مسایل سیاسی روز

زمین خواری چیست و زمین خوار کیست؟

رییس سازمان بارزسی کل کشور در جریان دیداری از استان فارس طی سخنانی اعتراف کرد که، زمین خواری، یکی از مهم ترین عوامل فساد در کشور است. پورمحمدی با توجه به سابقه امنیتی خود در این دیدار خاطر نشان ساخت: ”… شفاف سازی عامل انضباط قانونی و فساد زدایی است، ما با مشکلات بسیاری روبرویم که یکی از آنها زمین خواری است که به یکی از مهم ترین عوامل فساد در کشور تبدیل شده است …“(خبرگزاری فارس، ۲۳ مهر ماه).
پافشاری رییس سازمان بازرسی کل کشور بر مساله زمین خواری در حالی صورت می گیرد که تمامی گزارشات منتشره در این زمینه حاکی از گسترش پدیده زمین خواری در سراسر ایران و نقش افراد و سازمان ها و نهادهای حکومتی در آن است.
به عنوان نمونه، پایگاه اطلاع رسانی ندای سبز آزادی، ۲۷ مهر ماه، از واگذاری هزاران متر مربع زمین با موقعیت عالی به اعضای شورای نگهبان توسط ولی فقیه به عنوان پاداش خبر داده بود.
ندای سبز آزادی گزارش می دهد: ”… طبق دستور رهبری به هر یک از اعضای شورای نگهبان به متراژ ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ متر مربع زمین با موقعیت عالی در نزدیکی شهرک قایم در تهران، بزرگراه ارتش واگذار شده است. قیمت هر یک از املاک بین سه تا پنج میلیارد تومان برآورد شده است، که به شکل رایگان به اعضا واگذار و آنها پس از مالکیت پیگیر احداث و ساخت و ساز شده اند … برخی از این اعضا (شورای نگهبان) علاوه بر این ملک اهدایی رهبری، دارای اموال، املاک مسکونی، تجاری و اداری بسیار دیگری در تهران و سایر شهرستان ها هستند و به لطف هدایای دریافتی از رهبری و زیر مجموعه های آن نظیر بنیاد جانبازان و کمیته امداد خمینی، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان و اموال مصادره شده، سرمایه های کلانی را جمع آوری نموده اند. …“
اینکه ولی فقیه چگونه و از کجا هزاران متر مربع زمین مرغوب را به تملک خود در آورده و این زمین ها را به عنوان هدیه به اعوان و انصارش واگذار می کند، پرسشی است که نه رییس سازمان بازرسی کل کشور و نه هیچ یک از مقامات رژیم مایل به دادن پاسخ به آن نیستند. گسترش پدیده زمین خواری با مهم ترین و درعین حال کمتر شناخته شده ترین بنیاد زیر هدایت ولی، یعنی ستاد اجرایی فرمان امام، و نیز فعالیت اقتصادی سپاه پاسداران پیوند مستقیم دارد. بنیادی که تحت نام ستاد اجرایی فرمان امام فعالیت می کند، یکی از بزرگ ترین زمین خواران و شاید بزرگ ترین زمین خوار کشور است. این بنیاد زیر نظر و هدایت ولی فقیه صاحب بیش از ۵ میلیون متر مربع زمین در سراسر ایران است که در حدود۵۰۰ هزار متر مربع این زمین ها در محدوده تهران قرار دارد. همچنین میان ستاد اجرایی فرمان امام و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه پاسداران رابطه تنگاتنگ در زمینه های مالی و اقتصادی وجود دارد. به طور مثال، ستاد اجرایی شریک سپاه پاسداران در شرکت مخابرات است. پایگاه خبری جرس در مرداد ماه امسال طی یک افشاگری پیرامون ستاد اجرایی فرمان امام و شخص علی خامنه ای نوشته بود: ”… ستاد اجرایی فرمان امام … جایی است که اموال افراد دستگیر شده از آنها مصادره و در اختیار این ستاد قرار می گیرد …“ هدف اصلی این ستاد در دو دهه اخیر عبارتست از: هدف اول تامین بودجه خارج از نظارت سازمان برنامه و بودجه برای مقام رهبری، دوم (هدف دوم) تامین مالی و پاداش دادن به کسانی که وفاداری خود را به آقای خامنه ای اعلام و اثبات کنند، در این گروه نام ائمه جمعه و افسران امنیتی به چشم می خورد.
بازنشستگان نیروهای امنیتی (وزارت اطلاعات و سپاه) … هنگام بازنشستگی قطعه ای زمین (۱۰۰۰ متر برای فرماندهان درجه یک و ۵۰۰ متر برای فرماندهان درجه دو) به عنوان پاداش دریافت می کنند … ستاد اجرایی یکی از اصلی ترین سهامداران بانک پاسارگاد می باشد … ارزش اموال تحت مالکیت و سرپرستی این ستاد بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار است …“
علاوه بر این، تعدادی از مسئولان بلند پایه رژیم ولایت فقیه با حمایت ستاد مذکور و در واقع شخص ولی فقیه، در تصاحب زمین های مرغوب و ممتاز در نواحی یی مانند مازندران، کرمانشاه، گیلان، اردبیل، تهران، فارس، اصفهان و چهار محال بختیاری نقش دارند. تخریب جنگل ها و مراتع و ویلاسازی در محور آستارا- اردبیل، لاریجان و اصفهان از نمونه هایی است که اخیرا در رسانه های همگانی منتشر شده است.
به این ترتیب زمین خواری به عنوان عامل مهمی در رواج فساد مالی با ستاد اجرایی فرمان امام و نهاد ولایت فقیه و بنیادهای تحت نظارت ولی فقیه مرتبط بوده است. به بیان دیگر، پدیده زمین خواری را نمی توان از نقش نهاد ولایت فقیه و ارگان های تحت هدایت آن جدا ارزیابی کرد. لذا زمین خواری در کشور ما با عملکرد رژیم ولایت فقیه مترادف است. بنابراین می توان به پرسش زمین خورای چیست؟ و زمین خوار کیست؟ پاسخ روشنی داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا