مسایل سیاسی روز

از خلیج مکزیک، تا بزرگ ترین دریاچه جهان

پس از فاجعه زیست محیطی خلیج مکزیک، شرکت بریتیش پترولیوم بخشی از امکانات و فعالیت های خود را در بزرگ ترین دریاچه جهان- خزر- متمرکز ساخته است.
رسانه های بین المللی روز ۱۵ مهر ماه خبر قرارداد جدید میان شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم و شرکت دولتی نفت باکو-سوکار- را منتشر ساختند. طبق این قرارداد، که مدت آن ۳۰ سال است و بریتیش پترولیوم ۵۰ درصد سهام آن را در اختیار گرفته، ۵۰۰ هزار میلیارد متر مکعب گاز از دو حوزه گاز جنوب شرقی باکو به نام های شفق و آسمان استخراج خواهد شد که سود آن بالغ بر ده ها میلیارد دلار تخمین زده می شود.
این قرارداد در حقیقت پس از آن به امضاء می رسد که بریتیش پترولیوم در پی فاجعه زیست محیطی خلیج مکزیک دچار وضعیت مالی بدی گردید. به دنبال ضررهای اقتصادی، اکنون با این قرارداد که هیچ گونه توضیحی درخصوص رعایت محیط زیست و مسایل ایمنی آن منتشر نگردیده و مسئولان دولت باکو و بریتیش پترولیوم از توضیح در باره آن شانه خالی می کنند، این شرکت انگلیسی امیدوار است موقعیت آسیب دیده خود را در بازار جهانی نفت تقویت کرده و بهبود بخشد. حضور بی- پی (بریتیش پترولیوم) با توجه به نهایی شدن خط لوله راهبردی ناباکو که قرار است گاز حوزه دریای خزر، عراق و احتمالا ایران را به اروپا صادر کند صورت می گیرد. با این قرارداد ۳۰ ساله و با همیاری دولت باکو اینک بریتیش پترولیوم به فعال ترین و تاثیرگذارترین شرکت نفتی در معادلات نفت و گاز حوزه دریای خزر بدل گردیده است. فراموش نباید کرد که ۴۰ درصد سهم طرح های نفتی چراغ – گونشلی و ۳۰ درصد شاه لوله باکو- جیهان در چنگ بریتیش پترولیوم قرار دارد و این شرکت در پالایشگاه های نفت باکو نیز حضور بسیار فعال داشته است. به هر روی، پس از نشت مواد نفتی در خلیج مکزیک و آن فاجعه کم نظیر زیست محیطی، فعالیت بریتیش پترولیوم در بزرگ ترین دریاچه جهان- خزر- به لحاظ پیامدهای زیست محیطی مورد پرسش قرار گرفته، اما برخلاف خلیج مکزیک که این شرکت فراملی با دولت مقتدری چون آمریکا رو در رو قرار داشت، در دریای خزر، بریتیش پترولیوم با مانعی جدی روبه رو نیست، و از این لحاظ دلیلی برای روشن کردن تعهدات خود در قبال محیط زیست دریاچه خزر و تدابیر ایمنی ملحوظ گردیده در قرارداد با دولت باکو نمی بیند. آیا باید در انتظار فاجعه ای به مراتب عمیق تر و وسیع تر از خلیج مکزیک در بزرگ ترین دریاچه جهان بود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا