مسایل سیاسی روز

سپاه پاسداران، و قراردادهای پرسود صنعت نفت و گاز: ”آیا فعالیت های اقتصادی سپاه پاسداران شفاف است؟“

اعمال نفوذ سپاه در اقتصاد کشور با پشت گرمی ولی فقیه است.
نفوذ و گسترش نقش سپاه پاسداران در حیات سیاسی و اقتصادی در ستیز و رویارویی با منافع ملی، حق حاکمیت مردم و شکوفایی اقتصاد ملی است. آنچه سپاه پاسداران را در جریان کودتای انتخاباتی به سرکوب و مقابله با توده های حق طلب کشاند، همین منافع سرشار و بی بدیل مالی و اقتصادی بود.

معاون حقوقی سپاه پاسداران طی گفت وگویی با برخی رسانه های همگانی مدعی شفافیت عملکرد اقتصادی این نهاد نظامی شده است. این ادعا درحالی مطرح می گردد که همزمان با اجرای برنامه آزاد سازی اقتصادی بر پایه نسخه های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، و نیز تدوین راهبرد جدید انرژی ایران در چارچوب ابلاغیه اصل ۴۴، حضور مخرب سپاه پاسداران در طرح های پراهمیت نفت و گاز کشور افزایش چشم گیر پیدا کرده است. پس از تصاحب قرار داد پر سود احداث سه خط لوله نفتی از سوی سپاه و در اواخر ۱۳۸۸، که ارزش آن دربرآوردهای اولیه ۸۵۰ میلیون دلار ذکر شده است، رسانه های همگانی در اسفند ماه ۱۳۸۹ خبر دادند که، قرارداد ساخت شاه لوله صادرات گاز ایران به سمت اروپا، به ارزش تقریبی ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، بین شرکت ملی گاز ایران و قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه و با مشارکت بانک پارسیان، مرحله نهایی خود را طی می کند. به این ترتیب سپاه با دست های پر و مملو از پول و البته خون آلود وارد سال نو خورشیدی گردید. خبرگزاری مهر، ۳ اسفند ماه ۸۹، در گزارشی اختصاصی نوشت: ”یکی از مسیرهای ایران برای صادرات مستقیم گاز طبیعی به اروپا خط لوله ششم سراسری به طول تقریبی ۱ هزار و ۳۰۰ کیلومتر است که تاکنون ساخت قطعه اول و دوم این خط لوله گاز از پارس جنوبی (عسلویه) تا اهواز به طول ۶۱۱ کیلومتر به پایان رسیده است. درحال حاضر شرکت ملی گاز ایران و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء برای ساخت ادامه این خط لوله صادراتی گاز به توافق نهایی دست یافته اند و پیش بینی می شود این قرار داد ۳/ ۱ میلیارد دلاری … امضاء شود. … جواد اوجی معاون وزیر نفت هم با اشاره به ساخت یک خط لوله جدید صادرات گاز به اروپا از افزایش مشارکت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در اجرای پروژه های صنعت گاز خبر داد.“
در خصوص این شاه لوله راهبردی، قبلا پاسدار رستم قاسمی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه، گفته بود که، توافق با شرکت ملی گاز مراحل پایانی را می گذارند و عملیات اجرایی در یک صد کیلومتر ابتدایی آغاز شده است! نقش سپاه پاسداران به عنوان یکی از کانون های قدرت در رژیم ولایت فقیه در عرصه اقتصادی منحصر به این قرارداد با اهمیت و البته پر سود نیست. بر پایه گزارش های منتشرشده، میزان قراردادهای بسته شده میان سپاه با شرکت های ملی نفت، گاز و پتروشیمی اکنون بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار است. در ۴ خرداد ماه ۱۳۸۸، رسانه های همگانی ”مشارکت ۱۵ میلیارد دلاری قرارگاه خاتم در پروژه های نفت و گاز“ را اعلام کرده بودند. روزنامه دنیای اقتصاد، همان زمان، گزارش داده بود: ”قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء توانسته نقش موثری در جلب و جذب و مشارکت پروژه های داخلی ایفا کند. مذاکره برای نهایی کردن بیش از ۱۰ میلیارد دلار قرار داد طرح های مختلف میان وزارت نفت و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء درحال انجام است. مسئولان صنعت نفت با در نظر گرفتن شرایط خاص سیاسی کشور، پروژه های مختلف را با اولویت قراردادن مجموعه های داخلی یکی پس از دیگری واگذار می کنند. این رقم ۱۰ میلیارد دلار جدای از بیش از ۵ میلیارد دلار قراردادی است که از سوی وزارت نفت با قرارگاه سازندگی نهایی شده است.“
در این گزارش ها، به برخی از مهم ترین قراردادها – که شماری از آن ها بدون تشریفات رسمی و مناقصه به سپاه واگذار شده اند – اشاره می گردد. قراردادهایی مانند: توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پاس جنوبی به ارزش ۶ تا۷ میلیارد دلار؛ ساخت قطعه سوم لوله ششم سراسری به ارزش۳/ ۱ میلیارد دلار (که در اسفند ۱۳۸۹ توافق نهایی آن صورت گرفت)؛ توسعه پالایشگاه ایلام به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار؛ ساخت فاز اول خط لوله هفتم سراسری – طرح شاه لوله صلح – به ارزش ۴/ ۱میلیارد دلار؛ قرارداد تولید گاز مایع – ایران ال ان جی ”LNG“- به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار؛ توسعه میدان نفتی سوسنگرد به ارزش ۵۵۰ میلیون دلار، و نیز قراردادهایی از این دست به سپاه پاسداران واگذار گردیده است که براساس آن، توان مالی- اقتصادی و در نتیجه نفوذ سیاسی این ارگان امنیتی- نظامی سرکوبگر را به نحو بی سابقه ای در کشور افزایش داده است.
علاوه بر طرح های پر سود احداث شاه لوله نفت و گاز، سپاه در مشارکت با بنیاد مستضعفان، بر پایه ابلاغیه اصل ۴۴ ، درآینده نزدیک قادر به فروش و صدور نفت به خارج نیز خواهد بود. فرمانده قرارگاه سازندگی سپاه دراین زمینه تاکید کرده است که ”کارشناسان“ و شرکت های تابعه قرارگاه خاتم آمادگی لازم را برای صدور نفت با دستور دولت کسب کرده اند! توان مالی و نفوذ بسیار مخرب سپاه علاوه بر صنعت نفت و گاز، به فعالیت های آن در زمینه هایی چون سد سازی و ساختمان سازی نیز مرتبط است. ده ها طرح سودآور در رشته هایی نظیر آب رسانی، سد سازی، احداث تونل و بزرگ راه ها، کشتی رانی، راه آهن، ساختمان سازی و صنایع مخابراتی در چنگ سپاه قراردارد.
همین منابع سرشار و عظیم مالی است که این ارگان امنیتی- نظامی را به حمایت همه جانبه از دولت کودتا و سرکوب خشن و خونین مردم بی دفاع کشانده است. سپاه از سویی با نفوذ در حیات اقتصادی کشور تکیه گاهی مطمئن برای خود پدید می آورد و از دیگر سو برای تضمین، حفاظت و تامین منافع خود با فعالیت در عرصه سیاست به سرکوب و خون ریزی دست می زند. این کانون قدرت در رقابت با رقبای خود با پشتیبانی دولت ضد ملی احمدی نژاد تلاش برای حضور گسترده در حیات اقتصادی را افزایش داده است، که آخرین نمونه آن قرار داد ۳/ ۱ میلیارد دلاری ساخت بخشی از شاه لوله ششم گازی سراسری است که گاز میدان پارس جنوبی را به اروپا خواهد رساند. اکنون شرکت ها و موسسات مختلف وابسته به سپاه پاسداران در ابعادی گسترده در همه زمینه های مالی و اقتصادی سخت فعال اند و هیچ شرکت و موسسه خصوصی یا دولتی یی قادر به رقابت با آن ها نیست و نمی تواند باشد. توافق نامه های تحمیلی اخیر میان قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه با سندیکای صنعت برق و شرکت های خصوصی ساختمان سازی، نمونه هایی از اعمال نفوذ سپاه در اقتصاد کشور با پشت گرمی ولی فقیه است.
نفوذ و گسترش نقش سپاه پاسداران در حیات سیاسی و اقتصادی در ستیز و رویارویی با منافع ملی، حق حاکمیت مردم و شکوفایی اقتصاد ملی است. آنچه سپاه پاسداران را در جریان کودتای انتخاباتی به سرکوب و مقابله با توده های حق طلب کشاند، همین منافع سرشار و بی بدیل مالی و اقتصادی بود.

به نقل از نامه مردم، شماره 866، 22 فروردین ماه 1390

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا