مسایل سیاسی روز

در حاشیة رویدادهای هفته ای که گذشت

درگیری های خونین در مناطق کردنشین
هدفمندی یارانه ها و افزایش مشکلات مدارس- فشار آزادسازی اقتصادی دلیل افزایش ترک تحصیل کودکان و نوجوانان
وضعیت وخیم دریاچه ارومیه، و نقش ویرانگر قرار گاهِ خاتم الانبیاءِ سپاه
بهداشت و سلامت مردم، و مافیای واردات دارو درگیری های خونین در مناطق کردنشین
درگیری نظامی میان واحدهای سپاه پاسداران و نیروهای وابسته به پژاک در نوار مرزی ایران با عراق و گلوله باران سنگین مناطق مسکونی درخاک کردستان عراق توسط سپاه درصدر خبرهای هفته های اخیر قرار داشت. این درگیری ها با حملات پی در پی نیروی هوایی ارتش ترکیه به مناطق کردنشین عراق در مجموع وضعیت بغرنج و خطرناکی را پدید آورده است که به حق نگرانی همه نیروهای مترقی منطقه را برمی انگیزد.
چنین تحولاتی در منطقه آبستن حوادث خاور میانه و نیز با توجه به رویدادهای آن ضرورت افشای هر گونه سیاست جنگ افروزانه را در دستور کار حزب ها و نیروهای مترقی قرار می دهد.
سپاه پاسداران با دستاویز قراردادن تحریکات جریان های مشکوک و ناسالمی چون پژاک درصدد ایجاد فضای امنیتی و گسترش آن به همه کشور است تا به این طریق سیاست های ضد ملی رژیم ولایت فقیه بدون برخورد با مخالفت های مردمی به اجرا گذاشته شود. بزرگ نمایی گروه های مسلح ناسالم و فاقد پایگاه مردمی و سپس آغاز درگیری نظامی محدود و حساب شده با این جریانات، بخشی از سیاست سپاه و رژیم در منطقه کردستان است. بی جهت نبود حسین طائب رییس سازمان اطلاعات سپاه طی گفت و گو با خبرگزاری فارس 4 شهریور ماه با تاکید بر ادامه برخورد نظامی اعلام می دارد: ”با برخوردهای جدی که نیروی زمینی سپاه انجام داده است کاملا تحرکات این گروه در کنترل قرار دارد با ادامه این حرکت ها … منطقه را از حضور این عناصر … پاکسازی می کنیم.“
تجربه سی سال اخیر در جمهوری اسلامی ثابت می کند، نمی توان با جنگ و خونریزی صدای حق طلبانه ای خلق های ساکن ایران را خاموش ساخت. وجود جریانات به شدت ناسالم نظیر پژاک و یا گروه های مذهبی قشری و افراطی به نوبه خود از نتایج سرکوب در سالیان اخیر و بی توجهی به حقوق و خواست های برحق مردم کرد است. در حقیقت ریشه تمامی جریانات مشکوک و ناسالم و رشد آن درکردستان و دیگر مناطق قومی کشور، در سیاست های ضد ملی و ضد مردمی رژیم ولایت فقیه بویژه سیاست اعمال ستم ملی در پوشش قشریت و تحجر مذهبی است. سپاه پاسداران در اوضاع کنونی ضمن هماهنگی با ارتش ترکیه، ارتشی که عضو پیمان ناتو بوده و سابقه ای مشابه سپاه در سرکوب خلق ها دارد، می کوشد به زعم خود موقعیت و جایگاه جنبش های مردمی و مترقی را تضعیف ساخته و دراین کار از اقدام های جریانات مشکوک مانند پژاک بهره برداری می کند. گسترش درگیری های نظامی در منطقه کردستان به هیچ رو به سود منافع کشورهای منطقه و حقوق خلق های ساکن آن نیست.
از تنش، خون ریزی و سرکوب فقط و فقط امپریالیسم و ارتجاع سود برده و می برنند. حزب توده ایران کشتار مردم بی پناه در مناطق کردنشین را محکوم کرده و یگانه راه حل صحیح را تامین حقوق خلق کرد در چارچوب ایران و تمامیت ارضی آن ارزیابی می کند.

هدفمندی یارانه ها و افزایش مشکلات مدارس- فشار آزادسازی اقتصادی دلیل افزایش ترک تحصیل کودکان و نوجوانان

یکی از نتایج آزاد سازی اقتصادی که تاکنون کمتر به آن توجه شده است، افزایش معضل های نظام آموزشی واپس مانده جمهوری اسلامی است. چند ماه پس از اجرای هدفمند سازی یارانه ها گزارش ها حاکی از ناتوانی اغلب دبستان ها و دبیرستان های سراسر کشور در پرداخت هزینه های شان است. خبرگزاری مهر، ۲۶ تیرماه، گزارش می دهد که، بیشتر مدیران مدارس از افزایش قبض های آب، برق و گاز و به طور کلی بالا رفتن هزینه ها انتقاد کرده اند و نسبت به ادامه این وضعیت هشدار داده اند. خبرگزاری مهر می نویسد: ”مصائب هدفمندی برای مدارس؛ مدیران: دخل و خرج مان با هم نمی خواند. افزایش قبوض آبونمان این روزها به یکی از جدی ترین مشکلات مدیران مدارس تبدیل شده است. آنها می گویند درصورت افزایش نیافتن سرانه مدارس توانایی تنظیم دخل و خرج هزینه های خود را ندارند… هدفمندی یارانه ها موجب افزایش هزینه ها در آموزش و پرورش و فشار بر قشر محروم جامعه می شود و میزان ترک تحصیل را در دانش آموزان افزایش می دهد.“ در این گزارش از قول معاون اسبق حقوقی وزارت آموزش و پرورش اعلام شده است: ”در حال حاضر سرانه هر دانش آموز ایرانی ۵۵۰ هزار تومان است که این رقم برای دانش آموزان آمریکایی ۴ هزار و ۵۰۰ دلار یعنی حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. با توجه به تورم تحمیل شده ناشی از اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها، باید سرانه افزایش یابد در غیر این صورت وضعیت کسری شکننده آموزش و پرورش وخیم تر خواهد شد.“
از دیگر سو گزارش دیگری در خصوص پیامد آزاد سازی اقتصادی بر آموزش و پرورش خاطر نشان می سازد: ”هم اکنون مدارسی را در شهر تهران داریم که مدیر برای رفع هزینه های اولیه مدرسه و دانش آموز دست به دامن کمک های مسجد و صندوق های محلی می شوند… کارشناسان اقتصادی می گویند که این طرح (هدفمند سازی یارانه ها) بطور میانگین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان بار مالی خانواده ها را در مورد آموزش افزایش می دهد… مدیران برخی مدارس در مواجه با قبوض میلیونی آب، برق و گاز دست به دامان کمک های والدین شده اند. مدیر یکی از مدارس منطقه ۱۴ تهران در این باره می گوید، آخرین قبض گاز برای ماه بهمن و اسفند ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که نتوانستم بپردازم و آن را به اداره برده و گفتم خودشان چاره ای بیندیشند. هزینه آب و برق نیز به همین منوال است و توان پرداخت آن را نداریم.“
حاصل چنین وضعیتی فروپاشی باز هم بیشتر نظام آموزشی و رشد نگران کننده آمار ترک تحصیل دانش آموزان به ویژه کودکان و نوجوانان طبقه های محروم جامعه است. برپایه آمارهای رسمی، در صورت ادامه این وضع، مدارس دولتی قادر به ادامه فعالیت نیستند.
کارشناسان سابق وزارت آموزش و پرورش، در مصاحبه یی با خبرگزاری ایسنا، ۵ مرداد ماه، با صراحت اعلام کرده اند که، برآوردهای انجام شده نشان می دهد که در سال تحصیلی جدید درصورت ادامه اوضاع کنونی با یک افت شدید تحصیلی در کنار ترک تحصیل وسیع روبه رو خواهیم بود که در تاریخ آموزش و پرورش کشور کم سابقه خواهد بود.

وضعیت وخیم دریاچه ارومیه، و نقش ویرانگر قرار گاهِ خاتم الانبیاءِ سپاه
هنوز زمانی دراز از سخنان احمدی نژاد پیرامون تدوین و اجرای برنامه دولت برای احیای دریاچه ارومیه سپری نشده بود که رسانه های همگانی خبر دادند که از وسعت و عمق یکی از مهم ترین و زیباترین دریاچه های کشور(دریاچه ارومیه) به سرعت کاسته می شود و خشکیدن دریاچه آن چنان روند شتابنده ای به خود گرفته است که گستره نمک و غبارهای آلوده به نمک به زمین های کشاورزی هم رسیده است. در همین حال خبرگزاری مهر، ۲ مرداد ماه، گزارش داد: ”استاندار آذربایجان غربی در خصوص بحران فعلی دریاچه ارومیه با بیان اینکه با سه راهکار جدی، کاهش بحران دریاچه ارومیه را پیگیری می کنیم اظهار داشت، این سه راهکار در حال عملیاتی شدن هستند ولی متاسفانه با کمبود اعتبار مواجه هستیم.“ بی توجهی به برنامه جلوگیری از خشکیدن، و سپس احیای دریاچه ارومیه، فقط بخشی از مشکل کنونی محسوب می گردد. به طور مثال، چند ماه پیش مسئولان دولت کودتا و برخی نمایندگان مجلس با تب و تاب فراوان از تدوین طرح انتقال آب رود ارس به دریاچه ارومیه سخن گفتند. اما اکنون یکی از نمایندگان رژیم در مجلس گفته است که این طرح تبلیغاتی بود و در اصل بحث انتقال آب از رود ارس برای تامین آب شُرب شهرهای صوفیان و شبستر در آذربایجان شرقی بوده است. نکته یی که تاکنون در خصوص خشک شدن دریاچه ارومیه پنهان مانده و یا در واقع پنهان نگاه داشته شده است، اجرای طرح های جاده سازی، آب رسانی، و سد سازی های غیر استاندارد و غیر کارشناسانه یی است که طی نزدیک به دو دهه گذشته از سوی قرار گاه خاتم الانبیاءِ سپاه پاسداران در منطقه آذربایجان غربی و اطراف دریاچه ارومیه انجام گردیده است. ده ها سد غیر استاندارد و اغلب خاکی، بدون بررسی های ضرور کارشناسانه روی رودها و رودخانه های مرتبط با دریاچه ارومیه احداث گردیده که پیمانکاران آن ها نیز شرکت های وابسته به قرار گاه خاتم الانبیاءِ سپاه پاسداران بوده و هستند. خبرگزاری مهر، ۲۰ تیرماه، در گزارشی با عنوان: ”دریاچه ارومیه کفن پوش شد، توفان نمک مخرب تر از ریزگَردهای عربی“ نوشت: ”بیش از ۱۵ سال از هشدارهای زیست محیطی مبنی بر خشک شدن و نابودی دریاچه ارومیه می گذرد. اما به دلیل اجرایی نشدن یک طرح عملی برای برون رفت این تالاب از وضعیت بحرانی موجب شده دریاچه ارومیه رفته رفته رخت کفن برتن کند … احداث سدها ازجمله مشکلاتی است که مسئولان مهمترین علل بحرانی شدن دریاچه ارومیه عنوان می کنند … براساس اعلام برخی کارشناسان در روزهای گذشته، رودخانه زرینه رود ۴۸ درصد آب دریاچه ارومیه را تامین می کرد، اما متاسفانه آب این رودخانه در قالب عملیات اجرایی دو مرحله ای برای تامین آب شرب، صنعت و گردشگری آذربایجان شرقی به این استان منتقل می شود.“
سرازیر شدن آب رودخانه ”زرینه رود“ به دریاچه ارومیه حکم بایدِ نخست را برای احیای این دریاچه از نظر کارشناسان دارد. عملیات اجرایی دو مرحله یی که در گزارش خبرگزاری مهر به آن اشاره شده، از جمله سدسازی ها و احداث شبکه های آب رسانی غیر استاندارد وغیر کارشناسی یی است که از سوی سپاه پاسداران انجام گرفته. در حقیقت مشکل اصلی کنونی دریاچه ارومیه، صرف نظر از معضل های مهمی مانند پدیده خشک سالی و کاهش بارندگی در سطح کشور، به فعالیت های قرار گاه سازندگی خاتم الانبیاءِ سپاه پاسداران مربوط می شود. سپاه از طریق انجام سد سازی، جاده سازی و دیگر طرح های عمرانی غیر کارشناسی در اطراف دریاچه ارومیه عامل اصلی تخریب و خشک شدن دریاچه ارومیه است. دریاچه ارومیه قربانی سود جویی فزاینده سپاه پاسداران و دخالت این نهاد امنیتی- نظامی در حیات اقتصادی کشور است.
نمی توان و نباید هنگام ارزیابی علل نابودی دریاچه ارومیه که نتایج هولناکی برای حال و آینده محیط زیست میهن مان دارد، بر نقش ویرانگر سپاه پاسداران و فعالیت های اقتصادی آن چشم فرو بست.

بهداشت و سلامت مردم، و مافیای واردات دارو
انتشار سلسله گزارش هایی در خصوص واردات وسیع انواع فراورده های دارویی بیوتکنولوژی(فناوریِ زیستی) به کشور، و زمزمه پایان دادن به تولید این گونه داروها در داخل، بازتاب گسترده در جامعه داشت و واکنش های اعتراضی را برانگیخت. این اعتراض ها درحالی ابراز می شود که واحد های تولیدی داروی کشور بر اثر اجرای برنامه آزاد سازی اقتصادی از رمق افتاده اند و خطر تعطیلی و رکود، صنایع دارویی و کارگران و کارکنان آن را تهدید می کند.
خبرگزاری مهر، ۱۳ تیر ماه، نوشت: ”مافیای دارو در مقابل تولید ملی. از یک سال قبل زمزمه هایی مبنی بر واردات دارو … به گوش می رسد که موجب نگرانی تولید کنندگان داروهای بیوتکنولوژی در داخل را فراهم آورده است … تولید این قبیل داروها در کشور حاصل تلاش و مشقت محققین و پژوهشگران جوان کشور است… و حالا که دسترنج آنها به ثمر نشسته است، درست نیست که یک شرکت ناشناخته در عرصه دارو با حمایت افرادی در داخل کشورمان بخواهند همان داروهایی را وارد کنند که توسط صنایع دارویی در داخل کشور تولید می شود. رییس شبکه بیوتکنولوژی پزشکی کشور با تاکید بر اینکه در جریان واردات دارو از آرژانتین فقط بحث یک کشور مطرح نیست، تصریح کرد، بحث یک تفکر است … در مقابل جریان صنعت داروی ایران و آن را نابود کند.“ درعین حال اعضای هیات علمی انستیتو پاستور ایران نیز با انتقاد شدید از وزارت بهداشت و وزیر آن خواستار توقف واردات و حمایت از صنایع دارویی کشور شدند. همچنین رییس مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی در مصاحبه یی با خبرگزاری مهر، ۸ تیرماه، اعلام داشت: ”اختاپوس واردات همواره بر صنعت داروی کشور سایه انداخته است… متاسفانه به جای اینکه زیر ساخت های پژوهشی را تقویت کنیم به سمت واردات روی آورده ایم.“
واردات دارو از خارج، یا به عبارت دیگر، فعالیت همه جانبه مافیای واردات دارو، همزمان با حذف یارانه ها و وضعیت وخیم صنایع تولیدی و از جمله صنعت داروسازی اتفاق افتاده است. از سویی حجم عظیمی از انواع داروها سیل آسا به کشور وارد می شود و کمر صنایع داخلی را می شکند، از دیگر سو افزایش بهای داروها و خدمات پزشکی سلامت و زندگی خانواده های ایرانی خصوصا خانواده طبقات محروم را با خطر روبه رو ساخته است.
در رابطه با افزایش قیمت داروها بر اثر اجرای برنامه هدفمند سازی یارانه ها، عضو ارشد انجمن دارو سازان ایران در مصاحبه یی با خبرگزاری ایسنا، ۲ مرداد ماه، خاطر نشان ساخت: ” ما خواستار تجدید نظر در قیمت داروها با توجه به اثرات هدفمند شدن یارانه ها از سوی مسئولان هستیم … در تمام دنیا سیستم های حمایتی برای درمان و دارو تعریف شده و بیماران زیر پوشش های حمایتی قرار می گیرند. هیچیک از این سیستم ها در ایران به شکل واقعی وجود ندارد. قانون هدفمندی یارانه ها و تاثیرات آن بر دارو و هزینه های پزشکی مشکل آفرین شده است.“ در خصوص تاثیرات ناگوار آزادسازی اقتصادی، ایلنا، ۱۸ تیرماه، از قول عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآوری کرده بود که، تاکنون هیچ پولی برای ارایه خدمات درمانی در مناطق محروم به نظام سلامت اختصاص داده نشده است! در این میان وضعیت مبتلایان به بیماری های خاص (مانند بیماران کلیوی، ریوی و نظایر آن) بسیار ناگوار گزارش می شود.
خبرگزاری مهر، ۱۶ تیرماه، تاکید کرد: ”تاثیر هدفمندی یارانه ها بر هزینه پیوند کلیه، بیماران خاص را در یابید. هزینه های پیوند و داروی بیماران کلیوی با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها افزایش یافته است.“ اینک بهداشت و سلامت جامعه ما اسیر چنگال مافیای واردات دارو است. افزایش هزینه های درمان نیز اکثریت مردم میهن ما را در شرایط دشواری قرار داده است.

به نقل از نامه مردم، شماره 876، 7 شهریور ماه 1390

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا