مسایل سیاسی روز

پیام های تبریک احزاب کارگری و کمونیستی جهان به مناسبت هفتادمین سالگرد تأسیس حزب توده ایران

پیام شادباش حزب کمونیست پرتغال
پیام شادباش حزب کمونیست هند(مارکسیست)
پیام حزب کمونیست آفریقای جنوبی به حزب توده ایران، به مناسبت هفتادمین سالگی حزب
پیام شادباش حزب کمونیست سوئد
پیام حزب کمونیست مکزیک پیام شادباش حزب کمونیست پرتغال
به کمیته مرکزی حزب توده ایران
رفقای گرامی
حزب کمونیست پرتغال شادباش‌های خود به مناسبت جشن هفتادمین سالگشت پایه گذاری حزب توده ایران را به شما تقدیم می‌کند، و همبستگی کمونیست‌های میهنمان را با پیکار طولانی و دلاورانه کمونیست‌های ایرانی در راه آزادی، استقلال، و خودگردانی کشورتان، و نیز برای پیشرفت و عدالت اجتماعی به سود مردم زحمتکش ایران، اعلام می‌دارد.
ما به تاریخ مبارزه حزب توده ایران، حزبی که همواره برای به سامان رساندن اتحاد میان کارگران و خلق‌های ایران برای دستیابی به بِه روزی و آرمان‌‌هایشان کوشیده است، با نگاهی ستایش آمیز می‌نگریم، حزبی که در لحظه‌های مهم تاریخی در کشورتان نقشی قاطع داشته است و در‌‌ همان حال توانسته است در برابر شرایط گوناگون سرکوب و ستم‌گری سیاسی، مانند دوران دشوار کنونی فعالیت مخفی، استوار باقی بماند.
سالگرد پایه گذاری حزب شما در برهه پراهمیت و سرنوشت سازی در پیکار برای رهایی کارگران و توده‌ها برگزار می‌شود. اوضاع و احوال جهانی در حال حاضر که بحران شدید ساختاری سرمایه داری سراپای دنیای دستخوش دگرگونی‌های ژرف را فرا گرفته است، کمونیست‌ها و مبارزه‌شان را نیز با چالش‌های بغرنج و به شدت توان فرسا روبه رو ساخته است.
شرایطی که در میهن شما حاکم است نمودار واقعی این بغرنجی است. اما ما یقین داریم که مانند دیگر لحظه‌های حساس تاریخی، کمونیست‌ها در کنار کارگران و توده‌ها، از عهده بی‌اثر ساختن شگردهای نابکارانه امپریالیسم در مداخله، چیرگی، و تازش برخواهد آمد، و پیش آهنگِ پیکار برای حقوق کارگران، دمکراسی، پیشرفت اجتماعی، و سوسیالیسم خواهند بود.
ما در کشور پرتغال با شدید‌ترین یورش بر ضد حقوق مردم، دستاوردهای انقلاب ملی دمکراتیک ۲۵ آوریل و خودگرانی و استقلال میهنمان روبه روایم. ولی به شما اطمینان می‌دهیم که با وجود همه تهدیدهایی که با آن‌ها دست به گریبانیم، فرارویی توانایی‌های موجود در پیکار نیروهای چپ و میهن پرست پرتغالی در دست یافتن به دمکراسی و سوسیالیسمی پیشرفته را نیز گزینه یی مسلم می‌دانیم.
با تقدیم درودهای برادرانه، ما بار دیگر تمایل خود را برای ژرفش بیشتر دوستی و همکاری میان دو حزبمان را اعلام می‌کنیم.
کمیته مرکزی حزب کمونیست پرتغال
10 مهرماه 1390

پیام شادباش حزب کمونیست هند(مارکسیست)
حزب کمونیست هندوستان (مارکسیست) هفتادمین سالگرد بنیادگذاری حزب توده ایران را به آن حزب شادباش می‌گوید. ما این مناسبت پراهمیت را به رهبری و تمام اعضای حزب تبریک می‌گوییم و بار دیگر همبستگی قلبی خود را با شما تجدید می‌کنیم.
حزب توده که در سال ۱۳۲۰ پایه‌گذاری شد، ادامه دهنده راه حزب کمونیست ایران است که از سوی رضاشاه در سال ۱۳۱۳ غیرقانونی اعلام شد. حزب توده، با وفاداری به اندیشه‌های مارکسیسم- لنینیسم، پیگیرانه و با عزمی راسخ در راه عملی شدن حقوق مردم ایران مبارزه می‌کند. حزب توده در مبارزه با امپریالیسم و نظارت آن بر صنعت نفت، و نیز بر ضد همه شکل‌های ارتجاع در جامعه، نقشی برجسته و مثال‌زدنی داشته است. حزب توده با به کار بردن اصل لنینی ”تحلیل مشخص از شرایط مشخص“ در عمل، برای نخستین بار فراخوان تشکیل یک جبهه متحد در راه مبارزه بر ضد سرکوب و بهره‌کشی را داد که در نتیجه، بخش‌های گسترده‌یی از جامعه به حزب جذب شدند، از جمله کارگران، زنان، شخصیت‌ها، هنرمندان، نویسندگان، شاعران و روشنفکران. همین افزایش محبوبیت حزب بود که موجب ترس و وحشت طبقه حاکم در ایران شد؛ در نتیجه، حزب را غیرقانونی و ممنوع اعلام کردند و یکی از وحشیانه‌ترین سرکوب‌های تاریخ را بر ضد حزب اعمال کردند. شایان ستایش است که به‌رغم کشتار وحشیانه بسیاری ‌از رهبران حزب و هزاران تن از اعضای آن و غیرقانونی اعلام کردن آن، حزب همچنان به کار در میان مردم ایران ادامه می‌دهد. همین عملکرد دلیرانه و تسلیم‌ناپذیر حزب توده ایران- به‌رغم تمام سرکوب‌ها و فشارها- است که الهام‌بخش کمونیست‌های دنیاست.
در اوضاع کنونی جهان، در شرایطی که امپریالیسم به منظور حفظ مهار خود بر منطقه غنی از ذخایر طبیعی آسیای غربی سخت در تلاش است، مبارزه برضد چنین نقشه‌های شریرانه و پلیدی، اهمیت بیشتری می‌یابد، به‌ویژه در دوران بحران اقتصادی جهانی‌یی که اینک اقتصاد جهان را تهدید می‌کند. نیروهای امپریالیستی، به سرکردگی امپریالیسم آمریکا، به بهانه اطمینان از اینکه ایران سلاح‌های هسته‌یی نخواهد ساخت، تحریم‌هایی غیرانسانی را بر ایران تحمیل کرده‌اند. مثل همه ‌موارد دیگر، در اینجا نیز این تحریم‌ها به عوض آنکه برای طبقه‌های حاکم مشکل‌آفرین باشند، ‌فقط زندگی مردم عادی ایران را دشوار‌تر و وخیم‌تر کرده‌اند.
موج اعتراض‌هایی که امروزه کشورهای مختلف منطقه را در بر گرفته است، تحول مثبتی است که باید از آن استقبال کرد. در عین حال، امپریالیسم نیز در تلاش است تا از همین اعتراض‌ها برای مداخله در امور داخلی کشورهای منطقه و تحمیل ”تغییر رژیم“ بهره‌برداری کند. نباید اجازه داد چنین شود. فقط به خود مردم کشور‌ها مربوط است که در مورد اینکه چگونه دولتی در کشورشان می‌خواهند، تصمیم بگیرند. مردم منطقه باید نسبت به همه این نقشه‌های ایالات متحد آمریکا و وابستگان و نوکرانش هشیار باشند و آن‌ها را عقیم سازند. ما اطمینان داریم که حزب توده ایران آن طور که مردم ایران از آن انتظار دارند در عمل سربلند خواهد بود، و در برابر تمام تلاش‌های طبقه‌های حاکم و امپریالیسم مقاومت خواهد کرد.
به مناسبت فرخنده هفتادمین سالگرد تشکیل حزب توده ایران، ما بار دیگر بر همبستگی خود با آن حزب تأکید می‌کنیم و تصریح می‌کنیم که حزب کمونیست هندوستان (مارکسیست) در پیکار حزب توده ایران با امپریالیسم و در راه برقراری یک جامعه ‌ر‌ها از بهره‌کشی، شانه به شانه آن حزب می‌ایستد.

کمیته مرکزی حزب کمونیست هند (مارکسیست)
مهرماه 1390

 پیام حزب کمونیست آفریقای جنوبی به حزب توده ایران، به مناسبت هفتادمین سالگی حزب

رفقای گرامی،
از جانب کمیته مرکزی حزب کمونیست آفریقای جنوبی، هفتادمین سال پرافتخار بنیادگذاری حزب توده ایران را به شما تبریک می‌گوییم. حزب توده، از همان نخستین روزهای تأسیس، نقش سیاسی بسیار بنیادی و مستقلی را در مبارزات طبقه کارگر ایران به عهده داشت، و قابل‌اتکاءترین نماینده آرمان‌های مردمی آزادی، دموکراسی، و سوسیالیسم بود. به‌رغم خطرهای واقعی‌یی که مبارزان حزبی در فعالیت سیاسی‌شان به طور روزانه با آن روبه‌رو بودند، از جمله شکنجه‌های تحقیرکننده، بازداشت و زندان، و کشتار کمونیست‌ها، حزب شما در برابر خودکامگی بظاهر تزلزل‌ناپذیر، هرگز موضع طبقاتی خود را رها نکرد.
حزب توده ایران راه و سنت‌های پیشگامان مارکسیست- لنینیست ما را پیگیرانه ادامه داد، و خط مشی نظری روشنی درباره وضعیت انقلابی در ایران ارائه داد که بعدها محور مبارزاتی قرار گرفت که چشم‌انداز سیاسی مترقی ایران را شکل داد. به مناسبت این سالگرد، ما به عده پُرشمار جان‌باختگانی ادای احترام می‌کنیم که بی‌تزلزل جان خود را در راه رسیدن به هدف‌های آزادی، دموکراسی، و سوسیالیسم فدا کردند.
مایه دلگرمی ماست که حضورِ هزاران فعال کمونیست و فعالیت فزاینده آنان در سطح جامعه، در میان جنبش‌ها و مبارزات مردمیِ ملتی را شاهد هستیم که با طبقه سرمایه‌داری ایران و مخالفت ظاهری و صوری آن با امپریالیسم- ضمن اینکه به شیوه‌های ضدمردمی متوسل می‌شود- رویارویی می‌کنند. در این دوران بحران‌های چندجانبه و ژرفِ سرمایه‌داری، ما از یکی از رهبران پیشین‌مان، از ”جو سلووُ“ یاد می‌کنیم که گفت: ”سالگردها نماد سنت‌های مقاومت‌های اولیه، استراتژی‌های متنوع مبارزه ما، و نیروهای اجتماعی عمده در اردوی انقلابی است: یعنی کارگران و زنان و جوانان سازمان‌یافته.“
ما اعتقاد راسخ داریم که مناسبت و لحظه کنونی، بُن‌مایه‌یی برای رشد نامحدود حزب شما به یک نیروی سیاسی قدرتمندتر برای هفتاد سال دیگر، برای پیش بردن مبارزه‌یی قاطع در راه منافع زحتمکشان و تنگ‌دستان خواهد بود. حزب ما همکاری با حزب توده ایران را تقویت خواهد کرد و خواهان روابط متقابل مستحکم بین دو حزب است.
بار دیگر، آرزوی بزرگ‌داشتِ انقلابی هفتاد سالگی حزب را داریم.

کریس ماتل‌هاکو، دبیر روابط بین‌المللی
حزب کمونیست آفریقای جنوبی
10 مهرماه 1390

پیام شادباش حزب کمونیست سوئد

حزب کمونیست سوئد بهترین درودهای رفیقانه خود را به مناسبت هفتادمین سالگرد پایه‌گذاری حزب توده ایران ارسال و تقدیم می‌کند.
درود ما بر همه رفقای حزب برادر در مبارزه پیوسته و پیگیرشان برای دستیابی به صلح، سوسیالیسم، و دموکراسی، و بر ضد نیروهای ارتجاعی زیر هر نقاب و عنوان، از جمله سرمایه‌داری، امپریالیسم، فاشیسم، ناسیونالیسم، نولیبرالیسم، با یا بدون خط فکری مذهبی.
ما برای حزب توده ایران، در مقام سازمان‌دهی و هدایت مردم ایران در پیکارشان در راه استقلال و خودمختاری و رهایی از بهره‌کشی و سرکوب، آرزوی موفقیت تمام و کمال داریم.
پیش به سوی دموکراسی راستین در جامعه بی‌طبقه، که در آن مردم احساس امنیت و آرامش می‌کنند و به آینده امیدوارند.
پیش به سوی تحکیم روابط دوستانه میان دو حزب.

با بهترین درودهای رفیقانه، حزب کمونیست سوئد
استکهلم، سوئد
مهرماه ۱۳۹۰

پیام حزب کمونیست مکزیک
رفقا،
حزب کمونیست مکزیک، گرم‌ترین شادباش‌های خود را به حزب توده ایران تقدیم می‌دارد. از نظر ما همه حزب‌های کمونیستی که در طول تاریخ یا در مسیرعمل خود مورد حمله بی‌رحمانه دشمن طبقاتی قرار گرفته‌اند همواره شایسته تقدیر و توجه اند. حزب توده ایران از زمره حزب ‌هایی است که هیچ گاه رهنمون‌های مارکسیسم ـ لنینیسم را در رهیافت خود به منظور رهایی طبقه زحمتکش، حتی در دشوارترین شرایط ، مورد تردید قرار نداده است.
تصمیم رفقای حزب توده ایران در ادامه سازمان‌دهی حزب و ایجاد گسستگی در زنجیره امپریالیسم پس از غیرقانونی اعلام شدن ”حزب کمونیست ایران“ در سال ۱۹۳۳(۱۳۱۲ )، برای ما یکی از فرازهای درخشان رزمندگی آن به شمار می‌رود. ما همچنین اراده حزب شما را در تداوم مبارزه، با وجود منع دوباره فعالیت آن از سوی رژیم وابسته به امپریالیسم شاه، و پس از بازداشت هزاران تن، و اعدام ها در جریان کودتای سال ۱۹۵۳(۲۸ مرداد ۱۳۳۲)، مورد ستایش قرار می‌دهیم. و باز این حزب توده ایران است که فراسوی دستگیری هزاران رفیق، شکنجه صدها نفر، و اعدام کادرهای حزبی و در بین آنان ۳۸ عضو کمیته مرکزی، و ممنوعیت دوباره از سوی رژیم مذهبی در سال ۱۹۸۳ (۱۳۶۲) ، با شایستگی ویژه توانست با عزمی راسخ به پیکار بی‌وقفه خود برای پویندگی طبقه کارگر ادامه دهد.
حزب کمونیست مکزیک، یقین دارد که حزب شما در رویکرد خود به توده طبقه زحمتکش، در منطقه‌ یی که کانون کشمکش و ناسازگاری است، با صداقت و شفافیت عمل می‌ کند. رفقای توده ای بدون اینکه تردیدی به خود راه دهند، با پرچمی افراشته، در سازمان‌دهیِ مردم و طبقه کارگر در برابر نیروهای تاریک‌اندیش و واپس‌گرا، که از هیچ گونه تهدید یا افترایی ابایی ندارند، نقشی برجسته ایفا می‌کنند، و همان سان با هوشیاری انقلابی، به افشاگری توطئه‌های مداخله‌جویانه امپریالیسم دست می‌زنند. همان‌گونه که چه‌گوارا گفت ”به امپریالیسم نباید اعتماد کرد حتی به مقدار بسیار کم “، ما بر این باوریم که، در کشمکش‌های منطقه، حزب توده ایران نقش اثرگذاری به سود توده‌های مردم خواهد داشت.

دیوگو توورز ـ مسئول روابط بین‌المللی حزب کمونیست مکزیک
مهرماه 1390

به نقل از نامه مردم، شماره 881، 16 آبان ماه 1390

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا