کارگران و زحمتکشان

پیگرد و تشدید اعمال فشار بر فعالان جنبش کارگری

طی هفته های اخیر به موازات طرح و ارایه پیش نویس اصلاح قانون کار به مجلس برای تصویب نهایی، نهادهای امنیتی و دادگاه های انقلاب اسلامی اعمال فشار بر فعالان سندیکایی و کارگری را افزایش داده اند. در این رابطه تعدادی از مبارزان شناخته شده جنبش سندیکایی زحمتکشان مورد پیگرد و بازداشت قرار گرفته اند. فعالان کارگری در بند نیز به اشکال مختلف مورد آزار و اذیت و شکنجه های روحی و جسمی قرار می گیرند.
علی نجاتی از اعضای هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه مجددا توسط دادسرای انقلاب اسلامی بازداشت و به زندان انتقال داده شد. او در حالی بازداشت می شود که به تازگی از عمل جراحی قلب مرخص گردیده بود. همسر وی نیز به فاصله اندکی توسط ماموران امنیتی دستگیر شد.
دادگاه انقلاب اسلامی تبریز در اقدامی هماهنگ با وزارت اطلاعات حکم بیست و دو سال و شش ماه حبس برای فعالان کارگری و دانشجویی شهر تبریز را تایید کرد. شاهرخ زمانی عضو هیات بازگشایی سندیکای کارگران نقاش از جمله افرادی است که در تبریز به حبس محکوم گردید. بعلاوه چندی پیش بهنام ابراهیم زاده از فعالان سندیکایی به پنچ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. احکام ناعادلانه محاکم قضایی جمهوری اسلامی در حالی علیه کارگران شریف و مبارز کشور صادر می شود که وضعیت کارگران زندانی وخیم گزارش شده است. رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی با وجود بیماری های سخت از هفت روز پیش در اعتراض به رفتار بازجوها و مسئولین زندان اوین، دست به اعتصاب غذا زده است. این فعال سندیکایی بیش از هفده ماه بلاتکلیف در زندان بسر می برد. اکنون جان رضا شهابی در خطر است!
افشین اسالو از فعالان کارگری نیز براثر شکنجه های مختلف در زندان شرایط جسمی وخیمی دارد.
علاوه بر اینها در روزها و هفته های اخیر اغلب مراکز کارگری و واحدها و کارخانجات صنعتی-تولیدی کشور شاهد تشدید فضای امنیتی و پلیسی بوده است. جنبش اعتراضی رو به گسترش کارگران بویژه اعتراض به اصلاحیه قانون کار در چارچوب طرح ضد مردمی آزاد سازی اقتصادی هراس ارتجاع حاکم را برانگیخته است. افزایش فشار بر فعالین جنبش کارگری-سندیکایی و صدور احکام سنگین و ناعادلانه برای مبارزان سندیکایی در ارتباط مستقیم با مسایل سیاسی کشور قرار داشته و دارد.
حزب توده ایران ضمن حمایت قاطع از جنبش سندیکایی زحمتکشان، خواستار توقف پیگرد و سرکوب فعالین کارگری و تامین حقوق صنفی-سندیکایی زحمتکشان کشور است. حزب ما در این زمینه مانند همیشه همراه و همدوش جنبش سندیکایی کارگران مبارزه کرده و خواهد کرد.

کارگران زندانی را آزاد کنید!
به پیگرد فعالان سندیکایی پایان دهید!

به نقل از نامه مردم، شماره 883، 14 آذرماه 1390

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا