مسایل بین‌المللی

همبستگی با مبارزه کمونیست های عراق!


مراسم سالگرد امسال هم به دلیل خروج رسمی نیروهای اشغالگر آمریکائی در دی ماه سال گذشته و نیز حمله اخیر نیروهای امنیتی به دفتر مرکزی ”طریق الشعب“، روزنامه ارگان حزب برادر، اهمیت ویژه ای یافته بود.

به دعوت سازمان های حزب کمونیست عراق در اروپا و آمریکای شمالی، نمایندگان حزب توده ایران در چندین کشور جهان و از جمله انگلستان و کانادا در جشن هائی که به مناسبت 78مین سالگرد پایه گذاری حزب برادر در روز 12 فروردین برگزار شده بود شرکت کردند. مراسم سالگرد امسال هم به دلیل خروج رسمی نیروهای اشغالگر آمریکائی در دی ماه سال گذشته و نیز حمله اخیر نیروهای امنیتی به دفتر مرکزی ”طریق الشعب“، روزنامه ارگان حزب برادر، اهمیت ویژه ای یافته بود. حزب توده ایران در پیامی در روز 11 فروردین ماه حمله غیرقانونی نیروهای امنیتی عراق و تضییقات ایجاد شده بر سر راه انتشار ”طریق الشعب“ را شدیداٌ محکوم کرد. در زیر بخش های عمده پیام های همبستگی حزب توده ایران منتشر می شود. ترجمه عربی این پیام ها در روزنامه ”طریق الشعب“ و سایت حزب برادر منتشر شده است.
پیام شادباش حزب توده ایران به مناسبت ۷۸مین سالگرد تأسیس حزب کمونیست عراق

رفقای گرامی،
از جانب اعضا و هواداران حزب توده ایران، به مناسبت ۷۸مین سالگرد تأسیس حزب کمونیست عراق به شما درود می‌فرستیم، و شادباش‌های انترناسیونالیستی و رفیقانه حزب‌مان را به شما، و از طریق شما به همه زحمتکشان عراق و نیروهای میهن‌دوست و دموکراتیک آن کشور تقدیم می‌کنیم.
نزدیک به هشت دهه است که حزب کمونیست عراق نقش سیاسی اساسی، میهن‌دوستانه و پراهمیتی را در مبارزه مردم عراق در راه صلح و دموکراسی، برای احقاق حقوق بشر و دموکراتیک و برای دستیابی به عدالت اجتماعی به عهده داشته است. دلاوری و از خودگذشتگی رهبران، کادرها و اعضای حزب شما که جان خود را در راه پیکاری مردمی برای استقرار حق حاکمیت ملی، استقلال و صلح در عراق نثار کردند، الهام‌بخش نسل‌هایی از مبارزان در کشورهای منطقه بوده است. به مناسبت این سالگرد، بار دیگر به خاطره رفقای جان‌باخته آن حزب برادر درود می‌فرستیم…
این واقعیت که شماری از کمونیست‌های عراقی در کنار رفقای توده‌ای‌شان در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های ایران مورد شکنجه نیروهای امنیتی شاه و رژیم ولایت فقیه قرار گرفتند، گواه آن است که پیکارهای ما همیشه با هم پیوندی ذاتی داشته است و خواهند داشت. به همین علت است که در همه برهه‌های عمده تاریخ ما، دو حزب ما همیشه ارتباط و پیوندهای نزدیک و احترام‌آمیزی با یکدیگر داشته‌اند و مواضع مشترکی اتخاذ کرده‌اند.
رفقای گرامی،
حزب توده ایران رخدادهای سیاسی عراق را به دقت دنبال می‌کند. ما همبستگی خود را با مبارزه زحمتکشان عراقی برای صلح، حق حاکمیت ملی و دموکراسی اعلام می‌کنیم. خروج نیروهای نظامی آمریکا و ”ناتو“ از عراق در ماه دسامبر (دی ماه) گذشته نقطه عطف سیاسی مهمی بود، اما برای ما هنوز جای نگرانی است که آمریکا همچنان نقشه‌های خود را برای کنترل عراق و منابع طبیعی غنی آن کشور از راه‌های سیاسی و به دست نیروهایی که طی سال‌های اشغال پرورانده است، دنبال می‌کند. با توجه به پیوندهای همبستگی میان دو حزب ما، البته طبیعی است که ما رخدادهای سیاسی کشور شما را با اشتیاق و نگرانی دنبال کنیم.
خط مشی‌یی که نیروهای سیاسی حاکم بر عراق در پیش گرفته‌اند، چه از لحاظ بی‌توجهی به دموکراسی و حقوق بشر، و چه از لحاظ آشفتگی و بی‌نظمی در کار نهادهای حکومتی، موجب دلواپسی و نگرانی است. استقرار یک نظام سیاسی بر پایه وابستگی‌ها و گرایش‌های فرقه‌یی، قومی، قبیله‌یی و مذهبی بی‌تردید مایه نگرانی ماست. نفوذ و تأثیر مخرّب کشورهای قدرتمند همسایه عراق، مانند ایران و ترکیه و عربستان سعودی در امور داخلی عراق نیز این وضع را پیچیده‌تر و وخیم‌تر می‌کند….
رفقای گرامی،
به اعتقاد ما، موفقیت پیکار دشوار شما برای بازیابی صلح و حاکمیت ملی عراق عاملی مثبت در توازن نیروهایی است که در راه صلح و دگرگونی‌های دموکراتیک در کل منطقه خاورمیانه می‌رزمند. حزب توده ایران همراه با دیگر نیروهای ترقی‌خواه منطقه و جهان، از پیکار بحق شما دفاع و پشتیبانی می‌کند.
بار دیگر همبستگی خود را با مردم عراق و نیروهای ترقی‌خواه و دموکراتیک آن، و به‌ویژه حزب برادر، حزب کمونیست عراق، اعلام می‌کنیم و به مناسبت ۷۸مین سالگرد بنیادگذاری آن حزب، به شما درود می‌فرستیم و عهد می‌بندیم که در راه تحکیم و تقویت پیوندهای برادرانه میان دو حزب بکوشیم. برای شما در مبارزه‌تان در راه تضمین حاکمیت ملی مردمی و برپایی یک عراق صلح‌آمیز، دموکراتیک، فدرال، متحد و مستقل آرزوی موفقیت داریم.

زنده باد پیکار در راه صلح، دموکراسی و سوسیالیسم.
پاینده باد پیوندهای برادرانه میان حزب کمونیست عراق و حزب توده ایران
زنده باد همبستگی انترناسیونالیستی.

کمیته مرکزی حزب توده ایران
۳۱ مارس ۲۰۱۲ (۱۲ فروردین ۹۱)

به نقل از نامه مردم، شماره 892، 21 فروردین ماه 1391

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا