مسایل سیاسی روز

در حاشیة رویدادهای هفته ای که گذشت

به سرکوب و پیگرد مادران پارک لاله پایان دهید!
ادغام وزارتخانه ها و تعدیل نیروی انسانی!
زحمتکشان روستا قربانی واردات سیل آسا
سرکوب جنبش دانشجویی، دانش ستیزی، و رواج تاریک اندیشی به سرکوب و پیگرد مادران پارک لاله پایان دهید!

مقاومت تحسین برانگیز و مبارزه خستگی ناپذیر مادران پارک لاله (عزادار) پس از کودتای انتخاباتی به این سو موجب کینه ارتجاع حاکم و سازمان های اطلاعاتی- امنیتی رژیم ولایت فقیه گردیده است. اعمال فشار دایمی به این مادران و حامیان آنها در دستور کار دستگاه سرکوب قرار داشته و شاهد پیگرد و بازداشت هدفمند و حساب شده مادران پارک لاله (مادران عزاردار) هستیم. به این علت چندی پیش مادران پارک لاله با انتشار اطلاعیه یی، ضمن درخواست حمایت و پشتیبانی، به صدور احکام سنگین قضایی برای مادران اعتراض کردند. در بخشی از این اطلاعیه که سوم اردیبهشت ماه منتشر گردید، آمده است: ”نزدیک به ۲ سال از شروع جنبش اعتراضی مردم ایران می گذرد … این جنبش اعتراضی، از سوی حکومت پاسخی جز زندان و شکنجه و گلوله و کشتار در زندان ها و خیابان ها نداشت و دوباره مادران بسیاری را به انتظار در برابر زندان ها کشاند یا سرگردان در راهروهای نهادهای قضایی و امنیتی رهایشان کرد و تعداد زیادی را نیز عزادار کرد … از آن زمان این حرکت اعتراضی به اشکال مختلف ادامه دارد و مادران و حامیان هم چنان بر سه خواسته خود پای می فشارند:
۱- آزادی فوری و بدون قید و شرط کلیه زندانیان سیاسی- عقیدتی،
۲- لغو کلیه اشکال مجازات اعدام و کشتار در زندان وخارج از زندان،
۳- محاکمه و مجازات آمرین و عاملین جنایات سی و دو سال گذشته و اخیر،
وحشت از تداوم این حرکت باعث شد که حکومت به اشکال مختلف، مادران و حامیان و خانواده های مجروحین را تحت فشارهای شدید قرار دهد.“
در ادامه اطلاعیه مادران پارک لاله(مادران عزادار) با اشاره به اقدام های سرکوبگرانه مانند آزار و اذیت مادران داغدار، احضارهای چندین باره به نهادهای امنیتی، بازداشت نزدیک به ۱۰۰ نفر از مادران و حامیان آنان طی چندین نوبت، استراق سمع و شنود تلفن های مادران، حامیان آنان و خانواده هایشان و دستگیری و صدور احکام سنگین قضایی، خواستار توقف این اقدام ها و احکام ناعادلانه شدند.
در پایان اطلاعیه مادران پارک لاله (عزادار) یادآوری می شود: ”از تمامی نهادهای بین المللی و افرادی که در زمینه نقض حقوق بشر در ایران فعالیت می کنند خواستاریم که با تلاش خود مانع اجرای این احکام (احکام قضایی علیه مادران و حامیان آنها) غیر قانونی شوند.“
مادران پارک لاله (عزادار) نماد حق طلبی و مظلومیت مردم ایران در برابر واپس گرایی، تاریک اندیشی و سرکوب رژیم مردم ستیز ولایت فقیه هستند. حمایت همه جانبه از خواسته های برحق این مادران می تواند و باید در اولویت فعالیت های همه نیروهای راستین مدافع آزادی و عدالت اجتماعی باشد. حزب ما، همچنان که بارها اعلام داشته، از حقوق، خواسته های برحق و فعالیت مادران پارک لاله (عزادار) پشتیبانی کرده و خواهد کرد. ما خواستار توقف پیگرد و بازداشت این شیر زنان جامعه و حامیان آنان هستیم.

ادغام وزارتخانه ها و تعدیل نیروی انسانی!
کوچک سازی کابینه با اخراج هزاران کارمند
در راستای برنامه مقررات زدایی، خصوصی سازی، و حذف یارانه ها به منظور پیوستن به سازمان تجارت جهانی، دولت نامشروع کودتا آغاز کوچک سازی هیات دولت (کابینه) را با ادغام چهار وزارتخانه اعلام داشت. خصوصی سازی با نام مستعار“سپردن امور به مردم“ و تعدیل نیروی انسانی کار ابعاد در قالب ادغام وزارتخانه های مختلف در دستور کار قرار دارد. در این میان برخلاف مدعیات ارتجاع حاکم، نخستین اثر ادغام و کوچک سازی دولت، اخراج هزاران تن از کارکنان سطوح مختلف تحت عنوان تعدیل نیروی انسانی و صرفه جویی است. در این زمینه خبرگزاری ایسنا، ۱۹ فروردین ماه، با انعکاس نارضایتی کارمندان دولت از برنامه کوچک سازی و تعدیل نیروی انسانی، طی گفت و گویی با معاون نهاد راهبردی منابع انسانی و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری، از ابعاد ناگوار و دردناک اخراج کارکنان وزارتخانه های گوناگون پرده برداشته و بدان اعتراف کرد. ایسنا گزارش داد: ”با این ادغام ساماندهی [بخوان اخراج کارکنان] در سازمان آغاز خواهد شد و از سوی دیگر چارت سازمانی جدیدی برای وزارتخانه های تازه تاسیس تدوین می شود … با این ادغام علاوه بر این که دولت به تکلیف قانونی خود مبنی برکاهش تعداد وزارتخانه ها عمل می کند، منطقی سازی و سامان دهی نیروی انسانی نیز انجام خواهد شد … همین کار باعث صرفه جویی هایی قابل توجه خواهد بود. براساس قانون دولت در جذب نیروی انسانی محدودیت دارد.“
مطابق با هدف های رژیم ولایت فقیه، آنچه معاون نهاد منابع انسانی ریاست جمهوری تحت عنوان ”منطقی سازی“ بازگو کرده، به معنای اخراج هزاران تن از کارکنان دوایر و ادارات مختلف در چند وزارتخانه است که برخی دارای سابقه کاری ۲۰ ساله نیز هستند.
از دیگر سو خبرگزاری مهر، ۵ اردیبهشت ماه، دراین باره گزارشی را ”با نام جزییات اولین جلسه کارگروه ادغام بازرگانی و صنایع، دغدغه نیروی انسانی“ منتشر ساخت که در آن به صراحت از لزوم اخراج کارمندان سطوح پایین و متوسط موسسات، دوایر و شرکت های وابسته به وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی سخن به میان آورده است. خبرگزاری مهر، به نقل از معاون وزیر بازرگانی، یادآور شد: ”موضوع اصلی ادغام، دغدغه نیروی انسانی است.“ برای رژیم ولایت فقیه و دولت ضد ملی احمدی نژاد دغدغه را باید هراس از نارضایتی وسیع کارمندان در قبال برنامه اخراج یا همان تعدیل نیروی انسانی دانست. مسئولان دولت برای اخراج نزدیک به ۳۵ درصد کارکنان در صورت اجرای کامل برنامه کوچک سازی دولت برنامه ریزی کرده اند. بی جهت نبود که معاون رییس جمهوری اولویت ادغام وزارتخانه ها را صرفه جویی در هزینه ها به منظور اجرای ابلاغیه اصل ۴۴ معرفی کرد.
برنامه کوچک سازی دولت و مقررات زدایی به بهای نابودی امنیت شغلی هزاران کارمند و متخصصین امور مختلف صورت می گیرد. هزاران تن از کارکنان موسسات وابسته به وزارتخانه های در حال ادغام کار خود را از دست داده و زیر چرخ های برنامه ضد مردمی آزاد سازی اقتصادی و خصوصی سازی خرد و پایمال می شوند.

زحمتکشان روستا قربانی واردات سیل آسا
هنوز مدت زمانی طولانی از تصویب موادی از برنامه پنجم توسعه در موضوع کشاورزی و نیز اجرای برنامه آزادسازی اقتصادی سپری نگردیده است که سیاست واردات سیل آسای محصولات غذایی و کشاورزی از خارج کمر دهقانان و تولید بخش کشاورزی کشور را خم کرده است.
خبرگزاری فارس، ۲ اردیبهشت ماه، به نقل از رویترز گزارش داد: ”واردات گندم ایران از آمریکا و کانادا با قیمت ۳۶۰ دلار“. در گزارش فارس تاکید شده که ایران در حال وارد کردن گندم آمریکا و کانادا به ازای ۳۶۰ دلار برابر هر تن است. این واردات در حالی صورت می گیرد که دولت حاضر به خرید تضمینی گندم از کشاورزان ایرانی نیست و در چارچوب برنامه آزاد سازی اقتصادی هزینه تولید برای کشاورزان بالا رفته و قادر به ادامه کار کشت محصولات کشاورزی از جمله گندم نیستند. بر پایه طرح تحول اقتصادی و مصوبات مجلس، دولت از تخصیص اعتبارات و منابع مالی ضرور به دهقانان برای تولید محصولات راهبردی نظیر گندم شانه خالی می کند.
در حالی که دهقانان زحمتکش از دست یابی به منابع مالی و اعتبارات بانکی لازم محرومند، تجار عمده و شرکت های وابسته به بنیادهای انگلی با خیال آسوده و به سهل ترین شکل ممکن میلیاردها تومان تسهیلات بانکی را برای واردات انواع کالاها به ویژه محصولات کشاورزی به چنگ می آورند. واردات هزاران تن گندم از آمریکا و کانادا و بی توجهی مطلق به تولید داخلی و زندگی و معیشت میلیون ها روستایی زحمتکش به چه مفهومی است؟ این سیاست را چگونه باید معنا کرد؟ آیا زندگی و سرنوشت زحمتکشان روستا و تامین امنیت غذایی مردم برای ارتجاع حاکم دارای اهمیت هست؟ بی شک واردات سیل آسای فرآورده های خارجی خصوصا مواد غذایی و محصولات راهبردی نظیر گندم، ذرت، پنبه و برنج نشانگر ماهیت رژیمی است که طی سه دهه گذشته ضربات جدی و گاه جبران ناپذیری به پایه های مادی و معنوی جامعه ایران وارد آورده است. هزاران تن گندم وارداتی همان گونه که تجار عمده و دلال های بزرگ را فربه تر می سازد و سود آنان را تضمین می کند، کشاورزان و دهقانان زحمتکش را فقیرتر و زندگی آنان را تلخ تر می سازد.

سرکوب جنبش دانشجویی، دانش ستیزی، و رواج تاریک اندیشی
مقارن با سالگرد آغاز انقلاب فرهنگی و هجوم واپس گرایان به دانشگاه های کشور در اوایل انقلاب، دفتر تحکیم وحدت با صدور بیانیه یی، ضمن تاکید بر ادامه مبارزه جوانان و دانشجویان با دولت ضد ملی احمدی نژاد و برای نیل به آزادی و حق حاکمیت مردم، اوضاع کنونی حاکم بر دانشگاه ها و مراکز علمی و آموزشی کشور را ”برپایی انقلاب فرهنگی دوم“ نامید.
در بخشی از این بیانیه خاطر نشان می شود: ”اکنون در آستانه سالگرد انقلاب فرهنگی اول و به دنبال آن تعطیلی چند ساله و تصفیه گسترده دانشگاه در دهه ۶۰ قرار داریم. تصفیه ای که محدود به دانشجو و استاد نماند بلکه همانند امروز به جان علم و دانش هم افتاد. هم اکنون نیز دولت درحال پیشبرد پروژه انقلاب فرهنگی دیگری در دانشگاه هاست … روزی نیست که دانشجویی به زندان نیفتد، استادی اخراج نشود، حکم انضباطی دانشجویی را از تحصیل محروم نکند و ستاره جدیدی از محرومیت برسینه دانشگاه ننشیند. آمارهایی چون بازداشت نزدیک به ۴۰۰ فعال دانشجویی و صدور قریب ۹۰۰ حکم محرومیت از تحصیل و دیگر برخوردها با دانشجویان و دانشگاهیان در سال گذشته خود گویای این امر است. سال گذشته متاسفانه باردیگر کشته شدن مجدد حداقل ۴ دانشجو در اعتراضات مسالمت آمیز، داغی بزرگ بردل دانشگاه گذاشت.“
بیانیه دفتر تحکیم وحدت ضمن یادآوری برخوردهای سرکوبگرانه با اندک تشکل های دانشجویی باقی مانده در مراکز آموزش عالی و فضای ارعاب، تاکید می کند: ”تمامی برخوردهای فوق اما نشان از جریان داشتن زندگی و بالندگی در دانشگاه ها است، به گونه ای که پس از برخورد شدید با هزاران دانشجو و استاد در سالیان متمادی گذشته، باز شاهد تحرک حق خواهانه دانشجویان، جوانه زدن و بهارانه زیستن در دانشگاه ها هستیم.“
آنچه در بیانیه این طیف جنبش دانشجویی به درستی مورد اشاره قرار گرفته، هراس کودتاچیان و ارتجاع حاکم از توان و میزان تاثیری گذاری جنبش زنده و پویای دانشجویی کشور است.
تمام تلاش رژیم ولایت فقیه متوجه سرکوب و مهار مبارزات جوانان و دانشجویان و تحمیل دیدگاه های ضد علمی واپس گرا به مراکز و محیط علمی و آموزشی کشور است. ”انقلاب فرهنگی“ ابتدای انقلاب نتوانست شعله های عدالت جویی و آزادی خواهی را در دانشگاه ها خاموش سازد. اقدام های کنونی تاریک اندیشان نیز محکوم به شکست است.
تجمع صنفی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر و اقدام دلیرانه دانشجویان دانشگاه سوره در روزها و هفته های اخیر حاکی از عزم و اراده جنبش دانشجویی به ادامه مبارزه است.
آینده از آن جوانان و مبارزان راه آزادی و عدالت اجتماعی است، و به رغم سرکوب و فضای وحشت و ارعاب جنبش دانشجویی در سنگر پیکار با استبداد ولایی ثابت قدم حضور دارد، آزادی براستبداد، عدالت بر فقر و نابرابری و دانش بر واپس گرایی چیره خواهد شد.

به نقل از نامه مردم، شماره 868 ، 19 اردیبهشت 1390

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا