم میهن مان بود. ده ها غرفه متعلق به احزاب کمونیست، چپ و جنبش های آزاد ی بخش، از سراسر جهان، محوطه سی و چهارمین فستیوال بین المللی ”آوانته“ را به نمایشگاهی متنوع از سیاست، هنر، و همبستگی خلق ها تبدیل کرده بود. هیئت های نمایندگی ۴۵ حزب کمونیست و کارگری جهان در فستیوال حضور داشتند. در طول سه روز برپایی فستیوال، لحظه ای نبود که خطابگاه بزرگ بخش بین المللی لحظه‌ای نبود که عرصه جلسه های بحث، نمایش های هنری گروه های موسبقی، و اجرای تئاتر نباشد. غرفه های جنبش صلح پرتغال و جنبش های آزادی بخش، و همچنین احزاب کمونیست کوبا، برزیل، چین، اسپانیا، آلمان، ایتالیا، با ارائه کارهای دستی، نوشیدنی ها وغذاهای ملی و موسیقی، فضایی شورانگیز و دلنشین ایجاد کرده بودند.
غرفه ”نامه مردم“ که امسال برای سومین سال متوالی در فستیوال آوانته – نشریه ارگان حزب کمونیست پرتغال- برپا می شود، با ده ها پوسترتبلیغاتی تزئین شده بود ، که هر یک گوشه یی از زندگی و مبارزه مردم میهن مان را نشان می‌داد. پرچم منقش به گل سرخ حزب توده ایران و یک دیوارکوب بزرگ با عکس هایی از تظاهرات اعتراضی عظیم مردم در روزهای پس از کودتای انتخاباتی سال گذشته برآن بود، دیوارهای غرفه را پوشانده بود، و علاوه بر این ها، پوسترهای متعدد، گویا و زنده‌ای از واقعیت های زندگی مردم ایران در حاکمیت رژیم “ولایت فقیه” و همچنین شعارهای روشنگرانه ، بازدیدکنندگان از فستیوال آوانته را به همبستگی با جنبش مردمی، و از جمله جنبش زنان، کارگران، دانشجویان و جوانان فرا می خواند. از پوسترهایی که وسیعاٌ مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت، یکی در رابطه با سرکوب فعالان و رهبران جنبش کارگری با تصویری از منصور اسانلو و نیز شعاری بود که آزادی و حمایت از آنان و همچنین آزادی ۵۰۰۰ تن بازداشت شده در تظاهرات اعتراضی سال گذشته را خواستار می‌شد.
در غرفه حزب همچنین اعلامیه های حزب و نیز بولتن های ماهانه بین المللی به نام ”توده نیوز“ که در بر دارنده بیانیه های رسمی حزب و گزینه‌ای از مقالات منتشر شده در“نامه مردم“، ارگان مرکزی حزب توده ایران، به زبان انگلیسی، در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گرفت. امسال با تدارک قبلی و با یاری حزب کمونیست پرتقال، دو بیانیه به زبان پرتغالی، در رابطه با تاریخچه مبارزاتی حزب و همچنین تحلیل حزب در باره تحولات سال های اخیر، و به ویژه ماهیت سیاست های دولت کودتا، تهیه شده بود که در هزاران نسخه تکثیر شده و بین شرکت کنندگان فستیوال پخش می‌شد. زیبا ترین جنبه فعالیت های غرفه در یاری رسانی چنیدین رفیق داوطلب پرتغالی در پخش اعلامیه ها و ارائه توضیح و تحلیل به مراجعه کنندگان بود. فستیوال ، با سخنرانی های رفیق ”جرونیمو دو سوسا“، دبیرکل حزب کمونیست پرتغال، و رفیق ”فرانسیسکو لوپز“، کاندیدای حزب کمونیست در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۱ و سردبیر نشریه ”آوانته“ ، در روز جمعه، گشایش یافت. رفیق ”دوسوسا“ در سخنرانی خود به اهمیت تاریخی این فستیوال که از ۱۹۷۶ هر ساله برگزار شده است اشاره کرد. فستیوال امسال ” آوانته“ با بیستمین سالگرد برپائی این جشن مبارزاتی کمونیستی همزمان شد و همچنان در پارک بزرگی که متعلق به حزب است برگزار گردید. حزب کمونیست پرتغال در ۱۹۹۰، با تائید رهبر فقید حزب، رفیق آلوارو کونیال، به منظور غلبه بر مشکلات متعددی که هرساله بر سر راه برگزاری فستیوال ایجاد می شد، تصمیم به خرید پارک کنونی و ایجاد ساختار های ضرور گرفت. محوطه برگزاری فستیوال به همت هزاران عضو و هوادار داوطلب حزب در طول این سال ها صاحب تاسیسات رفاهی و عملی و از جمله ساختمان های اداری و مدرسه حزبی شده است.
در روز های شنبه و یکشنبه بیش از ۸۰/۰۰۰ نفر در این فستیوال بزرگ، رادیکال و موفق شرکت داشتند. در طول مدت فستیوال، هیئت نمایندگی حزب توده ایران با نمایندگان احزاب کمونیست، کارگری کشور های مختلف جهان و از جمله آفریقای جنوبی، هند (مارکسیست)، برزیل، قبرس، یونان، ترکیه، مراکش، ایتالیا، آلمان، انگلستان، فرانسه، فلسطین ملاقات و در رابطه با تحولات ماه های اخیر و تحلیل های حزب در رابطه با حمایت همه جانبه از جنبش اعتراضی مردم بر ضد دولت کودتا تبادل نظر کرد. در گفتگوی دو جانبه رسمی یی که به درخواست رهبری حزب کمونیست پرتغال، و در حاشیه فستیوال برگزار شد، نماینده کمیته مرکزی حزب مان در رابطه با شرایط کشور، تحولات ۱۶ ماهه اخیر، جنبش اعتراضی و تحلیل حزب از ماهیت سیاست های رژیم و دولت کودتا و ضرورت حفظ و گسترش جنبش همبستگی بین المللی با مردم ایران، به تفصیل روشنگری کرد. در جریان ملاقات و گفتگو با رفیق ”جرونیمو دو سوسا“، دبیرکل حزب کمونیست پرتغال متذکر شد: “ ما با مبارزات حزب توده ایران همبستگی کامل داریم. ما کاملاٌ به مبارزه دشواری که حزب در داخل کشور در گیر است، آگاهی داریم. ما همچنین تحولات منطقه و شرایط دشواری را که تهدیدهای امپریالیسم در منطقه ایجاد کرده است، از نزدیک دنبال می کنیم.“ رفیق ”دوسوسا“ از حضور هیئت نمایندگی حزب توده ایران در فستیوال و برپائی غرفه”نامه مردم” تشکر کرد، و اهمیت حضور در فستیوال آوانته و اطلاع‌رسانی و روشنگری در مورد تحولات ایران را مورد تاکید قرار داد. در جریان فستیوال، جلسات پربار گفتگو و تبادل نظر با مسئولان شعبه بین المللی حزب کمونیست پرتغال و همچنین رهبری سازمان جوانان کمونیست پرتغال، به منظور بررسی راه های گسترش جنبش همبستگی بین المللی با مردم ایران، برگزار شد. در مراسم با شکوه پایانی فستیوال ”آوانته“، که با شرکت بیش از۷۰هزار عضو و هوادار حزب، و حضور هیئت های نمایندگی احزاب کمونیست – کارگری در کنار اعضای کمیته مرکزی حزب برادر، در جایگاه ویژه برگزار شد، رفیق ”دو سوسا“ در سخنرانی مفصلی شرایط بین المللی، داخلی و مبارزه حزب کمونیست پرتغال را تشریح کرد. افشای ماهیت ارتجاعی سیاست های احزاب سوسیالیست و سوسیال – دموکرات پرتغال در رابطه با حمله و دستبرد به دستاوردهای جنبش کارگری و زحمتکشان، و نیز هموار کردن راه تسلط امپریالیسم و کمپانی های فراملی بر اقتصاد و حیات سیاسی کشور، مضمون عمده سخنرانی رهبر حزب برادر بود. رهبر حزب برادر با اشاره به نقش محوری ”آوانته“ در مبارزات زحمتکشان پرتغال متذکر شد که، آنچه حزب کمونیست پرتغال را از همه دیگر نیروهای سیاسی کشور متمایز می کند، اتکای آن بر مردم و زحمتکشان است. او متذکر شد که، از ابتدای سال جدید (میلادی) تا کنون بیش از ۱/۲۰۰ تن به حزب پیوسته اند که اکثر آنان زیر ۴۰ سال سن دارند. در حالی که شرکت کنندگان در گردهمایی هزاران پرچم سرخ را به اهتزاز درآورده بودند، رفیق “دوسوسا” از همیاری و کوشش های اعضا و هواداران حزب در حمایت از کارزارهای آن تشکر کرد و گفت که، چهره مردمی حزب را از دریچه چنین فعالیت از خودگذشته ای باید دید. فستیوال آوانته نمایشگر وجود حزب و مبارزه آن برای ایده آل های ترقی خواهانه است. بدون حزب این فستیوال عظیم و موفق نمی توانست صورت بگیرد و ادامه یابد. این فستیوال آئینه تمام نمای وجود و حیات مبارزاتی حزب کمونیست پرتغال است.

غرفۀ نامۀ مردم ارگان مرکزی حزبمان در
جشن بزرگ ”صدای خلق“ در اتریش
امسال نیز جشن صدای خلق، جشن نشریۀ حزب کمونیست اتریش که هر ساله در هوای آزاد برگزار می شود برای 64 مین بار در پارک پراتر در شهر وین و در روز های 4 و 5 سپتامبر برگزار گردید. هواداران حزب تودۀ ایران در اتریش امسال نیزهمانند سنت هر ساله در این جشن شرکت نمودند و به برپایی غرفۀ نامۀ مردم ارگان مرکزی حزبمان مبادرت نمودند. در جشن امسال نیز نمایندگانی از جنبش جهانی کمونیستی و احزاب پیشرو و مترقی جهان شرکت داشتند که از جمله می توان از کوبا، کلمبیا، ترکیه، و همچنین حزب کمونیست عراق نام برد. از سازمانهای ایرانی شرکت کننده در این جشن می توان ازسازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) و حزب دمکرات کردستان نام برد. در طی این دو روز صدها نفر، از آن میان بویژه عدۀ زیادی از هم میهنانمان از غرفۀ حزب ما بازدید نمودند ودرخلال بحث ها و گفتگوهای دوستانه با رفقای ما با نظرات حزب مان پیرامون مسائل ایران و جهان آشنا گردیدند. در این دو روز دهها اعلامیه به زبان فارسی پیرامون شرایط حساس کشورمان و در جهت آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی و همچنین بمناسبت 22 دومین سالگرد فاجعۀ ملی در میان بازدید کنندگان پخش شد. در این جشن چادرهای حزب با شعارهایی در جهت اتحاد نیروها و آزادی زندانیان سیاسی به آلمانی و فارسی تزئین شده بودند. در این دو روز همچنین صد ها برگ از توده اینفو، نشریه آلمانی حزب و همچنین توده نیوز نشریه انگلیسی حزب پیرامون اوضاع سیاسی ایران، سالگرد فاجعۀ ملی و آزادی برای همۀ زندانیان سیاسی در ایران میان بازدید کنندگان خارجی که با علاقه مندی و نگرانی مسائل ایران را پیگیری می نمودند پخش گردید. فروش کتاب و نشریات حزبی امسال نیزهمانند پیش جایگاه همیشگی خود را در میان دوستداران و علاقمندان و کتابخوانان و پژوهشگران داشت. از نکات ویژۀ این جشن می بایست از جمله به این امر اشاره نمود که امسال نیز همانند سالهای گذشته سه چادر حزب در این دو روز براستی به فضایی مملو از صمیمیت جهت بحث و گفتگوی ایرانیان، با نظرات مختلف و گرایشات گوناگون سیاسی، پیرامون تحولات و اوضاع سیاسی درایران و همچنین مسائل جهانی بدل گشته بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا