مسایل سیاسی روز

مبارزه ترقی خواهان جهان بر ضد تهدید جنگ!

فعالان و طرفداران حزب توده ایران در کشورهای مختلف جهان در همکاری با سازمان‌های طرفدار صلح و یا ”کودیر“(کمیته دفاع از حقوق مردم ایران) که در اروپا و آمریکای شمالی فعالیت می‌کند، با شعار ”نه به جنگ تحت هر شرایطی!“ همایش های گوناگونی را در پایتخت‌های جهان سازمان دهی کردند.

در هفته های اخیر با بالا گرفتن موج تهدیدهای گوناگون دولت‌های ایالات متحده، انگلستان و اسرائیل در رابطه با در نظر گرفتن گزینه نظامی در رابطه با ایران، فعالیت‌های صلح طلبانه نیروهای مترقی و چپ جهان برای جلوگیری از جنگی دیگر در خاورمیانه وسعت گرفته است. فعالان و طرفداران حزب توده ایران در کشورهای مختلف جهان در همکاری با سازمان‌های طرفدار صلح و یا ”کودیر“(کمیته دفاع از حقوق مردم ایران) که در اروپا و آمریکای شمالی فعالیت می‌کند، با شعار ”نه به جنگ تحت هر شرایطی!“ همایش های گوناگونی را در پایتخت‌های جهان سازمان دهی کردند. فعالیت‌های تبلیغاتی حزب توده ایران در رابطه با احزاب برادر و سازمان‌های بین‌المللی طرفدار صلح، شامل انتشار اخبار و تحلیل‌ها در مورد گسترش تنش‌ها میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده و متحدان آن، و بسیج نیروهای چپ، دموکرات و صلح طلب جهان در اقدام‌های عملی در رابطه با خطر جنگ بوده است. شرکت نمایندگان حزب ما در سازماندهی تظاهرات‌های ضد جنگ، سخنرانی در جلسه های اتحادیه های کارگری و احزاب چپ و کمونیست از نمونه های موثر چنین فعالیتی می‌باشد. انتشار ده‌ها مقاله، بیانیه و تحلیل از سوی نیروهای چپ، روزنامه های ترقی خواه و سازمان‌های همبستگی و نهاد های مدافع صلح در جهان از ثمرات این فعالیت می‌باشد. در ادامه چندین نمونه از نتایج چنین فعالیت‌هایی را برای اطلاع خوانندگان نامه مردم منتشر می‌کنیم.
نشریه ”هاراوگی“، ارگان حزب آکل که قدرت دولتی را در قبرس به دست دارد، در شماره 28 فوریه خود مقاله تحلیلی مفصل ”جنگی که نباید اتفاق بیفتد!“، از سلسله مقالاتی که در رابطه با تهدید جنگ مداخله گرانه ایالات متحده آمریکا توسط کودیر در نشریات مترقی جهان منتشر شده است، را ترجمه و چاپ کرد. در این مقاله به صراحت ناکید می‌شود که ”تشدید تبلیغات جنگ علیه ایران در اروپا و ایالات متحده آمریکا هیچ ربطی به ایجاد دموکراسی، حمایت از حقوق بشر و حمایت از منافع مردم ایران ندارد.“ پس از تشریح سیاست‌های حساب شده ای که از سوی ایالات متحده و متحدان آن برای تدارک یک جنگ مداخله گرانه و غیرقابل توجیه اتخاذ گردیده، مقاله متذکر می‌شود که رژیم تئوکراتیک حاکم بر ایران سعی دارد که با استفاده تبلیغاتی از خطر جنگ و اینکه ”دشمنان پشت دروازه“ هستند ، موج اعتراض و انتقاد نیروهای سیاسی مخالف خود را بخواباند. مقاله به روشنی شرایط اقتصادی و اجتماعی اسفناک حاکم بر ایران را به تصویر می‌کشد و به شرایطی که انتخابات مجلس در 10 اسفند برگزار شد، اشاره می‌کند. مقاله با تصریح اینکه مجتمع نظامی صنعتی، تجار اسلحه و حامیان مالی آن‌ها تنها برندگان جنگ احتمالی با ایران می‌باشند، به این مهم اشاره می‌کند که انحصارهای بین‌المللی و دولت‌های حامی آنان در کشورهای امپریالیستی بزرگ همیشه از جنگ برای غلبه بر رکود و بحران‌های عمیق اقتصادی استفاده کرده‌اند. کودیر در انتها نتیجه گیری می‌کند که همه مردم آمریکا و اروپا – باید فشار بر دولت‌های خود را برای جلوگیری از هدایت جهان به آستانه یک فاجعه را تشدید کنند.
روزنامه ”هاراوگی“، ارگان آکل قبرس در شماره 4 ماه مارس خود (عکس بالا)دو صفحه کامل را به تهدید های ایالات متحده آمریکا و متحدان آن بر رابطه با ایران اختصاص داد و با انتشار ترجمه کامل مقاله به زبان یونانی ”با تمام توان بر ضد جنگ و ماجراجویی‌های نظامی در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه“ که در شماره 888 نامه مردم چاپ شده است، حمایت خود را از موضع سیاسی حزب توده ایران اعلام کرد.

به‌دعوت ایستگاه های تلویزیونی کانادا از ”کودیر“ برای تشریح شرایط تهدید آمیزی که متوجه ایران می‌باشد، خانم جین گرین، سخنگوی شورای مرکزی کودیر در مصاحبه تلویزیونی مفصلی که در ایالت‌های ”وانکوور“ و ”بریتیش کلمبیا“ پخش شد، به تشریح اوضاع و سیاست‌های جنگ‌ طلبانه دولت ایالات متحده آمریکا و متحدان آن پرداخت. در این مصاحبه که از طریق شبکه ”یوتیوب در سطح جهان هم پخش گردیده، سخنگوی کودیر شرح جامعی در رابطه با سیاست‌های خانمان برانداز اقتصادی- اجتماعی و سیاسی رژیم حاکم بر ایران ارائه داده و موج ادامه یابنده سرکوب در ایران را که متوجه روشنفکران، ژورنالیست‌ها، جوانان، زنان و فعالان اتحادیه های کارگری می‌باشد. خانم جین گرین در پایان مصاحبه خود مردم کانادا و سراسر جهان را فرا می‌خواند که بر علیه شروع جنگ بر علیه ایران موضع بگیرند و با سیاست‌های جنگ‌طلبانه ای که می‌تواند جهان را در معرض یک فاجعه عظیم قرار دهد، مخالفت کنند.

 

اسرائیل

در عصر روز شنبه 5 فرودین ماه به دعوت ”هاداش“، جبهه دموکراتیک برای صلح و برابری، و با حمایت فعال حزب کمونیست اسرائیل، سازمان جوانان کمونیست اسرائیل اولین تظاهرات توده ای بر ضد تهدید دولت این کشور به بمباران ایران در پایتخت اسرائیل، تل‌آویو، برگزار شد. تظاهر کنندگان در این راهپیمایی در خیابان‌های اصلی مرکزی شهر که تحت پرچم ”اسرائیلی‌ها علیه جنگ“ سازمان داده شده بود، در شعارهایی اعتراض خود را به نیروهایی که خواستار حمله به ایران است ابراز کردند. سازمان دهندگان راه پیمایی گفتند که: ”ما موافق حمله غیر مسئولانه اسرائیل به ایران که تاریخ پایان و تعداد تلفات در آن نا معلوم است …. و میلیاردها دلار هزینه آن از طریق کاهش خدمات پزشکی و آموزشی و…خون‌های ما تأمین خواهد شد، نیستیم.“
 

به نقل از نامه مردم، شماره 891، 7 فروردین ماه1391

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا