جوانان و دانشجویان

ادامه فشارها بر زندانیان سیاسی، فعالان دانشجویی و دگراندیشان

به گزارش پایگاه خبری ”دانشجونیوز“، محمد غفاریان، دانشجوی رشته مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد به تحمل سه سال و نیم حبس تعزیری و هفتاد ضربه شلاق محکوم شد .بر اساس همین گزارش دادگاه بدوی غفاریان در دهم مرداد سال جاری تشکیل و حکم این دانشجو در دوازده شهریور ابلاغ شد. از میان اتهامات او تنها اقدام علیه امنیت ملی در جلسه بازپرسی و در زمان بازداشت به وی تفهیم شده بود و اتهام توهین به ریاست جمهور حتی در دادگاه هم مطرح نشده بود.
به گفته ”دانشجو نیوز“ این دانشجو برای اقدام علیه امنیت ملی به دو سال حبس، برای اخلال در نظم عمومی شش ماه حبس، برای توهین به مقام رهبری به یک سال حبس و 35 ضربه شلاق و برای توهین به رییس جمهور به 35 ضربه شلاق محکوم شده است. در راستای سرکوب فعالان جنبش دانشجویی اخیرا گزارش های نگران کننده یی درباره وضعیت فعالان دانشجویی کرد در رسانه ها انتشار یافته است. از جمله بر اساس گزارش پایگاه خبر رسانی ”جرس“، میلاد کریمی، نایب دبیر اتحادیه دموکراتیک دانشجویان کرد پس از احضار به ستاد خبری وزارت اطلاعات در بازداشت به سر برده و از سرنوشت وی خبری در دست نیست. هنوز از اتهامات و روند پرونده این فعال دانشجویی هیچ خبری در دست نیست و مسئولین و مقامات قضایی از ذکر دلایل بازداشت وی خودداری نموده و سکوت اختیار کرده اند. بر اساس همین گزارش ها، ”انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد سنتدج“ با انتشار اطلاعیه یی ضمن ابراز نگرانی از وضع میلاد کریمی از جمله اعلام کرد: ”روز سه شنبه 15/3/90 میلاد کریمی دانشجوی رشته بیوشیمی و نائب دبیر انجمن اسلامی دانشگاه آزاد تلفنی از ستاد خبری سنندج فراخوانده شده کماکان درحال بازداشت به سر می برد و همچنان از وضعیت ایشان اطلاعی در دست نیست این انجمن ضمن محکوم کردن زیر پا گذاشتن اصولی که می تواند سیاست گذاری های حاکمیت را عقلانی سازد و برای وضعیت مطلوب سیاسی حیاتی است، خواهان آزادی بی قید وشرط دوست و همکلاسیمان هستیم و پایان دادن به برخوردهای خشونت آمیز با فعالان سیاسی ومدنی را خواستاریم.“
همچنین بر اساس گزارش های منتشر شده وضعیت شماری از زندانیان سیاسی کرد نیر بسیار نگران کننده است. بر اساس همین گزارش ها
رمضان سعیدی و هادی امینی، دو زندانی سیاسی کرد، به همراه ۱۶ زندانی سیاسی دیگر در حسینیه اندرزگاه شش زندان رجایی شهر نگهداری می شوند. در این مکان حتی زندانیان جای کافی برای خواب ندارند و به صورت نوبتی می خوابند. به گزارش پایگاه خبری ”کلمه“، این زندانیان در این بند که بدترین و نامطلوب ترین بخش این زندان محسوب می شود، به همراه تعدادی دیگر از زندانیان عادی نگهداری می شوند و از نظر شرایط بهداشتی و رفاهی وضعیت بسیار نامناسبی دارند. هادی امینی، زندانی سیاسی کرد، در این شرایط دشوار به نارسایی کلیوی مبتلا شده است و همبندان امینی به شدت نگران سلامت وی هستند. با اینکه او بارها درخواست مراجعه به بیمارستان و حتی بهداری زندان را مطرح کرده است، اما هر بار مسوولان به این خواسته او بی توجهی نشان می دهند و او در شرایط جسمی بسیار نامناسبی در زندان به سر می برد. هادی امینی و رمضان سعیدی به پنج سال زندان محکوم شده و در تمام سه سال گذشته از حق مرخصی محروم بوده اند. آنها چندی پیش از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی شهر منتقل شدند و در اعتراض به شرایط نامناسب نگهداری شان دست به اعتصاب غذا زدند، اما این اعتصاب غذا هم در بهبود وضعیت آنان تاثیری نداشت. این زندانیان خواستار انتقال به بند زندانیان سیاسی زندانیان رجایی شهر هستند.

به نقل از نامه مردم، شماره 877، 21 شهریور ماه 1390

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا