مسایل سیاسی روز

”انتخابات“ در شرایط حاکم بودن ارگان های کودتاگر بر شریان های سیاسی-اقتصادی کشور

ادامه بحران رژیم ولایت فقیه و تشدید برخوردها در میان گروه های مختلف حاکم که هرکدام به دنبال تثبیت هژمونی خود بر اهرم های سیاسی-اقتصادی کشورند، در مجموع شرایط دشواری را برای ادامه حاکمیت کنونی پدید آورده است. سرکوب خشن و خونین جنبش مردمی و تلاش برای آرام کردن اوضاع، آنطور که سران رژیم به دنبال آن بودند، نه تنها جنبش مردمی را از بین نبرد بلکه همه نشانه ها حاکی از ادامه این جنبش است. در هفته های اخیر بحث پیرامون ”انتخابات مجلس نهم“ از جمله مسایلی بوده است که مورد توجه نیروهای سیاسی مختلف کشور قرار گرفته و عکس العمل های گوناگونی را برانگیخته است.
به گزارش پایگاه خبر رسانی جرس سید محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین، در دیدار با جمعی از جوانان اصلاح طلب درباره مسئله انتخابات از جمله گفت: ”کشور متعلق به همه است و انقلاب در انحصار یک گروه و جریان نیست. ما انتخابات درست و خوب می خواهیم که همه در آن شرکت کنند و فراهم آوردن زمینه حضور فراگیر مردم امنیت واقعی را تأمین می کند و حاصل آن هم مجلس نیرومند است که هم جلوی بی قانونی و میل به دیکتاتوری را می گیرد و هم بهترین تضمین برای جلوگیری از فسادهای بزرگ و نیز برخورد جدی در صورت وقوع آن است.“
پیش از این نیز هاشمی رفسنجانی، رييس ”مجمع تشخيص مصلحت نظام“ در سخنانی، 14 مهرماه، با اشاره به انتخابات مجلس نهم در اسفندماه سال جاری از جمله گفت: ”می توان با فراهم کردن شرايط مدنظر فعالان سياسی دلسوز نظام“  زمينه حضور گروه های مختلف را در اين انتخابات فراهم کرد.“
بحث درباره ”انتخابات“ آینده مجلس شورای اسلامی در حالی در رسانه های گروهی دامن زده می شود که رژیم درگیر یکی از بزرگترین اختلاس های مالی تاریخ کشور ماست و با گذشت هر روز بیشتر روشن می شود که از دستگاه ولایت فقیه و نهادهای امنیتی-انتظامی وابسته به آن، خصوصاٌ فرماندهی سپاه پاسداران، تا دولت برگمارده آن همه درگیر چپاول منابع اقتصادی کشور و تأمین آنچنان شرایط و اهرم های حکومت مداری هستند که ادامه این وضعیت فاجعه بار را ممکن سازد.
در تأیید اینکه چگونه ولی فقیه رژیم و ارگان های امنیتی-نظامی وابسته به او شریان های اقتصادی کشور را در کنترل خود دارند کافی است به سخنان اخیر فرمانده سپاه، محمد علی جعفری، توجه کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس، ”سردار سرلشکر محمد علی جعفری“، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در مراسم تودیع و معارفه جانشین نماینده ولی‌فقیه در سپاه گفت: ”با وجود گستردگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اتصال بسیج به آن و عرصه‌های مختلفی که انقلاب اسلامی با آن روبروست سپاه دیگر تنها بازوی مسلح و توانمند رهبری نبوده بلکه به عنوان بازوی غیر مسلح ایشان نیز محسوب می‌شود…“ در کنار این مانورها تلاش های دولت احمدی نژاد نیز برای تخفیف فشار از سوی جناح هایی از حاکمیت نیز قابل تأمل است . معرفی فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران در مقام وزیر نفت، بی شک مانور حساب شده یی از جانب احمدی نژاد و مدافعان او برای ترمیم روابط با متحدان کودتاچی دیروزی و ایجاد فضای لازم را برای تحرک های آتی است.
مردم میهن ما در دو دهه اخیر تجربیات گرانبهایی را در زمینه برخورد رژیم ولایت فقیه به مسئله انتخابات به دست آورده اند. حزب ما در سال های اخیر به تفصیل درباره عملکرد ضد مردمی رژیم و خطرات غلتیدن به دام مانورهای نیروهای ارتجاعی و تأیید خلاف کاری های رژیم به بهای اجازه محدود برای شرکت دست شماری از اصلاح طلبان اظهار نظر کرده است.
رفراندوم تاریخی دوم خرداد ماه 1376، که بیش از 20 میلیون ایرانی آرای خود بر ضد ”نامزد اصلح“ رژیم ولایت فقیه به صندوق ها ریختند، آژیر خطر جدی یی برای سران ارتجاع در میهن ما بود و روند حوادث پس از آن در کشور نشان داد که رژیم گام به گام راه های مشارکت ثمربخش توده ها در سرنوشت سیاسی کشور را بیش از پیش محدود کرد و در پی اتمام دوران ریاست جمهوری خاتمی نشان داد که آماده است با استفاده همه جانبه از سلاح ”نظارت استصوابی“ و دخالت همه جانبه نیروهای امنیتی و پاسداران در امور انتخابات اجازه ندهد که تجربه خرداد ماه 1376 دوباره در میهن ما تکرار گردد. کودتای انتخاباتی 22 خرداد ماه 1388، و پایمال کردن آرای میلیون ها ایرانی و برگماری محمود احمدی نژاد با زور اسلحه و سرکوب خشن و خونین اعتراضات توده ای نمونه روشن شیوه برخورد رژیم با اراده و آرای میلیون ها شهروند کشور ما است.
تجربه انتخابات 22 خرداد ماه 1388 نشان داد که رژیم حتی در صورتی هم که به نماینده اصلاح طلبان، زیر فشار افکار عمومی توده ها، اجازه شرکت در انتخابات را بدهد، آماده نیست که به نتیجه چنین انتخاباتی تن در دهد. به عبارت دیگر مسئله برگزاری ”انتخابات“ در شرایط کنونی و در چارچوب ادامه ”ولایت مطلقه ولی فقیه“ و حتی در صورتی که سران رژیم با مانور های حساب شده اجازه شرکت چند نامزد اصلاح طلب در انتخابات را بدهند، نمی تواند ثمری برای جنبش مردمی و مبارزات توده ها برای حرکت به سمت تحقق حقوق و آزادی های دموکراتیک داشته باشد.
حزب توده ایران معتقد است که تنها با ایجاد تغییرات کیفی در شیوه حکومت مداری کنونی و از جمله حذف اختیارات نا محدود ولی فقیه و نهاد های وابسته به اوست که می توان به برگزاری یک انتخابات جدی و روندی که در آن حقوق و آراء توده ها حفظ گردد، باور داشت. تکیه به نیروی توده ها تجربه پر ارزش و گرانبهایی است که در صورت وجود اراده سیاسی لازم برای عملی کردن آن، می توان سدها و مانع های پیش روی جنبش مردمی به سمت تحقق آزادی، عدالت اجتماعی، و تامین حق حاکمیت مردم را درهم شکسته و از میان بردارد.
سخن ما با تمام نیروهای مترقی و آزادی خواه کشور این است. باید از تجربیات گذشته آموخت. سران ارتجاع در طول دو ساله گذشته تمام توان خود را برای نابودی جنبش مردمی به کار گرفته اند، و این سیاست همچنان ادامه دارد. ”اجازه گرفتن“ برای شرکت در انتخاباتی که ارتجاع حاکم توسط دستگاه های امنیتی و نظامی سازمان دهی کند، ثمری جز همان تجربیاتی که مردم ما در جریان دو انتخابات گذشته ریاست جمهوری و همچنین انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی دیده اند، نخواهد داشت.
حزب توده ایران، در طول سال های اخیر همواره تلاش کرده است که با احساس مسئولیت عمیق نسبت به توده های زحمتکش میهن ما از هر روزنه ای، هرچند کوچک برای پیشبرد منافع آنان دفاع کند. شرکت ما در انتخابات 22 خرداد ماه 1388 و تشویق مردم برای رای دادن به نامزدهای اصلاح طلب بر چنین پایه ای استوار بود. اگر دیروز حذف نظارت استصوابی شورای نگهبان بر روند یکی از خواست های اساسی نیروهای آزادی خواه و اصلاح طلب کشور بود امروز خواست اساسی متوجه حلوگیری از دخالت کودتاگرانه نیروهای انتظامی و سپاه برای پایمال کردن آرای مردم است. همان طور که اشاره کردیم تجربه انتخابات ریاست جمهوری 1388 نشان داد که حتی با عبور نامزدها از صافی شورای نگهبان بازهم هیچ تعهدی نسبت به امانت داری از رای مردم و تن دادن به ننتیجه انتخابات وجود ندارد. بر پایه چنین درکی تلاش در ارتقاء کیفی توان مبارزاتی گردان های اجتماعی، بسیج نیرو و ایجاد جیهه واحد ضد استبدادی و گسترش مبارزه توده ای بر ضد رژیم استبدادی حاکم راه کار عملی پیش بردن خواست توده ها و وادار کردن دیکتاتور های حاکم بر میهن ما به عقب نشینی است.  
 
به نقل از نامه مردم، شماره 879، 18 مهر ماه 1390

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا